راو یا را یا Raw چیه؟

تمام نامهایی که نوشتم یکی بوده و در واقع یک فایل هستند، یعنی راو، را، Raw یک عکس نیست یک فایل است و باید با نرم افزارهای مخصوصی آنرا مشاهده نمود. چون مانند عکسهای Jpeg نمیتوانیم در ویندوز یا مک با دابل کلیک آنها را مشاهده کنیم مگر اینکه مکمل آنها را نصب کنیم. همچنین فرمت Raw کاملا خام است و حتما باید ویرایش شود چون هیچ جذابتی ندارد.

چرا باید عکس را با فرمت Raw بگیریم؟

وقتی میگوییم فرمت یعنی ساختار فایل، پیشنهاد میکنم مقاله ی فرمت فایل چیست درباره پسوند فایل بدانید را حتما بخوانید.

دلایل فراوانی وجود دارد که در زمان عکاسی دوربین را بر روی گرفتن عکس به صورت راو Raw بگذاریم. در اغلب دوربین های عکاسی ما میتوانیم تنظیم کنیم که دوربین عکس ها را به صورت Jpeg بگیرد یا Raw که در آموزشهای عکاسی مانی سافت این موضوع گفته شده است.

یک فایل راو Raw دارای جزئیات بسیار بالاتری نسبت به یک عکس Jpeg است. دوربین عکاسی بیشترین قدرتش برای ذخیره چنین فایلی صرف میشود تا یک فایل تصویر با هرآنچه که در لنز میبیند و روی سنسور قرار میگیرد را ثبت کند. پس در این مرحله بدانید که یک فایل Raw دارای جزئیات بسیار زیادتری و کیفیت بالاتری نسبت به Jpeg است که در زمان تصحیح رنگ و رفع مشکلات عکس و چاپ به ما کمک فراوانی میکنند.

Raw یا JPEG , کدامیک را انتخاب کنیم؟

در عالم هنر عکاسی و طراحی همه چیز به هم وابسته هستند، من توضیحات را مفصل در مورد مقایسه ی اینکه عکس را با فرمت Jpeg بگیریم یا فرمت Raw بگیریم توضیح میدهم اما بدون شک زمانی که در دریای عمیق این هنر وارد شوید درک آن بسیار ساده تر و لذت بخش تر خواهد بود.

وقتی که عکاسی میکنیم گزینه هایی مانند آیزو، سرعت شاتر، اپرچر یا دیافراگم تاثیرات اصلی را روی نور، تاریکی، سایه، سفیدی و میزان وایت بالانس عکس میگذارند.

آموزش حرفه ای هیستوگرام ادوبی لایت روم برای ادیت عکس

اصلی ترین اختلاف فرمت Raw با JPEG نحوه ی ذخیره شدن جزئیات است.

یکی از اصلی ترین تفاوت های فرمت تصویر Raw با فرمت Jpeg در نحوه ی ذخیره سازی و پردازش توسط دوربین است. وقتی که فرمت Jpeg ذخیره میکنیم، خود دوربین با سی پی یو یا پردازشگری که درونش قرار گرفته سعی مینماید نور و رنگ را به حالت استاندارد برساند که در بسیاری شرایط نیز موفق میشود اما در این بین خطاهایی نیز دارد که موجب خواهد شد برخی رنگها یا سایه ها درست پردازش نشود و از دید افراد حرفه ای یک ایراد است، اما افراد عادی این نکات را نخواهند دید چون مانند حرفه ای ها با زیر و بم مولفه های عکس آشنا نیستند و فقط نما و رنگ و نور را خواهند دید. اما وقتی که ما با فرمت Raw عکس میگیریم، هر آن چیزی که در مقابل لنز وجود دارد و به سنسور دوربین ارسال میشود در کارت حافظه ی دوربین ذخیره خواهد شد بدون اینکه دوربین بخواهد هرگونه تاثیری را روی مولفه های تصویر مانند، رنگ، نور بگذارد ولی در فرمت Jpeg دیدید که خود دوربین سعی در تنظیم رنگ و نور دارد که ممکن است موجب کاهش کیفیت نهایی کار نیز شود.

