هدف از ایجاد راهنمای جامع حل خطا و مشکلات و ارور های پریمیر پرو ، در ابتدا کمک به هنرجوها و کسانی است که پکیج های آموزشی مانی سافت را تهیه نموده اند و همچنین افرادی که با مانی سافت تازه آشنا شده اند. تمام مشکلات و خطاهایی که در این نرم افزار با آن مواجه می شوید را میتوانید در این صفحه پیدا کنید و اگر نبود در انتهای صفحه مطرح کنید. 

این راهنما به مرور آپدیت میشود و راه حل های جدید به آن اضافه خواهد شد.

پریمیر پرو نرم افزاری بسیار بزرگ با توانایی های ویژه است، برای موفقیت در تدوین فیلم با آن ، کاملا حرفه ای آموزش ببینید.

حداقل نیازمندی ها را باید داشته باشید :
برای اینکه مانند سایر تدوینگرها، بسیاری مشکلات برای شما رخ ندهد و در صورت مواجه شدن با آنها ، روشهای زیر گره گشای شما باشند میبایست لیست زیر را داشته باشید :
1. از جدیدترین سیستم عامل ویندوز یا مک امروزی استفاده کنید.
2. سیستم عامل شما تا همین امروز کاملا آپدیت است. ( آموزش )
3. جدیدترین نسخه پریمیر پرو را هم اکنون نصب کرده اید. ( دانلود نسخه جدید )
4. آنتی ویروس اورجینال و اصلی که هم اکنون آپدیت است روی سیستم فعال باشد و موتور اسکن آن را موقتا غیر فعال نموده باشید. ( خرید و آموزش )
5. کارت گرافیک مورد تایید پریمیر پرو در لپ تاپ یا سیستم شما وجود داشته باشد. ( راهنمای کارت گرافیک )
6. درایور نرم افزاری کارت گرافیک و مادربورد کاملا آپدیت باشند. ( آموزش )
7. پارتیشن و محل نصب سیستم عامل دارای حداقل 20 گیگابایت فضای خالی باشد. ( آموزش پارتیشن بندی + آموزش حذف فایلهای اضافه )
8. از سالم بودن هارد دیسک های Sata بجز ssd و NVME مطمئن شوید ( آموزش )
9. حداقل 16 گیگابایت رم یا حافظه موقت داشته باشید.


لیست خطا به همراه روش برطرف نمودن در پریمیر پرو

نرم افزار پریمیر پرو برای اینکه بتواند بسیاری از ویدیو افکت ها را بخوبی اجرا نماید نیازمند استفاده از کارت گرافیک است. کارت گرافیک موجب ایجاد شتاب در اجرای افکت ها خواهد شد. وقتی با خطای this effect requires gpu acceleration روبرو می شوید چند دلیل وجود دارد : 

 1. در سیستم شما کارت گرافیک مناسب برای این افکت وجود ندارد. احتمالا کارت گرافیک قدیمی است و باید جدیدتر و قوی تر خریداری کنید. 
 2. کارت گرافیک مناسب را دارید اما درایور نرم افزاری آن آپدیت نیست. باید نرم افزارش را آپدیت کنید.
 3. ممکن است کودا Cuda در پریمیر پرو شما به دلایلی فعال نشده باشد. کودا همان موتور شتاب دهنده به افکت های این نرم افزار است که برای استفاده از بسیاری افکت های شتابدار، حتما باید فعال شده باشد.

چند صفحه ی مهم که باید مشاهده کنید :

ابتدا اجازه دهید تا بررسی دقیقتری برای فعال بودن یا نبودن کودا انجام دهیم. در خود نرم افزار مسیر :
File > Project Setting > General وارد شوید. حالا به تصویر زیر توجه کنید :

کودا در پریمیر پرو فعال نیست چطور فعالش کنم؟

به کادر قرمز توجه نمایید. اگر نسخه جدید پریمیر پرو نصب باشد و کارت گرافیک مناسب را داشته باشید و درایور آن نیز فعال باشد باید گزینه کودا Cuda که با فلش قرمز رنگ مشخص نموده ایم را مشاهده کنید. اگر این گزینه را اصلا ندارید، در کار با پریمیر پرو با کندی ها و مشکلات متعددی روبرو خواهید شد چون حتما نیازمند کودا میباشید. ممکن است کارت گرافیک مناسب را داشته باشید ولی نرم افزار آن آپدیت نباشد این مشکل برطرف خواهد شد.

چند صفحه ی مهم که باید مشاهده کنید :

ساختار MXF که مخفف Media eXchange Format می باشد توسط دوربین هایی مانند ARRI, Panasonic, Sony رکورد می شوند که پریمیر پرو برای ویرایش آنها نیازمند مکمل یا همان کدک Codec است.

از نسخه 2015 به بعد پریمیر پرو ٬ قابلیت وارد نمودن٬ ویرایش کردن این فرمت امکان پذیر شد. یکی از اشتباهات دارندگان فرمت mxf این است که تمام مدیاهای درون کارت حافظه را در سیستم کپی نمی کنند. در کنار فایلهای اصلی، یک سری فایل دیگر نیز وجود دارد که حتما باید کپی شوند. تمام محتویات مموری کارت را کپی نمایید تا مشکل باز نشدن این فرمت برطرف شود.

دوربین های شرکت کانن چنین ساختاری را ضبط میکنند. نرم افزاری بنام Canon XF Utility را ارائه نموده تا بتوانید تمام محتویات مموری کارت حاوی این فرمت را به یک فایل یکپارچه تبدیل کنید.

دانلود
دریافت فایلنرم افزار Canon XF Utility برای ویندوز
دانلود
دریافت فایلنرم افزار Canon XF Utility برای مک

لینک سایت اصلی برای ویندوز و مک

دانلود مکمل کمکی دیگر بنام MXF CODEC

هر پلتفورم (سیستم نمایشی)، نیازمند مشخصات و ساختار ویدیو مد نظر خود می باشد. در زمان خروجی گرفتن از پریمیر پرو یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، تارگت بیت ریت و ماکزیموم بیت ریت است که نباید از حد مجاز فراتر باشند.

لیست زیر به شما کمک خواهد نمود :

 • نام فایل خروجی حتما انگلیسی باشد، پس از انتقال به گوشی نیز میتوانید آن را به انگلیسی تغییر دهید.
 • ساختار خروجی h.264 و فرمت mp4 باشد.
 • ماکزیموم بیت ریت را حداکثر 5 قرار دهید.
 • تارگت بیت ریت را حداکثر 5 قرار دهید.
 • طول و عرض ویدیو بهتر است که بزرگتر از فول اچ دی یعنی 1920 * 1080 نباشد.

اگر با خطای The file cannot be opened because of a header error در زمان ایمپورت یا وارد نمودن یک عکس یا تصویر و یا فایل در پریمیر پرو روبرو می شوید به این معناست که : محتویات فایل شما از حالت اصلی و استاندارد خود خارج شده و از نظر پریمیر پرو خراب شده است حتی اگر در حال حاضر همان فایل در خارج از پریمیر پرو قابل مشاهده باشد.

