در این مقاله سعی می نماییم تمام نرم افزارها و پلاگین های شرکت بوریس اف ایکس را به مرور زمان معرفی نماییم تا شما نیز مانند حرفه ای ها برای آینده ی خود، قدم های بزرگی را بردارید و به پاسخ بسیاری سوالات برسید.

شرکت بوریس اف ایکس Boris Fx 

یکی از تیم هایی است که در زمینه تولید نرم افزار و پلاگین برای انواع برنامه های ویرایش ویدیو و عکس٬ محصولاتی را تولید نموده است. که اگر این شرکت و نرم افزارهایش نبود نمی دانیم چگونه میتوانستیم تکنیک ها و جلوه های ویژه امروزی را بسازیم.

سایت رسمی

گروه بندی محصولات شرکت بوریس اف ایکس

این شرکت نرم افزارها و تولیدات خود را در خصوص نوع عملیات اجرایی٬ به گروه های زیر تقسیم بندی می نماید:

 • ویرایش ویدیو
 • موشن گرافیک
 • جلوه های ویژه

حالت های کاربردی محصولات شرکت بوریس اف ایکس

این شرکت محصولات خود را به دو حالت کلی تولید نموده که کابران بر اساس نیاز خود و سیستمی که مشغول کار با آن هستند یکی از دو روش را در مقابل خود خواهند دید:

 1. استندالون Standalone 
  در این حالت محصول انتخابی شما بدون وابستگی به نرم افزارهای دیگر تمام عملیات را انجام می دهد مثلا نیازی به داشتن برنامه هایی مانند پریمیر پرو، افتر افکتس، داوینچی، فاینال کات و اوید نیست. در این حالت مشخصات سیستم، مقدار حافظه، در میزان پایین تری لازم است و پردازش ها و انجام عملیات خیلی سریع تر انجام خواهند شد.
 2. پلاگین Plugin 
  در این حالت، نیازمند داشتن یکی از نرم افزارهای اصلی مانند پریمیر پرو، اوید، فاینال کات، وگاس، ادیوس، داوینچی و سایر نرم افزارهای مد نظر شرکت بوریس هستید تا نرم افزار آن به صورت پلاگین روی یکی از آنها نصب و مورد استفاده قرار بگیرید.

مقایسه حالت استندالون Standalone و پلاگین plugin

کارایی نرم افزار در هر دو حالت یکی بوده و بدون تفاوت در کارایی و تولید دستورات را انجام خواهد داد. مزیت پلاگین این است که همان لحظه تغییرات در تایم لاین نرم افزار اعمال شده و قابل دیدن هستند اما در حالت استندالون باید خروج گرفت که البته این خروجی حالت ها و کارایی های متفاوتی دارد که در پکیج های آموزشی به آنها اشاره شده است.

لیست نرم افزارها و پلاگین های شرکت بوریس اف ایکس

این شرکت در حال حاضر تعداد 6 محصول را تولید نموده که نقش به سزایی در اجرای انواع تکنیک ها و جلوه های ویژه ایفا می نمایند که اسامی آنها در زیر آورده شده است:

موکا پرو Mocha Pro پلاگین و نرم افزار موکا پرو Mocha Pro
کانتینیوم کامپلیت Continuum Complete پلاگین کانتینیوم Continuum
سافایر Sapphire یاقوت کبود پلاگین سافایر Sapphire یاقوت کبود
سیلهوت Silhouette شبح پلاگین و نرم افزار سیلهوت Silhouette شبح
آپتیکس Optics پلاگین آپتیکس Optics
پارتیکل ایلوژن Particle illusion توهم ذرات پلاگین Particle illusion توهم ذرات

برای اینکه بدانید چرا نرم افزارهای این شرکت در سینمای هالیوود توسط تیم های فیلمسازی بزرگی مانند نتفلیکس و وارنر و مارول استفاده می شوند٬ بهتر است با آنها بهتر آشنا شوید.

