با این راهنما و مشاوره کمکتون میکنیم سیستم مورد نیاز نرم افزار پریمیر پرو رو انتخاب و خریداری کنید. حداقل سیستم مورد نیاز و توضیحاتی که گذاشتیم موجب میشه به صورت کامل قطعات رو شناسایی کنید و با اهمیت شون در سرعت حین کار و رندر در پریمیر پرو آشنا شده و به نتایج مهمی برسید. در نهایت یا سیستم فعلی را ارتقا میدهید یا اقدام به خرید سیستم و قطعات جدید مینمایید.

موضوعات پوشش داده شده در این راهنما :

 1. تفاوت میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن.
 2. ارتقا سیستم فعلی برای کار با پریمیر پرو.
 3. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار در کار با پریمیر پرو.
 4. آشنایی با انواع پردازنده ها CPU
 5. انتخاب بهترین پردازنده یا سی پی یو مناسب برای پریمیر پرو.
 6. جداول مقایسه های پردازنده ها اینتل و ای ام دی.
 7. انتخاب حافظه پرسرعت نگهداری اطلاعات برای پریمیر پرو.
 8. کارت گرافیک GPU مناسب برای پریمیر پرو.
 9. انتخاب حافظه موقت یا Ram مناسب برای پریمیر پرو.
 10. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای پریمیر پرو.
 11. روش مقایسه قطعات و بررسی توانایی.
 12. پیشنهاد شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت برای پریمیر پرو.
 13. انتخاب سیستم عامل برای پریمیر پرو.
 14. انتخاب قاب کیس مناسب برای پریمیر پرو.
 15. انتخاب پاور با منبع تغذیه برای سیستم مناسب پریمیر پرو.
 16. سیستم های پیشنهادی برای پریمیر پرو.
 17. چند پرسش و پاسخ در مورد سخت افزار مورد نیاز پریمیر پرو.

1. تفاوت میان قوی بودن قطعات با هماهنگ بودن

بالا بودن مشخصات قطعات٬ همیشه دلیل مناسب بودن آنها نیست، انتخاب و نصب قطعات سیستم مورد نیاز پریمیر پرو باید با توجه به توصیه هایی که شرکت ادوبی نموده انجام شود. برخی فروشندگان سعی در فروش قطعاتی دارند که آنرا موجود دارند و شاید اصلا اهمیتی به نیاز اصلی شما ندهند و همچنین شاید اصلا دانش اینکه نرم افزار پریمیر پرو با چه سیستم و قطعاتی بهتر کار میکند را نداشته باشند. در انتخاب قطعات، همیشه بالا بودن آنها برای ما به صرفه نیست٬ می توانیم بجای بالا بودن، کارآمد بودن را انتخاب کنیم که همین دلیل یکی از دلایل تولید این راهنماست.

بارها مشاهده شده که بجای یک حافظه با مشخصات هماهنگ، نوعی از آن فقط به دلیل داشتن سرعت بالا نصب شده، این انتخاب اشتباه موجب عدم هماهنگی مناسب میان قطعات اصلی شده و در زمان کار با نرم افزار پریمیر پرو، کاملا محسوس میباشد. هماهنگ بودن قطعات یعنی روان بودن و عدم تداخل در سرعت و کارایی.

برای نرم افزار پریمیر پرو قطعات سیستم را ارتقا دهید یا بهتر است سیستم جدید تهیه کنید؟

پس از مطالعه کامل و انجام بررسی هایی که براتون گذاشتیم به دو نتیجه زیر برای داشتن یک سیستم مناسب برای پریمیر پرو میرسید :

 • ممکن است به نتیجه برسید همین سیستمی را که دارید با مقداری ارتقا، آماده کار برای پریمیر پرو کنید.
 • بهتر است سیستم فعلی خود را رها کرده و یک سیستم یا رایانه جدید برای پریمیر پرو تهیه کنید.

2. ارتقا سیستم فعلی برای کار با پریمیر پرو

سوال که باید بپرسیم اینه آیا سیستمی که الان دارم برای تولید ویدیو و کار با پریمیر پرو مناسب هست یا نه؟ بله. ممکنه همین سیستمی که دارید رو بشه با هزینه ای خیلی کمتر نسبت به خرید یک سیستم جدید٬ ارتقا داد و برای پریمیر پرو سازگار کرد. پس بهتره اول بدونیم سیستمی که دارید مشخصاتش چیه.

. مشخصات سیستمی که الان داریم چیه ؟

برای اینکه بفهمیم سیستمی که الان داریم مشخصاتش چیه، یک آموزش براتون آماده کردیم که خیلی راحت متوجه بشید چه قطعاتی الان در سیستم تون هست.

آموزش ویدیویی روش شناسایی مشخصات قطعات سیستم و لپ تاپ در ویندوز با HWI

وقتی که مشخصات سیستم رو فهمیدین، پایین همین صفحه فقط مشخصات اصلی رو دقیقا مثل توضیح زیر بنویسید :

آیا سیستم من با مشخصات زیر برای نرم افزار پریمیر پرو مناسب هست یا نه :
- مدل مادربورد :
- پردازنده : 
- رم : 
- کارت گرافیک : 
- هارد دیسک یا حافظه نگهدارنده :

سوالتون رو استاد محمد ملکی بررسی میکنه و همونجا پایین سوالتون، بهتون میگه که یا باید ارتقا بدین یا اینکه به فکر خریدین یک سیستم مناسب و مورد نیاز برای پریمیر پرو باشید. میتونید اینقدر در ادامه پاسخ استاد، سوال بپرسید تا به نتیجه برسید. اگر تصمیم این شد که سیستم جدید برای پریمیر پرو خریداری کنید پس باید اول قطعات اصلی رو بشناسید.


3. شناخت قطعات اصلی و تاثیرگذار در کار با پریمیر پرو

در هر سیستمی که برای ویرایش فیلم و تولید ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو آماده می شود برخی قطعات، دارای اهمیت فراوانی نسبت به سایرین هستند البته، به این معنی نیست که بقیه قطعات مهم نیستند، مهم هستند اما اهمیت کمتری دارند. نگاهی بیندازیم به تمام قطعات :

 1. سی پی یو یا پردازنده Cpu
 2. کارت گرافیک Vga
 3. حافظه رم Ram
 4. حافظه نگهداری اطلاعات (هارد دیسک، ssd و M2)
 5. مادربورد Motherboard
 6. کیس Case
 7. منبع تغذیه برق Power

در بین موارد بالا، گزینه های 1 تا 5 دارای بیشترین تاثیر در کارایی کار با پریمیر پرو هستند. تا جایی که رفرنس های ادوبی و تیم های حرفه ای و تجربیات تیم مانی سافت اجازه دهد همه نکات مهم در انتخاب برای رسیدن به سیستم مورد نیاز پریمیر پرو را به شما توضیح خواهیم داد. اگر سوال یا موضوعی در ذهن داشتید پس از مطالعه کامل این راهنما٬ در انتهای همین صفحه، پس خواندن نظرات دیگران، برای ما بنویسید.