اگر فایل شما عکس میباشد میتوانید در ویندوز یا مک توسط نرم افزارهای ویرایش عکس یا نرم افزارهای مشاهده عکس آنرا مجدد به فرمت JPEG تبدیل کنید تا ساختارش ترمیم شود.
در ویندوز روی آن راست کلیک و گزینه Open with را انتخاب و برنامه paint را اجرا نمایید. اگر عکس مشاهده شد، از منوی File گزینه Save as را زده و در مسیری دیگر عکس را ذخیره نمایید. حال مجدد سعی نموده و در نرم افزار پریمیر پرو آن را ایمپورت کنید.

یک تجربه

در بسیاری شرایط اگر عملیات ترمیم را با نرم افزار فتوشاپ انجام دهیم، باز هم درست نخواهد شد اما بارها رخ داده نرم افزارهای خود سیستم عامل ویندوز مانند paint مشکل را برطرف نموده اند.

حداقل نیازمندیهای ابتدای صفحه را رعایت کنید. با فرض بر وجود آنها، چند نکته ممکن است به شما کمک کند :

 • یکبار سیستم را ریستارت کنید چون ممکن است رم یا حافظه موقت پر شده باشد که با اینکار خالی شده و سیستم تازه خواهد شد.
 • اگر دوباره رخ داد ، نرم افزار را ریست کنید برای اینکار ، برنامه را کاملا ببندید در ویندوز روی کیبورد همزمان کلیدهای shift + alt و در مک shift + option را نگه داشته و در همین زمان برنامه را اجرا کنید. پنجره ای برای تایید ظاهر خواهد شد، آن را OK نموده و صبر کنید تا برنامه باز شود. امیدوارم برطرف شده باشد. اگر نشد صفحه رفع کندی، گیر کردن، هنگ و بسته شدن برنامه تدوین فیلم + مشکل عجیب را مشاهده کنید.

دلیل اصلی یا اندازه مانیتور است یا درشت نمایی تصویر یا درایور کارت گرافیک.

 • به توصیه شرکت ادوبی، مانیتور باید دارای حداقل اندازه 1920*1080 باشد. در غیر اینصورت چنین اتفاقی رخ خواهد داد. در چنین شرایطی میتوانید از کلید tab روی کیبورد برای رفتن به کلیدهای مورد نظر استفاده کنید. پس از رسیدن به کلید ها، از کلید space یا اینتر برای تایید استفاده کنید.
 • ممکن است اندازه مانیتور درست باشد اما تصویر زوم شده است. در دسکتاپ راست کلیک نموده و وارد Display Setting شوید. به دنبال گزینه یک درصد باشید. اگر این عدد چیزی غیر از 100% بود، آنرا به 100درصد تغییر دهید برطرف خواهد شد.
 • درایور کارت گرافیک ممکن است نصب نباشید، در ابتدای صفحه بخش حداقل نیازمندی ها را مشاهده کنید.

در نرم افزارهایی مانند پریمیر پرو و میدیا انکودر تنظیماتی برای ساخت فایل ایکس ام پی XMP وجود دارد که امکان فعال یا غیر فعال نمودن آن وجود دارد.

شناخت فایل XMP

وقتی که توسط دوربین های فیلمبرداری ضبط ویدیو انجام میدهیم، در زمان ذخیره شدن ویدیو، اطلاعاتی مانند زمان و تاریخ، موقعیت، تنظیمات دوربین و سایر گزینه هایی که در دوربین تعیین میکنیم در ویدیو ذخیره می شود. وقتی که این ویدیوها وارد نرم افزاری مانند پریمیر پرو و میدیا انکودر می شوند اگر تنظیم مربوطه فعال باشد، کنار فایل ویدیویی یک فایل با پسوند xmp ایجاد خواهد شد که درون آن همان تنظیمات ذخیره می شوند. در واقع این اطلاعات به متا دیتا Meta data یا فرا داده معروف هستند. برای این اطلاعات، در پریمیر پرو پنجره ای به همین نام وجود دارد که بسیاری اطلاعات عمومی و تخصصی ویدیو را نمایش خواهد داد که یادگیری آن برای ویرایش پروژه های بزرگ سودمند است.

امکان ویرایش این فایل در پریمیر پرو امکان پذیر است و هر تغییری که ایجاد کنیم در همان فایل ذخیره خواهد شد.

برخی اوقات در زمان خروجی گرفتن از پریمیر پرو که البته به نرم افزار میدیا انکودر فرستاده می شود، با خطایی به عنوان عدم توانایی در ایمپورت این فایل روبرو می شویم. برای رفع این خطا در نرم ادوبی میدیا انکودر منوی Edit و سپس Preferences سپس Metadata و حالا گزینه Write XMP ID to Files on Import را غیر فعال و در بخش Export Option گزینه را روی None بگذارید. و مجدد آزمایش نمایید.

به این دلیل که کلیپ شما مقدار فریم مورد نیاز برای اجرای ترنزیشن را ندارد. اگر ترنزیشن بگذارید با خطای نبود فریم کافی روبرو خواهید شد. برای رفع این مشکل چند فریم از آن حذف کنید تا برطرف شود.

در واقع این مشکل از سمت نرم افزار پریمیر پرو نیست و سیستم عامل هم میتواند تاثیرگذار باشد.
چند موضوع روی این اتفاق تاثیر میگذارد : 

 1. آپدیت یا جدید بودن نرم افزار پریمیر پرو
 2. آپدیت و جدید بودن سیستم عامل 

چند راهکار تجربی از سایر تدوینگران : 

 • بجای اینکه ویدیو را از پروجکت ایمپورت کنید، از مدیا بروزر آنرا وارد کنید
 • پسوند فایل را از MTS به M2TS تغییر دهید
 • نرم افزار کریتیو کلود را آپدیت کنید ( آموزش )
 • میتوانید فایلها را به فرمتی دیگر تبدیل کنید ( آموزش )

این مشکل نباید بدون راه حل باقی بماند. تجربیات خود را در همین صفحه برای ما بنویسید.

برای رفع این مشکل باید نرم افزار کوییک تایم را نصب کنید.

 1. ابتدا سیستم را ریستارت نمایید 
 2. توسط این لینک : برنامه کوییک تایم لایت را نصب کنید.
 3. اگر برطرف نشد در زمانی که برنامه بسته است ، به مسیر روبرو بروید : C:\program files\adobe نام پوشه ی Common را به Common.old تغییر دهید و نرم افزار پریمیر را اجرا کنید.

ابتدا باید این جمله را معنی کنیم و منظور دقیق را برسانیم. فرض بگیریم که هارد دیسک به صورت درست و سالم به سیستم متصل شده و محتویات آن در محیط سیستم عامل دیده می شوند، اگر اینطور است پس جای امیدواری است که فعلا اطلاعات وجود دارند. حال به سراغ نرم افزار پریمیر پرو می رویم تا سالم بودن فایل پروژه را بررسی کنیم.

