اگر در این صفحه هستید به دنبال روشهایی برای کاهش زمان رندر پریمیر پرو و افزایش سرعت رندر آن هستید. شاید از رندرهای تکراری کلافه شده باشید. با تکنیک های گفته شده در این راهنما به نکات جالبی دست پیدا میکنید. 

این راهنما فقط در مورد افزایش سرعت رندر RENDER میباشد. سایر نکات مهم رندر در این لینک و آموزشهای خروجی گرفتن در این لینک هستند.

رندر پریمیر پرو را بشناسید.

اگر نحوه عملکرد رندر در این نرم افزار را ندانید یا نشناسید در بالا بردن سرعت رندر آن موفق نخواهید شد. باید بدانید که وقتی میگویید میخواهم سرعت رندر پریمیر پرو را افزایش دهم دقیقا کدام رندر منظورتان است؟ تعجب کردید!

در این نرم افزار در دو زمان، رندر مورد استفاده قرار میگیرد. اولی زمانی که از افکت هایی استفاده میکنید که در سکانس نیاز به رندر شدن دارند تا تغییر اصلی آنها دیده شود و دومی زمانی است که میخواهید از پروژه خروجی گرفته و آنرا به یک فایل مثلا MP4 تبدیل کنید اما موضوع به اینجا ختم نمیشود چون رندر پریمیر پرو نکات فراوانی دارد.

به همین منظور پیشنهاد میکنیم برای آشنایی دقیقتر و حل کردن یکبار برای همیشه آن، روی این لینک بزنید و رندر آنرا خوب بشناسید.

نکات حرفه ای و کلیدی برای افزایش
سرعت و کاهش زمان رندر
در پریمیر پرو.

من چک لیستی آماده نموده ام که تمام آنها از سایت خود ادوبی و تجربیات هنرجوهای مانی سافت جمع آوری شده و با شما به اشتراک میگذارم.

 • سیستم قوی.
  این نرم افزار کاملا حرفه ای است و نیاز به یک سیستم یا لپتاپ یا سخت افزار حرفه ای دارد. منظور از سخت افزار حرفه ای، مشخصاتی است که با داشتن آنها نرم افزار در حین ادیت ویدیوها و رندر و خروجی گرفتن خیلی روان باشد. برای اینکه بدانید این نرم افزار دقیقا چه سخت افزاری میخواهید روی این لینک بزنید تا اطلاعات کامل را کسب کنید.
 • آپدیت بودن درایورهای سیستم.
  اگر مرحله سیستم قوی را پشت سر گذاشته اید به شما تبریک میگویم. نکته ای که اغلب تدوینگران شاید ندانند اینکه، همان سخت افزارهایی که تهیه میکنید یک نرم افزاری دارند که هر از گاهی توسط شرکت سازنده سخت افزار آپدیت میشود. در ویندوز باید آنها را دانلود و نصب کنید. در دستگاه های مک به صورت اتوماتیک توسط خود سیستم عامل دانلود و نصب می شوند.