موکا پرو Mocha Pro

معرفی پلاگین و نرم افزار موکا پرو Mocha Pro

نرم افزاری مانند افتر افکتس قابلتی بنام روتو و ترکینگ دارد ولی به دلیل مشکلات و پیچیدگی هایی که برای کاربران ایجاد می نماید، شرکت تولید این پلاگین یعنی موکا پرو را تولید نمود تا با یک تیر، چند نشان را بزنید. این پلاگین در بسیاری از محصولات دیگر شرکت بوریس اف ایکس که با آنها آشنا خواهید شد به صورت یکپارچه وظایفی را انجام می دهد. عملیات متعددی را به اجرا در خواهد آورد.

موکا پرو چیست - معرفی پکیج آموزش پلاگین موکا در پریمیر پرو - شماره 11

این محصول هر دو حالت استندالون و پلاگین را دارد که کمک فراوانی به تیم های تولید جلوه های ویژه نمود و درون خود ماژول هایی را که گذاشته که وقتی با آنها آشنا می شوید محال است فراموش کنید و به محض گرفتار شدن در پیچیدگی تولید ویدیو، به سراغش خواهید رفت. برخی عملیاتی که این پلاگین و نرم افزار توانایی اجرای آنها را دارد:

 • ترک نمودن و دنبال نمودن محدوده ها
 • ماسک نمودن
 • حذف اشیاء
 • جایگزین نمودن تصویر در ویدیو
 • روتوسکوپ
 • مش سطوح
 • و...

این محصول موفق به دریافت جایزه ویژه در خصوص ترکینگ و روتوسکوپ شده و دستیاری قدرتمند برای تمام تولید کنندگان ویدیو می باشد.

سایت اصلی موکا پرو

پکبج های آموزشی پلاگین و نرم افزار موکا پرو


کانتینیوم کامپلیت Continuum Complete

معرفی پلاگین کانتینیوم یا بی سی سی BCC

نام دقیق این ویدیو افکت بوریس اف ایکس کانتینیوم BorisFx Continuum Complete میباشد که شرکت تولیدکننده آن کلمه بی سی سی BCC که مترادف آن را برای راحتی در اعلام‌ نامش در نظر گرفته و شما نیز منبعد می توانید آنرا BCC بنامید تا راحت تر گفته شود. این سه کاراکتر، دنیایی از خلاقیت ها و توانایی های آینده شما را رقم خواهند زند.

معرفی پکیج آموزش پلاگین کانتینیوم Continuum در پریمیر پرو - سری اول - شماره 12

قبل از هر چیزی بدانید که این مجموعه ی عظیم که به چاقوی ویرایشگر ویدیو معروف است، همزمان دارای دو بخش میباشد :

 • بخش اول
  مجموعه ترنزیشن هایی که بسیاری افراد روزانه به دنبال پیدا نمودن آنها هستند و در این پلاگین با تنظیمات کاملا سفارشی قرار داده شده
 • بخش دوم
  مجموعه هایی بزرگ از ویدیو افکت ها که در طی سالیان برای اغلب تکنیک های سینمایی و نیازهای تولیدکنندگان و مخصوصا افکت هایی که برای رفع مشکلات تصاویر تولید شده اند قرار دارد

این نرم افزار، یک مجموعه بزرگ و حرفه ای از ویدیو افکت ها و ترزینش هایی است که بسیاری افراد پس از شناخت و توانایی های آن، محال است از آن برای استفاده در تولید ویدیو های خود دست بکشند. تعداد 22 مجموعه و تعداد 353 ویدیو افکت و یک مجموعه عالی از ویدیو ترنزیشن را شامل می شود

چرا باید از این پلاگین استفاده نمود؟

اگه از نرم افزار تدوین فیلم برای کارهای عادی استفاده میشود پس نیازی به آن نیست اما اگه در اینستاگرام و یوتیوب و نمونه کارهای دیگر تکنیک های زیبا و خیره کننده دیده میشود و نمیتوانید آنها را اجرا کنید ممکن است برخی از آنها با کمک این پلاگین انجام شده باشند.

توانایی اجرای تکنیک های سه بعدی

با یادگیری این پلاگین امکان انجام بسیاری تکنیک های شبیه به سه بعدی مانند ایجاد بعد و چرخش، متلاشی نمودن و نمونه های آنها را اجرا نمود. کارایی خوبی در اجرای سه بعدی نمودن عنوان و لوگو و تصوبر دارد. میتواند چندین تصویر از شما گرفته و اشکال زیبای جذابی به صورت سه بعدی با آنها بسازد که دیگران تصور خواهند نمود با نرم افزاری مانند افتر افکتس یا سه بعدی انجام شده در صورتیکه با نرم افزارهای دو بعدی نیز امکان پذیر است.

