Loading...
اکانت اکانت

در این بخش تمام راهنماها و نکات فنی و پکیج های آموزشی در زمینه طراحی و روتوش و گرافیک با نرم افزار فتوشاپ قرار داده می شوند.

آموزش طراحی گرافیک با فتوشاپ در شهر استانبول کشور ترکیه

604
مطالب مرتبط:

اگر در کشور ترکیه ساکن هستید و مخصوصا در شهر استانبول و قصد دارید طراحی گرافیکی با نرم افزار فتوشاپ را آموزش ببینید این صفحه برای شما آماده شده است.

خوش آمدید. 

مدت طولانی است که تیم مانی سافت به صورت حضوری ( خصوصی و گروهی ) اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی فتوشاپ و طراحی گرافیک در کشور ترکیه نموده است. نرم افزار فتوشاپ یکی از حرفه ای ترین برنامه هایی است که توسط آن میتوانید در کشور ترکیه درآمد خوبی کسب نموده و جذب شرکت ها و تیم ها شوید اما ممکن است بپرسید چگونه ؟ در ادامه با ما باشید.

چگونه میشود با فتوشاپ و طراحی گرافیکی در ترکیه کسب درآمد نمود؟

نمیدانیم که آیا قبلا در ایران با فتوشاپ کارهای گرافیکی برای مشتریان انجام داده اید یا خیر، اگر انجام داده اید بهتر است با این موضوع آشنا شوید که کارهای گرافیکی که قرار است در ترکیه برای مشتری ها انجام دهید، با ایران تفاوت هایی دارد و البته قصد نداریم وارد مقایسه شویم.

رونق مشاغلی مانند عکاسی، طراحی، فروشگاه های اینترنتی و مدلینک در کشور ترکیه خیلی زیاد است و نرم افزاری که تمام این مشاغل با آن کارهایشان را انجام میدهند، فتوشاپ است.

خبر خوب برای شما این است که اکثریت طراحان و گرافیست های ساکن ترکیه در زمینه طراحی گرافیکی با فتوشاپ دارای تسلط و شاید سلیقه ای ساده تر هستند ( البته نه همه ی آنها ). همین اتفاق موجب میشود که جا برای شما برای یادگیری نرم افزار فتوشاپ و مخصوصا تکنیک ها و قواعد اصلی طراحی باز شده و بتوانید کسب درآمد کنید.

در چه زمینه هایی با فتوشاپ در ترکیه میتوان فعالیت کرد؟

به یکی از موضوعات اصلی رسیدیم که شما باید راه خود را توسط آن مشخص کنید. نرم افزار فتوشاپ، بسیار بزرگ است و با آن میتوان در زمینه های مختلفی در ترکیه فعالیت نمود اما همه افراد ممکن است نتوانند در تمام زمینه های کاری فتوشاپ کار کنند که البته دلایل مختلفی دارد. زمان زیادی باید سپری شود تا یک فتوشاپ کار بتواند از عهده انواع کارهای گرافیکی در استانبول یا شهرهای دیگر ترکیه با موفقیت برآید پس چکار باید کرد؟

شاید مانند دیگران تصورتان این باشد که کافی است فقط فتوشاپ را یاد بگیرید اما همینجا بهتر است با این موضوع آشنا شوید که قبل از ورود به کسب درآمد در کشور ترکیه بهتر است تصمیم بگیرید در کدامیک از گزینه ها یا زمینه های زیر تمایل به ورود دارید :

 • طراحی گرافیک با فتوشاپ برای عکس های عروسی.
 • روتوش عکس های عروس و داماد و پرتره و مدلینک.
 • طراحی بنر و گرافیک برای سایت های اینترنتی.
 • طراحی پوستر، کاتالوگ، کارت ویزیت و طراحی تجاری.
 • طراحی خلاقانه و ترکیب تصاویر که در زمینه عکسهای عروسی و مدلینگ و اسپرت کاربرد دارد.

تمام زمینه های گرافیک با فتوشاپ در ترکیه درآمد بیشتری دارد.

احتمالا به این فکر میکنید که ممکن است تمام زمینه های گفته شده را میخواهید یاد بگیرید، البته که عالی است اما نیازمند زمان، آموزش و تمرین هستید. بعنوان پیشنهاد، با کمی تحقیق شاید بتوانید برای شروع کار گرافیک با فتوشاپ در این کشور، نوع مشخصی از آیتم های بالا را انتخاب کنید، در این صورت در هزینه آموزش، سپری شدن زمان و مسلط شدن، صرفه جویی خواهید نمود و زودتر به نتیجه میرسید.

