کلمه کپچر از معادل آن در انگلیسی Capture گرفته شده است. معادل فارسی آن گرفتن، ذخیره، دریافت و در این راهنما به معنی انتقال ویدیو میباشد.

کارت کارت کپچر چیست؟

کارت کپچر یک سخت افزاره که به همه لپ تاپ ها و سیستم های ویندوزی و مک متصل میشه و کمک میکنه فیلم ها رو از روی کاست های دوربین های فیلمبرداری به سیستم منتقل کنیم. در واقع شاید بتونیم بگیم که کاست های آنالوگ رو به دیجیتال تبدیل میکنه.

انواع کارت کپچر

این قطعه ی سخت افزاری روی با توجه به سیستمی که قصد دارید اون رو بهش متصل کنید باید تهیه بشه.

  • کارت کپچر اینترنال 
    این نوع داخل کیس و روی مادربورد متصل میشه.
  • کارت کپچر اکسترنال
    این نوع بیرون از کیس و توسط کابلهای رابطی که همراه داره به لپ تاپ و انواع سیستم ها متصل میشه.

1. کارت کپچر Capture DVD , VCD

دوربین هایی که در گذشته ی دورتر در خیلی از منازل وجود داشت توسط یک کابل که یک طرف به دوربین وصل میشد و از طرف دیگر دارای سه سیم رنگی بود به کامیپوتر متصل میشد که لپ تاپ یا سیستم توسط آن دستگاه میتوانست فیلمهای روی کاست دوربین را با فرمت ویدیو سی دی و دی وی دی ذخیره نموده و با نرم افزارهای رایت روی دیسک ذخیره شوند.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

2. کارت کپچر Capture DV :

دوربین های فیلمبرداری هندی کم و حرفه ای که فیلم را روی کاست ذخیره می نمودند دارای یک پورت یا درگاه اتصال به نام DV digital video رو آنها ایجاد شد برای همین منظور کارت های سخت افزاری که بازهم اینترنال و اکسترنال بودند تولید شد، این کارت به کارت کپچر یا انتقال DV یا HDMI معروف شدند که امروزه هنوز هم از آنها استفاده میشود.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

3. کارت کپچر یو اس بیUSB

با توجه به مشکلاتی از قبیل نصب کارتها در داخل کیس یا نداشتن کیس برای عملیات کپچر و همچنین عدوم وجود پورت اتصالی اچ دی ام آی HDMI ، کارتهای یو اس بی کپچر تولید شد که بیرون سیستم بوده و کسانی که لپ تاپ نیز دارند می توانند براحتی عملیات کپچر را انجام دهند، این کارتهای یو اس بی قابلیت کپچر از پورت های اچ دی ام آی را نیز دارند.

شناخت کارت سخت افزاری کپچر و تدوین فیلم

نحوه انتقال تصویر از کارت کپچر با نرم افزار

اغلب کارت های کپچر یه افزار همراهشون هست اما خب بعضی هاشون این برنامه رو ندارن. مثل کارت کپچر آی لینک که داخل کیس نصب میشه. شما باید نرم افزاری نصب میکنید که اینکارو براتون انجام بده. یکی از این نرم افزارها پریمیر پرو هست. البته نرم افزارهای زیادی وجود داره برای اینکار. ویدیو زیر بخشی از پکیج آموزش پریمیر پرو در سیستم ضعیف برای ادیت حرفه ای CS6 هست.

آموزش تمام نکات نحوه انتقال یا کپچر کاست فیلم با نرم افزار پریمیر پرو

تدوین فیلم های ضبط شده با کارت کپچر

احتمالا دوست داشته باشید ویدیوهایی که از کاست ها با کارت کپچز به سیستم منتقل کردین رو تدوین کرده و باهاشون کلیپ بسازید و شاید بخواید مشکلاتی ازشون برطرف کنید یا حتی روی اونها چیزی بنویسید.

صفحه معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای ویندوز و مک را مشاهده کنید.

تفاوت کیفیت ذخیره سازی فیلم در کارت های کپچر

در زمان خرید این نوع کارت باید دقت کنید. کیفیت تصویری که پس از انتقال به شما میدهد متفاوت خواهد بود. برخی از آنها بافت تصویر بهتری دارند و در نتیجه کیفیت ویدیوهای منتقل یا کپچز شده نیز بهتر هستند. حتما با فروشنده در مورد این موضوع مشورت کنید.

لیست انواع کارت های کپچر