آموزش ترنزیشن Transition ترانزیشن پریمیر

در این مقاله قرار است با مواردی چون :

 • ترنزیشن چیست
 • چگونه کار میکند
 • شناخت ترنزیشن ویدیویی
 • شناخت ترنزیشن صوتی
 • استفاده از افکت صوتی به عنوان ترنزیشن صوتی
 • تنظیمات زمان و سرعت ترنزیشن در نرم افزار پریمیر پرو
 • محل های قرارگیری ترنزیشن در تدوین فیلم
 • استاندارد زمانی ترنزیشن
 • انواع روش های قراردادن ترنزیشن در نرم افزار پریمیر پرو
 • جلوه های ویژه تصویری ترنزیشن
 • دانلود جدیدترین و بهترین ترنزیشن ها
 • اصولی که به یک نرم افزار مرتبط نیست و کاملا عمومی در هنر تدوین هستند

را با هم مرور کنیم که بدون شک بخشی از آنها را خوب میدانید و بخشی دیگر برای شما تازگی خواهد داشت. این مقاله در طول زمان آپدیت خواهد شد و حتما مختص به نرم افزار پریمیر پرو نخواهد بود.


ترنزیشن Transition

در زبان فارسی ترنسیشن یا ترانزیشن یا ترانسیشن گفته میشود که در نهایت گویشن صحیح آن ترنزیشن میباشد. پس بگوییم ترنزیشن.

فرض کنید با موبایل یا دوربین خود چند تکه فیلم یا عکس گرفته اید حال میخواهید با یک موزیک، آنها را توسط نرم افزارهای حرفه ای یا نیمه حرفه ای و حتی خانگی، به ویدیو کلیپ تبدیل کنید، این قطعات را پشت سر هم قرار میدهید وقتی مدت زمان تصویر قبل تمام شد در یک لحظه تصویر بعد ظاهر میشود، (تصویر قبل تمام شده و تصویر بعد ظاهر میشود)، برای اینکه این وقفه یا قطع شدن تصویر، زیباتر، متنوع و جذاب شود نیاز به تکنیک یا ابزار داریم که با آن ترانزیشن گفته میشود. در واقع ترنزیشن یکی از افکت هایی است که در دنیای تولید ویدیو استفاده شده، وظیفه انتقال یک تصویر به تصویر دیگر را برعهده دارد.

 • در ساخت ویدیو و انیمیشن برای رفتن از یک تصویر به تصویر دیگر.
 • برای ظاهر شدن نوشته یا عنوان و حتی عکس.
 • ترنزیشن میتواند میان دو عکس، دو ویدیو، یک عکس یا یک ویدیو، ابتدای تصویر و انتهای تصویر قرار داده شود.
 • ترنزیشن های صوتی که همان عملیات را روی صداها انجام دهد نیز وجود دارد.
 • برخی ترنزیشن ها ساده و برخی بسیار حرفه ای هستند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.
 • ترنزیشن ها میتوانند وظیفه انتقال احساس بر اساس موضوع ویدیو و پروژه را بهتر انجام دهند.


انواع ترنزیشن Transition

از لحاظ کارایی ترنزیشن به دو دسته تقسیم میشود : 

 1. ویدیویی یا تصویری
 2. صوتی

1. Video Transition ترنزیشن ویدیویی

در این توضیحات از نرم افزار پریمیر پرو که به صورت عمومی در ویندوز و مک در دسترس کاربران قرار دارد استفاده مینمائیم. ساده ترین شکل قرارگیری ترنزیشن میان دو تصویر میباشد. این دو تصویر میتوانند عکس، ویدیو یا هر مدیا یا رسانه ای که در ترک های ویدیویی نرم افزار تدوین قرار بگیرد. در تایم لاین نرم افزار پریمیر پرو دو ویدیو قرار داده ایم، جایی که این دو رسانه(ویدیو) به همدیگر میرسند ترنزیشن قرار میگیرد. ترنزیشن که فقط وسط قرار نمیگیرد، در ابتدا و انتهای هر رسانه تصویری نیز میتواند قرار داده شود. وقتی در میان دو رسانه بگذاریم یعنی قرار است که وقتی تصویر سمت چپ تمام شد نمایش تصویر بعد با نوع ترنزیشن انتخابی ظاهر شود. جالب است بدانید که ترنزیشن احساس دارد یعنی میتواند احساس را به مخاطب منتقل نماید، این موضوع زمانی قابل لمس میباشد که تدوینگر شده اید و فیلم و ویدیو را خوب میشناسید.