بررسی سالم بودن پروژه

شرایط متعددی برای رخ دادن خطا وجود دارد که برخی بهم مرتبط و برخی نیستند، پس لیست زیر را مرور نمایید:

 • وقتی پروژه پریمیر پرو را در هارد دیسک اکسترنال ذخیره میکنید، با اتصال هارد دیسک به سیستم های دیگر، ممکن است که نام درایو هارد دیسک همان قبلی نباشد یعنی اگر در سیستم فعلی شما 5 درایو یا پارتیشن وجود داشته باشد و به نامهای C-D-E-F-G هستند پس، هارد دیسک اکسترنال بنام H خواهد شد. به همین ترتیب، در سیستم های دیگر نام این درایو تغییر خواهد نمود که مشکلی جدی نیست.
 • وقتی که یک پروژه پریمیر پرو را ذخیره میکنید درون آن مسیر تمام مدیا ها بر اساس نام درایو ذخیره می شوند یعنی همان H, اگر نام درایو شما از H که در زمان ذخیره نمودن بوده تغییر کند، پس در زمان باز نمودن پروژه در این هارد دیسک، اغلب مدیاها گم شده و باز نمی شوند که به لطف هوشمند بودن پریمیر پرو، کافی است یکی از فایلها را در زمان مشاهده اخطار گم شدن شان، به صورت صحیح آدرس دهید، نرم افزار پریمیر پرو به صورت اتوماتیک سایر مدیا ها را متصل خواهد نمود.
 • اگر مدیا ها و پروژه در محیط سیستم عامل دیده می شوند اما در پریمیر پرو با خطاهای متعدد روبر می شود، با یک راهکار ممکن است برطرف نشود و نیازمند بررسی راه حل های متعددی باشید. بعنوان نمونه، میتوانید فایل پروژه را به درون پروژه ای خالی کشیده و رها کنید، این یکی از راه های قدیمی اما کاربردی در زمان خراب شدن پروژه پریمیر پرو است.

چند هشدار 

 • پروژه پریمیر پرو را همیشه ابتدا بر روی هارد اصلی سیستم ذخیره نموده و سپس به هارد دیسک اکسترنال کپی کنید
 • پروژه پریمیر پرو را قبل از باز نمودن در هارد اکسترنال، ابتدا روی سیستم کپی نموده و سپس با پریمیر پرو اجرا کنید
 • هیچوقت به صورت مستقیم روی پروژه پریمیر پرو در هارد اکسترنال ذخیره انجام ندهید

برای برطرف نمودن ویرایش همزمان دو یا چند تایتل مشابه و کپی گرفته شده یا داپلیکیت شده در پریمیر پرو، کافی است نام نسخه های بعدی یا کپی را ویرایش کنید. در پنجره پروجکت، هر نامی که میخواهید به آنها بدهید. از این به بعد وجه اشتراکی میان آنها نبوده و جداگانه ویرایش می شوند.

این خطا در نسخه های قبلی پریمیر پرو مثل 2018 و 2019 خیلی بیشتر رخ میداد. نرم افزار پریمیر پرو خود را به جدیدترین نسخه ارتقا دهید.

اگر در تایم لاین پریمیر پرو از ادجاست استفاده میکنید و در زمان اعمال ویدیو افکت روی آن، صفحه نمایش در پنجره پروگرم سیاه می شود دلایل متعددی برای آن وجود دارد که هیچکدام مطلق نیستند یعنی نمیتوانیم همیشه بگوییم به این علت است پس، میبایست تمام راه حل های احتمالی را دائما مرور نموده و در لیست بررسی قرار دهید.

سه دلیل مشترک موجب ایجاد این مشکل میشوند : 

 • نرم افزار پریمیر پرو
 • سیستم عامل
 • سخت افزار

قبل از دذگیر نمودن خود با راهکارهای بزرگ و پیچیده چند کار ساده زیر را انجام دهید، شاید به همین سادگی برطرف شد.

در هر مرحله اگر برطرف نشد، به مرحله بعدی بروید :

 1. برنامه را ببندید و ریستارت کنید.
 2. یک پروژه جدید بسازید.
 3. یک سکانس جدید بسازید.
 4. پریمیر پرو را ریست کنید. ( بهترین روش ریست نمودن تنظیمات پریمیر پرو به پیشفرض چیست؟ )

اگر با این عملیات متوقف نشد به سراغ 

این خطا یعنی، شما همزمان در حال نصب بیشتر از یکی از نرم افزارهای ادوبی هستید. همزمان نمیتوانید چندین ادوبی را نصب کنید. برای رها شدن از این خطا که ممکن است در حال حاضر با بستن سایر نصب ها نیز برطرف نشود، سیستم را ریستات نمایید و مجدد نصب ها را یکی پس از دیگری انجام دهید. یکی که تمام شد سپس به سراغ بعدی بروید.

رفع خطای Adobe Premiere pro Startup Error Please update your video display

این خطا معمولا در نسخه های قدیمی پریمیر پرو به این شکل ظاهر میشود و اغلب دو دلیل دارد : 

 1. درایور کارت گرافیک آپدیت نیست
 2. کارت گرافیک شما قدیمی است و باید کارت گرافیک جدید تهیه کنید 

در حین نصب نرم افزار پریمیر پرو و سایر نرم افزارهای شرکت ادوبی ممکن است با خطایی مانند sorry, installation failed. we are unable to move the file. please rename the file, then try again روبرو شوید.

موقع نصب نرم افزار پریمیر پیام تغییر نام move file فایل نشان داده میشود

درگیر شدن فایل نصب با بخشی از سیستم عامل شماست. یعنی فایل نصبی شما توسط سیستم عامل یا نرم افزار خاصی مشغول و در حال استفاده است. روش های زیر را بررسی کنید تا برطرف شود:

 • سیستم را یکبار ریستارت نموده و مجدد برای نصب اقدام کنید.
 • اگر برطرف نشد، ممکن است از نسخه کرک شده در حال استفاده هستید و آنتی ویروس خود سیستم یا آنتی ویروس جداگانه ای که نصب کرده اید مانع از ادامه روند کار شده باشد.

آموزش کار با آنتی ویروس ویندوز

آموزش کار با سایر آنتی ویروس های اصلی

بدون شک مشکلی بین سخت افزار٬ سیستم عامل و پریمیر پرو بوجود آمده است. برای رفع چنین مشکلی٬ چک لیست زیر را مطابق اولویت نوشته شده انجام دهید :

در هر مرحله اگر برطرف نشد به گزینه بعدی بروید

 1. سیستم را ریستارت کنید
 2. درایور کارت گرافیک را مطابق ( حداقل نیازمندی ها ) آپدیت کنید
 3. سیستم عامل را آپدیت کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 4. پریمیر پرو را ریست نمایید : بهترین روش ریست نمودن تنظیمات پریمیر پرو به پیشفرض چیست؟
 5. نسخه جدیدتر پریمیر پرو را نصب کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 6. سیستم عامل جدیدتر را مجدد نصب کنید : پکیج آموزش نصب ویندوز 10 به همراه درایورها

نسخه های جدید پریمیر پرو روی ویندوز 8 و 8.1 نصب نمی شوند. حداقل ویندوز مورد نیاز ، نسخه 10 و آپدیت 1703 می باشد.

این مشکل در اغلب نرم افزارهای ویرایش ویدیو وجود دارد و مختص به پریمیر پرو نیست.

موارد زیر را بررسی کنید : 

 • کش پروژه را خالی کنید
 • یک پروژه جدید و سکانس جدید ایجاد کنید
 • پریمیر پرو را ریست کنید
 • ممکن است بیت های صداها دارای کیفیت پایینی باشند
 • احتمالا دارد صداها خیلی ضعیف ضبط شده باشند
 • ممکن است ساختار صدا در حین ضبط به مشکل خورده باشد
 • شاید بهتر است صداها را یکبار مجددا تبدیل کنید ( قبلا جواب داده است )
 • ممکن است واقعا خود پریمیر پرو نتواند این سینک را درست انجام دهد اما اکستنشن پلورال ایز بتواند.