انجام اصلاح رنگ سریع با پریست های آماده

بعضی اوقات یا فرصت نیست یا تدوینگر دانش تخصصی درجه بندی رنگ را ندارد این پلاگین چندین مجموعه کامل برای اینکار قرار داده که هر کدام هم به سادگی و هم با تنظیمات امکان تولید رنگ های خیلی زیبا را دارند. 

پلاگینی حرفه ای برای حذف کروماکی

یکی از قابلیت هایی که موجب شده این پلاگین در سینمای هالیوود محبوب شود بخش حذف کروماکی است. خود نرم افزارهای تدوین فیلم دارای توانایی های مناسبی برای حذف پرده سبز و آبی هستند اما کافی نیستند. این پلاگین افکت هایی را با تنظیمات خیلی پیشرفته و دقیق و البته با دستوراتی اتوماتیک بوجود آورده که توانایی حذف پرده سبز پست تارهای موهای افشان را نیز دارد. کروماکی دارای سختی های خود میباشد ولی یادگیری این پلاگین و استفاده از آن میتواند بسیاری از سختی ها را از سر را بردارد.

تکنیکهای ترکینگ و دنبال کننده انجام میده

تا حالا در موزیک ویدیوها و فیلم های سینمایی دیدین که سوژه موبایل دستشه و داره پیام ها رو میخونه، سمت راست تصویر یا بالاتر از گوشیش صفحه پیامهاشو نشون میده و با جابجا شدن دستش اون صفحه هم حرکت میکنه؟ اینجور کارها رو توی افتر افکت انجام میدن اما به کمک این پلاگین حالا میتونی در پریمیر پرو انجامشون بدی.
دیدین یه سوژه ای توی ویدیو داره حرکت میکنه یه نوشته هم باهاش راه میره؟ اینم میتونی انجام بدی.
احتمالا دیدین که روی شیشه عینک یه تصویر دیگه میزارن و مانع میشه که بفهمیم روی شیشه چی بوده! یا مثلا صفحه شیشه عینک دودی رو مات میکنن هم قشنگتر میشه و هم دیگه معلوم نیست مقابل دوربین کجا بوده و کی فیلم گرفته این نکته در فیلمهای سینمایی و موزیک ویدیوهای معروف خیلی مهمه.
اینا که گفتم نمونه های خیلی کوچکی از تکنیکهاییه که میشه با این پلاگین انجام بدین. کافیه یه کم بیشتر فکر کنید که چه کارهایی میخواستید انجام بدین با پریمیر پرو و نمیشده، اما الان دیگه میشه.

سیم و کابل رو حذف میکنه

الان دیگه حتی توی موزیک ویدیوها و فیلم های سینمایی ایران هم برای جلوه های ویژه از سیم و کابل استفاده میکنن. سوژه رو میبندن بهش و با ابزارها جابجاش میکنن مثلا پرتابش میکنن تو آسمون. حالا اون سیم و کابل باید حذف بشن. با این پلاگین میتونی انجامش بدی.

افکتهای نوری سینمایی و زیبا داره

وقتی اسم این افکت ها میاد، در مورد پلاگین Bcc نباید موضوع کوچک و کم اهمیتی در ذهنت بیاری. چون یک مجموعه داره بنام لایت، یه افکت هایی داخلشه که وقتی روی ویدیوهات میزاری، فیلمت دگرگون میشه از لحاظ کیفیت و جذابیت. این افکت های نوری رو دسته بندی کرده و البته به دلایلی که در فیلم های سینمایی خیلی کاربرد دارن موضوع بندی هم شدن. مثلا بعضی هاشون مخصوص به صحنه های نمایش داخل سالن هست. بعضی هاشون افکت های ری Ray و اشعه ای هستن. اینو بگم که هر کدوم از افکت هاش که درست شده به درخواست هزاران فیلم ساز و ادیتور فیلم بوده. پس تو هم به احتمال زیاد بهشون نیاز پیدا میکنی.