چرا در فرمت Raw دوربین مانند JPEG تنظیمات را اتوماتیک انجام نمیدهد آیا اینگونه بهتر نیست؟

اگر هنرهای عکاسی و تصحیح رنگ عکس و طراحی را درست آموخته باشید بدون شک پاسخ این سوال را دارید اما فرض میکنیم که همچنان در ذهن شما سوالاتی وجود دارد. یک عکاس حرفه ای باید بداند وقتی فرمت Raw ذخیره میشود دوربین اصطاحا هیچ دستی به آن نمیزند، یعنی سعی نمیکند که رنگ و نور را درست کند، نویز را کاهش دهد، چون تمام این گزینه ها باید توسط طراح یا همان عکاس در نرم افزارهای حرفه ای انجام شود. بله، درست متوجه شدید یک عکس با فرمت Raw پس از عکاسی کاملا خام است و بی روح، یعنی رنگها بی جان هستند، سایه ها خاکستری هستند، سفیدی مناسب نیست، کاملا از یک عکس با فرمت Raw ناامید میشوید و میگویید کاش همان Jpeg ذخیره میکردم، البته این طرز فکر تا زمانی وجود دارد که هنر تصحیح رنگ حرفه ای را بلد نیستید. پس تولیدکنندگان دوربین اینگونه برنامه ریزی نموده اند که وقتی در دوربین تنظیم روی گرفتن فرمت Raw باشد دوربین هیچ تاثیری روی رنگ و نور آن ندهد و کاملا خام ذخیره شود و این خیلی خوب است.

آموزش رایگان لایتروم کار با منحنی تاریک و روشن

برخی مشخصات فرمت تصویر Raw

 • فایل عکس با فرمت Raw در واقع یک عکس نیست یک فایل است که باید با نرم افزار تصحیح رنگ و نور شود تا مانند یک عکس JPEG دیده شود.
 • یک فرمت خاص است که افراد عادی نمیتوانند از آن استفاده کنند و حتما باید آموزش ببینند.
 • برای چاپ نمودن فرمت Raw اول باید آنرا توسط نرم افزارها ویرایش نمود.
 • میزان بیت های ذخیره شده در تصویر بسیار بالاتر از JPeg است، مقاله ی کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ را مطالعه کنید. میزان بیت فرمت Raw بیش از 8بیت است.
 • فرمت Raw اصطلاحا فشرده نشده است، بالاتر توضیح دادم که دوربین وقتی jpeg ذخیره میکند تغییراتی روی آن میدهد و در حین عملیات استاندارد نمودن، تصویر را فشرده مینماید، به طور مثال اگر حجم یک عکس 7 مگابایت شود حجم فشرده نشده با فرمت Raw همان عکس حدود 20 مگابایت خواهد شد. پس فرمت Raw حجم بیشتری دارد.
 • در فرمت Raw کوچکترین و حساسترین جزئیات نمایی که حین عکاسی از آن هستید در کارت حافظه ذخیره میشود اما در فرمت jpeg حین فشرده و تصحیح شدن برخی موارد که بیشتر در سایه ها و روشنایی ها هستند از دست میروند.
 • میزان داینامیک رنج Dynamic Range در فرمت Raw خیلی بیشتر از jpeg است، داینامیک رنج توانایی نمایش جزئیات در سایه ها و روشنایی های هر تصویر است که هر چه داینامیک رنچ بیشتر باشد جزئیات بیشتری در سایه Shadow و روشنایی Highlight خواهیم داشت.
 • کانترست پایین است چون عکس کدر است و باید تصحیح شود.
 • عکس های با فرمت Raw اصطلاحا نشسته هستند، مثل یک شیشه که غبار روی آنرا گرفته باشد کدر است و تمایلی به دیدنش نداریم اما وقتی تصحیح شود بسیار عالی تر از فرمت عکس jpeg خواهد شد.
 • فرمت Raw شارپ نیست، یعنی لبه های پیکسل ها به خاطر خاصیت خام بودن، فاقد برجستگی و زیبایی هستند که البته پس از تصحیح عالی خواهد شد.
 • وقتی که با نرم افزارهای ویرایش عکس، یک عکس jpeg را ویرایش میکنیم تغییرات روی همان عکس ذخیره میشوند الیته اگر save as نگیریم، اما فرمت Raw تغییرات را در هر شرایطی درون خود نگه نمیدارد و آنها را در فایلی کنار خود بنام XMP نگهداری مینماید که اگر این فایل حذف شود تغییرات شما نیز حذف خواهند شد، مزیت فایل خیلی زیاد است، وقتی که تغییراتی میدهید و درون این فایل ذخیره میشود، فرض کنید رنگ قرمز را زیاد نموده اید، پس از مدتی که مجدد بخواهید فایل Raw را ویرایش کنید، همان تنظیمات دست نخورده میباشند و خواهید توانست همان رنگ را مجدد کمتر و بیشتر کنید، دقیقا مثل یک فایل پی اس دی فتوشاپ.
 • به دلیل حجم بالای فایلها، نیازمند دوربین های کارتهای حافظه سریعتر و با حافظه ی بیشتر خواهید بود.

برخی مشخصات فرمت تصویر JPEG

 • با هر نرم افزاری براحتی مشاهده میشود حتی بدون نرم افزارهای خاص.
 • میزان بیت تصویر دقیفا 8 بیت میباشد.
 • حجم عکس بخاطر فشرده شدن بسیار پایین است حتی در این حد که میتوانیم در دوربین بین 1 تا 3 مگابایت نیز آنرا ذخیره کنیم.
 • دینامیک رنج پایین است.
 • شارپ تصویر بالاست.
 • کانترست بالاست.
 • براحتی به هر روشی میتوانیم پرینت کنیم.
 • بدون کار خاصی میتوانیم در شبکه های اجتماعی آپلود کنیم.
 • نیازی به تصحیح و استانداردسازی نیست و اغلب حدود 75 درصد اینکار را دوربین انجام میدهد پس افراد آماتور و غیرحرفه ای براحتی میتوانند عکس های خیلی خوبی بگیرند.
 • برخی دوربین ها درون خود امکان ویرایش تصاویر مانند ادغام نمودن، چرخش و.. را دارند که روی فرمت jpeg امکانپذیر است.
 • تصاویر حجم متوسطی دارند و روی یک کارت حافظه ی 1 تا 2 گیگاباتی نیز کلی عکس میتوان گرفت.

آموزش مالتیپل اکسپوژر Multiple Exposure با دوربین عکاسی کانن

فرق عکس Raw یا JPEG چیه و کدوم بهتره؟

این عکس با شرایط Underexposed یعنی شرایط نور خیلی کم گرفته شده است

فرق عکس Raw یا JPEG چیه و کدوم بهتره؟

این همان عکس بالایی است که با هنر تصحیح رنگ و ویرایش به این زیبایی و روشنی رسیده است

در واقع عکس بالا که سیاه است با فرمت Raw گرفته شده

اینکار را میتوان با لایتروم و ACR که در لیست پکیج های مانی سافت است یاد گرفت

فرق عکس Raw یا JPEG چیه و کدوم بهتره؟

اما این عکس، همان عکس سیاه است که توسط خود دوربین با فرمت JPEG ذخیره شده و دوربین با فریم ویر یا نرم افزار خود ویرایش نموده.

حال مقایسه کنید، عکس به آن تاریکی با هنر شما میتواند چقدر واقعی و جذاب شود اما عکسی که خود دوربین اصلاح کند چه میشود.

حتی برخی حرفه ای ها هم با فرمت Raw عکس نمیگیرند!