از اکستنشن Extensions پریمیر پرو چقدر میدانید؟

یکی از پیچیده ترین سوالات و کارهایی که وجود دارد همین سوال است. اینکه مشکلاتی رخ میدهد و نمیدانیم واقعا کدام بخش یا قسمت موجب ایجاد آن شده است اما خبر خوب اینکه صفحه راهنمای کاملی برای چنین سوالی ایجاد نموده ایم که اگر حوصله داشته باشید کارهای زیادی را باید انجام دهید تا مشکلات ناشناخته پریمیر پرو برطرف شود.

اینکه میگوییم مشکلات ناشناخته٬ منظور این نیست که موجب آنها پریمیر پرو باشد بلکه عوامل متعددی دست به دست هم میدهند تا مشکلات رخ دهد. لینک زیر را دنبال کنید :

رفع کندی، گیر کردن، هنگ و بسته شدن برنامه تدوین فیلم + مشکل عجیب

چند راه حل زیر را بررسی کنید :

 • درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 • نسخه جدید پریمیر پرو را نصب کنید

اگر مطابق تصویر زیر، در پریمیر پرو روی تصویر پنجره پروگرم Program نوشته ها و اعدادی ظاهر می شوند که شامل زیر هستند :

 • نام و مدل کارت گرافیک
 • میزان نرخ فریم بر ثانیه
 • فریم ریت تارگت
 • اندازه نمایش رندر شده

نمایش داده می شوند، موضوع بدی نیست فقط چون تازه با آن آشنا شده اید و روی تصویر را گرفته موجب ناراحتی شده ولی برای پروژه و ویدیوها اتفاقی رخ نمی دهد.

در این نوشته ها در پنچره پروگرم نرم افزار پریمیر پرو مواردی مانند مشخصات کودا و کارت گرافیک ، میزان فریم ، تعداد پرش یا قطعی فریم ، مدت زمان رندر و نمایش توضیح داده شده است در واقع یک راهنما می باشد.

احتمالا به صورت اشتباه، روی کیبورد همزمان کلیدهایی را فشار داده اید که فعال شده اند، برای حذف این نوشته ها ، روی کیبورد کلیدهای CTRL+SHIFT را نگه داشته و کلید F11 را فشار دهید سپس هر سه را رها کنید. حال در پنچره پروگرم پلی یا پخش را فشار دهید. با فشار مجدد کلید ها ظاهر و مجدد مخفی خواهد شد.

روش برطرف نمودن و حذف نوشته ها و اعداد در پنجره Program نرم افزار پریمیر پرو

اگر در پنجره پروگرم و سورس بهم ریختگی رنگ هایی مثل صورتی و سبز مشاهده می کنید

 1. به دلیل آپدیت نبودن درایور کارت گرافیک میباشد. ( حداقل نیازمندی ها )
 2. اگر آپدیت نمودید ولی درست نشد سیستم را ریستات نمایید
 3. نسخه جدید پریمیر پرو را نصب کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 4. اگر نتیجه گرفته نشد یعنی کارت گرافیک شما دیگر مناسب کار نیست و باید جدید و مناسب پریمیر پرو تهیه کنید ( حداقل نیازمندی ها )

چون نرم افزار مدیا انکودر Media encoder نصب نیست این خطا ظاهر میشود.

 • بررسی کنید که آیا نرم افزار ادوبی میدیا انکودر adobe media encoder در سیستم نصب شده است یا خیر.
 • اگر نصب شده است، می بایست نسخه این نرم افزار با پریمیر پرو یکی باشد، یعنی اگر پریمیر پرو نسخه 14 می باشد، پس میدیا انکودر نیز باید نسخه 14 باشد، در غیر اینصورت پریمیر پرو نمی تواند این نرم افزار را اجرا کند.
 • اگر نصب نبود یا نیاز به نسخه دیگر داشتید، پیشنهاد میکنیم یا نسخه اورجینال آن را تهیه کنید و یا نسخه غیر اصلی سالم را از ( دانلود نرم افزار مدیا انکودر ) دانلود کنید.
 • این مهم است که نسخه پریمیر پرو و میدیا انکودر یکی باشد و بالا و پایین نباشند.

پریمیر پرو برای ایجاد پراکسی نیازمند این نرم افزار است.

چون این ویدیوها توسط افراد و حتی خود اینستاگرام و شبکه های مجازی ٬ ممکن است بارها کانورت یا تبدیل شده باشد و ساختار آن از نظر پریمیر پرو معیوب شده است.

چند راه حل :

 1. ممکن است نام فایل فارسی باشد پس آن را انگلیسی کنید
 2. ممکن است پوشه ای که فایل در آن قرار دارد مشکلی داشته باشد ٬ فایل را در دسکتاپ کپی کنید
 3. در نهایت شاید لازم است فایل را تبدیل کنید. یکی از بهترین روشها استفاده از : آموزش کامل هندبریک Handbrake برای کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت میباشد.

اگر در زمان اجرای نرم افزار پریمیر پرو با خطای MFplat.dll روبرو می شوید، احتمالا مشکل شما آپدیت نبودن سیستم عامل است. البته دور ویندوز 7 و 8 را دیگر خط بکشید و فقط به سراغ ویندوز 10 و بعدی ها بروید همچنین در سیستم عامل مک نیز همچنین است. برای یادگیری نحوه آپدیت سیستم عامل مراجعه شود به حداقل نیازمندی ها.

اگر در کار با ویندوز تسلط بالایی دارید و با روش های گفته شده در بالا همچنان مشکل حل نشده است، یک لینک از روشih برای رفع hdk خطا در زیر قرار داده ایم :

روشهای برطرف نمودن خطای MFplat.dll توسط دستورات کاربردی

خطای MME device internal error را می توانیم یک تداخل میان ویندوز و نرم افزار پریمیر پرو بدانیم.

ساده ترین روش برای رفع مشکل این است که گزینه input را روی none قرار داده و output را روی کارت صدای خود سیستم بگذارید و مشکل برطرف می شود. گزینه اینپوت برای استفاده میکروفون در پریمیر پرو است، اگر به آن همزمان نیاز دارید روش زیر را ادامه دهید.

ابتدا نرم افزار پریمیر پرو را ببندید ، فایل زیر را دانلود و نصب کنید.

دانلود
دریافت فایلدرایور کارت صدا ASIO

حال به مسیر Preferences > Audio Hardware بروید. در بالا مقابل گزینه Device Class گزینه ASIO را انتخاب و اوکی نمایید. مشکل برطرف می شود.

یک آموزش کامل ویدیویی برای شما آماده نموده ایم به همراه فایل مورد نیاز :

آموزش پریمیر، ایمپورت import وارد کردن مستقیم فیلم و فایل MKV بدون تبدیل

دانلود فایل مورد نیاز

اگر در صفحه ورود نرم افزاری مانند پریمیر پرو یا سایر محصولات ادوبی، برخی امکانات برای شما دیده نمی شوند، مثلا پروژه های قبلی ظاهر نمی شود یا کلیدهای امکانات بیشتر را ندارید به این دلیل است که نرم افزار ادوبی شما کرک شده و غیر اصلی است.

برخی تصور میکنند که نرم افزار ناقص نصب شده که اینطور نیست، نرم افزار صحیح نصب شده اما شما مجوز استفاده از همه امکانات را ندارید.