 پردازنده مناسب برای پریمیر پرو

4. آشنایی با انواع پردازنده

یکی از اصلی ترین قطعات هر سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که ییشترین فشار دائمی عملیات و پردازش های گرافیکی و ویدیویی نرم افزارها بر روی آن اعمال می شوند. انتخاب سایر قطعات مانند مادربورد و رم و خنک کننده و کارت گرافیک، به این قطعه وابسته هستند.

یک هشدار : برای ساخت ویدیو و فیلم با پریمیر پرو، پردازنده اصلی باید بر اساس نوع نوع ویدیو هایی که قرار است ویرایش شوند انتخاب گردد.

. تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو

از همین ابتدا بدانید که بیشترین فشار کار با پریمیر پرو، بر روی دوش این قطعه می باشد. بسیاری افراد در حین کار با این نرم افزار، با مشکلاتی مانند :

 • کند بودن پخش ویدیو در تایم لاین
 • روان نبودن نمایش افکت
 • نمایش ندادن افکت های رنگی
 • کند بودن اجرای دستوری مانند تکنیک سینک چند دوربینه
 • کندی در انجام رندر لحظه ای
 • سرعت پایین در خروجی نهایی
 • لود آهسته و ساختن پیش نمایش راش ها
 • باز کردن پروژه های بزرگ
 • اجرای ویدیو افکت های حرفه ای مانند mocha و bcc و ...
 • کندی در اجرای موگارت های آماده

به صورت دائمی روبرو هستند. به صحبت فروشندگان اعتماد و سی پی یو را خریداری نموده اند. هر سی پی یو یا پردازنده ای مناسب ویرایش ویدیو با نرم افزارهای حرفه ای نیست. برای اینکه بدانید چه نوع پردازنده ای را برای نرم افزارهای پریمیر پرو انتخاب کنید این بحث مهم را باز تر می نماییم.

تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو

به صورت کلی، چند شرکت بزرگ، انواع سی پی یو یا پردازنده ها را می سازند :

هر کدام از این دو نوع، دارای مدل هایی هستند که برای مصارف متفاوت تولید شده اند. بزرگترین اشتباه در انتخاب، در همین مرحله رخ می دهد. فروشنده تا عنوان سیستم مورد نیاز پریمیر پرو را می شنود به سراغ قوی ترین پردازنده می رود اما قوی ترین را گاها اشتباه متوجه می شود، شاید تقصیر نداشته باشد چون فنی نیست و فقط فروش انجام میدهد پس شما هستید که باید در انتخاب قطعات دقت بیشتری داشته باشید. قابلیت های قوی ترین و سریع ترین، دو قابلیت هستند که بر حسب نیاز باید یکی از آنها انتخاب شود. البته میشود همزمان سریعترین و قوی ترین را با هم داشت ولی هزینه های بسیار بالایی را هم میخواهد.

. پردازنده های اینتل Intel مناسب برای پریمیر پرو

این شرکت بسیار با سابقه است و در لیست تولیدات خود، چند نوع را ارائه می دهد :

 • پردازنده های (پنتیوم Pentium
 • پردازنده های (سلرون Celeron)
 • پردازنده های (کور Core)
 • پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon

در این مرحله باید یک انتخاب مهم را انجام دهید. به نوع فعالیت خود با نرم افزار مد نظر فکر کنید، کدامیک از موارد زیر مد نظر شماست ؟ 

 • روان بودن پخش ویدیو در تایم لاین و حین ویرایش
 • سرعت بیشتر در زمان رندر و تهیه فایل نهایی

اگر این دو گزینه را مد نظر دارید حتما باید نوع Core را انتخاب کنید. گزینه های Celeron و Pentium برای استفاده های اقتصادی و کارهای معمولی طراحی شده اند اما نوع Core برای کارهای حرفه ای و پر فشار و انجام وظایف سنگین هستند. پردازنده Core معمولا با نام های i3 , i5 , i7 , i9 که تا این زمان تولید شده و در آینده نیز گزینه های بعدی تولید خواهند شد می باشند. بزرگ شدن این اعداد نشانه جدیدتر، قوی تر و سریع تر بودن است.

آموزشی را برای شما آماده نموده ایم که ترفند و تکنیک های رفع بسیاری از مشکلات کندی در پریمیر پرو را به شما آموزش می دهد. دیدن آن بی فایده نخواهد بود، شاید مشخصات سیستم شما خوب است و فقط دانش کمی در زمینه کار با نرم افزار خود داشته باشید.

آموزش پریمیر پرو : 23 ترفند برای رفع کندی و بالابردن سرعت و کرش کردن

سرعت و قدرت

در زمان انتخاب، با دو گزینه ی خیلی مهم که در هر پردازنده Core طراحی شده و برای کار با پریمیر پرو و پریمیر پرو مهم هستند روبرو خواهید شد :

 • سرعت فرکانس پردازنده که با اعدادی بیشتر از چند هزار مثلا Core i7 7700 دیده می شوند
 • تعداد هسته پردازنده که برای مصارف قدرتی در نظر گرفته شده اند که در حال حاضر از 2 هسته تا 28 هسته ایجاد شده است

در انتهای مبحث انتخاب پردازنده، به این نتیجه خواهید رسید که باید یکی از این دو قابلیت را در اولویت قرار دهید.

تکلیف پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon چیست ؟

این پردازنده بیشتر برای پردازش های قدرتی و طولانی مدت طراحی شده اند. افرادی که از چنین مدلی استفاده می کنند معمولا باید دو پردازنده و بیشتر را خریداری کنند که البته مادربورد نیز باید قابلیت نصب تعداد را داشته باشد. دستگاهی با چنین پردازنده ای به همراه منبع ذخیره مناسب، روزها، ماه ها و سالها می تواند بدون وقفه روشن بوده و مشغول پردازش باشد. این نوع پردازنده تمرکز بیشترش روی هسته گذاشته شده که قدرتی است تا سرعتی. اگر تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این پردازنده ها دارید صفحه شرکت اینتل برای پردازنده سرور و وورک استیشن را مشاهده کنید.