ترنزیشن Transition تصویری

 ترنزیشن ابتدای تصویر : به اهداف مختلفی استفاده میشود مثلا میتوانیم تصویر را به جای اینکه یکباره نمایش داده شود آرام آرام و تدریجی ظاهر کنیم یا مثلا میتوانیم بجای ظاهر شدن تصویر از رنگ سیاه، رنگ دیگری که با موضوع ویدیو همخوانی دارد استفاده نمائیم، همان بحث انتقال احساس است. اینکه پروژه شما به چه سبکی از فریم اول شروع میشود، چه رنگی پوشش داده شده، با چه جلوه ای از نوع ترنزیشن آغاز خواهد شد، نوع پروژه تعیین کننده آن است و البته سلیقه و خلاقیت نیز تاثیرگذار میشود. در پروژه های کودکانه استفاده از ترنزیشن سیاه شاید مناسب نباشد و بهتر است از ترنزیشن های رنگی به کار برده شود.

ترنزیشن انتهای تصویر : اغلب برای خاتمه دادن تدریجی نمایش به کار برده میشود که باید با صدای انتهایی نیز همخوانی داشته باشد. در انتهای فیلم های سینمایی اغلب دیده اید که تصویر آرام آرام به سیاهی میرود، همان ترنزیشن است که پس از آن تیتراژ پایانی (اسامی تولیدکنندگان، بازیگران و...) نمایش داده میشود.

دانلود ترنزیشن پریمیر و شناخت کارایی

در تمام محل های مشخص شده میتوانیم ترنزیشن قرار دهیم. قراردادن ترنزیشن باید با هدف و موضوع پروژه ویدیویی باشد. نمیتوانیم هر نوع ترنزیشن با هر حالتی را در هر محلی استفاده کنیم. اینها اصول تدوین هستند. اگر درست آموزش دیده باشید کم کم به این موضوع مسلط خواهید شد. افراد بسیاری را دیده ایم که فقط به دنبال زیبایی ترنزیشن هستند و با نصب نمودن افکت هایی مانند یونیورس یا نیوبلو از سایت مانی کانتنت، البته که زیبا هستند، اما بدون توجه به اهمیت و کاربرد آنها، در هر قسمتی قرار میدهند. هنرتدوین فیلم، یک علم وابسته و پیوسته است و با دیدن آموزشهای تکه تکه ای که تنها هدفشان جذب شما و گرفتن تبلیغات است به موفقیتی که دنبالش هستید نخواهید رسید.

محل قرارگیری ترنزیشن


مدت زمان ترنزیشن پریمیر

قراردادن ترنزیشن بر مبنای زمان یا تعداد فریم میباشد. در اغلب نرم افزارهای تدوین فیلم مدت زمان اجرای ترنزیشن 1 تا 3 ثانیه است، میتوان مدت زمان اجرای ترنزیشن را افزایش و کاهش داد که این تغییرات به عوامل زیر بستگی دارد ؟

 • موضوع پروژه
 • احساسی که قرار است منتقل نماید
 • نوع موزیک یا صدایی که با آن هماهنگ میشود
 • نوع رسانه

بطور مثال اگر پروژه اسپرت است که سرعت باید افزایش داده شود، اگر پروژه رمانتیک است باید با سرعت کمتری اجرا شود، اگر ویدیو گزارشی است که سرعت معمولی خواهد بود. سرعت اجرا روی یک تایتل یا عنوان میتواند خیلی آهسته تر از اجرای روی ویدیو باشد. این قواعد را طی مشاهده پکیج های آموزشی مانی سافت فراخواهید گرفت.

 برای تغییر سرعت ترنزیشن چند راه وجود دارد :

 • در همه نرم افزارها بخشی بنام مدیریت افکت ایجاد شده که با کم و زیاد نمودن زمان ترنزیشن سرعت اجرا تغییر خواهد نمود.
 • در تنظیمات اصلی نرم افزاری مانند پریمیر پرو، بخشی طراحی شده است تا تدوینگر برای تغییر هر ترنزیشن مجبور نباشد کار تکراری انجام دهد چرا؟ فرض کنید یک پروژه رمانتیک را تدوین مینمائید که هر ترنزیشن میبایست حدود 3 ثانیه زمان اجرا داشته باشد، اگر تنظیمات اصلی را اجرا نکنیم، مجبور خواهیم شد هر ترنزیشن را به صورت دستی تغییر دهیم که خسته کننده خواهد شد، پس با این قابلیت تنظیم را روی سه ثانیه میگذاریم و هر ترنزیشنی که پس از آن قرار دهیم 3 ثانیه ای خواهد بود.
 • در تایم لاین و جایی که ترنزیشن قرار گرفته است اگر زوم یا درشت نمایی کنید، ترنزیشن را میتوانید از چپ یا راست بگیرید و به هر میزان که لازم است تغییر دهید.