سایت اصلی پلاگین حرفه ای Bcc 

پکیج های آموزشی پلاگین کانتینیوم BCC


سافایر Sapphire یاقوت کبود

معرفی پلاگین سافایر Sapphire یاقوت کبود

پلاگین سافایر Sapphire که در فارسی به معنای یاقوت کبود است، یکی از محصولات نرم افزاری شرکت بوریس اف ایکس، سازنده پلاگین های دیگری مانند موکا پرو، کانتینیوم کامپلیت می باشد.

معرفی پکیج آموزش پلاگین سافایر Sapphire در پریمیر پرو - شماره 14

به شما امکان می دهد ظاهر ارگانیک خیره کننده ی بی نظیری که با هیچ یک از نرم افزارهای اصلی ویرایش ویدیو یا هاست، که امکان ساختن آنها را به ما نمی دهند، جلوه ایجاد کنید. ویژگی های کلیدی شامل بیش از 270 جلوه و بیش از 3000 پریست از پیش تنظیم بوده که تبدیل به یک جلوه ساز قدرتمند شده است.

این پلاگین برای قدرت و برتری مختص به حرفه ای ها ساخته شده است. مجموعه ای از بیش از 270 جلوه دارای الگوریتم های پردازش تصویر است که با کیفیت ترین نتایج هالیوود را تولید می کند. هر جلوه Sapphire به منظور پردازش سریعتر با فناوری NVIDIA CUDA برای ویندوز و لینوکس ، و فناوری Metal اپل برای macOS ، همراه با پشتیبانی بومی از مکینتاشهای M1 ، شتاب می گیرد. اگر شما یک هنرمند حرفه ای هستید که به دنبال ایجاد مجموعه ای از تصاویر خیره کننده با سرعتی بالا هستید ، دیگر به دنبال چیزی نگردید چون آنچه می خواهید سافایر است.

این محصول برنده جایزه معتبر جهانی در زمینه توانایی در تولید جلوه های ویژه است. هرکس که قصد ورود به ساخت جلوه های ویژه VFX یا ویژوال افکت را دارد حتما باید این پلاگین را بخوبی بشناسد٫ تمرین کند٬ دائما آپدیت شود.

درباره پلاگین سافایر sapphire - سافایر چیست + معرفی امکانات + آموزش

صفحه اصلی پلاگین سافایر، یاقوت کبود 

پکیج های آموزشی پلاگین سافایر Sapphire


سیلهوت Silhouette شبح

معرفی پلاگین و نرم افزار سیلهوت Silhouette معروف به شبح

این پلاگین کاملا اختصاص به تولید جلوه ویژه دارد. تخصص اصلی آن ترکیب و روتوسکوپ سوژه های در حال حرکت است. کاری که در گذشته فقط با نرم افزارهایی مانند افتر افکتس انجام میشد اما امروز در نرم افزارهای دو بعدی ویرایش ویدیو نیز امکان پذیر شده است. سخت ترین سوژه های در حال حرکت را سلکت نمودن و با توانایی های خود با تصاویر دیگر تکریب خواهید نمود. البته بحث روتو Roto در پلاگین و نرم افزار موکا پرو نیز بسیار قدرتمند است اما هر کدام برای اهداف مختلفی طراحی شده اند و نباید همه وظایف و درخواست های خود را بر عهده یکی از آنها قرار داد.

وی اف ایکس VFX حرفه ای با پلاگین شبح معنا پیدا خواهد نمود و با سرعت خیلی بالایی اجرا می شود. این پلاگین مجهز به سیستم ماسک در ویدیو می باشد و به همین دلیل بسیار محبوب شده. اما چرا تولیدکنندگان جلوه های ویژه آن را خیلی دوست دارند؟ چون در زمان روتو نمودن سوژه، قابلیت تفکیک رنگ 32 بیت را دارد و این یعنی آنالیز خیلی بهتر. 

یکی دیگر از قابلیت های این پلاگین، درجه بندی دقیق رنگ است اما چرا؟ چون وقتی یک سوژه از محیط استودیو به محیط دیگری منتقل می شود، بکگراند آن عوض می شود، بدون شک خیلی جذاب نخواهد شد چون اختلاف رنگ و نور هر دو تصویر متفاوت هستند، به همین دلیل نیازمند درجه بندی و مچ نمودن دقیق رنگ دو نما خواهید شد.

