احتمالا میخواهید بدانید کدام کارت گرافیک برای کار با پریمیر پرو در عملیات رندر و خروجی و سرعت ریل تایم مناسب است.

نرم افزار پریمیر پرو برای عملیات متعددی نیاز مبرم به کارت گرافیک حرفه ای دارد. در لیست زیر برای از دلایل داستن چنین کارت گرافیکی را مشاهده کنید :

 • نمایش روان و مناسب ویدیو ها (توضیحات بیشتر)
 • اجرای افکت و تغییراتی که همان لحظه اعمال میشود
 • پردازش افکت هایی که سه بعدی هستند مانند پلاگین کانتینیوم (توضیحات بیشتر)
 • تولید پیش نمایش یا پیش رندر سریع (توضیحات بیشتر)
 • زمان تولید فایل نهایی یا همان خروجی که اکسپورت نیز گفته می شود

این صفحه حاصل تجربیات و سوالاتی است که هزاران مخاطب مانند شما به آن مراجعه و به مرور تکمیل شده و همچنان در حال آپدیت نیز می باشد چون سخت افزار های جدید تولید می شوند و در نرم افزار های ساخت کلیپ نیز تغییراتی ایجاد خواهد شد.


چه کارت گرافیکی برای تدوین فیلم و رندر بخرم

تقسیم بندی بخش های انتخاب کارت گرافیک مناسب برای پریمیر پرو

شرکت های اصلی تولید کننده کارت گرافیک مناسب پریمیر پرو :

 • شرکت انویدیا Nvidia
  می توانیم غول تولید کننده کارت های گرافیکی برای بازی بدانیم. کارتهای گرافیکی این شرکت به جز بازی برای انواع نیازها و اجرای دستورات در پریمیر پرو مناسب هستند ولی نه همه مدل ها.
 • شرکت ای ام دی AMD
  یکی از رقبای شرکت انویدیا می باشد کارت های گرافیکی آن مثل رقیب خود دارای تنوع فراوانی نیست و در گذشته خیلی سطح پایینتر از انویدیا تولید می نمود اما در حال حاضر اقدام به تولیدات حرفه ای نموده و برخی از آنها کاملا تخصصی در پریمیر پرو مورد استفاده قرار می گیرند.
 • شرکت اینتل Intel
  معمولا بر روی سی پی یو های خود پردازشگر گرافیکی را قرار می دهد که می بایست با مادربورد نیز هماهنگ باشد. منظور همان مادربورد هایی است که دارای کارت گرافیکی آن بورد هستند.

شرکت انویدیا در حالت کلی 4 گروه کارت گرافیکی  حرفه ای را تولید نموده که 3 تا از آنها برای پریمیر پرو مناسب هستند و گروه چهارم که تسلا Tesla میباشد در پریمیر پرو مورد استفاده قرار نمیگیرد. حال میپردازیم به معرفی مدلهایی که باید برای خرید آنها را در نظر داشته باشید :