مدت زمان ترنزیشن پریمیر

استاندارد زمان ترنزیشن

همه چیز به موضوع پروژه و هدف از ارائه آن بستگی دارد. مدت زمان استاندارد برای قراردادن ترنزیشن معمولا 1 ثانیه است که 1 ثانیه بر اساس سکانس ساخته شده نرم افزار تدوین محاسبه میشود، برای تعیین نوع سنجش اجرای زمان ترنزیشن در پریمیر پرو، دو روش وجود دارد:

 • بر اساس ثانیه یا زمان
 • بر اساس تعداد فریم

اگر سکانس پریمیر 24 فریم باشد پس باید عدد پیشفرض ترنزیشن را نیز روی 24 فریم بگذاریم تا دقیقا 1 ثانیه اعمال شود اگر هم تمایل داشتید معیار را ثانیه قرار داده و عدد 1 را وارد کنید. فرض کنیم میخواهیم مدت زمان 3 ثانیه باشد و واحد نیز فریم، پس 3 ثانیه را در عدد فریم سکانس که مثلا 24 میباشد نموده و حاصل 72 خواهد شد.

ممکن است سوال داشته باشید که اگر همه تنظیمات با ثانیه انجام شدنی است پس فریم به چه کاری می آید؟ سوال کاملا منطقی است. برخی تکنیک ها و نیازهای آینده، شما را به این سمت خواهند برد که مدت زمان هر ترنزیشن به یک سوم ثانیه کاهش یابد یعنی خیلی خیلی خیلی سریع اجرا شوند مثلا برای تکنیک فلاش یا برق نوری سفید. در این شرایط واحد را روی فریم گذاشته و اگر تعداد فریم بر ثانیه سکانس 24 باشد، عدد 8 را وارد میکنید که سه برابر سرعت اجرا بیشتر شود (یا زمان اجرا کوتاه تر خواهد شد). اگر موضوع برای شما مقداری نامفهوم است اشکالی ندارد، بعد از دیدن پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو به تسلط خواهید رسید. متمایز باشید در کارهایتان.

10 دقیقه

مبحث فریم

از آنجایی که هنر تدوین کاملا به موردی چون فریم Frame وابسته است، لازم دانستیم نظر شما را به یکی از آموزشهای تدوین فیلم که با موضوع فریم ساخته شده است جلب کنیم

3 دقیقه

ویدیوهای بیشتر در بخش ویدیو رایگان قرار گرفته اند.


روشهای قراردادن ترنزیشن در نرم افزار پریمیر پرو

برای قراردادن ترنزیش روشهای مختلفی وجود دارد:

 1. رایج ترین روش این است که در پنجره Effect وارد مجموعه Video Transition شده و از زیر مجموعه ها یکی را انتخاب کنید، آنرا با موس نگه داشته و در قسمت های گفته شده کشیده و رها کنیم.
 2. در تایم لاین با کلیدهای عملیاتی بالا و پایین کیبورد، روی کات با محل قرارگیری ترنزیشن قرار گرفته کلیدهای ctrl+d در ویندوز و command+d در مک،  ترنزیشن پیشفرض را اعمال کنیم. که این کار بسیار سریع و پرکاربرد است.
 3. در تایم لاین تمام کلیپ ها و رسانه ها را با موس انتخاب کنیم، از منوی Sequence گزینه ی apply default transition to selection را کلیک کنیم تا ترنزیشن پیشفرض بر روی همه ی کات ها و برش ها در ابتدا و انتها و ما بین قرار گیرد. اینکار زمانی مناسب است که میخواهیم یک ترنزیشن پریمیر بر روی کاتها به صورت مشترک و یکسان اعمال شود مثلا همه ترنزیشن ها کراس دیزالو Cross Dissolve شوند (نام یکی از ترنزیشن های نرم افزار پریمیر پرو میباشد).
 • تغییر ترنزیشن : برای تغییر ترنزیشن به دیگری، میبایست ترنزیشن دیگر را روی قبلی بکشیم و رها کنیم.
 • ترنزیشن پیشفرض : وقتی وارد لیست ترنزیشن های نرم افزار پریمیر پرو میشوید متوجه متفاوت بودن رنگی یکی از آنها با دیگران خواهید شد. دستور پیشفرض بودن یک مزیت است. در نرم افزار پریمیر دستوراتی مانند CTRL+D, Automation, وقتی اجرا میشود دقیقا به دنبال همین ترنزیشن پیشفرض میگردد که در حالت کلی باید یک گزینه داشته باشیم. پس از مدتی که وارد تدوین فیلم شوید کارهای تکراری موجب اتلاف وقت میشوند پس راه حل هایی وجود دارد تا سرعت و دقت شما بالاتر برود. بجای اینکه با موس، ترنزیشن را بگیرم و بکشیم، کافی است از دستورات سرعت درج بیشتر از منوها و کیبورد استفاده کنیم. حال برای اینکه یک ترنزیشن را پیشفرض کنید کافی است روی آن راست کلیک و گزینه Set Selected as Default Transition را کلیک کنید تا کادر رنگی آن فعال شود.
 • حذف ترنزیشن : بر روی شکل اضافه شده ترنزیشن در ابتدا یا انتها یا بین رسانه ها راست کلیک و گزینه Delete را کلیک کنید و یا با کلیک چپ موس یک بار کلیک نموده و با کلید Delete روی کیبورد آنرا حذف نمائید.