مجهز شده به سیستم تغییر شکل یا مورف Morph، شبیه به پلاگین لیکویفای Liquify در نرم افزار فتوشاپ اما این بار در ویدیو می توانید تغییرات موثری را در اجزای چهره و بدن سوژه ها ایجاد کنید.

قدرت انتخاب تار موی افشان در ویدیو یکی دیگر از توانایی های این پلاگین است.

سایت اصلی پلاگین سیلهوت Silhouette معروف به شبح


آپتیکس Optics

معرفی پلاگین آپتیکس Optics

محصول دیگر شرکت بوریس اف ایکس، آپتیکس می باشد که به صورتهای، جداگانه و بدون نیاز به هر نرم افزاری و کاملا مستقل کار خواهد نمود و هم اینکه به صورت پلاگین به نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و لایتروم افزوده می شود. کسانی که قصد تولید جلوه های زیبای تصویری برای عکس را دارند، با استفاده از 160 فیلتر و هزاران پریست آماده از قبل تنظیم شده حرفه ای این پلاگین، به هر عکس خود جذابیت های خیره کننده ای را خواهند افزود.

جرقه های واقع گرایانه در لنزها را شبیه سازی می نماید، خطوط نورانی خیره کننده ای را تولید خواهد نمود.

تکنیک ها و افکت هایی که شاید همیشه به دنبال آنها هستید و نمی دانید چگونه باید اجرا شوند را در این پلاگین یعنی آپتیکس Otics پیدا خواهید نمود.

بخش حرفه ایه دیگری که در این پلاگین برای فتوشاپ قرار داده شده، سیستم ماسک موهای افشان و انتخاب های پیچیده است که براحتی می توانید بکگراند هر عکس را تعویض کنید.

بخشی ویژه خلاقان و افرادی که همیشه در حال اکتشاف تکنیک و تغییرات در عکس هستند را نیز قرار داده که انواع انعکاس های محیطی و جلوه های نوری را در عکس ایجاد خواهد نمود.

سایت اصلی پلاگین آپتیکس 


پارتیکل ایلوژن Particle illusion توهم ذرات

معرفی پلاگین توهم ذرات معلق Particle Illusion

پلاگین و نرم افزار دیگری که شرکت بوریس برای تولیدکنندگان جلوه های ویژه VFX طراحی نموده، توهم ذرات معلق یا همان پارتیکل است. بسیاری از هنرجوهای پکیج های آموزشی مانی سافت با ذرات معلق آشنا شده اند اما اکنون موضوع دیگری که دنیای بزرگتری می باشد را باید تجربه کنند. پلاگین توهم ذرات جلوه های ویژه ای را فقط با این ذرات معلق برای شما می سازد که واقعا خیره کننده هستند. یادگیری این پلاگین هم برای تیم های تولید ویدیو و فیلمهای سینمایی بسیار لازم است.

به عنوان یک نکته، ذرات معلقی که در ذهن داشتید کاملا بی معنا خواهد شد وقتی ببینید چه اشکال و اتفاقاتی با ذرات معلق تولید می شوند. تا زمانی که وارد دنیای تولید ذرات معلق نشوید باور نخواهید نمود.

همین پلاگین که اکنون مستقل شده است، همزمان در پلاگین کانتینیوم کامپلیت نیز وجود دارد که در پکیج آموزشی آن توضیح داده شده است ولی به دلیل اینکه بسیاری افراد در هزینه های خود صرفه جویی نموده و شاید فقط نیاز به بخش توهم ذرات داشته باشند، به صورت جداگانه نیز ارائه شده است.

این نرم افزار، تولید کننده هر نوع تصویری از ذرات معلق است که به آن جنریتور گفته می شود.

اگر بدانید که تکنیک های خیره کننده ای برای ساخت عنوان های سینمایی، پانویس ویدیو، موشن گرافیک، بکگراند ویدیویی از آن ساخته می شود در هر پروژه خود از آن استفاده خواهید نمود.

در زمانی خیلی کم، زیبایی چشمگیری در ویدیوهایتان اجرا می شود آنهم با تنظیماتی که واقعا بسیار ساده شده اند.