ذهنیت شما برای انجام کارهای گرافیکی در ترکیه نباید با کشورمان ایران مقایسه شود چون میتوانید فقط با همکاری با سایت های اینترنتی و درست کردن عکس های سایت و بنر تبلیغاتی آنها، درآمد خیلی بالایی کسب نمایید و حتما لازم نیست که کارهای دیگری مانند طراحی عکس عروس و داماد و مدلینگ انجام داد.

چگونه در کلاسهای فتوشاپ و گرافیک در استانبول ثبت نام کنید؟

تیم مانی سافت دائما در حال ثبت نام علاقمندان در استانبول است. میتوانید با توجه به وضعیت شغلی و زندگی خود مانند سایر افراد، پس از بررسی های لازم با ما در تماس باشید تا نزدیک ترین زمان برگزاری کلاس به شما اعلام شود.

اگر احیانا زمان اعلام شده برایتان مطلوب نبود، امکان برگزاری آموزش بصورت تک نفره و خصوصی نیز وجود دارد.

پرسش و پاسخ های پرتکرار کلاس آموزش گرافیک و فتوشاپ در ترکیه

بله. بهتر است آنهایی که به نوعی با هم مرتبط هستند را انتخاب کنید.

دسته بندی شاخه ها برای یادگیری به دو حالت تقسیم میشوند :

 1. آنهایی که با پرتره و افراد سروکار دارد مانند طراحی آلبوم عروس و مدلینگ.
 2. آنهایی که با طراحی های تجاری مورد استفاده در سایت ها و پوستر مرتبط میشوند.

برای یادگیری بهتر است در زمان ثبت نام و واریز هزینه، شاخه خود را مشخص کنید. هدفمان این است که هوای هم نوعان خود را داشته باشیم، پس احتمالا با نکاتی که یاد میگیرید، شاید بتوانید در شاخه های دیگر نیز فعالیت کنید و اگر سوالی داشته باشید، بدون تعارف، پاسخ آموزشی کامل به شما میدهیم.

سعی ما بر این است که با مجموع افراد ثبت نام شده به نحوی هماهنگ کنیم که تمام آنها با حضور در کلاس در شرایط خوبی از لحاظ زمانی قرار بگیرند. پس از ثبت نام نهایی، زمان حضور با شما هماهنگ میشود. ممکن است تمام افراد یک کلاس به این توافق برسند که در بازه زمانی مشخصی میتوانند حاضر شوند، ما نیز موافق آن زمان خواهیم بود.

خیر. همه چیز از صفر شروع میشود.

با توجه به اینکه باید شما در کمترین زمان ممکن به سریعترین نتایج مطلوب برسید، اگر این امکان را داشته باشید میشود که هر روز کلاس برگزار شود. مدت زمان هر دوره آموزشی، 12 جلسه و هر جلسه 3 ساعت با وقت استراحت و پذیرایی میباشد اما اگر احساس شود که اکثریت نفرات نیاز به وقت بیشتری داشته باشد، بدون دریافت هزینه مجدد، کلاس جبرانی برگزار میشود.

کلاس از لحظه نصب برنامه فتوشاپ شروع میشود. مقدمات اصلی و کلیدی که عمومی هستند را تمام افراد یاد میگیرند. این احتمال وجود دارد که در یک کلاس، افرادی با شاخه های مختلف یادگیری که بالاتر گفته شد حضور داشته باشند، با توجه به تجربه ما در آموزش، تکنیک ها و مثال ها به نحوی زده میشود که تمام افراد کلاس به خواست خود برسند.

هزینه کامل شما 5500 لیر ترکیه میباشد. اکنون 3000 لیر را پرداخت خواهید نمود و اولین جلسه نیز مبلغ باقیمانده قابل پرداخت میباشد.

اگر سوال دیگری دارید با کمال میل از چت آنلاین پاسخگوی شما هستیم. البته اطلاعات تماس بیشتر نیز در منوی درباره ما قرار گرفته اند.

نرم افزار فتوشاپ photoshop چیست - چند نوع فتوشاپ وجود دارد + نکات بیشتر

1095
مطالب مرتبط:

موضوع : آشنایی اولیه با نرم افزار ادوبی فتوشاپ Adobe Photoshop یا PS میباشد و اینکه چرا بسیاری طراحان شیفته آن هستند و همچنین آشنایی با انواع فتوشاپ.

