کودا Cuda در پریمیر پرو همان موتور رندر است که باعث افزایش سرعت تدوین فیلم در این نرم افزار میشود و اگر نباشد با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

کودا Cuda به چع معناست؟

Cuda مخفف Compute Unified Device Architecture هست و دارای معماری است بر پایه پردازش موازی. این فناوری توسط شرکت انویدیا ابداع شد. در واقع کودا یک موتور قدرتمند محاسباتی(پردازش) در کارت گرافیک های nvidia هست.

اصطلاح GPU چیست؟

کلمه ی GPU مخفف Graphics Proccessor Unit میباشد که همان کارت گرافیک اما به زبان ساده تر است. 

GPU به عنوان یک پردازنده خاص، درخواستهای‌ بلادرنگ نرم افزار و تدویگر را پردازش می‌کند. از سال ۲۰۱۲ میلادی GPUها به مجهز به هسته هایی شد که قدرت پردازش کردن دستورات گرافیکی را در نرم افزارهای تدوین فیلم و سه بعدی افزایش داد. منبع

افزایش سرعت تدوین در پریمیر پرو با کودا Cuda و موتور رندر

فناوری کودا باعث میشود gpu بتواند چندین پردازش را بطور همزمان انجام دهد این یعنی کارایی کارت گرافیک بالا خواهد رفت اما یعنی چی؟ کودا باعث میشود برنامه نویسان یک شرکت مانند ادوبی در برنامه هایی مانند پریمیر پرو یا افتر افکتس بتوانند کاری کنند که نرم افزارهایشان دسترسی بیشتری به بخشهای یک gpu داشته و در عملیات انکود و دیکودینگ از آن استفاده بیشتری ببرند.

آشنایی با عملیات انکود و دیکدینگ در تدوین فیلم

وقتیکه یک نرم افزار مانند پریمیر پرو بتواند برخی از عملیات را با کارت گرافیک انجام دهد٬ به نوعی مقداری فشار را از سی پی یو کم خواهد نمود و سی پی یو میتواند پردارش ها و دستورات دیگر ما را سریعتر انجام دهد. همچنین سی پی یو دمای کمتری تولید میکند و در نهایت سرعت تدوین فیلم بالاتر خواهد رفت.

رندر کردن ویدیو چیست - نکاتی که در تدوین فیلم کاربرد دارند


آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر


نحوه فعالسازی موتور رندر کودا

این موتور رندر در دو نرم افزار مدیا انکودر و پریمیر پرو قابلیت تنظیم و فعال شدن دارند اما ممکن است به دلایلی اصلا وجود نداشته باشد یا درست کار نکند پس، بودن آن فقط دلیلی برای اینکه سرعت پردازش ریل تایم و رندر را افزایش دهد نیست.

ابتدا بررسی کنیم که در این نرم افزارها وجود دارد یا خیر.

تنظیم کودا یا موتور رندر در پریمیر پرو

وارد مسیر File > Project Setting > و تب General شوید تا تصویر زیر ظاهر شود :

نحوه فعالسازی موتور رندر کودا در پریمیر پرو

به قسمتی که آبی رنگ است توجه کنید. این سه گزینه که در لیست ظاهر شده اند، سه نوع موتور رندر در پریمیر پرو و مدیا انکودر هستند :

 • Mercury Playback Engine GPU Acceleration (CUDA)
  قوی ترین و بهترین موتور رندر همین است و همیشه باید در این بخش، همین آیتم را انتخاب کنید. زمانی این آیتم وجود دارد و موجب افزایش سرعت خواهد شد که در سیستم یا لپ تاپ کارت گرافیک مناسب تدوین فیلم با این دو نرم افزار را داشته باشید.
  صفحه کارت گرافیک مناسب پریمیر پرو برای ادیت و رندر
 • Mercury Playback Engine GPU Acceleration (OpenCL)
  این آیتم زمانی وجود دارد که در سیستم شما کارت گرافیک یکپارچه که بصورت ترکیبی از پردازنده و مادربورد میباشد وجود دارد. اگر زمانی موتور اول وجود نداشت بهتر است این گزینه را انتخاب کنید.
 • Mercury Playback Engine Software Only
  این گزینه بصورت پیش فرض در هر زمانی وجود دارد و مهم نیست که چه نوع کارت گرافیکی روی سیستم داشته باشید. جالب است که بدانید در برخی شرایط، استفاده از این موتور رندر، موجب برطرف شدن برخی خطاهای ناشناخته می شود.

تنظیم کودا یا موتور رندر در مدیا انکودر

تمام تنظیمات مدیا انکودر و پریمیر پرو دقیقا مشابه هستند و فقط محل نمایش این تنظیمات متفاوت است. پس از ورود به مدیا انکودر در سمت راست برنامه، قابل مشاهده هستند.