دو نوع ذرات معلق دو بعدی و سه بعدی را به شما ارائه می نماید.

صفحه اصلی پلاگین توهم ذرات معلق بوریس 


آپدیت محصولات و یادگیری محصولات بوریس اف ایکس

به عنوان یک شخصی که دائما با این نرم افزارها و پلاگین ها مشغول کار هستید می بایست نکات زیر را مد نظر بگیرید:

 1. آپدیت کنید 
  در هر آپدیت محصولات بوریس اف ایکس، تغییرات و امکانات بهتری قرار داده می شود که شاید در گذشته نیاز بوده و هم اکنون در دسترس قرار گرفته است، همچنین مشکلات، کندی، عدم هماهنگی با نرم افزارها را بهبود می بخشند.
 2. تمیز یاد بگیرید
  تا میتوانید از آموزش های تکه تکه که ریشه آنها تبلیغات پیج و کانال ها می باشد خودداری کنید، آموزش های اصلی و فارسی محصولات شرکت بوریس اف ایکس، با هدف تولید می شوند و البته قدم به قدم، پس با دقت گام بردارید تا بسیاری سوالات و مشکلاتی که سایرین دارند، شما نداشته باشید.

با این توضیحات ، ممکن است راه شما تغییر کند و خیلی بهتر شود.

در دنیای تولید ویدیو و جلوه های ویژه، نرم افزارهای متعددی وجود دارد که به تنهایی در اجرای کارها و وظایفی که ویراستاران مد نظر دارند، توانمند هستند اما در کنار آنها پلاگین ها و نرم افزارهای جانبی دیگر که شرکت بوریس آنها را تولید نموده نیز وجود دارند که توسط امکانات و قدرت انجام کارها، بسیار بزرگ و مستقل شده اند.

فرض کنیم که با نرم افزاری مانند پریمیر پرو، افتر افکتس، داوینچی، اوید و… مشغول ویرایش هستید، به مرحله ای می رسید که باید سوژه ها و بخش های پیچیده ای را در ویدیو اجرا کنید، همینطور هم پروژه به صورت کلی سنگین است حال باید روتوسکوپ و درجه بندی و خیلی ویرایش های دیگر نیز انجام شود، این تصور اشتباه را نداشته باشید که تیم های خیلی بزرگ و حرفه ای، فیلم ها و ویدیوهایشان توسط یک یا دو نفر ویرایش می شوند، افراد متعددی در مرحله پست پروداکشن مشغول هستند تا فیلمی که از آن لذت می بریم آماده می شود. در میان این افراد، برخی بنام روتوسکوپ وجود دارد که با نرم افزار و پلاگین هایی مانند شبح، موکا پرو، خیلی مسلط هستند و تنها وظیفه آنها روتوسکوپ، ماسک و انتخاب های پیچیده برای کل تیم است. عملیات روتوسکوپ زمان زیادی را میگیرد و حوصله خوبی را هم طلب خواهد نمود، پس این افراد تنها و تنها در این عملیات به تخصص رسیده اند.

-- محمد ملکی، مدرس هنرهای وابسته به عکس و فیلم مانی سافت در ایران

مراحل کار افراد روتوسکوپ 

چنین شخصی ویدیوهای مورد نظر را تحویل می گیرد، عملیات روتوسکوپ را انجام داده و نتیجه آن را به نفر بعدی تحویل خواهد داد، نفر بعدی کیست؟ بستگی به این دارد که روتوسکوپ برای چه کاری انجام شده، جلوه ویژه؟ تغییر بکگراند؟ در هر حالتی سرعت ویرایشگر بعدی به واسطه داشتن روتوسکوپ ها، براحتی تکنیک های خود را روی ویدیو انجام می دهید. امروزه تیم های بزرگ فیلم سازی و جلوه های ویژه، نیازمند چنین افراد متخصص و کار بلدی هستند که در روند کاری شان موثر می باشند.

اگر شما هم علاقه به یادگیری نرم افزارها و پلاگین های شرکت بوریس اف ایکس دارید، فرصت را از دست ندهد و پا روی پله هایی بگذارید که برای تان توسط پکیج های آموزشی مانی سافت ساخته ایم.

آیا آماده اید برای تغییرات بزرگ؟