پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

فیلمبرداری به روش واید Wide و اولترا واید Ultra wide یا صفحه کشیده

احتمالا میخواهید بدانید چرا گفته میشود : نباید زمان فیلمبرداری به روش Wide یا صفحه کشیده ضبط کنیم؟ پاسخی کوتاه اما مهم وجود دارد.

به عنوان یک فیلمبردار که با دوربین های نیمه حرفه ای و حرفه ای، فیلم ضبط میکنید باید بدانید بیشتر مخاطبین پروژه فیلمبرداری شما کدام دسته هستند؟ آیا فیلم در شبکه های مجازی پخش می شود یا در سینمای خانگی یا سینما؟ با توجه به چنین موضوعاتی طول و عرض فیلم در دوربین تنظیم خواهد شد.

فیلم واید Wide یا صفحه کشیده چیست؟

واید اسکرین یا صفحه نمایش کشیده یکی دیگر از اندازه هایی است که در سینما کاربرد دارد و نسبت تصویر آن 2.35:1 میباشد.

واید اسکرین یا صفحه نمایش کشیده یکی دیگر از اندازه هایی است که در سینما کاربرد دارد و نسبت تصویر آن 2.35:1 میباشد.

تصویر بالا یک نمونه واید اسکرین میباشد. با توجه به نسبت 2.23:1 طول و عرض ویدیو به 1920 در 815 تغییر خواهد یافت. این نوع تصویر در بالا و پایین خود کادرهای مشکی خواهد داشت که به واسطه وجود آنها، فیلم مقداری کم ارتفاع تر شده و از نظر برخی مخاطبین خوب نیست چون فیلم تمام کادر نمایشگر را پوشش نمی دهد. بسیاری از دوربین ها در ساختار اصلی ضبط ویدیو ممکن است این کادرها را ایجاد نکنند و تصویر بدون آنها ذخیره شود و حتی برخی از دوربین ها تنظیماتی دارند که میتوان تعیین نمود که این کادرها که اصطلاحا به آنها Letter box گفته میشود، وجود داشته باشند یا خیر. پس همیشگی نیستند.

نسبت تصویر
به نسبت تعداد پیکسل های افقی و عمودی در طول و عرض فیلم، نسبت تصویر گفته میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک بزنید.

فیلم اولترا واید Ultra wide یا خیلی صفحه کشیده چیست؟

مدل بعدی فیلم های سینمایی صفحه کشیده، بنام اولترا واید هستند. طول و عرض این فیلم ها گاها 5120 در 1440 و نسبت تصویر 32:9 هستند که همان شرایط توضیح بالا که ممکن است لترباکس نداشته باشند نیز برای آنها وجود دارد.

چرا فیلمها با اندازه واید و اولترا واید ضبط می شوند؟ 

علم همیشه در حال پیشرفت است و سینما نیز یکی از پیشرو ترین مقوله های آن میباشد. میل سینماگران به بردن مخاطبین در ژرفای فیلم و صحنه های سینمایی از سالهای دور به بخشی اصلی در هر فیلم تبدیل شده است.

اگر تجربه نشستن در مقابل تلویزیون و مانیتورها این نوع نمایشی را داشته باشید حتما احساس جدیدی برای شما خواهد بود. تصاویر دارای عمق بیشتر هستند و نمایی سینمایی تر دارند. 

نکته دیگر اینکه در تصاویر واید و اولترا واید سینماگران میتوانند فضای بیشتری را به نمایش بگذارند که مزیت بهتری در مقابل تصاویر غیر واید است. بسیاری فیلمهای سینمایی امروزی در استودیوها دارای بکگراند های دیجیتالی بوده و دقیقا از حالت نمایشی واید و اولترا واید استفاده می کنند. 

بهترین اندازه برای فیلمبرداری کدام است؟

به طور معمول اغلب پروژه ها با اندازه نسبت تصویر 16:9 و فول اچ دی ضبط می شوند. اندازه های 2K , 4K , 6K , 8K , 10K نیز اغلب با همین نسبت ضبط می شوند. اگر به دنبال گزینه مناسب هستید این نسبت برای فیلمهای عروسی، تلویزیونی، تبلیغاتی کاملا مناسب است.

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید