فایل آماده فتوشاپ یا قالب آماده فتوشاپ یا فایل لایه باز فتوشاپ

قبل از این که وارد بحث شویم بدانید که هر سه اصطلاحی که گفتم به نرم افزار فتوشاپ متصل میشوند یعنی ارتباط مستقیم با نرم افزار فتوشاپ دارند پس لازم از ابتدا نرم افزار فتوشاپ را بشناسید.

نرم افزار فتوشاپ چیست؟

شرکتی بنام ادوبی وجود دارد که سالهاست در زمینه تولید نرم افزارهای ویرایش عکس و فیلم فعالیت دارد، در لیست این نرم افزارها، برنامه ای بنام فتوشاپ بوجود آمد تا افراد بتوانند فعالیت های خود را در خصوص کار روی عکس انجام دهند.

طراحی با نرم افزار فتوشاپ

یکی از کارهای مهمی که در نرم افزار فتوشاپ انجام میشود طراحی است، طراحی یعنی ایجاد یک طرح، طرحی که حاصل خلاقیت یک شخص است، وقتی که اشخاص مختلفی با فتوشاپ شروع به طراحی میکنند بدون شک به دلیل نیازها و سلیقه های متفاوت، طرح ها نیز متفاوت خواهند شد. اما درون این طرح فتوشاپ چه چیزی قرار دارد؟ تعداد زیادی از لایه هایی که از کنار هم قرارگرفتنشان یک طرح ایجاد میشود. نمونه ای از طرح ها را اینجا مشاهده کنید

لایه ها در فتوشاپ چه کاری انجام میدهند

نرم افزار فتوشاپ اصطلاحا یک برنامه ی برمبنای لایه است یعنی بخشی بنام لایر در فتوشاپ وجود دارد که تمام اجزای یک طرح گرافیکی در آن بالای سر هم قرار گرفته و شکلی را ایجاد میکنند.

لایه ها در فتوشاپ چه کاری انجام میدهند

تعریف طراحی در فتوشاپ

وقتی در فتوشاپ شروع به طراحی میکنیم گزینه های مختلفی درون آن ایجاد میشود فرض کنید میخواهیم یک طراحی از پوستر گردشگری ایجاد کنیم، یکی از اجزای این طرح نوشته یا عنوان طرح است، جز دیگر این طرح فتوشاپ عکس هایی است که وارد میکنیم مثلا عکس یک منظره یا جای دیدنی را می آوریم و در پس زمینه یا بکگراند طرح قرار میدهیم، جز دیگر طرح فتوشاپ میتواند آدرس و شماره تلفن باشد. به همین ترتیب در یک طرح میتوانیم به صورت نامحدود جزئیات وارد کنیم هم تایپ شود هم عکس وارد شود و هم با ابزارهای فتوشاپ کارهای جدیدی را بسازیم.

تعریف طراحی در فتوشاپ

 

طرح فتوشاپ به فایل لایه باز تبدیل میشود

وقتی که در نرم افزار فتوشاپ طراحی را انجام میدهیم بابت هر طراحی تعداد زیادی لایه ایجاد میشود که بالای سرهم یا زیر هم قرار میگیرند یکی از خاصیت های مهم نرم افزار فتوشاپ همین لایه ها هستند ( لایه را در نظر خود چند کاغذ روی هم چیده شده در نظر بگیرید) وقتی که طرح تمام شد درون آن لایه هایی خواهیم دید، وقتی که این طرح را ذخیره میکنیم با پسوندی بنام PSD ذخیره میشود، این پسوند فایل قابلیتش این است که هر زمان مجدد در فتوشاپ باز شود همان لایه ها به همان حالت اول قابل مشاهده و مهمتر اینکه قابل ویرایش هستند. بله قابل ویرایش، یعنی میتوانیم مانند مثلا سال قبل که طراحی انجام شده است مجدد تمام جزئیات و نوشته های آنرا تغییر دهیم و این امتیاز فایل لایه باز فتوشاپ است. اگر در ویندوز یا مک تاکنون عمل نوشتن یا تایپ نمودن را انجام داده باشید با این موضوع روبره شده اید که الان متنها را نوشته اید و فردا مجدد ادامه متن را نوشته و در نهایت تمام متن ها را ویرایش و صفحه بندی و برای چاپ برده اید فایل فتوشاپ لایه باز نیز به همین صورت میباشد و واقعا یک خاصیت بی نظیر است.

آموزش فعال نمودن آیکون Psd فتوشاپ در ویندوز

چه کسی میتواند فایل لایه باز فتوشاپ طراحی کند

در حالت عادی هر شخصی که شناخت اولیه از فتوشاپ داشته باشد، پس از مدتی میتواند فایلهای لایه باز فتوشاپ طراحی کند اما این فایل لایه باز و قابل ویرایش فتوشاپ چقدر حرفه ای است که بتواند برای دیگران قابل استفاده باشد، مگر ما میتوانیم فایل لایه باز فتوشاپ طراحی کنیم تا برای دیگران قابل استفاده باشد؟ بله که میتوانیم، افرادی هستند که تخصص حرفه ای در طراحی و گرافیک در فتوشاپ دارند و تمام وقت خود را بر روی طراحی فایل لایه باز فتوشاپ میگذارند تا این فایلها را به فروش برسانند، برای چی ؟ مگه کسی این فایلها رو میخره؟ البته، وقتی که با مشتری های فراوان روبرو شوید و فرصت کافی هم نداشته باشید و از همه بدتر طراحی را نیز کامل یاد نگرفته باشید این فایل لایه باز فتوشاپ جان شما را نجات میدهد که با خریدن و ویرایش آن میتوانید مشخصات و عکس های مربوط به مشتری را در آن قرارداده و برای چاپ یا گذاشتن در وبسایت یا اینستاگرام استفاده کنید.

انواع فایل لایه باز فتوشاپ

این فایلها مصارف گوناگونی دارند:

  • میتوانید از فایل لایه باز فتوشاپ برای ایجاد تبلیغات در اینستاگرام استفاده کنید
  • میتوانید از فایل لایه باز فتوشاپ برای طراحی کارت ویزیت استفاده کنید
  • از فایل لایه باز فتوشاپ میتوانید در طراحی پوستر و کاتالوگ و بروشور استفاده کنید

فایلهای لایه باز فتوشاپ در انواع گوناگون طراحی میشوند که اغلب افراد بتوانند نیاز خود را برطرف کنند.

طراح فایل لایه باز فوشاپ شوید

بدون شک اگر در زمینه ی طراحی با فتوشاپ بسیار ماهر شوید (پکیج طراحی تجاری مانی سافت راهکار آن است) میتوانید خود شما نیز تولیدکننده فایل لایه باز فتوشاپ شوید و برای همه ی نیازها طراحی کنید البته بدانید که نیازمند تمرین، پشتکار و سلیقه هستید.

نتیجه

دو راه برای شما وجود دارد:

  • میتوانید به یک طراح تبدیل شوید و خود شما خالق طراحی های خود شده و به هیچ فایل لایه باز فتوشاپ نیازی نداشته باشید برای طراح شدن اینجا و اینجا کلیک کنید
  • میتوانید از منبع بزرگی مانند سایت مانی کانتنت برای تهیه انواع فایل لایه باز فتوشاپ استفاده کنید. برای دیدن سایت اینجا کلیک کنید