چه زمانی از موتور رندر سریع کودا نمیتوانیم استفاه کنیم ؟

اینکه کودا را فعال کرده باشید خوب است ولی کافی نیست. شرایطی وجود دارد که واقعا در استفاده از موتور کودا با مشکل روبرو میشوید :

 • کارت گرافیک مناسب را نداشته باشید.
 • درایور کارت گرافیک آپدیت نباشد. روش آپدیت در ابتدای صفحه گفته شده است.
 • درایور جدیدی برای کارت گرافیک ارائه نخواهد و نمیتوانید از جدیدترین نسخه نرم افزارها با بیشترین سرعت استفاده کنید. وقتی که شرکت تولیدکننده گرافیک آنرا از رده خارج کرده و آپدیت نکنید این اتفاق می افتد.
 • ممکن است کارت گرافیک مناسب را به همراه جدیدترین آپدیت درایور آن داشته باشید ولی نسخه نرم افزار شما آپدیت نیست. ( دانلود جدیدترین نسخه نرم افزارها ).

همیشه مواظب کارهای گفته شده در بالا باشید و در لیست کارهای خود قرار دهید.

پرسش و پاسخ در مورد کودا Cuda در محصولات ادوبی

باید کارت گرافیک فعلی سیستم خود را شناسایی کرده و بدانید که چه مدل و مشخصاتی دارد. پس از آن باید با لیست کارت گرافیک های مورد تایید ادوبی مطابقت دهید.

صفحه کارت گرافیک مناسب پریمیر پرو برای ادیت و رندر

این کار بستگی به نرم افزارها دارد. تا این زمان نحوه تقسیم بندی پردازش میان کارت گرافیک و سی پی یو را خود برنامه مشخص نموده است. اما اگر کودا را در پریمیر پرو بر روی Software Only قرار دهید بیشترین پردازش بر عهده سی پی یو خواهد شد.

در یک جواب ساده، بله خیلی موثر است اما اینکه چه زمانی و چگونه، بهتر است صفحه شناخت ریل تایم Real-time در تدوین فیلم و روشهای افزایش سرعت را مشاهده کنید.

اگر منظور شما این باشد که کلا بخش Renderer مخفی یا حذف گردد خیر. اما ممکن است به دلایل نبود شرایط مناسب گفته شده، گزینه Cuda که اولین گزینه بود غیر فعال شود.

در نسخه های قبلی پریمیر پرو سی اس، بله نیاز بود که کارهایی انجام شود اما در نسخه های پرو سی سی اتوماتیک وجود دارد.

این روش برای نسخه های پریمیر پرو جدید و در گذشته در نسخه های قدیمی انجام میشد.

 • باید سی ام دی CMD که تصویرش را پایینتر میبینید اجرا کنید، این بخش ویژه ورود دستورات کاربردی ویندوز است برای اجرای CMD در ویندوز 10 روی منوی استارت راست کلیک یکی از دو گزینه Windows Powersell یا Command Prompt را اجرا کنید که اگر اولی باشد صفحه آبی خواهد شد و دومی باشد محیط مشکی خواهد بود که از لحاظ کارایی فرقی ندارند.
 • حال به مسیر نصب برنامه پریمیرپرو سی اس 6 بروید که میشود C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6
 • در مسیر گفته شده به دنبال فایل GPUSniffer بگردید و وقتی آنرا پیدا نمودید با موس گرفته و در محیط یکی از صفحات باز شده Powersell یا command promp رها کنید سپس کلید اینتر را فشار دهید تا تصویر زیر ظاهر شود :

 

بررسی موجود بودن کودا در کارت گرافیک برای نرم افزار پریمیرپرو

همانطور که در تصویر مشاهده می نمائید یک خط مانده به آخر نوشته Did not find any devices that support Gpu به این معنی که کارت گرافیک شما فاقد تکنولوژی کودا Cuda می باشد که چه خبر بدی است البته این پیام فقط برای کارتهای گرافیکی غیر مدلهای گفته شده در بالا ظاهر میشود. چنانچه تصویر زیر را مشاهده نمودید یعنی مدل کارت گرافیک شما را مشخص نموده یعنی میتوانید از کودا استفاده کنید پس، مراحل زیر را برای فعال سازی کودا در کارت گرافیک ادامه می دهیم :

استفاده از کودا در کارت گرافیک با پریمیر

حال در همان مسیر پریمیرپرو سی اس 6 که بالاتر اشاره نمودم C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6 فایلی به نام cuda_supported_cards.txt را پیدا نموده و آنرا با دابل کلیک باز نمائید و مدل کارت گرافیک خود را که در کادر بالا با رنگ قرمز مشخص نموده ام را در انتهای آن مانند GeForce GTX 550 Ti وارد نموده و فایل را ذخیره نمائید، دقت کنید اینکار به کلمات کوچک و درست حساس است پس دقیقا همان طور که مشخص شده همان طور دقیق بنویسید. پریمیرپرو را باز کنید. خواهید دید که در تصویری بالا که کادر Video Rendering and Playback غیر فعال بود فعال شده است و دارای دو گزینه احتمالا هست یکی با انتهای Cuda و دیگری با انتهای Software Only که هدف ما همان گزینه ی Cuda میباشد که بالاخره فعال شد.

بله البته. مشکلات نرم افزار همیشه وجود دارند اما با راهکارهایی که در این صفحه گفته شده، همه آنها برطرف خواهند شد.

اگر سوال یا نکته ای دارید که وجود دارد، برای ما بنویسید.