آموزش ترنزیشن Transition ترانزیشن پریمیر

توضیح ساده در مرود ترانزیشن Transition ، فرض کنید با موبایل خود چند تکه فیلم ضبط نموده اید وقتی که آنها را مشاهده میکنید اولی قطع میشود و بعدی پخش میشود، برای اینکه این قطع شدن ناگهانی را از بین ببریم نیاز به یک تکنیک داریم، به این تکنیک ترانزیشن میگوییم.

در ساخت ویدیو و انیمیشن حتی در سینما برای رفتن از یک تصویر به تصویر دیگر از ترنزیشن یا ترانزیشن استفاده میکنیم، حتی برای ظاهر شدن نوشته یا عنوان و حتی عکس نیز از ترنزیشن Transition استفاده میشود، هر چیزی که در یک ویدیو قرار است ظاهر شود یا مخفی شود را میتوان با ترانزیشن Transition انجام داد.

لفظ اصلی Transition

عنوان اصلی این تکنیک Transition است که در زمان فارسی ترنسیشن یا ترانزیشن گفته میشود که در نهایت گویشن صحیح آن ترنزیشن میباشد.

Transition در نرم افزاهای تدوین

امروزه هر تولیدکننده نرم افزار تدوین درون برنامه خود تعدادی ترنزیشن Transition زیبا و جذاب قرار میدهد.

شرکت هایی مانند ادوبی، اپل، داوینچی، اوید، پیناکل و بسیاری دیگر نیز ترنزیشن Transition های فراوانی را طراحی نموده که به صورت پیشفرض به همراه نصب برنامه میتوانیم از آنها استفاده کنیم.

انواع ترنزیشن Transition

ترنزیشن Transition به دو دسته ی ترنزیشن ویدیویی و ترنزیشن صوتی تقسیم میشود

  1. ترنزیشن Transition صوتی دقیقا در ابتدا و انتهای مدیاهای صوتی مانند موزیک و جلوه های صدا استفاده میشود.
  2. ترنزیشن ویدیویی برای تغییر تصاویر و مدیاهایی که بر روی تایم لاین نرم افزار تدوین بخش ویدیو قرار داده شده اند استفاده میشود.

1. ترنزیشن صوتی پریمیر

شاید بپرسید ترنزیشن صوتی دیگر چیست؟ در هنر تولید ویدیو و کلیپ همانطور که برای انتقال از یک تصویر به دیگری ترنزیشن Transition قرار میگیرد برای رفتن از صدایی به صدای دیگر نیز میتوانیم ترانزیشن بگذاریم.

قرارداد ترنزیشن Transition صوتی دلایل متعددی دارد که در هنر ساخت ویدیوکلیپ و حتی فیلم سینمایی خیلی تاثیرگذار است.

  • در شروع ویدیو برای اینکه یک استارت نرم در صدا وجود داشته باشد به کار میرود
  • در انتهای پروژه ویدیویی برای سینمای شدن یا ملایم شدن خاتمه نمایش نیز بکار میرود
  • در میان پروژه همزمان با تغییر تصویر، صدا نیز باید بر حسب نیاز و موضوع پروژه ویدویی به نرمی کاهش پیدا نموده و باز هم به نرمی افزایش یابد.
  • برخی نرنزیشن Transition های صوتی نوعی افکت یا جلوه هستند که گوش شنونده را هدف قرار گرفته و میخواهند از ناحیه شنوایی احساسات مخاطب را تحریک نمایند.

به خاطر اینکه گوش مخاطب تغییر صدا به صدای دیگر را به نرمی احساس کند و یکدفعه جا نخورد ، ترنزیشن صوتی استفاده میکنیم.

ترنزیشن صوتی

فرض کنید در حال مشاهده یک ویدیوکلیپ یا فیلم سینمایی هستید، به انتهای ویدیو که میرسید متوجه میشوید صدا به آرامی در حال کم شدن است تا جایی که دیگر صدایی شنیده نخواهد شد و فیلم نیز تمام میشود به این حالت میگوییم تزنیشن Transition از نوع فید Fade اوت Out روی صدا قرار گرفته است که پایینتر بیشتر توضیح خواهم داد. 

2. ترنزیشن Transition تصویری

ترنزیشن در نرم افزار پریمیر در محل های مختلفی قرار میگیرد و نکات جالبی را نمایش میدهد،ترنزیشن در پریمیر میتواند دقیقا در جایی که دو ویدیو به هم میچسبند قرار بگیرد یعنی بین کلیپ ها،ترنزیشن میتوانید دقیقا در فریم اول کلیپ قرار بگیرد که خیلی جذاب به عنوان فید از تاریکی به روشنایی که همان کلیپ میباشد منتهی خواهد شد،ترنزیشن در پریمیر میتواند در انتهای کلیپ قرار بگیرد که در این حالت میتواند تصویر را از روشنایی به تاریکی آنهم به صورت تدریجی منتقل کند و اصطلاحا یک انتهای سینمایی را نمایش دهد.