نرم افزار فتوشاپ چیست؟

این نرم افزار توسط شرکت ادوبی بوجود آمده است. بصورت تخصصی و حرفه ای تغییرات متعددی را بر روی انواع فایلهای عکس انجام میدهد. یک خالق به تمام معناست. میتواند هر آنچه را که طراح در ذهن خود تصور میکند را به یک تصویر تبدیل کند. نام اصلی این نرم افزار Adobe Photoshop میباشد که به اختصار PS نیز گفته میشود. صفحه رسمی این نرم افزار در سایت ادوبی این لینک میباشد.

آیکون نرم افزار فتوشاپ

قابلیت های اصلی نرم افزار فتوشاپ

هر شخص با توجه به نیازهای خود از این نرم افزار استفاده های متعددی میبرد. حالا سعی خواهیم نمود برخی قابلیت های کلیدی آنرا شرح دهیم :

 • قابلیت ویرایش تعداد بیشماری از فرمت های عکس
 • امکان ایجاد پروژه های خام و کاملا از ابتدا
 • توانایی در ترکیب و دستکاری خلاقانه تصاویر
 • امکان روتوش پوست و صورت بصورت کاملا حرفه ای
 • توانایی در حذف انواع جزییات تصاویر
 • دارای امکانات فراوان کار بر روی رنگ و نور عکس ها
 • توانایی در پردازش انواع دستورات گروهی
 • امکان انواع تغییر اندازه
 • مناسب برای طراحی و خلق انواع گرافیکهای دیجیتالی

فتوشاپ در یک نگاه
ترکیب، ریمیکس، روتوش تصاویر. با فتوشاپ هر کسی میتواند یک خالق و ویرایشگر باشد اگر خوب آموزش ببینید و خلاقیت و پشتکار داشته باشد.

overview adobe photoshop
برای دیدن نمایی کامل از محیط برنامه فتوشاپ، روی عکس کلیک کنید

4 هدف اصلی استفاده از فتوشاپ

برای استفاده از این نرم افزار اهداف فراوانی وجود دارد اما 4 تا از آنها کاملا هدفمند و کلیدی هستند :

 1. تغییر عکس
 2. تولید گرافیک
 3. ساخت وب سایت
 4. ترکیب تصاویر

البته اهداف دیگری مانند تولید فایلهای پرزینت، طراحی لوگو و ایجاد طراحی های خلاقانه را نیز شامل میشود.

8 قابلیت کلیدی فتوشاپ کدامند؟

این نرم افزار قابلیت های منحصربفرد فراوانی را در خود دارد اما بصورت اجمالی قابلیت های زیر را میتوان بخشی از اصلی ترین آنها دانست :

 1. دستکاری حرفه ای رنگ در تصاویر
 2. کادربندی عکس
 3. رفع مشکلات اصلی مانند مشکلات لنز و رفع قرمزی چشم
 4. امکان استفاده از قلم نوری بعنوان یک طراح و نقاش
 5. افزودن نوشته به عکس
 6. حذف اشیا و افراد از عکس
 7. لایه ای ذخیره شدن تغییرات
 8. امکان تغییرات و ویرایش ها در آینده

فتوشاپ برای چه کسانی مناسب است؟

این نرم افزار یکی از مهارت های ضروری برای هر فردی است که قصد ورود به دنیای گرافیکی دیجیتال را دارد. تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی یا وب سایت ها و تولید انواع گرافیک. در حالت کلی، فتوشاپ دنیای گرافیکی را تحت پوشش خود قرار میدهد.

نرم افزار فتوشاپ استفاده های گوناگونی دارد و میتواند زندگی طراح را تحت الشعاع خود قرار داده و موجب پیشرفت های فراوان و افزایش درآمد نیز شود. بسیاری از شغل ها به فتوشاپ وابسته هستند و بدون آن هرگز نمیشود. در لیست زیر با برخی گروه هایی که نیازمند فتوشاپ هستند آشنا شوید :

 • عکاس ها
 • طراحان وب سایت و فروشگاه اینترنتی
 • طراحان مجله
 • طراحان آلبوم عروس و کودک
 • آتلیه های ترمیم عکس
 • طراحان پوستر و کاتالوگ
 • مراکز چاپ و تبلیغات
 • روتوش پوست و چهره
 • افراد خلاق ترکیب کننده تصاویر و ...