میدانیم که این اتفاق موضوع جدیدی نیست، بسیاری افرادی که مدت ها در حال عکاسی هستند به دلایلی با فرمت را Raw عکس نمیگیرند که نمیتوان گفت اینکار خوب نیست، چون عکاسی با فرمت raw برحسب نیاز است نه یک موضوع اجباری، دلایل این افراد میتواند موارد زیر باشند :

 • واقعا اختلاف میان jpeg و Raw را حس نکرده و آنرا نمیشناسند
 • هنر تصحیح رنگ و استاندارد سازی فرمت Raw را یاد نگرفته اند که پیشنهاد میکنم حتما یاد بگیرند.

وقتی با فرمت JPEG عکس گرفته میشود

درون نرم افزار بخشی که آنرا فریم ویر Firmware مینامیم که در واقع نرم افزار داخلی دوربین است و کاملا با سخت افزارها هماهنگ شده، تصاویر که به سنسور منتقل میشود، دقیقا قبل از ذخیره شدن روی کارت حافظه را پردازش میکند، سعی مینماید رنگ و نور را استاندارد کند، این عملیات بسیار بسیار سریع اتفاق می افتد که گاها اجرای تنظیمات توسط دوربین موجب بوجود آمدن نویز و از دست رفتن برخی جزئیات در رنگها خواهد شد و گاها ممکن است وایت بالانش درست اجرا نشود.

یک بخش مهم دیگر در دروبین بنام Discrete Cosine Transformation (or DCT) وجود دارد که هر پیکسل را به سه بخش رنگ سبز 8 بلوک، رنگ آبی 8 بلوک و رنگ قرمز 8 بلوک تقسیم میکند، (بلوک جز کوچک یک پیکسل است) و تعیین مینماید که از هر رنگ و پیکسل چه میزان اطلاعات میتواند ذخیره شود یا فشرده تر شود، حال هر پیکسل ما 24 بلاک خواهد داشت یعنی حاصل ضرب یک پیکسل در همان 8 بلوک هایی که گفتم، وقتی دوربین شروع به پردازش میکند باید 24 بلوک در هر پسکل داشته باشیم اما این اتفاق نمی افتد و ممکن است 4 یا 5 بلوک باقی بماند و همین موضوع دلیل کم حجم شدن فرمت Jpeg میباشد که مثلا یک عکس Raw 30 مگابایت میشود و همان عکس JPEG 8 مگابایت، بدانید این مقدار بلوک برای همیشه از بین میروند و امکان بازگشت ندارند.

سرعت بالا در گرفتن عکس JPEG در مقایسه با Raw

اگر عکاسی هستید که میخواهید عکسهایی پشت سر هم اصطلاحا Burst بگیرید، مثلا از یک پرنده در حال شکار یا یک ورزشگار، عکس پشت سر هم میگیریم تا سوژه در حالت حرکت در یکی از آنها بدون بلور یا تاری ذخیره شود و یا گاها میخواهیم یک رخدار مانند شکار پرنده را پشت سر هم بگیریم تا مراحل آن ثبت شود، به دلیل اینکه سرعت ذخیره شدن عکس در فرمت jpeg بسیار بالاتر از فرمت Raw میباشد، پس بهترین گزینه است. میبینید که نمیتوانیم بگوییم همیشه باید Raw عکس بگیریم، همه چیز به شرایط بستگی دارد.

وقتی با فرمت Raw عکس گرفته میشود

دیگری خبری از انجام عملیات در دوربین و بدون اجازه ی ما نیست، دوربین هرچیزی را که لنز میبینید دقیقا بدون هیچ دستکاری روی سنسور میفرستند و همان لحظه در کارت حافظه ذخیره میشود. حال باید عکسهای فرمت Raw را به سیستم منتقل کنیم و با نرم افزارهایی که آموزش آنها را دیده ایم ویرایش کنیم، چقدر شیرین است وقتی از یک عکس کدر و خام یک تصویر زیبا و جذاب بدست می آید.