روشهای قراردادن ترنزیشن در نرم افزار پریمیر پرو


جلوه های تصویری ترنزیشن

تنوع بسیار فراوانی در ترنزیشن ها وجود دارد. هر نرم افزاری به صورت اولیه، تعدادی ترنزیشن کاربردی و پرمصرف را قرار داده است. پس از مدتی احساس تکراری شدن ترنزیشن ها در ذهن ایجاد خواهد شد(چقدر این ترنزیشن ها استفاده کنم یعنی فقط همین هاست؟). وقتی پای هنر و دیجیتال وسط باشد همیشه باید منتظر خلاقیت و نورآوری باشیم. خبر خوب اینکه هزاران نوع ترنزیشن خیلی شیک و جذاب وجود دارد و همچنین از لحاظ راه اندازی و نوع استفاده نیز فرق دارند:

 1. آنهایی که با نرم افزار در زمان نصب فعال خواهند شد که ترنزیشن داخلی گفته میشوند.
 2. برخی دیگر نصب میشوند و در لیست ترنزیشن نرم افزار ظاهر خواهند شد مانند بوریس، نیوبلو، یونیورس، ایمپکت و... هستند.
 3. گروهی دیگر پروژه آماده هستند که توسط طراحان تولیده شده، در سکانس روی محل های مورد نظر قرار میگیرند. میتوانیم به ترنزیشن کندی و هندی که هر کدام 1500 گزینه درون خود دارند اشاره کنیم.
 4. نمونه دیگر، فایلهای مخلوط شونده مانند matte هستند که با هنر تدوینگر شاهکاری جذاب را می آفرینند.
 5. اما گزینه آخر که هنرجوهای آموزش دیده مانی سافت آنها را میسازند و به پروژه های آماده ای تبدیل خواهند نمود.
 • عیب ترنزیشن نصب شونده این است که وقتی برنامه اصلی شما آپدیت شود ممکن است ترنزیشن کارایی خود را از دست داده و درست کار نکند پس میبایست ترنزیشن را نیز آپدیت کنید و این یک ایراد نیست، قانون است.
 • برخی تزنزیشن ها نیازمند کارت گرافیک پیشرفته مانند جی تی ایکس و آرتی ایکس و فایرپرو هستند چون پردازش و توانایی بیشتری لازم دارند. البته که زیبا نیز خواهند بود.
9 دقیقه

تنها شرط رسیدن به موفقیت در تدوین فیلم، درست یادگرفتن و پشتکار است

یک نکته جالب اینکه امروزه ترنزیشن های فراوانی در دسترس بسیاری افراد و تدوینگران قرار دارد اما سوالی در ذهنشان نیز هست، چرا تکنیک ها و ترنزیشن های من مانند سایرین جذاب نیست؟ من که همان ترنزیشن را دارم اما....

بدانید که هنر تدوین فیلم یک علم وابسته و پیوسته است. وابسته به علوم دیگری مانند فیلمبرداری و گرفتن صحنه های مناسب و پیوسته به یادگیری دائمی این هنر و ادامه دار بودن علم. اشتباه افراد در نوع فیلمبرداری، انتخاب ناصحیح شات ها، عدم هماهنگی داستان با نماها و خیلی موارد دیگر است. اگر بهترین دوربین را به دست یک آماتور یا نیمه حرفه ای بدهید، به اندازه یک حرفه ای که با دوربین آماتور میتوانید فیلم بگیرد، موفق نخواهد شد. شاید یک خروار ترنزیشن وجود داشته باشد اما نحوه استفاده، کجا قرار دادن، تنظیم صدا با ترنزیشن و نکات دیگر است که در نهایت موجب حرفه ای بودن کار خواهد شد. ترنزیشن دنیای بزرگی دارد آنرا دست کم نگیرید.