فتوشاپ برای چه کسانی مناسب است؟

8 بخش مهم از نرم افزار فتوشاپ

البته که این نرم افزار بخش های مهم فراوانی دارد اما به جهت آشنایی بیشتر با بخش های مهم به این گزینه ها اشاره میشود:

 1. کنترل کامل غلظت رنگ و تغییر رنگ که به آنها Hue , Saturation گفته میشود
 2. کادربندی هر نوع عکس یا Cropping
 3. لایه ای بودن یا Layers
 4. کنترل محدوده های نور یا Levels
 5. افزایش وضوح یا Sharpening
 6. ابزارهای ترمیم پوست و سطوح یا Healing brush
 7. کنترل نور یا Exposure
 8. کنترل رنگ های خاموش یا Vibrance

معرفی انواع مدلهای نرم افزار با نام فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ، چندین نرم افزار را با نام فتوشاپ تحت پوشش قرار داده است. هر کدام از آنها برای نیازهای متفاوتی طراحی شده اند. یعنی هر کسی که میخواد به سمت یکی از نرم افزارهای فتوشاپ برود باید نیاز خود را بداند تا نرم افزار فتوشاپ صحیح را انتخاب نماید. برای مشاهده خانواده نرم افزار فتوشاپ به این لینک در سایت ادوبی مراجعه نمایید.

1. نرم افزار فتوشاپ Photoshop چیست

نسخه ای که طراحان و ویرایشگران از آن استفاده میکنند. در واقع این نسخه یک غول طراحی است.

عالی است برای افرادی که به دنبال طراحی و خلق تصاویر جدید هستند. افرادی که میخواهند عکسها را روتوش کنند. از ترکیب عکس ها، عکسهای جدید بسازند. از قابلیت های لایه ای بودن این نرم افزار برای رسیدن به نقاشی های دیجیتالی استفاده کنند.

نقطه قوت این نسخه، ذخیره فایلهایی با پسوند PSD میباشد. تمام تغییرات درون این فایل به صورت لایه ای میباشد. به این صورت که اگر 100 سال دیگر این فایل در فتوشاپ باز شود امکان ویرایش تمام لایه های آن مانند روز طراحی امکان پذیر است.

2. فتوشاپ لایتروم Phohoshop Lightroom چیست

نسخه که مختص به عکس ها میباشد. مجموعه ای از ابزارهای ویرایش کننده دسته جمعی بر روی عکس انواع دوربین دیجیتال. این نسخه از فتوشاپ، طراحی انجام نمیدهد یعنی امکان ترکیب نمودن دیجیتال عکس را ندارد. میتواند انواع ویرایشهای رنگ و نور، کادربندی، دسته بندی و کارهای بیشتری را انجام دهد که خود نرم افزار فتوشاپ نیز امکان آنها را نخواهد داشت. این نرم افزار بصورت اختصاصی برای یک عکاس و کسانی که آرشیوهای عکس دارند انتخاب مینمایند.

3. فتوشاپ اکسپرس Photoshop Express چیست

نسخه از فتوشاپ که مختص به کاربران موبایل و تبلت طراحی شده است. این نسخه سبکتر و با امکانات کمتر میباشد. در واقع شرکت ادوبی در فکر کاربران غیر سیستم های کامپیوتری میباشد تا بتوانند عکسهایی که با گوشی میگیرند را با امکانات خیلی خوب و استاندارد، ادیت نمایند. این نسخه از فتوشاپ نیز امکان طراحی ندارد و شبیه به نرم افزار کمرا راو میباشد. صفحه آشنایی با کمرا راو. در واقع نسخه موبایل فتوشاپ، دارای امکاناتی بین کمرا راو و فتوشاپ لایتروم میباشد.

مقایسه انواع مدلهای نرم افزار فتوشاپ

پدر جدول زیر سعی نموده ایم تا شما را با قابلیت های کلیدی هر نسخه از فتوشاپ در حالت مقایسه با هم آشنا کنیم.