در فرمت Raw میتوانیم خطاهای لنز را کاهش دهیم

بدون شک هیچ لنزی هنوز نمیتواند مانند چشم ما عمل کند و تصاویر را بسیار واقعی و بدون خطا ببینید، یکی از مشکلات عکاسی با هر دوربینی خطاهایی بنام Aberration در لنز است. این خطا وقتی رخ میدهد در طراف حاشیه ها جاهایی که مشکلات نوری وجود دارد رنگهایی مانند قرمز، سبز، آبی، ارغوانی دیده میشود که در چاپ کار ما را ضعیف خواهد نمود، به لطف نرم افزارهای تصحیح میتوانیم این مشکل را به حداقل برسانیم و با تسلط بالا کاملا از بین ببریم. وقتی که با فرمت Raw عکس میگیریم کنترل دقیق سه رنگ اصلی مانند سبز، آبی، قرمز به همراه روشنایی و غلظت و رنگ را در دست داریم، پس نه تنها تصحیح خواهیم نمود بلکه درجه بندی رنگ و ایجاد احساس و انتقال آن به مخاطب را نیز میتوانیم انجام دهیم که در اصل هنر تصحیح رنگ یا دستکاری رنگ همین است.

از هیو یا هو یا Hue یا رنگ چقدر میدانید؟

نرم افزارهایی که میتوان فرمت Raw را دستکاری نمایند

 • فتوشاپ که قدرتی بسیار بالا در این زمینه است که پیشنهاد میکنم پکیج آموزش تصحیح رنگ عکس مانی سافت را مشاهده کنید.
 • نرم افزار لایت روم که بسیار عالی است و میتوانید ویدیوهای پکیج اصول تصحیح عکس با لایت روم مانی سافت را مشاهده کنید.
 • نرم افزاری زیاد دیگری مانند لومنیار، ای سی دی سی و ... نیز وجود دارند که اگر پکیج آنها آماده شود به لیست محصولات افزوده میگردند.

ملاحظات

 1. وقتی که با فرمت Raw عکس میگیرید موضوع فضای رنگی یا Color Space را باید مدنظر بگیرید. دوربین ها دو فضای رنگی دارند sRGB و Adobe RGB باید دقت کنید که هدف از عکاسی چیست، اگر میخواهید در اغلب چاپگرها پرینت انجام دهید یا عکسها را در دستگاه های دیجیتالی نگاه کنید پیشنهاد میکنم sRGB بگیرید و Adobe RGB را فقط برای دستگاه های خاص چاپ در نظر بگیرید. پیشنهاد میکنم مقاله ی کاملترین پاسخ بیت رنگ 8bit , 10bit , 12bit عمق رنگ را مطالعه کنید. تصویر به صورت پیشفرض با 8 بیت ذخیره میشود اما اگر تمام 12 بیت را بخواهید باید عکس خود را به TIFF ذخیره کنید.
 2. برخی افراد سعی میکنند که فایلهای CR2 و CRW یا فرمت Raw دوربین خود را به هدف بایگانی نمودن به فرمت DNG تبدیل کنن تا هم حجم مقداری کمتر شود و هم در آینده امکان ویرایش باشد، اینکار را انجام ندهید، بجای اینکار از دیسک های طلایی رنگ دی وی دی که عمر 50 تا 100 سال نگهداری اطلاعات دارند را برای آرشیو و نگهداری فرمت های Raw استفاده کنید. و اگر خیلی مهم بود که آرشیو را نگهداری کنید پشتیبان گیری دیسک ها را دوبار انجام دهید و نگهداری کنید. مقاله ی با فرمت DNG در عکاسی آشنا هستید ؟ را مطالعه کنید.
 3. پیشنهاد میکنم، دوربین خود را بر روی ذخیره ی همزمان Raw و JPEG تنظیم کنید، به فضای بیرون بروید، با هر دو فرمت عکس بگیرید، هنر تصحیح رنگ را با مانی سافت بیاموزید، فرمت Raw را ویرایش کنید، در نهایت عکس ویرایش شده با نسخه JPEG همان عکس در دوربین را با هم مقایسه کنید، شاهد اتفاق خوبی خواهید شد.
 4. اگر با تنظیمات دوربین خود آشنا نیستید و میخواهید آنرا بشناسید آموزش های دوربین را مشاهده کنید.