 1. گروه کوادرو Quadro
  این گروه در زمینه ی رندرینگ با نرم افزارها و پلاگین های سه بعدی بسیار موفق است به گونه ای که گروه های جی تی ایکس و آرتی ایکس در زمینه ی رندر سه بعدی ضعیفتر از آن هستند ولی بعنوان کارت گرافیک مناسب پریمیر پرو نخواهد بود.
  اگر قصد دارید به صورت تخصصی مانند یک کالوریست و رنگ شناس ویدیو در پریمیر پرو فعالیت کنید، گروه کوادرو بهترین گزینه است چون میزان 10 بیت و بیشتر را نمایش خواهد داد. این تفکیک و دقت رنگ زیاد در فیلم های سینمای هالیوود دارای اهمیت زیادی است. الیته اگر کوادرو برای بیت رنگ بیشتر انتخاب میکنید مانیتور نیز باید بتواند آن مقدار رنگ را نمایش دهد.
  صفحه کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
  صفحه آموزش پریمیر پرو 9، اصلاح و درجه بندی حرفه ای رنگ فیلم، کالوریست را برای آشنایی با تخصص رنگ شناسی در پریمیر پرو مشاهده کنید.
 2. گروه جی تی ایکس GTX
  این گروه در ابتدا فقط برای گیمیر ها طراحی شد اما مطابق توافقی که میان شرکت انویدیا شرکت ادوبی انجام شد، بخشی بنام کودا و مجهز به هسته های پردازش کننده و شتاب دهنده به آن افزوده شد تا سرعت پیشنمایش، ریل تایم، رندر، خروجی گرفتن بیشتر شود.
  صفحه کودا Cuda پریمیر پرو :‌ از راه اندازی تا موتور رندر و تاثیر در سرعت تدوین را مشاهده کنید.
  این گروه دارای مدل های بسیاری قوی و حرفه ای و مناسبی میباشد اما ممکن است در آینده دیگر تولید نشوند و جای آنها را گروه آرتی ایکس بگیرند. اگر امکان تهیه آرتی ایکس را نداشتید میتوانید از همین گروه نیز تهیه کنید اما دقت کنید که از سری های قدیمی آن نباشد.
  منظور از سری گرافیک جی تی ایکس :
  جی تی ایکس دارای مدلهای متعددی است. از مدل GTX260 شروع شده و تا GTX1660 TI وجود دارد. در بین این دو مدل، مدلها فراوانی وجود دارد که بسیاری از آنها، از رده خارج شده و پریمیر پرو آنها را قبول نمیکند. مثلا GTX550 یا GTX780TI در نسخه های جدید پریمیر پرو کار نمیکنند و انگار اصلا وجود ندارد. شما باید زمان خریدن کارت گرافیک از گروه GTX بررسی کنید که جدیدترین نسخه پریمیر پرو با کدام مدل ها سازگار است.

 3. گروه آر تی ایکس RTX
  پس از گذشت زمان، شرکت NVIDIA سری جدیدی بنام آر تی ایکس RTX تولید نمود. در این سری سرعت و پردازش خیلی بیشتر شد. این کارت گرافیک نیز برای بازی طراحی شد ولی نگاه ویژه ای به تولید ویدیو و جلوه ویژه نیز داشته است.
  پس از اینکه NVIDIA مدل GTX1660 TI را تولید نمود پس از آن اولین مدل RTX 2060 را وارد بازار نمود و از آن به بعد مدلهای جدید برای RTX ارائه مینماید.
  انتخاب اصلی شما برای پریمیر پرو بهتر است همین گروه باشد.

برای بررسی و آشنایی تمام مدلهای کارت های گرافیکی شرکت انویدیا به همراه مشخصات دقیق فنی از این لینک استفاده کنید.

انتخاب اصلی شما در ابتدا باید مدل RTX سپس GTX و در نهایت کوادرو باشد. یعنی اولویت باید RTX میباشد.

این شرکت در چند حالت کارتهای گرافیکی خود را دسته بندی نموده است. قبل از معرفی آنها بهتر است بدانید که NVIDIA در پریمیر پرو موتور خود را بعنوان CUDA معرفی نموده اما AMD موتور خود را به نام OPENCL معرفی میکند.

انواع گروه های کارت گرافیک AMD :

 • GPU Desktop workstation
  برای پی سی یا کامپیوترهای حرفه ای

 • GPU Workstation Mobile
  برای لپ تاپ ها

 • GPU Desktop Consumer
  برای سیستم های معمولی

برای مشاهده لیست تمام کارتهای گرافیکی شرکت AMD این لیست را مشاهده کنید.

با آپدیت و ارتقا پریمیر پرو به نسخه های جدید ممکن است برخی از مدل هایی که قبلا قابل قبول بوده اند از لیست حذف شوند. پس همیشه باید لیستی که در اختیار شما قرار میدهیم را بررسی کنید. 

صفحه لیست کارتهای گرافیکی قابل قبول پریمیر پرو را بررسی کنید. پس از ورود به صفحه، به بخش SUPPORTED GPU بروید.