  این نرم افزارها که به درایور DRIVER معروف هستند، وظیفه روان کار کردن سخت افزار در سیتسم عامل و نرم افزار پریمیر پرو را به عهده دارند. کاربران مک کافی است دستگاه را به اینترنت وصل نموده و سیستم عامل را آپدیت کنند اما کاربران ویندوز مقدار بیشتری کار دارند. این نرم افزار با کارت گرافیک ارتباط مستقیم دارد یعنی هر مشکلی در این قطعه باعث کند شدن سرعت رندر خواهد شد. در لیست وظایف خود بگذارید که ماهیانه یکبار وضعیت آپدیت درایور را بررسی کنید چون در هر آپدیت، سرعت رندر پریمیر پرو روانتر خواهد شد. برای یادگیری آپدیت گرافیک روی این لینک بزنید.
 • در سیستم هایی که ویندوز هستند باید کارت گرافیک NVIDIA مناسب وجود داشته باشد. برای آشنایی با کارتهای گرافیکی مورد تایید پریمیر پرو روی این لینک بزنید.
 • در تنظیمات پروژه پریمیر پرو موتور رندر، روی CUDA تنظیم باشد. برای آشنایی با انواع موتورهای رندر و CUDA روی این لینک بزنید.
 • در سیستم هایی که مک میباشد، موتور رندر روی METAL تنظیم باشد.
 • درایور کارت گرافیک در هر دو سیستم عامل کاملا فعال باشد. برای یادگیری نحوه آپدیت درایور کارتهای گرافیکی روی این لینک بزنید.
 • قبل از اینکه شروع به گرفتن رندر کنید، سیستم را یکبار ریستارت نمایید تا حافظه رم خالی شود.
 • فایلهایی که ایمپورت میکنید بهتر است که فرمت های فشرده نشده و روان باشند. بسیاری از تدوینگران در پروژهای خود از فایلهای MP4 استفاده میکنند. البته که این فرمت یکی از محبوب ترین ها است اما به دلیل ساختارش، در زمانی که از آن در پروژه استفاده میشود سی پی یو مجبور است بخشی از توانش را برای عملیات دیکدینگ و انکدینگ بگذارد و این موضوع روی سرعت رندر تاثیر منفی خواهد گذاشت. یکی از فرمت های عالی برای کاهش زمان رندر و افزایش سرعت رندر، فرمت MOV  است. افرادی که با نرم افزارهای فاینال کات پرو و اوید کامپوزر کار میکنند بخوبی میدانند که این فرمت چقدر موجب روان تر شدن سرعت ریتل تایم و افزایش سرعت رندر میشود.
  اما چاره چیست؟ کافی است که همان ابتدا و قبل از شروع به ایمپورت نمودن فایلهای MP4 ، یکبار توسط پنجره INGEST خود پریمیر پرو، دستور TRANCODE را فعال کنید و فرمت PRPRESS را انتخاب نموده تا از روی فایلهای MP4 که ایمپورت میشوند یک فایل MOV ساخته شود. پس از ایمپورت نمودن فایلهای MOV و تدوین آنها، شاهد سرعتی خیلی روان در حین تدوین و کم شدن زمان رندر خواهید شد. دقیقا یکی از دلایل ایجاد قابلیت INGEST همین است.
 • قبل از شروع به خروجی، حتما کش های قبلی پریمیر پرو را خالی کنید. این برنامه درون خود کش پروژه های قبلی را نگهداری میکند. البته تنظیماتی دارد که در بازه های زمانی بصورت اتوماتیک آنها را حذف کند اما به هر دلیلی ممکن است انجام نشود پس با رفتن به تنظیمات اصلی و قسمت CACHE MEMORY آنرا خالی کنید.
 • اگر در سکانس، از کامپوزیشن های داینامیکی نرم افزار افتر افکت استفاده میکنید، قبل از رندر نهایی پروژه، در سکانس حتما روی آن راست کلیک کرده و دستور RENDER AND REPLACE را بزنید. با اینکار همان کلیپ رندر میشود و از وابستگی با افتر افکت جدا خواهد شد. اگر اینکار را نکنید، در حین رندر نهایی، نرم افزار افتر افکت به صورت داینامیک لینک در رندر سهیم میشود و تاثیر منفی روی سرعت خواهد گذاشت.
 • اگر پلاگین استفاده میکنید، حتما جدیدترین نسخه و سازگار با نسخه فعلی پریمیر پرو شما باشد. اگر قدیمی باشد تاثیر منفی در سرعت رندر میگذارد.
 • تمام هسته های کارت گرافیک باید فعال شوند. بسیاری افراد کارتهای گرافیکی گران قیمیتی را روی سیستم دارند اما بسیاری وقت ها پریمیر پرو از تمام قدرت آن استفاده نمیکند. برای فعال کردن قابلیت استفاده از تمام هسته های کارت گرافیک، به مسیر نصب پریمیر پرو بروید. به دنبال فایل GPUSniffer.exe بگردید. یکبار روی آن دابل کلیک کنید. یک پنجره سیاه باز میشود، کارهایی را انجام داده و خودش بسته میشود و کارش تمام است. قبل از رندر نهایی پروژه ها، بهتر است اینکار را یکبار انجام دهید.
 • با مشاهد ویدیو زیر از رندر هوشمند این نرم افزار استفاده کنید.

  آموزش رندر هوشمند پریمیر پرو = کاهش زمان و افزایش سرعت خروجی

 • انجام رندر تایم لاین با دستور RENDER IN / OUT باید بعد از تنظیمات رندر هوشمند انجام شود. با اینکار، اغلب خطاهایی که به عنوان خطاهای خروجی رندر پریمیر پرو شناخته شده اند، برای شما ظاهر نخواهند شد و بسیاری استرس ها از شما دور میشوند.