قابلیت های اصلی فتوشاپ فتوشاپ لایتروم فتوشاپ اکسپرس
کراپ، چرخش، تنظیم سطح دارد دارد دارد
دستکاری رنگ و نور دارد دارد دارد
اضافه نمودن پریست و فیلتر دارد دارد دارد
حذف اشیاء و افراد دارد دارد دارد
ویرایش عکسهای راو (توضیحات) دارد دارد دارد
حذف اشیاء در حد پیکسل دارد دارد
آرشیو و دسته بندی تصاویر دارد
افزودن پریست گروهی بصورت همزمان دارد
ویرایش بخشی از عکس دارد دارد دارد
امکان سلکت یا انتخاب و برش محدوده دارد دارد
امکان مخلوط نمودن تصاویر دارد دارد
اجرای نقاشی دارد
سفارشی سازی قالب، افزودن استیکر دارد
ویرایش ویدیو یا فیلم دارد
اعمال تغییرات طبیعی روی عکس دارد
تغییر سریع آسمان دارد
انتقال عکس در حین گرفتن شدن دارد
تولید دسته بندی های تفکیک شده دارد
افزودن افکت های مخلوطی آماده شده از قبل دارد

انتخاب صحیح
انتخاب هر کدام از مدل های نرم افزار فتوشاپ، باید با تحقیق و بر اساس نیاز انجام شود چون برای یادگیری هر کدام میبایست هزینه یادگیری، صرف زمان برای تمرین نیاز است. 

پرسش و پاسخ در مورد نرم افزار فتوشاپ

در اصل خیر. این نرم افزار توسط شرکت ادوبی با هزینه های ماهیانه و سالیانه در اختیار افراد قرار میگیرد. اگر اکنون در سیستم شما بدون هزینه نصب شده است به این معنا میباشد که نسخه کرک شده یا قفل شکسته یا غیر اورجینال آن نصب شده است.

صفحه لایسنس یا مجوز استفاده از نرم افزار چیست؟ تفاوت نسخه اصلی و غیراصلی یا کرک شده را مشاهده نمایید.

نسخه های جدید این نرم افزار نسبت به گذشته نیازمند سخت افزارهای قوی تری هستند. مثلا داشتن حافظه 8 گیگابایت، سی پی یو کورآی 3 و کارت گرافیک آپدیت و جدید را لازم دارد.

بستگی به این دارد که از این نرم افزار برای چه کارهایی استفاده شود. اگر فقط چند کار عادی انجام میشود، با دیدن یک پکیج آموزشی به سادگی انجام خواهد شد اما اگر به دنبال کسب درآمد از کار روی عکس و پیشرفت در این کار هستید، پیشنهاد میشود این نرم افزار را به کمک پکیج های آموزشی فتوشاپ مانی سافت بصورت دقیق و کاربردی، پله پله، یاد بگیرید. در نهایت، یادگیری آن سخت نخواهد بود. این نرم افزار خیلی امکانات دارد و وسیع است پس روش یادگیری آن با سایر برنامه ها نیز متفاوت خواهد بود.

اگر نسخه اورجینال فتوشاپ خریداری شود، بصورت مستقیم از سایت ادوبی دانلود و نصب میشود ( این صفحه ) اما اگر روش استفاده از نسخه غیراصلی مدنظر باشد بهتر است از سایت مانی کانتنت ( این صفحه ) آنرا دانلود نمایید و مطابق پکیج های آموزشی ( این صفحه ) آنرا بخوبی یاد بگیرید.

خیلی خاص نه اما یک سیستم استاندارد لازم دارد. برای مشاهده مشخصات کامل سخت افزار مورد نیاز این نرم افزار صفحه مختص به ادوبی را مشاهده کنید

فایل PSD فتوشاپ چیست و چرا لایه باز گفته میشود - آشنایی و نکات خواندنی

1965
مطالب مرتبط:

موضوع : فایل یا فرمت PSD چیست و چرا طراحان و گرافیست های دیجیتال از آن استفاده میکنند و این فایلها چگونه ساخته میشوند.

PSD یعنی چی؟

این کلمه یعنی PhotoShop Dacument. یک نوع فرمت ذخیره نمودن فایل است که توسط نرم افزار فتوشاپ تولید میشود و درون آن محتویات عکس میباشد. اگر با انواع نرم افزارهای فتوشاپ آشنایی ندارید صفحه نرم افزار فتوشاپ photoshop چیست - چند نوع فتوشاپ وجود دارد + نکات بیشتر را مطالعه کنید.

چرا استفاده از فایل PSD اهمیت دارد؟

درون این فایل همه چیز به صورت لایه لایه و جدا از هم ذخیره میشود. به این صورت که اگر 100 سال دیگر یک PSD در نرم افزار فتوشاپ باز شود، همان لایه های قبلی دیده میشوند و از همه جالبتر، لایه ها قابل ویرایش هستند و میتوانیم تغییرات دلخواه را در آنها ایجاد کنیم.