حال بخش های موجود در صفحه را توضیح میدهیم :

 1. WINDOWS CUDA
  کارت های گرافیکی که مجهز به هسته های کودا بوده و توسط شرکت NVIDIA ساخته شده اند. جدیدترین مدل ها در ابتدای لیست و قدیمی ترین ها در انتها هستند. پایین لیست همان هایی هستند که ممکن است در نسخه بعدی پریمیر پرو کار نکنند. در زمان استفاده از این نوع کارتهای گرافیکی موتور رندر بر روی CUDA تنظیم میشود.
 2. WINDOWS OPENCL
  این کارتهای گرافیکی برای ویندوز ساخته شده اند که در ابتدای لیست گزینه های Intel® Iris دیده می شوند که همان یکپارچه سی پی یو و مادربورد هستند و مصرف عادی دارند ولی در ادامه لیست کارتهای گرافیک حرفه ای AMD معرفی شده اند. این بخش به چند دسته GPU Desktop workstation و GPU Workstation Mobile و GPU Desktop Consumer تقسیم شده است که گزینه GPU Desktop Consumer برای کارهای معمولی میباشد و برای پریمیر پرو خیلی مناسب نیستند. البته گزینه های اول لیست که IRIS هستند نیز برای پریمیر پرو مناسب نیست.
  در زمان استفاده از این نوع کارتهای گرافیکی AMD موتور رندر در پریمیر پرو روی OPENCL تنظیم خواهد شد. 
 3. MAC METAL
  همانطور که در لینک های بالاتر توضیح داده شد هسته های کودا در سیستم عامل مک از شرکت اپل است. در ویندوز موتور رندر پریمیر پرو روی کودا تنظیم میشود اما در مک بر روی متال خواهد بود. 
  همانطور که مشاهده میکنید در لیست مربوطه، خبری از کارت های گرافیکی شرکت NVIDIA نیست و تمام آنها توسط شرکت AMD و از مدل های RADEON هستند. از سال 2018 به بعد همکاری شرکت اپل و انویدیا در زمینه تولید کارت گرافیک متوقف شد.

برای مثال دو کارت گرافیک به مدلهای 780Ti ( تصویر اول ) و مدل 970 ( تصویر دوم ) را قرار داده ایم و آیتمهایی که باید توجه کنید را توضیح میدهیم :

 1. در مدلهای کارت گرافیک حتما گزینه هایی را انتخاب نمائید که انتهای نام آنها TI یا همان Titan است، به این دلیل که این مدلها به نسبت مدلهایی که این گزینه را ندارند حرفه ای تر و سریعتر و قدرتمندتر بوده و البته قیمت بالاتری دارند. شرکت انویدیا کارت گرافیک به مدل GTX 980  دارد و موازی با آن GTX 980ti نیز دارد.
 2. در مدل کارت گرافیک حتما به اینکه نوع Ram آن جدیدتر باشد دقت نمائید به طور مثال بهتر است بجای Ram DDR3 گزینه DDR5 را انتخاب نمائید.
 3. در مشخصات فنی کارت گرافیک در بهترین حالت سعی نمائید گزینه ای که پهنای باند بیشتری را دارد انتخاب کنید، در تصاویر اول گزینه Memory Bus Width را دقت نمائید :میزان پهنای باند مدل 780 مقدار 384 بوده و در مدل 970 مقدار 224 میباشد که این گزینه در سرعت پردازش و رندر بسیار موثر است و متاسفانه بسیاری از فروشندگان بدون اطلاع به این موضوع سعی می نمایند که مدل 970 که جدیدتر است را بفروش برسانند،نکته ای که در همین موضوع باید به آن دقت نمایید این است که قرار نیست هر چقدر عدد مدل کارت گرافیک بزرگتر باشد سرعت و کیفیت آنهم بهتر باشد یعنی قرار نیست مدل 970 چون جدیدتر از 780 است ، از آن قوی تر باشد چون هر کدام به هدفی تولید میشوند.
 4. کور Core یا تعداد هسته های کودا در کارت گرافیک، این عدد هرچه بیشتر باشد به معنای بهتر و سریعتر بودن است که در مدل 780 مقدار 2880 هسته و در مدل 970 مقدار 1664 هسته میباشد که مطمئنا مدل 780ti حرفه ای تر است. پس باز هم شاهد این هستیم که همچنان مدل قبلی از مدل جدید برتر است.
 5. نکته ای که اغلب کاربران را به اشتباه می اندازد گزینه Memory Clock و Boost Clock است، دقت نمائید این دو گزینه را ملاک بهتر بودن قرار ندهید چرا که بطور مثال ممکن است در یک کارت گرافیک این دو گزینه به مراتب بالاتر باشند اما گزینه های مهمی مانند Memory Bus Width و Ram آن پایینتر باشد، پس باز هم میگوییم در اغلب مدلها به گزینه های Memory Bus Width و نوع Ram دقت نمائید. اگر مدلهایی که آخر آنها به Ti یا Titan ختم میشود هرچند عدد مدل آنها کوچکتر هم باشد قوی تر هستند مانند دو مدل زیر.
 6. گزینه دیگری که در کارت گرافیک باید مد نظر بگیرید Thermal Design Power که همان میزان برق مورد نیاز است، در مدل 780 میزان برق مصرفی 250 و در مدل 970 میزان برق مصرفی 145 میباشد، منطقی است به این دلیل که مدل 780 قوی تر است مطمئنا برق بیشتری هم میخواهد، پس حتما پاور کیس شما قدرتمند و از نوع اصلی نیز باشد. در واقع یکی از دلایل انتخاب کارت گرافیک 970 همین کم مصرف تر بودن آن است اما وقتی به کار ما نمی آید پس پاور را با توان بیشتر تهیه میکنیم بجای اینکه کارت گرافیک ضعیفتر را انتخاب کنیم.