این سری پردازنده یعنی زئون، دارای قدرتی بسیار بالا و کارایی فراوانی است در این حد که پردازنده های آن در حال حاضر تا 28 هسته را دارا هستند در صورتی که سریعترین پردازنده core i9 بین 8 تا 18 هسته دارد. تیم های تولید ویدیو، از این پردازنده بیشتر برای عملیات رندرینگ  انیمیشن و سه بعدی که کاری بسیار زمان بر و سنگین است بهره می برند، ولی در شرایطی نیز برای ویرایش و تولید ویدیو نیز قابل استفاده خواهند بود که پایینتر به آنها اشاره شده است.

. پردازنده های AMD برای پریمیر پرو

شرکت AMD یکی از رقبای شرکت اینتل است که در سالهای گذشته به پردازنده های خنک یا سرد معروف می باشد. این شرکت با تکنولوژی که در ساخت این قطعه به کار برده موجب شده تا دمای تولید شده آن بسیار بسیار کمتر از اینتل باشد اما از طرف دیگر طی سالهای گذشته در مقابل قدرت و سرعت اینتل سر تعظیم فرود آورده است. ولی به تازگی موضوع دما را مقداری کنار گذاشته و به سراغ کارایی و سرعت رفته و برند Ryzen را تولید نموده است. این شرکت آنقدر تلاش کرد تا بالاخره در سال 2021 میلادی، پردازنده هایی قوی تر از شرکت اینتل و هر رده خود را به بازار ارائه نمود.

توانایی بیشتر پردازنده amd از شرکت اینتل در پریمیر پرو سال 2021

در تصویر بالا هر رنگی که بیشتر است نشانه قوی تر بودن می باشد. طی آزمایشاتی که در شرکت های آنالیز با نرم افزار پریمیر پرو انجام شد، پردازنده های AMD Ryzen 9 بسیار قوی تر از intel core i9 شدند. البته مبارزه به این جا ختم نخواهد شد و در آزمایش بعدی نیز برگ برنده دیگر نصیب AMD شد.

مقایسه کارایی پردازنده های amd و اینتل با نرم افزار هندبریک handbrake

مقایسه انجام شده در یک مبارزه عادلانه میان این دو شرکت تولید کننده پردازنده، با عملیات Encode یا تبدیل فایلهای ویدیویی با نرم افزار هندربریک Handbrake، پردازنده های amd با تبدیل بیشتر فریم بر ثانیه رتبه برتری را کسب نمودند. منبع آزمایشات بالا.

پردازنده انحصاری شرکت اپل Apple برای پریمیر پرو

شرکت اپل جدیدا در حال قراردادن پردازنده هایی انحصاری و جدید بر روی دستگاه های خود بنام M میباشد. طبق بررسی ها مشخص شده که این نوع جدید در کار با پریمیر پرو خیلی موثر است. البته این پردازنده فقط روی دستگاه های اپل قرار دارد. ممکن است سوال بپرسید که آیا اینتل و ای ام دی از آن ضعیفتر هستند؟‌ خیر. در آن دو گروه نیز پردازنده های بسیاری قوی وجود دارد.

نگاهی به نرم افزار هندبریک Handbrake
غیر ممکن است که تولید کننده ویدیو و فیلم بشوید اما به سراغ این نرم افزار بی نظیر نروید! هر ویدیویی که تولید می شود حجمی دارد، در بسیاری شرایط به دلایل متعدد نیازمند کاهش حجم و همزمان حفظ کیفیت هستیم. نرم افزار هندبریک، متخصص این تبدیل ویدیو می باشد که تا کنون هیچ نرم افزار حرفه ایه دیگری چنین قابلیتی را ایجاد ننموده و جالب اینکه، هندبریک یک نرم افزار رایگان است. پیشنهاد می کنیم که روش تبدیل و کاهش حجم فیلم و ویدیو با نرم افزار هندبریک handbrake را حتما یاد بگیرید.

5. انتخاب بهترین پردازنده برای پریمیر پرو

در توضیحی توسط شرکت ادوبی آمده است که اگر قصد دارید با افترافکتس کار کنید، گزینه سرعت بیشتر فرکانس را انتخاب نمایید اما اگر با پریمیر پرو کار می کنید تعداد هسته بیشتر، گزینه مناسبی است. این توضیح به دلیل تفاوت در نوع ساختار و فرآیند متفاوت ویرایش های ویدیویی هر دو نرم افزار می باشد. اگر دو پردازنده به مشخصات core i7 3900 با 4 هسته و core i7 4200 با 2 هسته باشد، گزینه اول برای پریمیر پرو و گزینه دوم برای افترافکت مناسب هستند. در مثالی دیگر اگر دو پردازنده به مشخصات core i9 10800 با 8 هسته و core i9 11200 با 12 هسته در انتخاب های شما باید، برای پریمیر پرو ،بجای 400 فرکانس سرعت بیشتر، بهتر است 4 هسته بیشتر را انتخاب کنید.
حداقل مشخصات پردازنده را از نوع اینتل core i7 و corei 9 اعلام می دارد و در مورد پردازنده amd نیز فرکانس سرعت را در محدوده اینتل ها انتخاب نمایید مثلا اگر از یکطرف core i7 با فرکانس 8700 و 4 هسته باشد، می بایست در طرف دیگر مقایسه، مثلا amd ryzen 6500 با 4 هسته باشد، منظور این است که مقایسه را عادلانه با پردازنده های هم رده انجام دهید.

بهترین پردازنده Cpu برای تولید ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

پیشنهاد ادوبی : شرکت ادوبی، قابلیتی بنام کوییک سینک برای افزایش سرعت و کارایی در هر دو نرم افزار طراحی نموده که فعلا فقط در پردازنده های اینتل وجود دارد و مختص به تولید کنندگان ویدیوهایی است که با ساختار h264 , h265 و کدک HEVC فعالیت دارند.
پردازنده های AMD را به تیم ها و افرادی که با فرمت های ویدیویی Mov, Arri, Red, و فرمت های برودکست فعالیت دارند توصیه می نماید و البته Xeon هم گزینه مناسبی است

با این توضیحات دلیل نمی شوند که برای ویرایش راش های گرفته شده نتوانیم از پردازنده اینتل هم استفاده کنیم، این امکان وجود دارد اما صحبت این است که هزینه ها بر اساس نیاز اصلی صرف شوند بهتر است. روش و ساختار ویدیو های شما روی پردازنده انتخابی تاثیر گذار می باشد. البته که با همه پردازنده ها می توانید تولید ویدیو را اجرا کنید ولی بحث بر سر هزینه انجام شده و سرعت بدست آمده می باشد. منبع 

آموزش ویدویی آماده نموده ایم تا تاثیر قابلیت کوییک سینک را در پردازنده های شرکت اینتل بررسی نمایید.