به تصویر زیر توجه کنید

محل قرارگیری ترنزیشن

تمام قسمت هایی که مشخص شده اند در تایم لاین پریمیر در هر کات اول ، آخر و ما بین کلیپ ها ترنزیشن قرار داده ام تا متوجه شوید چه نقاط زیادی برای قراردادن ترنزیشن وجود دارد.

مدت زمان ترنزیشن پریمیر

نکته ی مهمی که در ترنزیشن پریمیر وجود دارد اینکه میتوانید مدت زمان اجرای ترنزیشن در تایم لاین را افزایش و یا کاهش دهید،اینکار به دو روش انجام میشود،اول اینکه در تنظیمات اصلی پریمیر میتوانید Default Duration Transition را تغییر دهید (برحسب تعداد فریم) که معمولا مرسوم نیست مگر در زمانی که میخواهیم ترنزیشن پریمیر بصورت پیشفرض روی آن زمان اعمال شود که وقتی ترنزیشن را میگیریم و میکشیم روی کات یا ابتدا یا انتهای کلیپ زمان مشخص شده که بر حسب فریم نیز میباشد را اعمال کند،و یا ممکن است بخواهیم در پریمیر کلیپ عکس بسازیم،ابتدا مدت زمان ترنزیشن را در تنظیمات گفته شده به مثلا 60 فریم که تقریبا 2 ثانیه میباشد افزایش داده و بعد از آن هربار از ترنزیشن استفاده کنیم به مدت 2 ثانیه یا تعداد فریم اعمال میشود.البته بازهم اگر مدت زمان را ثابت کنیم میتوانیم در تایم لاین به هر اندازه بخواهیم این زمان را تغییر دهیم.

مدت زمان ترنزیشن پریمیر

مدت زمان استاندارد برای قراردادن ترنزیشن معمولا 1 ثانیه است که 1 ثانیه بر اساس سکانس ساخته شده پریمیر محاسبه میشود،اگر سکانس پریمیر 24 فریم باشد پس باید عدد پیشفرض ترنزیشن را نیز روی 24 بگذاریم تا دقیقا 1 ثانیه اعمال شود.

زمانی نیز ممکن است لازم باشد مدت اجرای ترنزیشن طولانی تر حدود 2 تا 3 ثانیه شود،اشکالی ندارد چون شاید صحنه ای کاملا آرام و رمانتیک و البته موزیک خاصی داشته باشد که مشکلی نخواهد داشت اما به یاد داشته باشید که زمان های خیلی طولانی ترنزیشن حوصله مخاطب را سر میبرد.

در پریمیر2020 بجز اینکه میتوانیم برحسب فریم مقدار ترنزیشن را تعیین کنیم ، حال میشود برحسب ثانیه نیز انجام دهیم و نیاز به محاسبه فریم نخواهد بود و این قابلیت در پریمیر2020 خیلی خوب است.

روشهای قراردادن ترنزیشن در پریمیر

برای قراردادن ترنزینش در پریمیر روشهای مختلفی وجود دارد،رایج ترین روش این است که در پنجره افکت ترنزیشن را با موس نگه داشته و روی قسمت دلخواه کشیده و رها کنیم و اگر بخواهیم ترنزیشن را تغییر دهیم کافی است دوباره همینکار را با تکرار کنیم یعنی ترنزیشن دیگر را روی قبلی بکشیم و رها کنیم،راه دیگر اینکه در تایم لاین پریمیر روی کات با محل قرارگیری ترنزیشن پلی هد را نگه داریم و توسط کلیدهای ctrl+d در ویندوز و در مک توسط command+d ترنزیشن پیشفرض را اعمال کنیم که این کار بسیار سریع و پرکاربرد است.راه دیگر اینکه میتوانیم در تایم لاین پریمیر تمام کلیپ ها را با موس انتخاب کنیم و از منوی Sequence گزینه ی apply default transition to selection را کلیک کنیم،به این صورت ترنزیشن پیشفرض ( برای پیش فرض نمودن یک ترنزیشن ، در لیست ترنزیشن های پریمیر روی آن راست کلیک و گزینه Default را انتخاب تا کادر آنرا فعال شود ) بر روی همه ی کات ها و برش ها ، ابتدا و انتها و ما بین اعمال خواهد شد.اینکار زمانی مناسب است که میخواهیم یک ترنزیشن پریمیر بر روی کاتها به صورت مشترک و یکسان اعمال شود،اگر بخواهیم ترنزیشنی را بعد از انجام گروهی تغییر دهیم باید یکی یکی اینکار را انجام دهیم.