نمایی از پنجره لایر و لایه ها در نرم افزار فتوشاپ

تمام لایه هایی که طراح در یک پروژه ایجاد کرده و کنار هم قرار میدهد در نهایت در یک فایل با پسوند PSD ذخیره میشوند و با باز نمودن دوباره این فایل در فتوشاپ، لایه ها به حالت اول دیده خواهند شد.

حجم فایلهای PSD

نکته قابل توجه در مورد فایلهای PSD این است که این نوع فایل میتواند تا 2 گیگابایت حجم داشته باشد. این حجم زیاد میتواند به دلیل نگهداری انواع لایه های گرافیکی درون آن باشد.

محدودیت های نمایش فایل PSD

یکی از مشکلاتی که این نوع فایل دارد، عدم نمایش آن توسط بسیاری از نرم افزارها و دستگاه ها میباشد. یعنی مانند یک فایل عکس معمولی با فرمت JPEG نمیتوان آنرا در یک سایت اینترنتی نمایش داد یا به موبایل منتقل نمود و براحتی مشاهده کرد. این فرمت در نرم افزارهای مخصوصی امکان نمایش دارد. دلیل این اتفاق، وجود لایه ها و ساختار آن میباشد.

نحوه مشاهده و باز نمودن فایل PSD

در حالت کلی دو راه وجود دارد :

 1. با نرم افزار فتوشاپ
 2. بدون نرم افزار فتوشاپ

برای ویرایش نمودن فایلهای پی اس دی در ویندوز و مک، باید از نرم افزار فتوشاپ استفاده شود و فقط در این صورت امکان ایجاد تغییر و مشاهده تمام لایه های درون آن وجود دارد. فقط برای مشاهده این نوع فایل و عکس نهایی درونش، روشها و نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که به آنها اشاره مینماییم :

 • استفاده از نرم افزار ادوبی بریج ( توضیحات بیشتر )
 • استفاده از نرم افزار ACD See
 • استفاده از خود ویندوز و مک
 • استفاده از نرم افزارهای دیگر که تعداد آنها زیاد میباشد.

فایل سالم PSD فتوشاپ را از کجا دانلود کنیم؟

قبل از اینکه به سراغ دانلود این فرمت بروید، بهتر است بدانید ابتدا باید نرم افزار فتوشاپ را بشناسید تا بدانید چه قابلیت هایی دارد و چگونه فایلهای پی اس دی توسط آن ویرایش میشوند. برای دانلود انواع طراحی های گرافیکی که با فرمت PSD انجام شده اند به سایت مانی کانتنت یا این لینک مراجعه نمایید. مزیت استفاده از فایلهای دانلود شده این است که میتوان از آنها ایده گرفت تا طراحی تان قوی تر شود و همچنین از همان فایلها و لایه ها میتوان برای تکمیل پروژه ها استفاده نمود.

فایلهای PSD را چه کسانی میسازند؟

افرادی که نرم افزار فتوشاپ را بصورت حرفه ای آموزش دیده اند. این افراد بجز یادگیری خود نرم افزار، با هنرهای رنگ شناسی، ترکیب تصاویر نیز بخوبی آشنا میباشند. برای تبدیل شدن به یک طراح فتوشاپ و تولیدکننده فایلهای PSD داشتن خلاقیت نیز بسیار مهم است. اگر به چنین کاری علاقه دارید صفحه آموزش ویرایش عکس و طراحی : از کجا شروع کنیم و چه مراحلی دارد را مشاهده نمایید.

آیا میتوان فایل PSD را به فرمت های دیگر تبدیل نمود؟

بله. در خود نرم افزار فتوشاپ این امکان وجود دارد که به انواع فرمت های رایج مانند JPEG , PNG تبدیل شود. بجز فتوشاپ، با نرم افزارهایی مانند ادوبی بریج نیز میتوان اینکار را به سادگی انجام داد.

روتوش یا رتوش Retouch چیست : نکاتی که باید بدانید و شاید ندانید - بایدها و نبایدها

63508
مطالب مرتبط:

احتمالا میخواهید بدانید روتوش یا رتوش یا ریتاچ یا Retouch چیست. در این راهنما سعی شده به صورت جامع در مورد روتوش یا رتوش توضیحاتی داده شود تا نگاه شما در مسیر درستی قرار بگیرد چون ممکن است تا قبل از این چیزهایی را شنیده باشید که شما را از شناخت دقیق روتوش یا رتوش دور نموده باشد.