آموزش تنظیمات کوییک سینک Quick Sync پریمیر پرو برای افزایش سرعت رندر

6. جداول مقایسه پردازنده ها

دو صفحه مهم که حاوی مشخصات کامل مدل، فرکانس و تعداد هسته پردازنده ها می باشند را برای شما آماده نمودیم، با نگاهی گذرا به ستون فرکانس و تعداد هسته می توانید مقایسه خوبی میان هم رده های هر دو پردازنده انجام دهید و پس از انتخاب، نسبت به برآورد قیمت اقدام نمایید.

جدول مشخصات پردازنده های اینتل

جدول مشخصات پردازنده های AMD

 هارد دیسک و حافظه مناسب برای پریمیر پرو

7. انتخاب حافظه پرسرعت نگهداری اطلاعات برای پریمیر پرو

تمام فوتیج و راش های سبک و سنگین شما بر روی انواعی از حافظه سخت افزاری که به آن اصطلاحا هارد دیسک گفته می شود نگهداری خواهند شد. البته عنوان هارد دیسک فقط برای یک نوع از این حافظه است. در حال حاظر انواع دیگری نیز تولید شده که با آنها آشنا خواهید شد. این قطعه در سرعت کار با پریمیر پرو بسیار تاثیر گذار است و باید سریعترین نوع آن را انتخاب کنید.

تا این زمان، سه نوع حافظه نگهدارنده مدیا برای یک ویرایشگر ویدیو تولید شده، چرا می گوییم حافظه نگهدارنده ؟ چون دو هر سیستم دو نوع حافظه وجود دارید :

 • حافظه دائمی که همین هارد دیسک و حافظه هایی است که اطلاعات همیشه در آن ثابت خواهند ماند
 • حافظه موقت که Ram می باشد و پس از خاموش شدن سیستم، اطلاعات درون آن حذف خواهند شد.

انواع حافظه نگهدارنده مدیا را بشناسید :

 1. هارد دیسک : که با نام ساتا Sata آنها را می شناسیم.
 2. حافظه SSD و M2 : که پس از ساتا Sata تولید شد.
 3. حافظه NVMe : که پس از SSD تولید شد و بهترین گزینه برای شماست.

1. هارد دیسک مناسب برای ویرایشگران ویدیو و تولید کنندگان فیلم

به این نوع حافظه هارد دیسک گفته می شود چون نحوه نگهداری اطلاعات در آن به صورت سخت افزاری بر روی صفحاتی دیسک مانند انجام می شود و برای نگهداری انبوه ویدیو ها کاربرد دارد. یعنی انواع راش های رکورد شده با دوربین، آرشیو فوتیج های مکمل ، عکس ها، موزیک ها را در آن نگهداری می کنیم شاید به این دلیل باشد که ظرفیت زیادی دارد. شما بعنوان یک ویرایشگر ویدیو نیازمند حداقل 1 تا 2 ترابایت از این هارد دیسک هستید، البته برای شروع، وقتی کار شما رونق بگیرید به حافظه های بیشتری از آن نیاز خواهید داشت. بسیاری ویرایشگران ویدیو هم اکنون روی سیستم خود تا 8 ترابایت از آن را دارند.

انتخاب هارد دیسک مناسب برای تولید فیلم و ویرایش ویدیو با پریمیر پرو

تقسیم بندی مناسب ظرفیت آن به گروه هایی مانند 1, 2, 4, 8 ترابایت انجام شده، یعنی می توانید مستقیما یک 8 ترابایت تهیه نمایید. البته هر چقدر ظرفیت بیشتر انتخاب کنید هزینه بیشتری هم خواهد داشت.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو

 • برای چه کاری قرار است استفاده شود ؟
 • چقدر ظرفیت مناسب را دارا باشد ؟

این گزینه ها معیارهای انتخاب یک هارد دیسک مناسب هستند که با پاسخ به این دو سوال، نوع هارد دیسک مشخص خواهد شد. اما در بازار چگونه باید بهترین برند و گزینه مناسب را تهیه نمود ؟

این حافظه ها دارای مارک های متفاوتی هستند که یکی از معتبر ترین آنها برند وسترن دیجیتال Western Digital است. این برند تکنیک خوبی در ارائه حافظه انجام داده که مورد توجه بسیاری مصرف کنندگان شده که آن، تقسیم بندی کارایی بر اساس رنگ است.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو و رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

هر هارد دیسک وسترن دیجیتال در زمان خرید دارای رنگ خاصی است که در زیر به آنها اشاره نموده ایم :

 • قرمز : دارای پایین ترین سرعت می باشد و مناسب فقط نگهداری مدیا است. معمولا وقتی می خواهیم فقط برای نگهداری اطلاعات در دراز مدت از آن استفاده خواهیم نمود. مانی سافت راش ها و فوتیج ها و موزیک های خود را بر روی اینگونه هارد دیسک نگهداری می کند. یک مدل پرو pro هم دارد که سرعت چرخش دیسک های داخل آن بیشتر است اما برای یک تولید کننده ویدیو همان نسخه معمولی کافی است.
 • مشکی : سریع ترین و قوی ترین هارد دیسک وسترن دیجیتال است. برای گیمیر ها و کسانی که فعالیت های سنگین اجرا می کنند. بسیاری از افراد هارد مشکی را شبیه به هارد آبی می دانند اما در واقع تفاوت هایی دارند. هارد مشکی دارای دو پردازنده داخلی است و در زمان بوت ویندوز و اجرای نرم افزارها سریعتر می باشد. 
 • بنفش : اگر هارد دیسک شما می بایست هر 24 ساعت در هفته کار کند پس این گزینه مناسب شما خواهد بود. معمولا برای استفاده در ذخیره تصاویر دوربین های امنیتی بیشتر کاربرد دارد
 • طلایی : برای مراکز نگهداری داده های دیجیتال استفاده می شود. مراکزی مانند بانک ها، سرویس دهندگان ایمیل و از این دسته
 • آبی : برای استفاده های اداری و معمولی بوده و سرعتش از رنگ سبز بیشتر می باشد.
 • سبز : بی صدا ترین هارد دیسک در این نوع است. شبیه به رنگ قرمز بوده اما با مصرف خیلی کم انرژی بهینه شده و نباید برای کارهای پردازشی مانند ویرایش ویدیو از آن استفاده نمود. کم قیمت ترین است. اگر هارد سبز موجود نبود میتوانید قرمز را جایگزین کنید.

