در این مقاله آموزشی میخواهم به شما یاد بدهم که در نرم افزار پریمیر پرو برای تنظیم صدا چه زمان از گین Gain استفاده کنیم و چه زمانی از Volume. قرار است یک پله فراتر بروید.

برای تنظیم صدا در هر نرم افزار تدوین فیلم روش های مختلفی وجود دارد و شاید در حالت عادی به این نتیجه برسیم که همه روش ها ما را به یک نتیجه می رسانند اما وقتی به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل می شویم متوجه نکات فراوانی خواهیم شد که دیگر با سایر افراد فرق خواهیم داشت چون توانایی ما بالاتر رفته.

تنظیم صدا با والیم Volume

این تنظیم را به تکرار دیده ایم. به کمک آن می توانیم میزان صدا را کم و زیاد کنیم و با تفکیک باند چپ و راست آنها را نیز کنترل کنیم. وقتی که صدا را ویرایش می کنیم ، در تایم لاین تغییری مشاهده نمی شود و فقط در اسپیکر و نمودار میله ای سبز رنگ صدا آنرا شاهد خواهیم بود. به صورت اولیه در تایم لاین پریمیر پرو تنظیم Clip Keyfeame فعال است که می توانیم به صورت تک به تک روی هر کلیپ جداگانه ویرایش صدا را توسط کی فریم ها انجام دهیم. یکی از مزیت های استفاده از این تنظیم ، امکان استفاده از کی فریم وجود دارد. با کی فریم می توانیم خیلی راحت با میزان صدا بازی کنیم ، در هر نقطه آنرا فید کنیم ، افزایش دهیم ، کاهش دهیم.

آموزش ویدیویی آشنایی و استفاده از والیم Volume در نرم افزار پریمیر پرو را مشاهده کنید.

آموزش رایگان نکاتی از کار با صدا در پریمیر

نکته کلیدی در کار با والیم Volume برای حرفه ای های صدا و موزیک

می دانستید که در تایم لاین می توانید با پن Pen یا نگه داشتن کلید کنترل روی خط موزیک یک ویدیو کلیپ عملیات کاهش و افزایش نقطه ای صدا را انجام دهید؟ این یکی از تکنیک های ساخت ویدیو کلیپ است ، ویدیو کلیپ های عروسی و فرمالیته و موزیک ویدیو که هر لحظه ی آن توام است. پس می توانید مقداری ارتفاع ترک مورد نظر را افزایش داده و موزیک را به دلخواه ویرایش کنید ، کی فریم بزنید. اما میدانید که می توانید این تغییرات را روی کل ترک انجام دهید و نه فقط روی یک کلیپ ؟ چیشد ؟ هنوز داری فکر می کنی ؟ بزار توضیح بدم. شما وقتی که ویرایش را روی خود کلیپ انجام می دهید خب مشخص است و کلیپ را هر کجا که جابجا کنید آن ویرایش را همراه خود دارد حال اگر بخواهید از یک نقطه مثلا دقیقه 2 تا دقیقه 10 تایم لاین که حدود 20 کلیپ گذاشته اید ، دو تا موزیک هم گذاشته اید ، تمام اینها در این مدت زمان کاهش صدا داشته باشند یا کی فریم بزنید که روی همه آنها همزمان تاثیر بگذارد چکار می کنید ؟ برای اینکار باید گزینه Track Keyframe را یه جای Clip Keyframe انتخاب کنید.

اجرای تنظیم صدا با Track Keyframe

سمت چپ تایم لاین روی فلش عنوان ترک کلیک کنید تا زیر قسمتی که نوشته شده Audio ، دایره کی فریم ظاهر شود ، روی دایره کلیک کرده و گزینه ترک کی فریم را وارد شده و گزینه والیم Volume را فعال کنید. مشاهده خواهید نمود که در کل آن ترک یک خط ایجاد شده که تغییراتش روی کل آن اجرا می شود و دیگر مختص به یک کلیپ خاص نخواهد شد. به این صورت اگر بخواهید کاهش صدا را در محدوده ای که تشکیل شده از چندین صدای مختلف ، براحتی ویرایش می نمایید که خیلی پرکاربرد است به شرط اینکه زمانی که لازم شد آنرا به یاد داشته باشید. این نرم افزار نرم افزار بسیاری از این نکات را دارد که در پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو مانی سافت ارائه شده اند.