روی تصویر زیر کلیک کنید تا به شما توضیحات کامل را ارائه کنیم :

چرا صفحه ورود نرم افزار پریمیر و فتوشاپ و افترافکتس و ادوبی کلا باز نمیشه و پروژه های قبلی را نمی بینم؟

برای اینکه این صفحه برای شما ظاهر شود باید نکات زیر را شامل شوید :

 • اکانت اوریجینال از ادوبی خریداری نموده باشید
 • با اکانت خریداری شده وارد نرم افزار شده باشید

وقتی که همه چیز اوکی باشد مانند تصویر بالا در سه جایی که فلش مشخص شده هم لوگو ، نام و بخش های دیگر قابل مشاهده می شوند.

خرید لایسنس اکانت اورجینال و نسخه اصلی ادوب پریمیر پرو

این مشکل تا نسخه 15 و آپدیت 1 پریمیر پرو وجود داشت اما اگر هم اکنون آپدیت 15.2 و به بعد پریمیر پرو را نصب کنید بدون مشکل انجام خواهد شد.

اگر زمانی مجددا رخ داد ٬ سریعا نسخه جدید پریمیر پرو را نصب کنید.

نرم افزار پریمیر پرو مانند هر نرم افزار دیگری دارای مشکلات و موضوعات ناشناخته ای است که هر فرد در دوران ویرایش و تولید ویدیو با آن حتما روبرو خواهد شد. مانی سافت برای برخی از آنها در همین سایت راهکار و روش ها را نوشته اما برخی اوقات ممکن است با مشکلی در پریمیر پرو روبرو شوید که هیچ کجا راه حلی برای آن گفته نشده باشد. به آنها مشکلات ناشناخته پریمیر پرو می گوییم. در چنین شرایطی راه کارهایی را داریم که ممکن است به شما کمک کند.

 1. ریستارت نمودن سیستم چه ویندوز و چه مک، همیشه معجزه میکند، تمام برنامه را بسته و ریستارت کنید.
 2. یک پروژه خام بسازید و روی ویدیو های کوتاه، مشکل را بررسی نمایید.
 3. در تنظیمات اصلی پروژه، یکبار کودا را بر روی Software only بگذارید و مشکل را بررسی کنید اگر جواب نداد مجدد روی کودا بگذارید. در مک بجای کودا از متال استفاده کنید.
 4. نرم افزار را به تنظیمات اولیه بازگردانید یا به اصلاح ریست کنید. مشاهده آموزش
 5. ویندوز خود را آپدیت کنید. مشاهده آموزش
 6. همیشه نسخه جدید این برنامه را نصب کرده و به عقب باز نگردید ( حداقل نیازمندی ها )
 7. این نرم افزار نیازمند دو نکته مهم در خصوص کارت گرافیک است، اول اینکه حرفه ای باشد دوم اینکه درایور آن آپدیت باشد ( حداقل نیازمندی ها )
 8. شاید سیستم شما آلوده به ویروس شده باشد، آنتی ویروس مطمئن را از اینجا تهیه کنید
 9. شاید ویندوز یا سیستم عامل شما خراب شده باشد، پس تعویض آن را نیز در نظر داشته باشید ( آموزش )

تجربه نشان داده اغلب مشکلات نرم افزار پریمیر پرو ٬ با روش های گفته شده به نوعی برطرف می شوند پس نا امید نشوید.

وقتی با چنین موردی روبرو می شوید چند علت وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید :

 • ابتدا به منوی File و new و گزینه Legacy title بروید اگر نبود به مرحله بعد مراجعه نمایید.
 • این گزینه Legacy Title در مرحله ی حذف شدن از پریمیر پرو می باشد و به جای آن گزینه Essential Graphic با قدرت و توانایی بیشتری ایجاد شده، برای فعال نمودن آن باید ابتدا به گزینه منوی Window و سپس گزینه Essential Graphic را فعال کنید. سمت راست پریمیر پرو ظاهر خواهد شد. برای کار با آن نیازمند دانش کافی هستید چون فقط نوشتن را انجام نمی دهد بلکه خیلی فراتر و برای موشن گرافیک با پریمیر پرو نیز بهینه سازی شده است.

معمولا ممکن است به دلیل پر شدن حافظه موقت این اتفاق رخ دهد اما دلایل دیگری نیز ممکن است داشته باشید. راه حل های زیر را انجام دهید :

 1. اگر در ویندوز هستید میبایست برنامه را از مدیریت وظایف خارج کنید. برای اینکار روی taskbar پایین راست کلیک و به بخش process بروید٬ نرم افزار را پیدا٬ روی آن راست کلیک و گزینه end process را بزنید تا خارج شود٬ حال می توانید نرم افزار اجرا نمایید.
 2. سیستم را ریستارت کنید
 3. تنظیمات پریمیر پرو را ریست کنید ( آموزش ریست )
 4. ممکن است آنتی ویروس مانع اجرای آن شده باشد٬ آنتی ویروس را موقتا بصورت کامل غیر فعال کنید. اگر مطمئن هستید که از آنتی ویروس است باید پریمیر پرو را به بخش استثنا آنتی ویروس معرفی کنید.
 5. ممکن است فایروال ویندوز یا آنتی ویروس نیز مانع اجرای آن شده باشد. فایروال آنتی ویروس را موقتا غیر فعال کنید اگر مطمئن هستید که از آن بود ٬‌در تنظیمات فایروال٬ پریمیر پرو را استثنا نمایید.
 6. در ویندوز به مسیر زیر بروید :
  C:\Users\<username>\AppData\Roaming\Adobe\Common
  بجای کلمه ی username اسم کامپیوتر شما ظاهر میشود. اگر پوشه AppData دیده نشد، در ویندوز مخفی هست، فایلهای مخفی رو نمایان کنید. وارد پوشه Media Cache Files شده و همه فایلها را پاک نمایید. پریمیر پرو را اجرا کنید.
  در مک به مسیر زیر بروید :
  /Users//Library/Application Support/Adobe/Common
  تمام موارد گفته شده مثل ویندوز را اجرا کنید.
 7. اگر با کارهای گفته شده در روزها و دفعات بعدی باز هم شاهد این اتفاق شوید٬ شاید بهتر است پریمیر پرو را یکبار حذف و دوباره نصب کنید و اگر جواب نداد تنها راهی که حتما جواب خواهد داد٬ باید ویندوز را حذف و از ابتدا نصب کنید ( آموزش نصب ویندوز 10 به همراه درایورهای سخت افزاری ).

 1. عکس را در نرم افزار فتوشاپ باز نموده، یکبار مجدد با پسوند مورد نظر خود ذخیره کنید چون ممکن است ساختارش خراب شده باشد.
 2. پریمیر پرو عکس هایی را قبول دارد که ساختار رنگ شان RGB یا sRGB باشد، عکس را وارد فتوشاپ نموده از منوی Image مود رنگی آن را روی rgb قرار دهید چون ممکن است مود رنگ عکس CMYK باشد.
 3. یک راه ساده تر هم وجود دارد که هر دو روش بالا را یکی میکند. عکس را وارد فتوشاپ نموده، از منوی File > Export > Export as
  گزینه JPG و Vey Good را انتخاب نموده، در پایین گزینه sRGB را فعال و ذخیره کنید.

این خطا مربوط به نرم افزار ویژوال سی ++ نسخه 2015 ویندوز است. برخی نرم افزارها، برای اجرا نیازمند این مکمل ویندوز هستند.