نگهدارنده و پشتیبان : برای تولید ویدیو، اگر توانایی مالی شما اجازه بدهد، بهتر است این نوع هارد بعنوان هارد نگهدارنده و پشتیبان استفاده شوند چون در ادامه با حافظه های پر سرعت تری آشنا خواهید شد که بعنوان حافظه اصلی بوده و در سرعت ریل تایم ویرایش و رندر ویدیو تاثیر بیشتری دارند.

2. حافظه های SSD یا Solid State Drive

پس از تولید هارد دیسک های نگهداری اطلاعات که به روش سخت افزاری روی دیسک ها انجام شد، نیاز تمام کاربران و تولید کنندگان ویدیو به سرعت بیشتر، موجب شد نسل بعدی بنام هارد دیسک های SSD تولید شوند. در واقع به این قطعه، دیگر هارد دیسک گفته نمی شود و به آن حافظه SSD می گویند. این حافظه از لحاظ سخت افزاری بسیار کوچک تر شد و نحوه ذخیره نمودن اطلاعات روی آن توسط تراشه های دیجیتالی انجام می شوند و دیگر خبری از دیسک های سخت افزاری نیست.

حافظه ssd برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

سرعت کپی نمودن و خواندن از این نوع حافظه نسبت به هارد دیسک های حتی پر سرعتی مانند مشکی، بسیار بالاتر و حدود سه برابر می باشد به نحوی که از لحظه ی روشن نمودن سیستم که سیستم عامل بوت می شود این تغییر را کاملا احساس خواهید نمود. زمان دیگری که تغییر سرعت را احساس خواهید نمود، حین ویرایش ویدیو و گرفتن خروجی نهایی است که واقعا چشمگیر است. یکی دیگر از دلایل آماده نمودن این راهنما، اولین تجربه مانی سافت در سالهای گذشته جهت استفاده از اولین نوع این حافظه بود.

3. حافظه های NVMe

همچنان میل به داشتن سرعت بیشتر در خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی حافظه موجب شد تا حافظه هایی بنام NVMe تولید شوند. این حافظه در ادامه ی SSD ساخته شد و هر دو الکترونیکی هستند پس خبری از دیسک سخت افزاری نیست. سرعت این حافظه از SSD و M2 چند برابر بیشتر بالاتر است. دقت کنید اگر چنین حافظه ای را میخواهید روی سیستم قرار دهید باید مادر بورد شما قابلیت آنرا داشته باشد چون فقط مادربوردهای جدید این امکان را فراهم آورده اند.

حافظه ام تو M2 برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

این حافظه میتواند روی شکاف PCI Express مادر بورد نیز نصب شود، دقت کنید اگر چنین حافظه ای را میخواهید روی سیستم قرار دهید باید مادر بورد شما قابلیت آنرا داشته باشد چون فقط مادربوردهای جدید این امکان را فراهم آورده اند. ام تو NVMe گرانتر از بسیاری از  حافظه های دیگر است، اما در سرعت نیز تاثیرگذار است.

پبشنهادات شرکت ادوبی برای استفاده از حافظه نگهداری اطلاعات

 • استفاده از هارد دیسک های چرخنده برای ویرایش لحظه ای فرمت های HD و 4K و بزرگتر مناسب نیست

 • یک حافظه برای سیستم عامل و نرم افزار ها تخصیص دهید

 • یک حافظه برای نگهداری کش و تولید پراکسی و عملیات ویرایش تخصیص دهید

 • یک حافظه و بیشتر برای نگهداری مدیا های اصلی تخصیص دهید

نکته : این نوع حافظه یعنی NVMe برای ویرایش ویدیو بسیار سریع تر از گزینه های قبلی است ولی گران تر نیز می باشد. همان تعداد حافظه ای که برای SSD معرفی شد را می توانید با این حافظه اجرا کنید اما اگر به هر دلیلی امکان تهیه NVMe ندارید اصلا جای نگرانی نیست چون SSD هم گزینه ای عالی است. تا مدت ها پاسخ نیازهای شما را خواهد داد.

تاثیر حافظه های نگهدارنده بر پریمیر پرو

ویرایشگران ویدیو با پریمیر پرو، در چند مرحله نیازمند داشتن سرعت در خواندن و نوشتن اطلاعات هستند که به آنها اشاره می کنیم :

 • کپی نمودن فایلهای ویدیویی
 • سرعت ویرایش ریل تایم
 • گرفتن خروجی نهایی
 • رندر حین افکت گذاری
 • تولید پیش نمایش
 • استفاده از ویدیو افکت ها
 • لود یا بارگزاری سریع نرم افزارها

اگر حافظه SSD نباشد به جرات می توانیم بگوییم که تاخیر در پردازش عملیات گفته شده خیلی فراوان می باشد، این موارد را عملا حس نموده ایم. حافظه های اس اس دی نیز انواع و برندهایی داردن. نوعی دیگر آنها پرو pro گفته میشود، شرکتی که این نوع حافظه را ساخته مدعی شده که در هر ثانیه میتواند 10 گیگا بایت اطلاعات را جابجا کند، این یعنی سرعت بیشتر.

مانی سافت : برای سیستم عامل و نرم افزارها، یک SSD نصب کنید. یک SSD دیگر برای فایلهای ویدیویی پروژه ای که در حال ویرایش آن هستید نصب کنید. خروجی ها را روی ssd بگیرید. پراکسی ها را روی ssd تنظیم کنید. تمام پروژه روی ssd باشد. تمام مدیاهایی که قرار است در پروژه استفاده شوند بهتر است روی ssd باشند. اگر مدیاهای سینگین را روی هارد دیسک بگذارید کار خاصی برای سرعت بهتر انجام نداده اید.

 کارت گرافیک مناسب برای پریمیر پرو

8. کارت گرافیک GPU مناسب برای پریمیر پرو

این قطعه امروزه یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین قطعات در کارایی نرم افزار پریمیر پرو است. نبود یک کارت گرافیک مناسب٬ بر روی بسیاری از عملیات و دستورات مانند رندر٬ خروجی٬ پردازش افکت های این برنامه تاثیر منفی خواهد گذاشت. ادوبی پیشنهاد داده که حداقل 4 گیگابایت حافظه مجازی یعنی حافظه ای که از رم سیستم در اختیار کارت گرافیک قرار میگیرد داشته باشید اما این میزان برای کارهای حرفه ای نیست و خود کارت گرافیک حتما باید حداقل این میزان حافظه واقعی داشته باشد.