ویدیو زیر را مشاهده کنید

جلوه های ترنزیشن پریمیر

در هر نرم افزار ویرایش فیلم چه خانگی مانند یولید و چه حرفه ای مانند پریمیر و فاینال کات و داوینچی و اوید تنوع فراوانی از ترنزیشن ها وجود دارد که هر یک در جایی کاربرد دارند،درست است که ترنزیشن وظیفه رفتن از تصویری به دیگری را برعهده دارد اما خود ترنزیشن میتواند جلوه ی زیبایی داشته باشد و موجب خیره نمودن مخاطب شود.

در تصویر زیر لیست ترنزیشن های پریمیر به همراه برخی ترنزیشن های نصب شده را مشاهده کنید

لیست ترنزیشن های پریمیر

ترنزیشن های نصب شونده

همانطور که در هر نرم افزار ویرایش فیلم ترنزیشن هایی بصورت پیشفرض وجود دارد،شرکتهایی نیز در تلاش هستند برای جذب تدوینگران فیلم نمونه های جدید و جذابی نیز تولید کنند.در این میان شرکتی مثل ردجاینت ترنزیشن سینمایی یونیورس Univers را ساخته و شرکت نیوبلو هم مجموعه خود را ایجاد نموده است و شرکت ایمپکت نیز مجموعه در این میان ترنزیشن های جذابی را طراحی نموده که میتوانید از بخش ابزار این سایت انها را دانلود و استفاده کنید.به این صورت میتوانید جذابیت ویدیوهای خود را با استفاده از ترنزیشن های نصب شونده در پریمیر و فاینال کات و داوینچی بسیار بالاتر ببرید.

ترنزیشن آماده پروژه ای هندی سیملز Handy Seamless

در میان ترنزیشن هایی که صحبت نمودیم تیم هایی وجود دارند که در زمینه ی کار با پریمیر بسیار مسلط هستند،شروع به تولید ترنزیشن هایی نموده اند که اگر کسی خلاقیت داشته باشد و بدانید چگونه فیمبرداری کند و بداند چگونه فریم ها را با یکدیگر هماهنگ کند این ترنزیشن ها خیره کننده خواهند شد،این ترنزیشن ها معمولا بنام ترنزیشن پروژه ای مشهور هستند یعنی نصب شونده نیستند و بصورت پروژه آماده ی پریمیر ساخته و مانند مدیا درون پریمیر ایمپورت میشوند که یکی از این ترنزیشن های سینمایی و خاص بنام هندی سیملس handy Seamless معروف است که امروزه هر تدوینگر تازه کاری از آن استفاده میکند،برای دانلود ترنزیشن هندی سیملز Handy Seamless میتوانید از بخش ابزار نمونه ی آنرا دریافت کنید.

ترنزیشن آماده پروژه ای هندی سیملز Handy Seamless

ترنزیشن هندی سیملز Handy Seamless ثابت نموده است که اگر پریمیر را درست بشناسید و سخت تلاش کنید میتوانید کارهای خیره کننده ای در آن پیاده نموده و موجب متعجب شدن مخاطب شوید،ترنزیشن هندی تماما درون خود پریمیر ساخته شده و حاصل ادغام چندین افکت داخلی خود پریمیر و کار با کی فریم و زمان است ، کافی است واقعا بخواهید و درست یاد بگیرید ، پکیج های اموزش پریمیر ما به مرور شما را به این سطح میرسانند.

فیلمبردای و تدوین را درست یاد بگیرید تا ترانزیشن در کارهای شما متفاوت شود

ترنزیشن هندی سیملز Handy Seamless همزمان برای افترافکت و پریمیر و داوینچی اگر اشتباه نکرده باشم تولید شده اند که در بخش جدید ابزار مانی سافت تعداد فراوانی از این ترنزیشن ها قرار خواهد گرفت.

نتیجه

  1. در پکیج های آموزش پریمیر مانی سافت همیشه هشدار داده میشود که هیچگاه در استفاده از ترنزیشن زیاده روی نکنید،زیبایی تکنیک در این است که کم باشد و خاص،پس استفاده نابجا یا هر کجا از ترنزیشن در پریمیر و پروژه های ویدیویی کلاس کاری شما را پایین خواهد آورد
  2. خلاق باشید،پس از اینکه با دنیای ترنزیشن ها آشنا شده و در پروژه های کلیپ و فیلم خود استفاده نمودید،دست به کار شده و خود نیز چنین خلاقیت هایی را پیاده کنید(باور کنید سخت نیست اگر حوصله داشته باشید) میتوانید.
  3. ترنزیشن ها تکراری میشوند،همه از آنها استفاده میکنند،کسی موفق است که هنر فیلمبرداری و تدوین را عالی یاد گرفته باشد،آن زمان است که کارهایش با استفاده از ترنزیشن متفاوت خواهد شد و الی امروزه هر شخصی هزاران ترنزیشن دارد پس میتواند مانند شما و سایرین در ویدیوها و پریمیر استفاده کند.