تصویر اول

GTX 780 Ti

 

تصویر دوم

GTX 970

نکته وجود دارد که بسیاری خریداران کارت گرافیک برای پریمیر پرو به آن توجه نمیکنند و آن حافظه اصلی کارت گرافیک است.

همانطور که هر پی سی و لپ تاپ حافظه ای بنام رم RAM دارد کارت گرافیک نیز چنین حافظه ای دارد. این حافظه علاوه بر اینکه در بسیاری شرایط تدوین کمک خوبی است اما در یک بخش خیلی موثر است و آن رزولوشن ویدیوها است.

باید بدانید که قرار بر ویرایش چه رزولوشنی از ویدیوها میباشد؟ هر چقدر طول و عرض ویدیوها بزرگتر باشد حافظه کارت گرافیک نیز باید بیشتر باشد.

با توجه به نوع فرمت های ویدیویی که در حال استفاده هستید دقت نمائید که هر فرمت ویدیویی مطابق جدول زیر،نیازمند رم میباشد:

 فرمت ویدیوییحداق رم مورد نیاز به گیگابایت
SD  1
 HD  1
2K  3
4K  4
5K  6

مشاوره خرید کارت گرافیک برای تدوین با پریمیرپرو و افترافکت

همانطور که در جدول بالا میبینید همیشه باید به ستون دوم از سمت چپ دقت کنید،مقدار هسته های کودا ، وظیفه ی اصلیه پردازش افکت های مورد پردازش را بر عهده دارند.گرافیک 1080 دارای بیشترین هسته پردازش گرافیکی است.

حال اگر قصد خرید گرافیک 1050 را دارید ، بجای 1050 ، گزینه 1060 را خریداری کنید چرا که دارای دو برابر هسته پردازش افکت و رندر میباشد که مقداری از 1050 گرانتر است که می ارزد.

حال اگر بخواهید گزینه دیگری را مد نظر بگیرید،میتوانید کارت گرافیکی 980TI و 780TI را نیز تهیه نمائید.

جمع بندی

 • به صحبت غیر حرفه ای ها در سطح اینترنت اعتماد نکنید
 • همیشه عدد بالاتر در مدل ، دلیل بهتر بودن نیست مقدار حافظه و تعداد هسته را بر اساس نوع ویدیوها انتخاب کنید. اگر ویدیوهای شما در حد فول اچ دی هستند پس خیلی هزینه برای حافظه بیشتر نکنید و روی تعداد هسته و فرکانس تمرکز کنید.
 • >اولویت در خرید اینگونه باشد : اول آرتی ایکس، دوم جی تی ایکس.
 • هیچ کارت گرافیکی نیست که اصطلاحا کم نیاورد٬ سیاست تولیدکنندگان این است که مصرف کننده همیشه برای نیازهای آینده سخت افزار خود را ارتقا دهد.
 • کارت گرافیک فقط در زمانهایی مانند استفاده از افکت های مجهز به شتاب دهنده گرافیکی، رندر ریل تایم، رندر سکانس، گرفتن خروجی مورد استفاده قرار میگیرد. ( شناخت ریل تایم Real-time در تدوین فیلم و روشهای افزایش سرعت ).
 • تعداد خروجی همزمان تصویر میتواند روی قیمت تاثیر بگذارد. اگر با 1 مانیتور کار میکنید نیازی نیست برای خروجی های بیشتر هزینه کنید. ولی گاها استفاده دو مانیتور همزمان برای برخی کارها انجام کار را راحت تر میکند.
 • کارت گرافیک روی کیفیت خروجی نهایی تاثیر ندارد.

