ریل تایم RealTime در نرم افزار تدوین فیلم پریمیر

خلاصه :

به نمایش سرعت پخش ویدیوها به همراه افکت های استفاده شده با سرعت طبیعی بدون گیر نمودن یا آهسته شدن یا کند شدن در تدوین فیلم با نرم افزارهای پریمیر و افترافکت و فاینال کات و داوینچی و اوید، سرعت ریل تایم Realtime گفته میشود.

معنای ریل تایم Realtime

ریل تایم Realtime به معنای سرعت واقعی پخش فیلم یا ویدیو میباشد که در تدوین فیلم و کار با ویدیو اصطلاح ریل تایم Realtime خیلی کاربرد دارد.با مثالی سعی میکنم موضوع ریل تایم Realtime را مشخص کنم.فرض کنید در نرم افزار پریمیر ویدیوها را چیده و افکت های مورد نظر را اجرا نموده ایم،حالا کلید پلی را فشار میدهیم تا پروژه در پنجره پروگرم پریمیر به نمایش گذاشته شود،پروژه پخش میشود و همه چیز عادی است،این عادی بودن سرعت پخش را ریل تایم Realtime میگوییم.

عوامل کندی ریل تایم Realtime در نرم افزار تدوین فیلم


{fa-gear fa-2x}

Harware

مشاوره سخت افزار را ببینید

در تدوین فیلم و ساخت ویدیو با پریمیر و فاینال کات و داوینچی و اوید مشخصات سخت افزار و لپ تاپ شما بر روی سرعت ریل تایم Realtime پخش ویدیوها بسیار تاثیرگذار است.هر چقدر سخت افزار قوی تر باشد سرعت ریل تایم Realtime بسیار عالی تر و ویدیوها بهتر پخش میشوند اما در نظر بگیرید که اگر مشخصات سخت افزار شما پایین باشد،ابتدای سرعت پخش در تایم لاین پریمیر خوب است اما چند ثانیه بعد تصویر گیر میکند،قفل نموده و با پرش از فریم ها ادامه خواهد داد و گاها دیده ایم که پلی هد در تایم لاین نرم افزار تدوین در حال حرکت است اما تصویر ثابت مانده که به این اتفاق دیگر نمیتوانیم بگوییم سرعت ریل تایم Realtime مناسب.

{fa-file-video-o fa-2x}

Video Effects

ویدیو افکت را بشناسید

عامل دیگری که بر روی سرعت ریل تایم Realtime تاثیر میگذارد افکت هایی است که در نرم افزار تدوین فیلم قرار میدهیم،در هر نرم افزار تدوین فیلم افکت های داخلی وجود دارد که با کارت گرافیک و سخت افزار کاملا هماهنگ و به گونه ای آماده شده اند که با قرارگرفتن روی ویدیو در تایم لاین مانع سرعت ریل تایم Realtime خوب نخواهند شد و ویدیو به سرعت واقعی خود پخش میشود اما افکت هایی وجود دارند که برعکس حالت اول هماهنگی کاملی با اغلب کارتهای گرافیکی ندارند در این شرایط به سراغ خرید کارت گرافیک میرویم (مشاوره کارت گرافیک)و یکی از مدلهایی مانند کوادرو ، جی تی ایکس و آرتی ایکس تهیه مینمائیم چون این کارت های گرافیک دارای پردازشگر شتاب دهنده هستند و موجب نمایش بهتر افکت ها در نرم افزارهای تدوین شده و در نهایت تاثیر فراوان در سرعت ریل تایم Realtime مناسب.


{fa-building-o fa-2x }

Hard Disk

عامل دیگری که در سرعت ریل تایم Realtime مناسب نرم افزار تدوین موثر است نوع هارددیسک میباشد.اغلب هارددیسک هایی که در سیستم ها و لپ تاپ وجود دارد از نوع ساتا و مکانیکی هستند در نقطه مقابل هارد ساتا ، هارد اس اس دی وجود دارد که کاملا دیجیتالی و دارای سرعتی تقریبا سه برابر بیشتر از هارد ساتا میباشد،این سه برابر سرعت کارکرد تاثیر بسیار زیادی در سرعت ریل تایم Realtime مناسب پروژه میشود که بارها و بارها تجربه نموده ایم.

در کنار هارد اس اس دی هاردهای ام تو M2 نیز وجود دارند که باز هم از هارد اس اس دی بسیار سریعتر بوده و واقعا به چشم می آیند که به استفاده از این هارد به نسبت اس اس دی توصیه میکنیم.

{fa-arrows-alt fa-2x }

 Video Quality

تنظیمات نرم افزار تدوین فیلم عامل دیگری در بدست آوردن سرعت ریل تایم Realtime مناسب است،هر نرم افزار تدوین فیلم دارای قابلیتهایی است که میتواند پخش ویدیو و افکت ها را مدیریت و بهینه سازی نماید تا تدوینگر از نهایت توانایی سخت افزار بهره برده و در حین کار خیلی اعصابش خورد نشود(کند شدن پخش ویدیو در نرم افزار تدوین کلافه کننده است).

کیفیت ویدیوها در داشتن سرعت ریل تایم Realtime مناسب حین تدوین فیلم نیز موثر است،تفاوت بسیار زیادی بین سرعت ریل تایم Realtime در زمان ویرایش ویدیوهای فول اچ دی با فورکی وجود دارد،به هر میزان که ویدیوها بزرگتر و با کیفیت تر شوند سرعت ریل تایم Realtime شما در زمان مشاهده ویدیو با افکت اعمال شده کاهش خواهد یافت که در این شرایط استفاده از پراکسی راه حلی مناسب بوده که در پایین به آن خواهید رسید.