انواع کارت گرافیک

کارتهای گرافیکی به نوع کلی تقسیم می شوند :

 • کارت گرافیک یکپارچه یا Onboard
  این نوع بصورت ترکیبی از پردازنده و مادبورد بوجود آمده. زمانی که پردازنده را خریداری میکنید از فروشنده بپرسید که آیا کارت گرافیک آنبورد دارد یا خیر. اگر داشت باید مادربورد نیز مدلی انتخاب شود که گرافیک آنبورد را قبول کند. 
 • کارت گرافیک جداگانه یا مستقل
  چون کارت گرافیک آنبورد ضعیف است و توانایی اجرای بسیاری پردازش ها را ندارد٬ پس نیاز به کارت گرافیک قوی تری داریم. دو شرکت بزرگ AMD و Nvidia سازنده کارت گرافیک های هستند که هر کدام همانند پردازنده های خود، دارای مدل های متنوعی در کارت گرافیک نیز می باشند.
  هر کارت گرافیکی مناسب کار پریمیر پرو نخواهد بود و بهتر است با راهنمایی های پایین نسبت به خرید اقدام کنید.

یک ویدیو مشاوره ای خوب برای راهنمایی در خصوص انتخاب کارت گرافیک مناسب برای شما آماده نموده ایم :

چه کارت گرافیکی برای تدوین فیلم و رندر بخرم

حالا که با نحوه انتخاب کارت های گرافیکی آشنا شده اید، بهتر است توضیحات کاملتری را در این خصوص نیز مطالعه کنید تا اطلاعات شما جامع شوند. پس لطفا مقاله کارت گرافیک برای تدوین فیلم با پریمیرپرو را مطالعه و صحبت های سایر کاربران را نیز بررسی نمایید. ویدیو جالب دیگری از تاثیر وجود کارت گرافیک در عملیات ویرایش ویدیو برای شما آماده نموده ایم :

آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر

مانی سافت : اگر ویدیوهای فول اچ دی و بزرگتر را ویرایش می کنید بهتر است کارت گرافیک شما حداقل 4 گیگا بایت حافظه مستقل داشته باشد، در غیر این صورت حافظه مورد نیز خود را از Ram سیستم بر خواهد داشت و آن زمان باید Ram را به خاطر نداشتن کارت گرافیک مناسب، افزایش دهید. از کارت های گرافیک اکسترنال یا eGPU نیز می توان برای افزایش کارایی های گفته شده بهره گرفت.

 رم مناسب برای پریمیر پرو

9. انتخاب حافظه موقت یا Ram مناسب برای پریمیر پرو

این تراشه الکترونیکی تاثیر چشمگیری در سرعت و کارایی دارد. گردش کار تولید ویدیو کاملا به آن متکی است. یک سیستم مناسب برای پریمیر پرو می بایست حداقل 16 گیگابایت حافظه Ram داشته باشد. البته مانی سافت تجربه فراوانی از کار با حافظه 16 گیگابایت نیز داشته و بسیار کارهای حرفه ای را می توان با آن انجام داد. ادوبی پیشنهاد پیشنهاد 16 گیگابایت میکند اما میگوید بهتر است حتما بعدا به 32 گبگابایت آنرا افزایش دهید.

درب اتاق خود را نگاه کنید، شاید بتوانیم کارایی این قطعه را به آن شبیه کنیم. در حال حاضر دو نفر شانه به شانه هم می توانند از درب اتاق وارد شوند اما برای اینکه نفر سوم نیز همزمان وارد شود می بایست هر سه نفر چرخیده و کنار هم وارد اتاق شوند، حال تکلیف نفر چهارم چیست ؟ بدون شک اگر هر چهار نفر بخواهند وارد شوند با سختی ممکن است انجام شود ولی ممکن است این اتفاق نیز رخ ندهد. حافظه موقت رم Ram مانند عرض درب اتاق شماست. هر چقدر بیشتر باشد در زمان روشن بودن سیستم، مدیاهای بیشتری را می توانید در نرم افزاری مانند پریمیر پرو و پریمیر پرو وارد کنید و همچنین ویدیو افکت های بیشتری نیز روی ویدیو ها اعمال کنید.

بسیاری از کاربران که قصد تهیه سیستم یا ارتقا دارند مقادیری مانند 8 و کمتر را نصب می نمایند، البته که در شروع کار شدنی است اما هر که که جلوتر می روید و پروژه ها بزرگتر می شوند، مدیاهای بیشتری وارد می شود از افکت های متنوع تری به کار می برید، فضای خالی برای بارگزاری آنها وجود نخواهد داشت و اینجاست که عملیات و روند ویرایش ویدیو شما بسیار کند خواهد شد.

مشخصات رم Ram

شرکت های متعددی تراشه های حافظه Ram را تولید می کنند که اغلب خوب هستند. طی سالهای گذشته فرق زیادی بین کارایی برندهای تولید کننده معروف رم مشاهده نشده است. این قطعه دارای دو مشخصه مهم است :

 • مقدار حافظه به گیگابایت
 • میزان سرعت انتقال

مقدار حافظه را که مشخص شد می بایست چقدر انتخاب کنید اما میزان سرعت انتقال کاملا بستگی به پردازنده و مادبورد شما دارد. در سایت تولید کننده مادربوردی که در حال خریداری هستید مشخص نموده که این مادربورد تا چه مقدار حافظه و همچنین رم هایی با چه میزان سرعت انتقال را قبول می کند که شما می توانید نصب کنید. این مورد را فروشندگان باید رعایت کنند چون اگر رم با سرعت ناسازگار روی سبستم گذاشته شود ، سیستم با مشکلاتی مانند:

 • ریست شدن سیستم
 • هنگ کردن های مکرر
 • کند بودن حین کار با پریمیر پرو
 • کند بودن سرعت انتقال اطلاعات روبرو خواهد داشت. اغلب روی سیستم ممکن است چندین رم گذاشته شود٬ اگر سرعت این رم ها با یکدیگر هماهنگ نباشد هم مشکلات رخ خواهند داد.