روتوش یا رتوش یا Retouch چیست؟

در اصل یک کلمه در زبان فرانسوی به صورت Retouche d'image میباشد که در زبان فارسی دارای معادل هایی چون : روتوش، رتوش، ریتاچ میباشد و به عملیاتی گفته می شود که بر روی عکس ها انجام میگردد.

استفاده اولیه از روتوش شامل چه چیزهایی بود؟

معنای دقیق روتوش، در دستکاری خلاصه می شود. یعنی عکسی را به دلایل مختلف آنقدر تغییر داده و دستکاری کنیم تا به نتیجه مطلوب و دلخواه برسیم.

در طول زمان اتفاقات مختلفی مانند لیست زیر بر روی عکس ها رخ میدهد:

 • کهنه شدن
 • پریدن رنگ
 • پاره شدن
 • خاک گرفتن
 • لکه شدن
 • تا خوردن
 • شکستگی
 • وجود اشیائی ناخواسته در بکگراند.

در آن زمان که واژه روتوش بوجود آمد بیشتر برای رفع نمودن چنین موضوعات در عکس ها مورد استفاده قرار میگرفت که البته کامپیوتر وجود نداشت و همه چیز دستی و با ابزار انجام میشد. منبع اولیه

روتوش دیجیتال چیست ؟

علم پیشرفت نمود و کامپیوترها بوجود آمدند. روتوش آنالوگ یا بدون کامپیوتر کنار رفته و جای خود را به روتوش دیجیتال داد. روتوشی که با کامپیوتر و نرم افزارهایی مانند فتوشاپ انجام می شود را روتوش دیجیتال میگویند.

در روتوش دیجیتال نواقصی در عکس برطرف می شوند که امکان برطرف نمودن آنها با خود دوربین عکاسی وجود ندارد.

یک اشتباه در مورد روتوش
در ایران از زمانهای گذشته به صاف و صیقلی نمودن پوست روتوش میگفتند و همچنان نیز بسیاری افراد بر همین باور هستند اما واقعیت چیز دیگری است. یک روتوشکار یا روتوشر یا Retoucher وظایف سنگینی به عهده دارد.

نمونه از عکس روتوش شده با فتوشاپ به روش دیجیتال که توسط مانی سافت آموزش داده میشود.

در روتوش دیجیتال چه بایدهایی وجود دارد؟

Retouch ریتاچ یا روتوش ، یک فرآیند کامل جهت بررسی یک تصویر از موها تا کفش ها و همچنین بکگراند در تصویر است که تک تک اجزای یک تصویر مورد بررسی دقیق و ریزبینی قرار گرفته و می بایست توسط تکنیک های متفاوتی که برای رفع عیوب وجود دارد آنها را برطرف نمود.

 1. رفع چین و چروک
 2. مرتب نمودن مو و ابرو
 3. تمیز نمودن چشم ها
 4. های لایت نمودن چشم ها
 5. کریستالی نمودن چشم ها
 6. تنظیم نمودن ژست هایی که به صورت اشتباه کج افتاده است
 7. تنظیم نمودن شانه ها
 8. ایجاد کادریندی صحیح که در زمان گرفتن عکس درست رعایت نشده است
 9. تشدید نورهای استودیو
 10. کاهش نورهای فلش
 11. رفع سوختگی پوست در صورت و بخش های دیگر
 12. رفع مشکلات دندان های ارتودنسی
 13. رفع زردی دندان ها
 14. آرایش نمودن آرایش های ناقص
 15. بررسی انگشت ها و احیانا لاک
 16. بررسی نورهای اضافه در تصویر
 17. برطرف نمودن گودی های زیر چشم
 18. تنظیم نمودن اجزای صورت و بدون
 19. برطرف نمودن غب عب زیر چانه
 20. برش یا تراشیده نمودن بینی
 21. حفط موهای ضعیف و از بین نبردن آنها
 22. تنظیم نمودن شانه ها
 23. تنظیم درخشندگی موها
 24. بررسی بگگراند و رفع خرابی های آن
 25. تصحیح نورهای اضافه لوما و گاما در کل تصویر
 26. وایت بالانس عکس
 27. رفع خرابی های صندلی یا تمام اشیایی که در تصویر هستند
 28. مدیریت سایه ها در صورت و بدن
 29. رفع وایت یا سفیدی
 30. رفع بلک یا سیاهی
 31. مدیریت نمودن رنگ های میانه و خاکستری
 32. ایجاد حالت های پوست مانند پرتقالی که کاربرد فراوانی دارد
 33. ایجاد لطافت در پوست
 34. رفع مشکلات نورها و انعکاس در سطوح مانند عینک
 35. برطرف نمودن سرخی یا زردی پوست
 36. تصحیح خط لب
 37. آرایش پشت چشم
 38. آرایش گونه
 39. ریکاوری جزئیات لب
 40. مدیریت نمودن تاریکی و برجستگی های پوست
 41. برطرف نمودن مشکلات چشم
 42. آرایش نمودن ابرو و مژه
 43. تقویت خط چشم