پرسش و پاسخ در مورد کارت گرافیک برای پریمیر پرو

 • در محصولات NVIDIA فقط گروه های کوادرو و آرتی ایکس قابلیت پردازش میزان 10 بیت رنگ را دارند.
 • در مدلهای جدید ممکن است قابلیت پردازش 12 بیت و بیشتر نیز اضافه شود پس در زمان خرید حتما بررسی نمایید.
 • برای اینکه بدانید کارت گرافیک فعلی چند بیت رنگ دارد به این روش عمل کنید :
  1. در ویندوز ، در دسکتاپ راست کلیک و گزینه Nvidia Control Panel را انتخاب کنید.
  2. در گزینه های سمت چپ مورد چهارم یعنی Change Resolution را کلیک کنید.
  3. در گزینه های سمت راست مورد Output Color Depth را بررسی کنید. اغلب عدد 8 را نمایش می دهد اگر عدد 10 را برای شما نمایش دهد که عالی است ولی خب تا زمانی که یک مانیتور با قابلیت نمایش 10 بیت رنگ را نداشته باشید فایده ای ندارد. یعنی هم کارت گرافیک و هم مانیتور هر دو باید امکان نمایش را داشته باشند. اگر کارت گرافیک شما 10 بیت تصویر برای مانیتوری بفرستند که فقط می تواند 9 بیت رنگ را نشان دهد کار خاصی انجام نشده است.
 • اگر کارت گرافیک 10 بیت باشد ولی مانیتور 10 بیت را نمایش ندهد یا چنین مانیتوری ندارید، هزینه برای خرید چنین کارت گرافیکی نکنید.

اینکار را انجام ندهید چرا که موجب هنگ و قفل نمودن برنامه خواهد شد اجازه دهید کارت گرافیک با قابلیت های اصلی خود تدوین فیلم را انجام دهد.

ویدیو زیر پاسخ به این سوال است : 

آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر

یکی از موضوعاتی که یک تدوینگر پریمیر پرو  همیشه باید مواظب آن باشد آپدیت نگه داشتن درایور نرم افزاری کارت گرافیک است. ، بروز نگه داشتن یا آپدیت بودن درایور یا نرم افزار کارت گرافیک است. در هر آپدیت تغییراتی انجام میشود تا سازگاری میان کارت گرافیک با سیستم عامل و نرم افزار پریمیر پرو عملکرد بهتری داشته باشد.

تمام نکات مربوط به اینکار در صفحه آموزش ویدیویی نحوه آپدیت درایور کارت گرافیک برای پریمیر پرو Nvidia, intel توضیح داده شده است.

نتیجه این است که کارت گرافیک 2070 به دلیل داشتن تعداد پهنای باند بیشتر٬‌ بیت بالاتر کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ و داشتن حافظه ی بیشتر موفق تر است.

مواظب باشید اغلب مقایسه ی کارتهای گرافیک برای بازی است و انتخاب برای تدوین و تصحیح رنگ و نیازهای دیگر متفاوت است.

{slider چرا در پنل کارت گرافیک nvidia control panel فقط گزینه 3D وجود دارد؟}

سیستم ها و لپ تاپ هایی که کارت گرافیک آنها تولید شده توسط شرکت انویدیا Nvidia می باشد با نصب درایور ( نرم افزار )‌ کارت گرافیک یک کنترل پنل Nvidia Control Panel هم در راست کلیک دسکتاپ و هم در کنار ساعت نوار وظیفه ویندوز فعال می شود. به صورت استاندارد این نرم افزار از سه بخش 3D, Video, Display تشکیل شده است اما به دلایلی که در زیر به آنها اشاره میکنیم ممکن است تنها یکی از سه گزینه گفته شده مشاهده شود :

 • خراب شدن و قدیمی بودن درایور
 • نصب اشتباه درایور
 • خرابی سیستم عامل
 • خرابی فایلها توسط ویروس

برای نحوه آپدیت و دانلود صحیح درایور به این لینک مراجعه نمایید.