10. انتخاب مادر بورد Motherboard مناسب برای پریمیر پرو

پس از اینکه پردازنده خود را مطابق آموزش های بالا انتخاب نمایید، باید به سراغ انتخاب مادربورد بروید. این قطعه که بنام بورد مادر نیز شناخته می شود وظیفه دارد تمام هماهنگی میان قطعات یک سیستم را انجام دهد. همه قطعات یک سیستم به این قطعه متصل می شوند. انتخاب آن، بر اساس چند آیتم که در زیر اشاره شده است انجام می گیرد :

 • مشخصات پردازنده
 • مقدار رم Ram که قصد دارید در آینده استفاده کنید. یعنی گیش بینی کنید که ممکن است روزی 64 گیگابایت رم بگذارید پس مادربورد باید امکان آن را داشته باشد.
 • تعداد هارد دیسک و حافظه نگهدارنده مدیا. برخی مادربوردها امکان اتصال حافظه های کمی را دارند. البته این مورد به نوع کار شما با پریمیر پرو برمیگردد. اگر نیاز به نگهداری ویدیوهای زیادی ندارید پس مهم نیست که چه میزان پورت برای اتصال داشته باشد. در حد  سه هارددیسک کافی است. فقط مواظب این باشید که میخواهید چه نوع حافظه ای را نیز انتخاب کنید. مثلا برخی مادربوردها درگاه NVMe را ندارند.
 • کارت گرافیک یکپارچه دارد یا خیر. آیا امکان نصب کارت گرافیک مستقل جدید را دارد ؟

برند مادر بورد برای پریمیر پرو

اینکه کدام برند را تهیه می کنید از نظر ما خیلی اهمیت ندارد چون هر تولید کننده ای مانند :

 • ایسوس Asus
 • گیگا بایت Gigabyte
 • ازراک Asrock
 • ام ای آی Msi
 • ای وی جی ای Evga

و سایر آنها، در تولیدات خود، مدل هایی را برای کارهای حرفه ای تولید نموده اند، البته بیشتر بنام گیمر ها هستند. وقتی که آیتم های بالاتر برای انتخاب مادربورد را بررسی می کنید خود به خود، تعداد انتخاب های شما در هر برند کم می شود و تعداد کمی باقی خواهد ماند و این خوب است چون از میان طیف وسیع مدل ها، فقط برخی از آنها مناسب شما خواهند بود. می توانیم بگوییم تمام برندها خوب هستند.

تاکید بیشتر بر برند خاصی از مادر بورد

برخی فروشندگان فقط برندی مانند ایسوس یا گزینه ای دیگر را توصیه می نمایند، شاید بخواهید دلیل این موضوع را بدانید. آنها دلایل متعددی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • با وارد کننده قطعاتی کار می کنند که فقط آن برند را وارد می کند.
 • تجربه دارند که برخی برند ها دارای مشکلات کمتری هستند.
 • سود بیشتری از کار با برند و مدل های مشخصی می برند.
 • ممکن است از خدمات برخی برند ها راضی نباشد. منظور گارانتی است.

در گذشته زمانی که قصد داشتیم مادر بورد تهیه کنیم به صحبت فروشندگان خیلی اهمیت می دادیم و به توصیه آنها برند ایسوس Asus را انتخاب می نمودیم اما اکنون این چنین نیست. تمام برندهایی که گفته شد مدل هایی را برای نیاز شما ساخته اند. با مقداری تحقیق به نتیجه خواهید رسید و مهمتر اینکه شاید بتوانید در قیمت نیز صرفه جویی نمایید، شاید بپرسید چطور؟ برخی برند ها مانند Asus از هم رده های خود به دلیل معروفیت بیشتر، گران تر هستند. پس می توان همان مشخصات ایسوس را در برند دیگری با قیمت ارزان تر تهیه نمود. 7 مادربورد مناسب برای پریمیر پرو را مشاهده کنید.

11. مقایسه قطعات و بررسی توانایی آنها

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع روی user benchmark کلیک کنید. بالای سایت، لیست قطعات نوشته شده، بطور مثال روی پردازنده یا CPU کلیک کنید، لیستی که برای اولین بار ظاهر می شود بر اساس امتیاز و محبوب بودن از نظر کاربران چیده شده که اهمیتی ندارد و باید بر اساس رتبه بندی فنی آنها را لیست نمود، پس روی ستون Avg.bench کلیک کنید تا به ترتیب از قوی ترین تا ضعیف ترین ها لیست شوند. اگر به دنبال مدل خاصی هستید، در هر لیست از کادر جستجوی آن کمک بگیرید.

آزمایش کارایی قطعات و سیستم

بسیاری افراد تمایل دارند تا کارایی سیستم خود را از یک مرجع مطمئن بررسی نمایند. چه مرجعی بهتر از user benchmark ؟ روی لینک کلیک کنید، نرم افزار را دانلود و شروع به آزمایش نمایید. در انتها یک امتیاز به سیستم شما خواهد داد.

12. توصیه و قطعات پیشنهادی شرکت های ادوبی و اچ پی و پیوجت برای پریمیر پرو

دو شرکت ادوبی و اچ پی که طی سال های گذشته همکاری نزدیکی در ایجاد هماهنگی میان نرم افزار و سخت افزارهای خود داشته اند، مطالب کاربردی و مفیدی را در این زمینه ارائه نموده که در لینک های زیر برای شما آورده ایم. البته انگلیسی هستند و مقداری تلاش لازم خواهید داشت.

در صفحات معرفی شده، مشخصات و اطلاعات فنی بی نظیری را بدست خواهید آورد. ممکن است برخی قطعات در ایران موجود نباشند اما شاید بتوانید آنها را تهیه کنید.

13. انتخاب سیستم عامل برای پریمیر پرو

این نرم افزار میتواند بر روی سیستم عامل های ویندوز و مکینتاش نصب شود. تمامی امکانات و قابلیت ها یکسان هستند فقط اینکه برخی تیم های تولید کننده افکت٬ گاها اکستنش هایی را میسازند که در ویندوز ممکن است کار نکند. البته شاید برای بسیاری افراد٬ این مورد مهم نباشد از نظر من هم آنقدر اهمیت ندارد که بخواهیم به خاطر چنین موردی به سراغ سخت افزارهای مکینتاش برویم.

 • سیستم عامل ویندوز مورد نیاز پریمیر پرو
  اگر از جدیدترین نسخه این نرم افزار میخواهید استفاده کنید٬ باید یا ویندوز 10 و آپدیت 1909 را داشته باشید و یا باید نسخه ویندوز 11 را حتما نصب کنید. آموزش آپدیت ویندوز را ببینید. 
 • سیستم عامل مکینتاش مورد نیاز پریمیر پرو
  برای جدیدترین نسخه باید از سیستم عامل مکینتاش نسخه 10.13 به بعد استفاده کنید.

14. مانیتور مورد نیاز برای پریمیر پرو

این نرم افزار واقعا گسترده است. بخش های زیادی دارد. چون بر اساس سیستم ترک Track طراحی شده٬ به مرور زمان نیازمند فضای بیشتری در مانیتور خود خواهید شد. حداقل روزولوشن مورد نیاز برای پریمیر پرو 1920 در 1080 است. همانطور که گفتم٬ این حداقل است. حتی میتوانید از دو مانیتور استفاده کنید وقتی توانایی تان در این نرم افزار بیشتر شد.