 1. سریعترین کار، نصب مکمل از لینک های زیر برای ویندوز 10 می باشد.
  دانلود برای ویندوز 32 بیتی
  دانلود برای ویندوز 64 بیتی
  پس از دانلود، ابتدا همه برنامه ها را بسته، این برنامه خیلی سبک را نصب نموده و سیستم را ریستارت کنید.
 2. روش خیلی بهتر و کاملتر این است که ویندوز 10 را به صورت کامل، آپدیت کنید. ( حداقل نیازمندی ها )

اگر در زمان اجرای نرم افزار پریمیر پرو با خطای زیر روبرو شده اید :
unable to load third-party audio plugin. premiere pro is unable to access preferences folder. your user account may not have access right, or the folder may have been set to read only. please check your permissions and try again
به معنای ایجاد محدودیت نرم افزار پریمیر پرو با سطح دسترسی مدیر سیستم است.

روش رفع خطای پریمیر پرو premiere pro is unable to access preferences folder

سطح دسترسی مدیر چیست؟

سیستم عامل ویندوز و مک، دارای یک مدیر اصلی هستند، همان شخصی که سیستم عامل را نصب نموده است. این شخص می تواند یک رمز داشته باشد تا مانع شما از تغییرات در سیستم عامل شود. معمولا جهت جلوگیری از دستکاری های اضافه مفید است.
فرض کنید در یک سیستم، 3 نفر همزمان کار انجام می دهند یکی از آنها باید حتما مدیر اصلی باشد و دو نفر دیگر کاربران عادی. این مدیر اصلی امکان نصب و حذف برنامه ها و کارهای دیگر را دارد اما دیگران ندارند.
اگر فقط شخص شما از سیستم استفاده می کنید پس باید مدیر اصلی هم باشید. اگر امکان نصب و حذف برنامه ها را دارید پس احتمالا مدیر اصلی هستید.

راه حل رفع خطا

گاها به دلایل مختلف ممکن است شما مدیر اصلی باشید اما با مشاهده این خطا که در تصویر بالا نشان داده شده است، انگار که مدیر نیستید.
اگر مدیر اصلی هستید، پس میتواند یک خطا از سیستم عامل باشد.
نرم افزار پریمیر پرو را ببندید، در منوی استارت روی آن راست کلیک نموده و گزینه run as administrator را بزنید. نرم افزار باز می شود. تفاوت این روش، با یک دابل کلیک معمولی در این است که نرم افزار با دسترسی مدیر کل اجرا می شود و خطای مورد نظر ظاهر نخواهد شد.

اگر قصد دارید مقداری بیشتر در مورد تنظیمات بدانید یک صفحه مهم را در زیر برای شما آماده نموده ایم:

روش رفع خطای Preferences folder read only error

در حال گرفتن خروجی با خطای offline material is present in this export روبرو شده ایم. مانند بسیاری تدوینگران که نمیدانند این خطا چیست، کلید تایید را زده و فایل خروجی نهایی ساخته شد. برخی فریم ها در کلیپ نهایی سیاه شده یا خراب شده اند. پریمیر پرو رو باز نموده و به همان فریم ها در سکانس مراجعه نمودیم٬ متوجه شدیم که دقیقا در همان فریم ها برخی مدیاها با خطا روبرو شده اند. در این شرایط میگوییم که با مشکل آفلاین شدن offline شدن مدیاها روبرو شده ایم.

آفلاین مدیا چیست؟ 

وقتی در تایم لاین مدیاها رو قرار میدهیم، میتواند ویدیو، عکس، موزیک و هر چیزی باشد،.اگر از پنچره پروجکت حذفش کنیم، یا از بیرون پریمیر پرو جاشی آن را عوض کنیم، حذفش کنیم، در این صورت با مشکل آفلاین کلیپ  روبرو میشویم

راه حل رفع خطای offline material is present in this export

باید پروژه پریمیر پرو را باز کنید. دقیقا همان کاری که من کردم را انجام دهید. یعنی ویدیو خروجی را نگاه کنید، اگر نمایی از آن خراب شده است به همان زمان در سکانس بروید٬ اگر آفلاین شده است مجدد متصلش کنید به کلیپ مورد نظر. تا زمانی که در زمان خروجی گرفتن با این خطا روبرو میشید یعنی کلیپ آفلاین دارید همین مراحل را انجام دهید.

مواظب آفلاین های صوتی هم باشید

بعضی اوقات ممکن است خروجی بگیرید و مشکلی در تصویر نباشد. شاید صدایی یا افکت صوتی آفلاین شده باشد. گوشهایتان را هم آماده کنید تا نبودن صداها را نیز متوجه شوید.

چه زمانی بیخیال این خطا شویم ؟

فرض میکنیم هیچ مشکلی در خروجی نیست. ممکن است 4 ترک داشته باشید، در ترک اول کلیپی باشد که توسط ترک v2 دیده نمیشود. پس بودن یا نبودنش فرقی نمیکند. در این شرایط خیلی مهم نیست که برطرفش کنید.
پیشنهاد میکنم همیشه مثل یک حرفه ای، مرتب باشید تا این خطاها رخ ندهند.

یکی از خطاهایی که بعد از نصب پریمیرپرو و بعد از اجرا کردن آن دیده میشود عنوانش displaysurface.dll هست. در واقع یکی از فایلهای سیستم خراب شده است و میباست ترمیم یا جایگزین شود.

دلایل مشاهده خطای displaysurface.dll

 1. ممکن است پریمیر پرو یی که در حال نصب آن هستید برای ویندوز یا سیستم عاملی که دارید مناسب و سازگار نباشد مثلا بخواهید پریمیر پرو 2021 را روی ویندوز 7 نصب کنید. روی ویندوز نصب میشود اما برای این ویندوز طراحی نشده باشد. اگر میخواهید از تمام امکانات و قابلیت های این نرم افزار به خوبی استفاده کنید باید ویندوز شما نسخه 10 و 64 بیت و کاملا آپدیت شود و این آپدیت شدن ادامه یابد و کم کم ویندوز را به 11 و نسخه های بالاتر ارتقا دهید.
 2. ممکن است این فایل خراب شده باشد پس پریمیر پرو باید دوباره نصب شود.اگر برنامه را نصب نمودید و درست نشد ممکن است سیستم عامل خراب شده باشد، پس باید ویندوز رو آپدیت کنید اگر درست نشد حتما ویندوز را حذف و مجدد نصب کنید.

دانلود فایلهای سالم خطا

این مشکل در پریمیر پرو زیاد دیده شده است، در لینک زیر نسخه سالم فایلهای مربوط به این خطا وجود دارند آنها را دانلود کنید.
دقت کنید کنار هر دانلود نوشته شده که هر کدام برای کدام نسخه از پریمیر پرو است. اگر نسخه پریمیر پرو شما نبود پس باید از توضیحات بالا پیروی کنید.
صفحه دانلود فایلها

برای حذف کردن افکت ها و پلاگین ها و اکستنش هایی که به صورت جداگانه در مک mac os روی پریمیر پرو نصب کرده اید٬ یک روش خیلی ساده وجود دارد. 

 1. پریمیر پرو رو ببندید.
 2. به آدرس : /Library/Application Support/Adobe/Common/Plug-ins/7.0/MediaCore بروید.
 3. هر پلاگینی که وجود دارد و نمیخوایدش٬ حذفش کنید.
 4. پیشنهاد میکنیم دوره های ویدیویی آموزش پریمیر پرو مانی سافت را ببینید.