2. ترنزیشن صوتی پریمیر

انواع دیگری از ترنزیشن ها در زمینه ی صدا تاثیرگذار هستند که در موارد زیر کاربرد دارند :

 • از کم شروع شدن صدا یا موزیک.
 • کم شدن و خاتمه ی تدریجی صدا.
 • قرارگرفتن میان دو صدا و ادغام ملایم جهت جلوگیری از پرش کلمات.
 • ایجاد شوک صوتی یا شدت بالا در شنیدن.
 • استفاده به عنوان یک افکت.
 • جلوگیری از پرت شدن تمرکز مخاطب یا بلعکس، پرت نمودن تمرکز مخاطب برای آنچه که ما میخواهیم.

شاید بپرسید ترنزیشن صوتی دیگر چیست؟ در هنر تولید ویدیو همانطور که برای انتقال از یک تصویر به دیگری ترنزیشن Transition قرار میگیرد برای رفتن از صدایی به صدای دیگر نیز میتوانیم ترانزیشن بگذاریم که به آن ترنزیشن صوتی گفته میشود.

ترنزیشن صوتی پریمیر

ترنزیشن صوتی اغلب تعداد بسیار کمی دارند که اغلب در ابتدا، انتها و میان رسانه قرار خواهند گرفت اما برای اینکه جذابیت شنیداری نیز از ویدیو جا نماند، تیم های خلاق اقدام به طراحی صداهایی که بیشتر FX یا جلوه ویژه صوتی هستند نموده اند و در حالت ترنزیشن نیز استفاده میشوند.

جلوه های صوتی در نقش ترنزیشن

جذابیت ترنزیشن تصویری موجب شده تا تولیدکنندگان یک گام جلوتر بروند و این تصویر قابل مشاهده با چشم را همراه با صدایی خاص هماهنگ کنند. برخی افکت های صوتی هستند که دقیقا با ترنزیشن تصویری اجرا میشوند تا هرچه بیشتر روی مخاطب تاثیر بگذارد. ترکیب صدا و تصویر به صورت همزمان تاثیر بیشتری نسبت به استفاده یکی از آنها به صورت تک میباشد. برای بدست آوردن یک دید از تاثیر تصویر و صدا بعنوان ترنزیشن، پیش نمایش ترنزیشن کندی را مشاهده کنید.

بالاتر نمونه ای از آموزش ساخت ترنزیشن قرار داده شده که این آموزش بخش کوچکی از پکیج فرمالیته یا آموزش سری چهارم پریمیر میباشد. با دیدن ویدیوهای زیر کاملا متوجه این موضوع خواهید شد.


نامهای معروف ترنزیشن

Smooth Transition, Optic Transition, Wipe Transition, Shake Transition, Color Transition, Leak Transition, Light Transition, Dope Transition, Camera Transition, ink Teansition, Shape Transition, Glitch Transition, Prism Transition, Zoom Transition, و نمونه های فراوان دیگری وجود دارند.


 دانلود ترنزیشن

داشتن ترنزیشن یکی از آروزهای هر تدوینگر است. روزانه به سایت های مختلفی سر میزنید، انواع ترنزیشن ها را دانلود و آزمایش میکنید اما در این میان برخی از آنها مشکل دارند، درست اجرا نمیشوند، اصلا نصب نمیشوند، کلافه کننده است. اگر در این وضعیت ها قرار گرفته اید وقت آن است که سری به سایت https://manicontent.com بزنید.

موضوع ترنزیشن و جذابیت هایش اینجا تمام نمیشود و در آینده ممکن است شامل آپدیت باشد چون نرم افزارهای زیادی بر روی ترنزیشن فعالیت داشته و هر یک خاصیت و توانایی های خود را دارند اما چیزی که مهم است درک موضوع میباشد. اغلب موارد گفته شده این صفحه در پکیج اول آموزش پریمیر پرو مانی سافت به مدت زمان بیش از 47 ساعت گفته شده است. بدون شک مهمترین قدم هر فرد برای ورود به دنیای واقعی تدوین خواهد بود.