نمونه از عکس روتوش شده با فتوشاپ به روش دیجیتال که توسط مانی سافت آموزش داده میشود.

در ریتاچ دیجیتال چه نباید هایی وجود دارد؟

 • عکس از حالت طبیعی خارج نشود.
 • چهره افراد با سن واقعی آنها خیلی با فاصله نباشید. یعنی یک شخص 50 ساله به 20 ساله تغییر داده نشود.
 • هر ابزاری در فتوشاپ کارآمد نیست.
 • نباید هر تکنیک روتوشی را روی هر پوستی انجام داد. هر پوست روتوش مخصوص به خود را میخواهد.
 • عکاسهای خام دوربین عکاسی، قبل از روتوش در فتوشاپ، باید عملیاتی در نرم افزار ادوبی کمرا راو روی آنها صورت بگیرد و نباید مستقیم روتوش شوند.
 • نباید تمام چین و چروک ها را از بین ببرید مگر اینکه صاحب عکس اصرار داشته باشد.
 • سایه ها و روشنایی های اصلی صورت و پوست نباید از بین بروند.

آشنایی با انواع روتوش

همانطور که افراد دارای انواع پوست و همچنین رنگ های مختلف پوست هستند بدون شک نمیتوانیم یک نوع روتوش را برای همه آنها اجرا کنیم. پس اجرای رتوش بر اساس انواع پوست و رنگ آنها میتواند به حالت های زیر دسته بندی شود :

 • روتوش پوست های شبیه پوست پرتقال
 • روتوش پوست های صاف مانند کودکان
 • روتوش پوست های چروک و سالخورده

حفظ واقعیت و بافت پوست
یکی از وظایف اصلی روتوشگر یا روتوشکار این است که بافت پوست سوژه را حفظ کند. شاید در برخی عکسهای روتوش شده دیده باشید که موهای خیلی ضعیف و نازک کناره های صورت باز هم دیده می شوند. این نوع روتوش یک کار حرفه ای است که در کنار تمام تغییرات، جزییات را نگه میدارد.

نمونه از عکس روتوش شده با فتوشاپ به روش دیجیتال که توسط مانی سافت آموزش داده میشود.

روشهای اجرای روتوش پوست صورت

همانطور که متوجه شده اید با وجود تمام جزییاتی که در بالاتر برای انجام روتوش نوشته ایم اما تمرکز زیادی از عملیات روتوش در پوست صورت انجام میگیرد چون یکی از مهمترین اجزای هر عکس، صورت سوژه است. برای انجام روتوش پوست نکاتی وجود دارد که آنها را در زیر توضیح میدهیم :

 • روتوش پوست در نرم افزارهای کمرا راو و فتوشاپ انجام میشود.
 • برای انجام روتوش میتوانید روشهای دستی و زمانبر را انتخاب کنید یا از اکشن و پلاگین در فتوشاپ بهره ببرید.
 • روتوش حرفه ای صورت حاصل دقت روتوشکار است و اینکه این علم و هنر را خوب شناخته باشد.

آموزش تخصصی روتوش عکس و پوست

منابع فراوانی برای یادگیری انواع روشهای روتوش وجود دارد که حق انتخاب هر یک از آنها با شماست. چیزی که مهم است اینکه، نباید بدون یادگیری مقدمات اصلی و کلیدی، وارد این عرصه شوید. بسیاری افراد به دنبال فروش پلاگین و اکشن های آماده روتوش به قیمت هایی گاها بالا هستند، بسیاری از این ابزارها در اغلب شرایط درست کار نمیکنند چون مقدمات یک روتوش خوب اجرا نشده است. پیشنهاد دیدن این صفحه پکیج های آموزشی روتوش صورت و پوست را به شما میکنیم اگر قصد یادگیری صحیح و طی نمودن راه دقیق یادگیری را دارید.