  در پروژه های سنگین و بزرگ، گاها لازم است چندین بار خروجی گرفته شود و این کار بسیار سختی است. وقتی که از روش رندر هوشمند و دستور RENDER IN TO OUT استفاده میکنید، تمام پروژه شما از قبل رندر شده است و فقط تغییرات جدید نیاز به رندر دارند و این یک معجزه است.
 • کلیپها را یکپارچه کنید. گاهی اوقات در سکانس، یک سری کلیپ ها زیر کلیپ های دیگر قرار میگیرند که عملا کلیپ های زیرین هیچ تاثیری در خروجی ندارند و اصلا دیده نمیشوند. این موضوع در ترک های صدا نیز رخ میدهد. در این شرایط سعی کنید یا آن محدوده ای که به درد نمیخورد را حذف کنید یا کلیپ بالایی را روی ترک پایینی بکشید تا کلیپ ناکارآمد حذف شود. با اینکار مانع از پردازش و رندر اطلاعاتی میشوید که اصلا به کار نمی آیند.
 • برای خروجی گرفتن، حتما از نرم افزار ادوبی مدیا انکودر استفاده کنید.
 • در پنجره اصلی مدیا انکودر، در ویندوز موتور رندر را روی CUDA و در مک روی METAL قرار دهید.
 • در زمان رندر گرفتن از این برنامه، تمام برنامه های دیگر را ببندید. مثلا ممکن است خود پریمیر پرو یا افتر افکتس یا فتوشاپ یا برنامه دیگری باز باشد. همه را ببندید و فقط مدیا انکودر فعال باشد. زمانی که از پریمیر پرو کلید خروجی با مدیا انکودر را میزنید و مدیا انکودر باز میشود، دیگر نیازی به پریمیر پرو نیست و میتوانید آنرا ببندید.

استفاده از افکت های شتاب دهنده
برای کاهش زمان رندر پریمیر پرو.

در ویدیو افکت های این نرم افزار برخی بنام شتاب دهنده معروف هستند یعنی با استفاده از آنها نیاز به رندر نیست. برخی افکت های دیگر دیگر که باعث ایجاد خط رندر قرمز در سکانس میشوند، حتما نیاز به رندر دارند. تا میتوانید از افکت های شتاب دهنده استفاده کنید. برای آشنایی با این افکت ها ویدیو زیر را مشاهده کنید.

معرفی افکت‌های شتاب دهنده پریمیر پرو - تاثیر در ریل‌تایم و رندر

تاثیر هارد دیسک ها در افزایش سرعت
رندر پریمیر پرو.

در حالت کلی 3 نوع هارد وجود دارد که در هر کامپیوتری ممکن است هر کدام از آنها وجود داشته باشد. در مقاله سیستم مناسب پریمیر پرو در این لینک آنها را معرفی و دلایل استفاده هر کدام را نوشته ایم. برای اینکه در حین رندر سرعت بالایی داشته باشید کارهای زیر را در مورد هارد دیسک انجام دهید:

 • ویدیوهای اصلی پروژه را روی سریعترین هارد دیسک یعنی اول NVME و اگر نداشتید روی SSD کپی کنید و از آنجا در پریمیر پرو ایمپورت کنید.
 • اگر پراکسی میسازید، مسیر نگهداری فایلهای پراکسی را در پوشه ای درون همان هارد دیسک پر سرعت تنظیم کنید.
 • مسیر نگهداری فایل کش و رندر را درون هارد دیسک پرسرعت تنظیم کنید.

آپدیت پریمیر پرو و تاثیر در
افزایش سرعت رندر.

در هر آپدیت جدیدتر از این نرم افزار، بسیاری مشکلات برطرف میشوند. استفاده از سخت افزار و مخصوصا کارت گرافیک بیشتر میشود. برخی افکت های استاندارش که رندر میخواستند در نسخه های جدید تبدیل به افکت شتاب دهنده میشوند. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه آپدیت برنامه روی این لینک بزنید.

آپدیت پلاگین ها.

بجز خود پریمیر پرو، اگر از پلاگین یا اکستنشن در پروژه استفاده میکنید، حتما جدیدترین نسخه آنرا نصب کنید. برخی پلاگین ها مانند ویدیو افکت ها رندر میخواهند ولی با آپدیت شدنشان به افکت شتاب دهنده تبدیل میشوند. البته اینکار توسط شرکت تولید کننده و به مرور انجام میشود.