امسال در NAB 2019 شاهد جهش ها و تغییرات متعددی در نرم افزارهای تدوین فیلم غیر خطی مانند پریمیرپرو،اوید و داونیچی بودیم.

یکی از بزرگترین اتفافاتی که در نرم افزارهای تدوین فیلم غیرخطی رخ داد ، برنامه اوید مدیا کومپوسزر است که تغییراتی مانند پردازش رنگ های خطی  و همچنین رنگهای 32 بیتی و همچنین تغییرات زیاد در ظاهر کاربری داشته است.

شرکت اوید پس از گذشت 6 سال،نسخه جدیدی از برنامه اویدمدیا کومپوزر را رونمایی نمود که مدعی ظهور یک ظاهر کاملا متفاوت و کاربرپسند بوده که البته کار ساده ای هم نبود است.

این تغییرات اوید در چند بخش مانند ظاهر که محیط برنامه را درخشان و شیکتر و ضمنا کارایی برنامه را نیز بسیار سریعتر نموده که اغلب کاربران از این تغییرات متعجب شده اند چرا که اوید در پردازشهای مخفی خود در نسخه ی جدید،سرعت بسیار بالایی را در ترنسکودینگ ایجاد کرده است که در این میان ادوبی و داوینچی هم مدعی اجرای تغییرات زیادی در برنامه های خود جهت حذف کارهای تکراری و خسته کننده میباشند.

 

 

 


اوید مدیا کامپوزر

جهت و تغییرات در نرم افزارهای داوینچی،اوید و پریمیرپرو در NAB2019

[photo_gallery source="media: images/news/98/02/0_image013.jpg,images/news/98/02/0_image011.jpg,images/news/98/02/0_image007.png"]

شرکت اوید میگوید با تغییرات جدیدی که در تصاویر بالا میبینید ، ما موفق شده ایم بسیاری از کاربران را که به ظاهر و عملکرد برنامه اهمیت میداده و اوید را به دلیل نداشتن این توانایی انتخاب نمی نموده اند جذب نمائیم و همزمان توانستیم با سرعت بسیار بالایی که در حین تدوین بوجود آوریم همگان را متعجب نمائیم.

اوید در بخش کار بر روی تصحیح رنگ فیلم آنهم 32 بیت رنگ انقلاب بزرگی به راه انداخته است.

تغییرات فراوان در بخش میدیاپروجکت نیز بسیار چشمگیر است و راحتی خیلی خوبی را به تدوینگر میدهد

هدف اوید این است که برنامه در اپدیت های بعدی بسیار ساده و ساده تر شود و نمیخواهد که وقتی کاربر وارد برنامه اوید میشود احساس کار با یک غول را داشته و بسیاری کارها برایش سخت باشد.

خبر خوب این است که اوید یک نسخه رایگان و محدود دارد که میتوانید آنرا مورد آزمایش قرار دهید.


 

ادوبی

جهت و تغییرات در نرم افزارهای داوینچی،اوید و پریمیرپرو در NAB2019

گوینده ی شرکت ادوبی هم در این همایش معرفی قابلیت های جدید محصولات خود،پرده برداری کرد از تکنیک بسیار حرفه ای که هر تدوینگر و تولیدکننده ویدیو ممکن است در کارهای خود نیازمند آن باشد.

تکنیک Content Aware که حدود 6 سال پیش یعنی 1392 در فتوشاپ معرفی شد،اینبار در نسخه جدید افترافکت راهنمایی شد.

کاکنت اویر Content Aware که وظیفه حذف سوژه ها و بخش هایی از تصویر را دارد که میتواند به روشی جالب مانند جراحی پلاستیک محیط مورد نظر را از اطراف خود انتخاب و با سوژه انتخاب شده جایگزین نماید تا مخاطب متوجه وجود شی یا سوژه مورد نظر در آن محل نباشد،اینبار این قابلیت در افترافکت برای ویدیو بوجود آمد.

به تصویر زیر توجه کنید

کانتن اویر content aware در افترافکت

میبینید که در افترافکت چقدر راحت میتوانید یک ماشین را از تصویر حذف نمائید انگار که آنجا نبوده است.

در سرعت کارایی افترافکت و رندر آن بهبود زیادی ایجاد شده و برنامه نویسی افترافکت در نسخه ی جدید به روشی است که عملیات رندرینگ و تولید پیش نمایش از گذشته بسیار سریعتر صورت میپذیرد که همین تغییرات در تولید اکسپورت نهایی نیز تاثیر زیادی گذاشته است.

تغییرات جدید افترافکت در مانی سافت

آیا ما در همه ی شرایط میتوانیم از همه قابلیت های نرم افزاری مانند افترافکت یا پریمیر استفاده کنیم؟

بدون شک اگر نرم افزار را خوب نشناسیم بسیاری از کارهایی که قصد انجام داریم برایمان بسیار سخت خواهد بود و تصور میکنیم که این برنامه از عهده ی نیاز ما بر نخواهد آمد،در تغییرات جدید افترافکت استفاده از قالب های آماده موشن بسیار زیاد شده و این در حالی است که استفاده از این قالب های آماده نیازمند آشنایی با بخش اسکریپ نویسی افترافکت است،از نگاه مانی سافت،همینطور که جلو میرویم،درست است که قالب های نوشتاری اماده و جلوه های زیادی ساخته خواهد شد اما باید دانش فنی ما نیز به واسطه یادگیری صحیح بالاتر رود،در غیر اینصورت علم ما در قدیم باقیمانده و نمیتوانیم از قابلیت های جدید استفاده کنیم.

در کنار تغییراتی که در افترافکت ایجاد شده،حدود 11 تغییر بسیار مهم نیز در پریمیرپرو نسخه 13.1 بوجود آمده که میتوانید با کلیک در اینجا آنها را مشاهده کنید.


 داوینچی استودیو

اموزش نرم افزار داوینچی

داوینچی میگوید ما همیشه به این فکر میکنیم تکنیک ها و قابلیت هایی را ایجاد کنیم که کاربر از ما میخواد و تا قبل از این بسیاری افراد به آن نرسیده اند،پس سعی میکنیم به نیازهای کاربرها اهمیت داده و گزینه هایی که موجب سرعت بخشیدن به انجام تکنیک میشود را بسازیم و بزرگترین چالش فکری ما این بوده که آیا این تغییراتی را که ایجاد مینماییم ممکن است روش تدوین توسط افراد را پیچیده تر نماید،واقعا این یک اتفاق ناگوار است که ما بخواهیم قابلیت ایجاد کنیم اما موجب آزار و اذیت کاربر حین تدوین و تولید ویدیو در داونیچی شویم!

بر همین اساس ما در نسخه ی جدید داوینچی صفحه ای بنام Cut را ایجاد نمودیم  همان چیزی است که بسیاری از کاربران حرفه ای مدت ها به دنبال آن بودند،این صفحه آنقدر مهم است مانند زمانی که ما قابلیت کی فریم را بر روی هر جز افکت و مدیا در تایم لاین قرار دادیم  موجب رضایت بسیاری افراد شده است.