یکی از بدی های والیم این است که نمی توانیم همزمان چندین صدا را ویرایش کنیم و باید تک به تک انجام شود. می بینید که هم فایده خود را دارد و هم ضعف ، البته اینکه می گویم ضعف ، سیستم کاری آن می باشد و نمی توانیم بگوییم که واقعا ضعف است ولی چه خوب که نرم افزار پریمیر پرو گزینه ی دیگری بنام گین Gain را نیز دارد.

تنظیم صدا با گین Gain

این تنظیم تاثیر مستقیم بر روی پیک های صدا Peak می گذارد ، همان پیک هایی که توسط دوربین یا میکروفون ضبط شده اند. فرض کنید یک صدا در حال پخش شدن است ، می توانیم ورودی صدا به میکروفون را کاهش و افزایش دهیم یعنی برویم به آن زمان اول.

آموزش ویدیویی آشنایی و استفاده از گین Gain در نرم افزار پریمیر پرو را مشاهده کنید.

آموزش پریمیر پرو، 13 نکته کلیدی صدا از قواعد و روشهای تنظیم و ویرایش و استانداردسازی

برای ویرایش قدرت ورودی صدا با گین Gain در نرم افزار پریمیر پرو توانایی ها زیادی داریم که در زیر به آنها اشاره می کنم :

ویرایش گین Gain صدا قبل از ورود به تایم لاین پریمیر پرو

این نکته خیلی جالب است. فرض کنید یک موزیک را در تایم لاین گذاشته ایم و در بخش هایی از پروژه به صورت تکه تکه استفاده شده ، حالا اگر بخواهیم قدرت صدا را ویرایش کنیم تکلیف چیست ؟ باید تمام تکه ها را یکی یکی پیدا نموده و آنها را یکی یکی ویرایش کنیم یا نهایتا همه را با کلید کنترل نگه داشته و از Gain استفاده کنیم ، اگر پروژه طولانی باشد مثلا دو ساعت چطور ؟ در کل با مشکل روبرو خواهیم شد. در این شرایط می توانیم در پنجره پروجکت نرم افزار ، روی موزیک یا صدا یا ویدیویی که صدای مورد نظر را دارد راست کلیک کرده و از گین استفاده می کنیم و قدرت را تنظیم خواهیم نمود. این یعنی شاهکار.

ویرایش گین Gain صدا به صورت گروهی

زمانی لازم می شود که چند موزیک و صدا متفاوت را به صورت همزمان ویرایش کنیم ، میخواهم پیک های صدا را مرتب کنیم ، برای اینکار کافی است همه آنها را در تایم لاین انتخاب نموده ، راست کلیک و توسط این دستور خوب و کاربردی ویرایش کنیم.

تنظیم پیک های موزیک یا صدا به اندازه دلخواه

یکی از مزیت های این دستور توانایی در کنترل دقیق پیک ها برای داشتن یک صدای استاندارد است. هر چه که در ذهن دارید می شود ، هر میزان که قرار است ارتفاع دسیبل ها تنظیم شوند. جالب است بدانید می توانیم پیک های موزیک ها را با هم یکسان کنیم یعنی بگوییم که که این چند موزیک که انتخاب نموده ام حداکثر ارتفاع پیک ها چه میزان باشد! این خیلی خوب است برای کسانی که از موزیک های مختلف در پروژه تدوین فیلم خود استفاده می کنند و مخصوصا برای زمانی که نمی خواهیم یکی یکی موزیک ها را تنظیم کنیم.

این نکات برخی از تفاوت ها و مقایسه ای میان استفاده از والیم Valume با گین Gain در نرم افزار پریمیر پرو بود.

تمام آموزش ها و تولیدات مانی سافت با عشق و تمرین فراوان ساخته شده اند لطفا به دوستان خود معرفی کنید. سری به لیست آموزشهای پریمیر پرو بزنید