برای رفع مشکل نور در پریمیر میتوانیم از لومتری و ابزارهای نظارت نور مانند اسکوپ ها استفاده کنیم.

وقتی وارد بحث ویدیو میشویم بدون شک به عنوان یک تدوینگر یا کسی که در زمینه ی تولید ویدیو و کلیپ فعالیت دارد از ما توقعات زیادی بوجود خواهد آمد ، مثلا ما باید بتوانیم بیشتر مشکلات رنگ و نور فیلم در پریمیر را برطرف کنیم!

مگه قلم جادویی دست ما هست ؟ برای استفاده از قلم جادویی هم باید فوت و فن ها را یاد بگیریم در مورد اصلاح نور در پریمیر هم میبایست فوت و فن ها را یاد گرفته و در هر شرایطی بتوانیم مشکلات نور در پریمیر را برطرف کنیم.

در دنیای اصلاح نور در پریمیر با اصطلاحی بنام اکسپوژر Exposure روبرو هستیم.

اکسپوژر در فیلم دارای سه حالت فنی و تخصصی است که در زیر به آنها اشاره میکنم :

  • اکسپوژر بیش از حد استاندارد و سفیدی شدید
  • اکپسوژر استاندارد
  • اکسپوژر کمتر از حد استاندارد سیاهی شدید

همانطور که میبینید اکسپوژر دارای سه شرایط مختلف است که تدوینگر برای رفع مشکل نور پریمیر باید اول این سه شرایط را تشخیص دهد و بعد به مرحله ای اصلی برود که رفع مشکل نور در پریمیر است.

یک کالوریست باید بتواند اکسپوژر بیش از حد و اکسپوژر کمتر از حد استاندارد را به مرحله ی استاندارد برساند که با پکیج آموزش کالوریست اصلاح رنگ و نور در پریمیر براحتی شدنی است.

اغلب تقصیرها را به گردن فیلمبردارهای نابلدی می اندازم که فکر میکنند با خرید یک دوربین حرفه ای و شروع به رکورد نمودن فیلم یا موزیک ویدیو دیگه فیلمبردار شده اند و غافل از اینکه هرکاری اصول خود را دارد ، قرار نیست یک دوربین FS5 بدست بگیریم و به دلیل اینکه مدتی با آن فیلم گرفته ایم دیگر همه چیز تمام است و ... باید قواعد فیملبرداری را یاد گرفت که یکی از مهمترین نکاتی که هر تدوینگر و کالوریست را به چالش میکشد همین قواعدی است که فیلمبردار رعایت نمیکند.

قرار نیست یک دوربین گران بخریم و شروع به فیلم گرفتن کنیم و اسم خود را فیلمبردار بگذاریم ، هر چه مصیبت بر سر تدوینگر می آید از افرادی با این طرز فکر است.

وقتی در دوربین تنظیمات اکسپوژر و نورسنجی درست انجام نشده باشد دو اتفاق می افتد یا شدت نور بسیار زیاد خواهد شد یا نور بسیار کم خواهد شد ، در هر دوی این شرایط فیلم جزئیاتی را از دست خواهد داد و گاها یک کالوریست خیلی حرفه ای هم ممکن است نتواند این جزئیات از دست رفته را بازگرداند ، پس به این موضوع اهمیت دهید.

برای رفع مشکل نور در پریمیر باید ابزارهای نظارت و بررسی نور را خوب درک کرده باشیم ، افرادی که کالوریست های موفقی هستند مانند هنرجوهای مانی سافت ، بدون شک نیازی به نگاه نمودن خود کلیپ ندارند چون آنقدر درک علمی دارند که با استفاده از ابزارهای نظارت و بررسی ، مشکل را شناسایی و در کمتر از یک دقیقه بدترین مشکل نور در پریمیر را برطرف کنند.

توصیه من به شما این است که هر راهی را انتخاب میکنید درست آموزش ببینید ، واقعی بیاموزید.

ویدیو زیر را در خصوص تصحیح نور در پریمیر مشاهده کنید ، این ویدیو یکی از بخش های پکیج کالوریست مانی سافت میباشد.