 

 

چند آموزش کاربردی برای داشتن سرعت ریل تایم Realtime در پریمیر

1. پراکسی یکی از قابلیت های هر نرم افزار تدوین فیلم است ، در فاینال کات ، پریمیر ، داوینچی و اوید،پراکسی وجود دارد مشاهده آموزش اینجا

2. تا میتوانید رم بیشتر به سیستم خود اضافه کنید چون در حین تدوین و مشاهده ویدیوها رم محلی است که ویدیوها ابتدا وارد میشوند.آموزش تنظیم افزایش میزان پریمیر را در پایین مشاهده کنید.

 

ریل تایم RealTime در نرم افزار تدوین فیلم پریمیر

 

3. کیفیت نمایش پخش پریمیر را پایینتر بیاورید،برای اینکار مطابق آموزش زیر اقدام کنید :

 

ریل تایم RealTime در نرم افزار تدوین فیلم پریمیر

 

با انجام کار در آموزش بالا ممکن است ظاهر پخش شما مقداری افت کیفیت داشته باشد اما نگران نباشید چون در خروجی نهایی شما تاثیری ندارد،اینکار یعنی پایین آوردن کیفیت نمایش پخش در پریمیر به سی پی یو کمک میکند تا پردازش ها را سریعتر انجام دهد و برای ویدیوهایی که شما در مورد کیفیت آنها مطمئن هستید فشار بی مورد برای دیکود نمودن فایلها به سی پی یو وارد نکند،این کار تاثیر فراوانی در بدست آوردن سرعت ریل تایم Realtime مناسب برای پخش ویدیو در پریمیر دارد.

4. کیفیت پخش بسیار بالا در زمان مشاهده را غیر فعال کنید برای اینکار به آموزش زیر مراجعه کنید

 

ریل تایم RealTime در نرم افزار تدوین فیلم پریمیر

 

دیدن ویدیوها و افکت ها و تاثیرات کارهایی که ما در تدوین و ساخت ویدیو انجام داده ایم آنهم به صورت ریل تایم Realtime در ادامه تدوین مهم است،اگر بتوانیم همه ی تصاویر را به صورت ریل یا واقعی ببینیم و کند نشود یا گیر نکند،خیلی راحت تر و سریعتر ادامه تدوین را انجام میدهیم و دقت در اجرای انیمیشن و افکت ها و رنگهایی که اجرا میکنیم خیلی بالاتر میرود.

تدوینگری میتواند از همه ی این کیفیت های بالا استفاده کند که سیستمی با مشخصات بسیار قوی و کاملا حرفه ای داشته باشد،اما چه باید کرد،اغلب سیستم های در دست کاربران خیلی قوی نیستند پس پریمیر و سایر نرم افزارهای تدوین فیلم به موضوع سرعت ریل تایم Realtime در نرم افزار اهمیت ویژه ای میدهند که اغلب تدوینگران بتوانند از نرم افزار استفاده کنند و میزان مصرف نرم افزار تدوین بالاتر برود،یکی از معیارهایی که در انتخاب نرم افزار تدوین عامل تعیین کننده میباشد همین سرعت ریل تایم Realtime بوده که واقعا مهم است.

توقع نداشته باشید با هر سیستمی سرعت ریل تایم Realtime مناسبی داشته باشید

برخی تدوینگران تصور میکنند با پایین آوردن مشخصات پخش در نرم افزار تدوین فیلم خود باید در تمام شرایط سرعت ریل تایم Realtime مناسب و طبیعی داشته باشند اما واقعا اینطور نیست،در اکثر سیستم های تدوین فیلم و کار با نرم افزارهای تدوین پریمیر و افترافکت و داوینچی و فاینال کات حتی اگر پایینترین تنظیمات را مانند آموزشهای بالا انتخاب کنیم باز هم ممکن است در برخی شرایط سرعت ریل تایم Realtime مناسبی نداشته باشیم،این موضوع سرعت ریل تایم Realtime بر میگردد به مشخصات سخت افزار شما که همیشه تعیین کننده است،اما با رعایت نکات بالا در هر نرم افزاری میتوانیم انتظار سرعت ریل تایم Realtime بهتری نسبت به قبل را داشته باشیم.

مثلا پروژه 4K داریم،تایم لاین را چیده ایم،ویدیو افکت گذاشته ایم،ترنزیشن ها اجرا شده اند،پراکسی به صورت صحیح طبق آموزش مانی سافت پیاده شده و همه تنظیمات بالا هم رعایت نموده ایم،اما باز هم شاهد گیرکردن و کندی پخش هستیم،اینجاست که قدرت سخت افزار شما مخصوصا سی پی یو میتواند موجب بهتر شدن سرعت ریل تایم Realtime در پریمیر یا نرم افزار شما شود.

 توصیه های مانی سافت

  1. تا میتوانید سخت افزار قوی تهیه کنید
  2. بدون شرط همیشه از پراکسی کمک بگیرید
  3. وقتی که پروژه ای را تدوین میکنید تمام ویدیوهای آنرا درون هارد اس اس دی کپی نموده و در آنجا وارد پریمیر نمائید.
  4. مسیر ذخیره ی پروژه را درون هارد اس اس دی قرار دهید
  5. این موارد تنها بخش کوچکی از پکیج آموزش تدوین فیلم سری اول مانی سافت میباشد اینجا