امروز یکی از کاربرها در پیج اینستاگرام https://instagram.com/manisoft.ir/ از ما پرسید که نرم افزار پریمیر پرو نسخه 2022 را در ویندوز نصب نموده. بعد از اینکه اجرا شد، صفحه آبی مرگ یا خطا ظاهر شد. اگر برای شما هم این مشکل وجود دارد چند تا راهکار داریم که بهتر است یکی یکی مرور کنید.

روشهای رفع خطای صفحه آبی پریمیر پرو

 1. نرم افزار پریمیر پرو را ریست کنید ( آموزش ریست کردن پریمیر پرو )
 2. ویندوز را آپدیت کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 3. درایور های مادربورد، کارت صدا، کارت گرافیک رو آپدیت کنید ( حداقل نیازمندی ها )
 4. فضای درایو سی یا سیستم عامل جای خالی زیادی داشته باشه ( آموزش حذف فایلهای ناخواسته ویندوز )
 5. اگر با تعویض ویندوز و رفتن به ویندوز 10 و انجام مراحل باز هم پریمیر پرو با خطای صفحه آبی روبرو شد، پس احتمالا یکی از سخت افزارهای شما مشکل پیدا کرده است. اینکه کدامشان است مشخص نیست. باید از کوچکترین قطعه شروع کنید، تعویضش کنید تا بفهمید کدام هست. معمولا از خرابی رم و یا هارد دیسک موجب این خطا هستند.

پایین پنجره سورس source و پروگرم program در پریمیر پرو یک آپشن هست که میتوانیم رزولوشن یا کیفیت فعلی را کاهش دهیم مثلا از حالت فول full به یک دوم 1/2 یا یک چهارم 1/4. با اینکار کیفیت نمایش در این دو پنجره پایینتر خواهد آمد اما سرعت انجام و نمایش بالاتر میرود اما بعضی وقت ها فقط گزینه فول وجود دارد و خبری از 1/2 و 1/4 نیست٬ مشکل از کجاست؟ 

اگر این گزینه ها رو نمیبینید دلایلی دارد که در زیر توضیح داده شده اند :

 1. پریمیر پرو تشخیص داده است که ویدیوهای وارد شده آونقدر رزولوشن و کیفیتشان بالا نیست که برای این سیستم نیازی به آپشن های 1/2 و 1/4 کیفیت داشته باشد. این گزینه ها زمانی ظاهر خواهند شد که ویدیوها شما رزولوشن های خیلی بالایی داشته باشند.
 2. ممکن است توانایی سیستم شما برای ویدیوهایی که وارد شده خیلی بالاست و نیازی به آنها نیست.

اگر با خطای an unknown error during the project manager operation please save your project retry the operation موقع تبدیل پروژه پریمیر پرو به یک پروژه آماده روبرو شده اید چند تا راه حل برای رفع آن وجود دارد. 

 1. سیستم را ریستارت کنید و آزمایش کنید.
 2. در پنجره ساخت پروژه آماده گزینه های Include Audio Conform Files و Include preview files و Export Media Files to Match Clip Names و Exclude Unused Clips را غیر فعال کرده و آزمایش کنید.
 3. اگه مراحل قبل جواب نداد، یک پروژه خام و جدید بسازید، پروژه قبلی را هم اوپن کنید. محتویات سکانس پروژه قبلی را کامل کپی کرده و در پروژه جدید به سکانس جدید و با همان مشخصات بسازید و آنهایی که کپی شده بود را پیست کرده و آزمایش کنید.
 4. این مراحل بصورت کامل جواب داده است و توسط ادوبی در صفحه رفع مشکل خطای an unknown error during the project manager پاسخ داده شده اند.

گاها پیش میاد که در سکانس نرم افزار پریمیر پرو گزینه Ripple Delete ریگل دیلیت خاکستری یا غیر فعاله اما چرا و چطور باید برطرف بشه؟

این یک مشکل نیست بلکه قانونی در نرم افزار پریمیر پرو هست. وقتی که بیشتر از چند ترک مدیا ایجاد میکنید باید شرایطی مهیا باشه تا این دستور کار کنه.

راه حل رفع کار نکردن Ripple Delete پریمیر پرو

وقتی از این دستور استفاده میکنید به همان اندازه که ریپل دیلیت میشود ترک های دیگر هم مقداری عقبتر میروند که اگر اشتباه کنید این کارت باعث خراب شدن چیدمان کلیپ میشوند.

فرض کنیم تقریبا 3 تا ترک ویدیو کلیپ ایجاد کرده اید یعنی از 1 ترک بیشتر :

 1. طبق قانون پریمیر پرو جهت جلوگیری از خراب شدن چیدمان کلیپ ها و تریم هایی که انجام داده اید، باید ترک های بالاتر و پایینتر آن ترکی که میخواهید ریپل دیلیتش کنید را قفل کنید. اگر آن ترک ها صدا هم دارن ترک صداها هم باید قفل کنید. با اینکار مانع از خراب شدن چیدمان آن ترک ها شده و ریپل هم کار میکند.
 2. برخی اوقات مهم نیست که چیدمان کلیپ ها جابجا شود و میخواهید کل کلیپ ها با این Ripple Delete هماهنگ شده و عقبتر بروند، در این شرایط نیازی به قفل کردن ترک ها نیست.
  حال به ترک های بجز آن ترک مورد نظر نگاه کنید چون با این دستور٬ کلیپ ها به عقبتر یعنی سمت چپ هول داده میشوند پس آن ترک ها باید فضایی داشته باشند قبل خودشان تا بتوانند به عقبتر بروند. گاها در ترک های دیگر کلیپ هایی گذاشته شده که از اولین فریم سکانس شروع میشود. این کلیپ نمیتواند به عقبتر برود چون جا ندارد پس میتوانید کلیپ را مقداری به سمت راست برده و در ترک مورد نظرت ریپل را بزنید.

این قوانین تدوین فیلم با پریمیر پرو هست که بعنوان یک تدوینگر باید یاد گرفته باشید. پیشنهاد دیدن دوره های آموزشی پریمیر پرو را بشما داریم.

برخی تدوینگران ویدیو با نرم افزار پریمیر پرو سوالی پرسیدن که : چرا وقتی در این نرم افزار کودا رو فعال میکنم باطری لپتاپ زود تموم یا خالی میشه؟ آیا میتونم بجای کودا از انجین سافت پریمیر پرو استفاده کنم و مشکلی پیش نمیاد؟ 

این سوال دو بخشی هست پس جدا جدا بررسی میکنیم.

1. علت اتمام سریع باطری در پریمیر پرو با فعال کردن کودا Cuda ؟

 1. وقتی کودا فعال میشود استفاده از کارت گرافیک برای پردازش افکت ها بیشتر میشود پس کارت گرافیک برق بیشتری مصرف میکند.
 2. اگر با باطری کار میکنید بدون شک با مصرف بیشتر برق٬ باطری آن زودتر خالی خواهد شد.
 3. موقع کار با لپتاپ حتما با برق مستقیم کار کنید چون در حالت باطری٬ از تمام توان لپتاپ استفاده نمیشود و اگر در تنظیمات لپ تاپ به گونه ای تنظیم کنیم که حتی در حالت باطری از تمام توان قطعات استفاده شود٬ باطری به سرعت خالی خواهد شد.