{slider آیا استفاده همزمان از دو کارت گرافیک در سرعت پریمیر پرو موثر است؟}

هیچ تاثیری ندارد مگر اینکه ادوبی تغییرات را در این نرم افزار ایجاد کند. در اینصورت این صفحه را آپدیت خواهیم نمود.

همینطور که جلوتر میرویم، اهمیت تولید ویدیو و ساخت پروژه های ویدیویی با نرم افزارهای ادوبی مانند پریمیرپرو بیشتر شده و تولیدکنندگان سخت افزارهای گرافیکی مانند شرکت انویدیا اهمیت بیشتری به کاربران خود میدهند.

در خبری که از انویدیا سازنده کارتهای گرافیکی جی تی ایکس و کوادرو رسیده، یک درایور نرم افزاری جدید تولید شده که مختص به تولید ویدیو و انیمیشن میباشد.

تا قبل از این، تمام تمرکز انویدیا روی کارایی بازی ها بود اما به تازگی با تولید این درایور تمرکز روی نرم افزارهایی مانند پریمیرپرو و Autodesk Arnold, Unreal Engine 4.22, REDCINE-X PRO, Adobe Lightroom, and Substance Designer by Adobe گذاشته و اعلام نموده که در حال حاضر میزان 9 درصد سرعت کارایی و رندر در این برنامه ها بیشتر میشود که خبر بسیار خوبی است.

این درایور کارت گرافیک که بنام Creator Ready معروف است فقط برای مدلهای :

NVIDIA TITAN Series:

NVIDIA TITAN RTX, NVIDIA TITAN V, NVIDIA TITAN Xp, NVIDIA TITAN X (Pascal)

GeForce RTX 20 Series:

GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080, GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2060

GeForce 16 Series:

GeForce GTX 1660 Ti, GeForce GTX 1660

GeForce 10 Series:

GeForce GTX 1080 Ti, GeForce GTX 1080, GeForce GTX 1070 Ti, GeForce GTX 1070, GeForce GTX 1060, GeForce GTX 1050 Ti, GeForce GTX 1050 کارایی دارد و مدلهای قدیمی تر را نمیپذیرد.

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع کارت گرافیک به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی کارتهای گرافیک را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع مقایسه روی https://gpu.userbenchmark.com/  کلیک کنید. در مرکز سایت گزینه هایی برای مشاهده مقرون به صرفه ترین٬ تاثیرگذارترین و بهترین امتیاز از دید کاربران را میتوانید مشاهده کنید. امیدواریم در نتیجه گیری ها موجب سرعت ودقت انتخاب شما شده باشیم.

در لیست نتایج مرکز سایت ستون Avg.bench معیاری برای انتخاب شما خواهد بود که با یکبار کلیک روی آن به تریتب قوی ترین تا ضعیفترین را لیست خواهد نمود.

اما برای اینکه ببینید امتیاز کارت گرافیک شما چه میزان است مطابق ستون Avg.Bench میبایست در همان لینک بالا روی کلید Free Download کلیک نموده نرم افزار رایگان بنچمارک گرفتن را دانلود و آزمایش را شروع کنید٬ در نهایت یک امتیاز به شما نمایش خواهد داد. این آزمایش جهات مختلفی توانایی کارت گرافیک شما را بررسی میکند و معیاری جهانی است.

با تحقیقاتی که مانی سافت انجام داده است نتیجه اینکه اغلب کارتهای گرافیکی دارای یک کیفیت در کارایی هستند فقط در برخی موارد تفاوت هایی در آنها ایجاد شده که موجب تغییر در قیمت آنها میشود. اگر دو کارت گرافیک با یک مشخصات فنی مانند تعداد هسته، مقدار حافظه را در نظر بگیریم در مواردی مانند زیر تفاوت هایی ممکن است وجود داشته باشد که موجب متفاوت شدن قیمت ها خواهد شد : 

 • تغییر اندازه فیزیکی
 • افزودن چراغ ها و ایجاد جذابیت
 • تغییر در ساختار خنک کننده مثلا برخی 2 عدد فن میگذارند
 • تغییر در جنس بدنه.