15. انتخاب قاب کیس مناسب برای پریمیر پرو

چرا در سیستم یا پی سی که برای پریمیر پرو میخرید کیس باید مهم باشه؟ وقتی که به این مرحله انتخاب کیس میرسید احتمالا خود فروشنده یک کیس مناسب هم بهتون پیشنهاد میده. از نظر من این موضوع یعنی اینکه کیس چه برندی باید باشه خیلی مهم نیست. مهمه که کارت گرافیکی که انتخاب کردی داخلش جا بشه. مهمه که چند تا خنک کننده و نه خیلی٬ داشته باشه تا گردش هوا بهتر باشه. مهمه که فضای داخلش مقداری آزاد باشه که کابل ها خیلی در هم پیچیده نشن. از این بیشتر خیلی مهم نیست مگر اینکه دنبال ظاهر و فن های رنگی و چنین مواردی باشید. پس خیلی روی کیس هزینه اضافه نکنید.

مشاوره انتخاب قاب کیس برای تدوین فیلم

16. انتخاب پاور با منبع تغذیه برای سیستم مناسب پریمیر پرو

وقتی که پاور میخواید بخرید باید دقت کنید که وات یا همون واحد اندازی گیری پاور برق حتما از نوع واقعی باشه یعنی چی؟‌ منبع ذخیره برق کیس٬ اصلی داریم و کیفیت معمولی. کیفیت معمولی نوشته مثلا 1200 وات اما واقعا ممکنه 700 وات هم وات نداشته باشه. اما برندهایی هستند که توان واقعی دارن مثلا گرین٬ کول مستر و ... پس دقت کنید. معمولا وات واقعی 850 برای یک سیستم با  5 تا هارددیسک و کارت گرافیک مستقل کافیه.

17. مشخصات سخت افزار پیشنهادی برای پریمیر پرو در ویندوز

در لیست زیر 3 مشخصات کامل برای تولید ویدیو با نرم افزارهای پریمیر پرو آماده نموده ایم. با اطلاعاتی که بالاتر یاد گرفته اید و با مشاهده جداول پایین، براحتی می توانید انتخاب های درستی را انجام دهید. این مشخصات مطلق و اجباری نیستند چون روز به روز مشخصات جدیدتر و متفاوت وارد بازار خواهند شد.  

سیستم مناسب فقط برای یادگیری پکیج های آموزشی پریمیر پرو 
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل کورآی3
2 مادربورد هر مدلی ولی جدید و مجهز به کارت گرافیک باشد
3 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
4 پاور 45 وات
5 کارت گرافیک کارت گرافیک یکپارچه سی پی یو و مادربورد مناسب است
6 هارد نگهداری اطلاعات 240 گیگابایت SSD
کیس خیلی مهم نیست
نکته

در حین تدوین ممکن است کند بودن را در برخی کارها حس کنید و برخی افکت ها امکان اجرا نداشته باشند اما مانع از یادگیری نخواهند شد.

پکیج های آموزشی مانی سافت

 

مشخصات فنی سیستم متوسط برای کار با پریمیرپرو
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7 8700K
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 16GB
4 پاور 650
5 کارت گرافیک GTX1650
6 هارد نگهداری اطلاعات SATA 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB SSD
کیس هر مدلی که با اندازه مادربورد و کارت گرافیک سازگار است

  

مشخصات فنی سیستم حرفه ای برای کار با پریمیرپرو
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو  Core i9
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 32GB
4 پاور Real 850
5 کارت گرافیک TI 3080
6 هارد نگهداری اطلاعات  2 TB Nvme
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 1 TB Nvme
8 کیس هر مدلی که با اندازه مادربورد و کارت گرافیک سازگار است

18. چند پرسش و پاسخ در مورد سخت افزار مورد نیاز پریمیر پرو

تمام نکاتی که بالاتر گفته شد برای همه نسخه های پریمیر پرو جدید باید مدنظر گرفته شوند.

هرچقدر که نسخه پریمیر پرو قدیمی تر شود پس سخت افزار ضعیفتری لازم دارد. مثلا اگر برای نسخه جدید رم 16 گیگابایت لازم باشد٬ برای نسخه های قدیمی مثلا 2014 , 2017 با رم 8 گیگابایت هم میتواند خیلی کارها را انجام داد. مثلا در نسخه 2014 نیاز به کارت گرافیک های خیلی گران و امروزی نیست. در نهایت باید این نرم افزار را نصب کنید٬ مطابق دوره های آموزشی این سایت آن را یاد بگیرید و شروع کنید تا امکان کار کردن را متوجه شوید.

اگر حداقل نیازمندی که برای سیستم عامل که گفتیم را داشته باشد پس نصب می شود و اجرا هم میشود اما اینکه بخواهید کارهای زیادی با آن انجام دهید ممکن است از عهده آنها برنیاید اما اگر میخواهید محیط آن را ببینید و کارهایی جزیی انجام دهید٬ اگر نصب شود حتما میتوانید.

میتوانید با رم 8 گیگابایت٬ پردازنده core i3 ٬ کارت گرافیک یکپارچه٬ هارد دیسک ساتا٬ با پریمیر پرو شروع به کار کنید.

موشن گرافیک در نرم افزار پریمیر پرو از ساده و سبک ترین تکنیک ها و دستورات شروع میشه و تا بخش های خیلی سنگینی ادامه پیدا میکنه. پس صرفا نمیشه بگیم که برای موشن گرافیک با پریمیر پرو چه سیستمی دقیقا مناسبه. ممکنه از پلاگین های شرکت بوریس Boris استفاده کنید با این حال باید کارت گرافیک قوی داشته باشید. سیستم متوسط در جدول بالا برای موشن گرافیک با پریمیر پرو مناسبه.

شاید بهترین سیستم یکی از گرانترین ها باشد. هر چقدر پول بدهیم پس سیستم بهتری هم خواهیم داشت. بسیاری افراد ممکن است اصلا در سطح حرفه ای با پریمیر پرو کار نکنند و در همان حد متوسط باشند. نیازی به هزینه زیاد نیست. ممکن است بخواهید مدتی بعد این نرم افزار را عوض کنید. اگر میتوانید خیلی هزینه کنید که هیچ اما اگر امکانش نیست، از جداول مشخصات بالا کمک بگیرید.

بله البته. یه روش خیلی خوب داریم برای سیستم های ضعیف. صفحه چطور میتونم با پریمیر پرو در سیستم ضعیف ادیت کنم؟ رو ببینید.