نکته : کودا زمانی این مصرف را دارد که لپ تاپ٬ مجهز به کارت گرافیکی مستقل باشد یعنی بجز کارت گرافیک یکپارچه سی پی یو، گرافیک دیگری هم داشته باشد.

آموزش راه اندازی کودا Cuda کارت گرافیک در پریمیر پرو

پاسخ به تمام سوالات رندر ویدیو Render در تولید فیلم با پریمیرپرو

2. استفاده از انجین سافت Software only بجای کودا در پریمیر پرو

منظور از انجین سافت همان Software only هست. نوع موتور رندر معمولی این نرم افزار.

سوال این است که اگر بجای کودا از انجین سافت استفاده کنیم مصرف باطری کمتر میشود؟ بله چون از هسته های کارت گرافیکی مستقل استفاده نمیشود یا حداقل استفاده میشود پس مصرف باطری کاهش خواهد یافت.

نکته : با اینکار کندی های زیادی در پریمیر پرو بوجود خواهد آمد.
خیلی از افکت ها را نمیتوانید ریل تایم ببینید و موقع رندر زمان خیلی بیشتری سپری میشود. این زمان بیشتر مساوی است با مصرف باطری بیشتر.

در پریمیر پرو خطایی ظاهر میشود با عنوان : Frame substitution recursion attempt aborting after multiple attempts on file که معنی فنی آن تداخل نمایش و پردازش فریم ها هست.

برای رفع این خطا به روش زیر عمل کنید : 

 1. از منوی سکانس اصلی sequence گزینه Delete Render Files را بزنید
 2. تمام کلیپ های داخل سکانس رو با موس انتخاب کنید
 3. از منوی sequence گزینه Render Selection را بزنید.

 1. ابتدا نصب کننده این نرم افزار را ببندید و یک ریستارت انجام بدهید.
 2. باید نرم افزار کریتیو کلود نسخه جدید را دانلود کنید. آموزش
 3. نصب که تمام شد میتوانید پریمیر پرو 2202.6 رو نصب کنید.

اگر میخواید بدانید ادوبی کریتیو کلود چیست صفحه معرفی نرم افزار ادوبی کریتیو کلود Adobe Creative Cloud را مشاهده کنید.

یکی از هنرجوها سوال پرسیده :
من فیلممو با یه گوشی ضبط کردم و صدا رو با یه گوشی دیگه. حالا وقتی سینکش میکنم توی پریمیر پرو صدا خوبه ولی توی خروجی و فیلم نهایی یه قسمت هایی صدا قطعه میشه، مشکلی چیه؟

یک جواب احتمالی : احتمالا به دلیل ناهماهنگ بودن کدک های Codec صداها هست که با وسایل مختلف ضبط شده. راه حل ساده این است صدایی که با گوشی ضبط شده را در پریمیر پرو به mp3 تبدیل کنید سپس در سکانس اصلی ایمپورت نموده و استفاده کنید. با اینکار صدای شما از نظر این نرم افزار استاندارد شده و مشکل باید برطرف شود.

گاها هر چقدر دستور پراکسی را در پریمیر پرو اجرا میکنیم ممکن است هیچ حرکتی در سیستم دیده نشود و نرم افزار مدیا انکودر باز نشود و ممکن است باز شود ولی هیچ تبدیلی انجام ندهد.

روشهای پیدا نمودن مشکل :

 1. سیستم را ریستارت کنید، در بدترین شرایط کارساز است
 2. نسخه هر دو برنامه پریمیر پرو و مدیا انکودر یکی باشند مثلا اگر پریمیر پرو 15 است میدیا انکودر نیز 15 باشد، عدد آپدیت در این مورد مهم نیست.
 3. ممکن است پورت های ارتباطی نرم افزاری داخل پریمیر پرو و میدیا انکودر را به صورت اشتباه در فایروال آنتی ویروس مسدود نموده باشید، برای آزمایش، فایروال را کاملا غیر فعال و آزمایش را انجام دهید
  آموزش ویدیویی تنظیمات آنتی انواع آنتی ویروس
 4. گاها مشاهده شده که اکانت شما در سیستم عامل، اکانت اصلی نیست یعنی ادمین نیست. اکانت شما باید حتما کاربر اصلی سیستم باشد. هر سیستم عامل یک مدیر اصلی دارد وقتی وارد سیستم عامل میشود باید از آن نوع باشید. در سیستم هایی که در یک شبکه راه اندازی شده برای جلوگیری از نصب برنامه، اکانت کاربران را با محدودیت ایجاد میکنند، این مورد را با مدیر شبکه خود مطرح کنید و بگویید که اکانت شما را ادمین تعیین کند.

بسیاری افراد تصور میکنند که نرم افزار ادوبی میدیا انکودر Adobe media encoder فقط وظیفه تبدیل نمودن ویدیو را به عهده دارد اما در واقع وظایف خیلی سنگین و پیچیده تر دیگری را انجام می دهد که یکی از آنها تولید پراکسی برای نرم افزار پریمیر پرو می باشد که Bad allocation while creating disk aligned video frame را در این عملیات مشاهده خواهیم نمود.

چرا خطای Bad allocation while creating disk aligned video frame رخ میدهد؟

اصلی ترین دلیل این خطا، عدم رم Ram یا حافظه کافی در سیستم می باشد. منظور، حافظه اصلی سیستم است نه حافظه ای که همراه با کارت گرافیک است. فرض کنیم حافظه اصلی سیستم یا لپ تاپ شما 8 گیگابایت باشد، میزان 2 گیگابایت در همان شروع سیستم عامل بدون اینکه کاری انجام دهید مصرف شده پس، 6 گیگابایت خواهید داشت. پریمیر پرو باز می شود، حدود 4 گیگابایت دیگر مصرف خواهد شد. دستور ساخت فایلهای پراکسی را از پریمیر پرو صادر میکنید، مقدار باقیمانده حافظه سیستم نیز صرف این کار خواهد شد که حدود 2 گیگابایت است اما، این مقدار واقعا برای اجرای نرم افزار ادوبی میدیا انکودر و عملیات تبدیل ویدیو ها بسیار کم است و باید رم را افزایش داد.

اگر با این خطا ادامه دهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر پس از صادر نمودن دستور تولید پراکسی به لیست میدیا انکودر نگاه کنید، متوجه چند مشکل خواهید شد :

 • احتمالا نرم افزار قفل نموده و کار نمی کند
 • برخی ویدیو ها تبدیل می شوند اما در کنار انها علامت تعجب که همین خطا را نمایش میدهد گذاشته شده است

راه حلی برای رفع آن بدون ارتقا حافظه وجود دارد؟

راه حل قطعی، همان افزایش حافظه سیستم به حداقل 16 گیگابایت است اما اگر فعلا مقدور نیست:

 • فایل ها را از نرم افزار پریمیر پرو، به صورت دو تا یا سه تا سه تا پراکسی بزارید تا حافظه کمتری مصرف شود که البته باز هم کندی وجود خواهد داشت ولی کار مقداری جلو می رود.
 • حین ساخت پراکسی ها، نرم افزار پریمیر پرو را ببندید تا حافظه آزاد شود
 • هر از گاهی سیستم را ریستارت کنید تا حافظه خالی شود

اگر پاسخی برای مشکل شما وجود ندارد برای ما بنویسید.