آنامورفیک Anamorphic یک سبک از فیلمبرداری است

آنامورفیک در صنعت سینما و فیملسازی به روشی از فیلمبرداری به سبک صفحه ی کشیده یا Wide Screen در ساختار 35 میلی متر است. وقتی به یک تصویر آنامورفیک نگاه میکنید احساس کشیده بودن یا به اصطلاح دراز بودن به ما دست میدهد، تصویری که از بالا و پایین کاملا جمع شده و در مرکز یک خط افقی در حال نمایش تصاویر است. تصاویر معمولی که اغلب دوربین ها رکورد میکنند به شکل یک مستطیل است که تمام لبه ی نمایشگر را تصویر پوشش میدهد اما آنامورفیک از بالا و پایین از حاشیه نمایشگر فاصله بسیار فراوانی دارد.

کلمه ی آنامورفیک از کلمات یونانی morphe بوده که به معنای شکل میباشد. در سالهای 1990 تا 2000 میلادی بسیاری از تیم های فیلمسازی به سمت رکورد و تولید فیملهای آنامورفیک کشیده شدند و از تصاویری که مقداری از گوشه ها انحنا داشت فاصله گرفتند در واقع حرکت جدیدی در تولید فیلم شد. منبع

آنامورفیک چیه Anamorphic ؟

چطور تصویر آنامورفیک Anamorphic بگیریم؟

برای رکورد تصاویر آنامورفیک نیازمند لنزهای ویدیویی سینمایی هستیم و همچنین دوربین باید در تنظیمات خود استاندارد رکورد آنامورفیک را داشته باشند، استاندارد نمایشی فیلم آنامورفیک 2.39:1 (429 * 1024) میباشد در صورتی که تصاویر فول اچ دی 16:9 میباشند، در همین اختلاف عدد متوجه میشوید که فول اچ دی دو سری عدد دارد اما آنامورفیک 3 عدد، یعنی اختلاف زیادی در حال نمایشی موجود است.

ما دو نوع تصویر آنامورفیک میتوانیم بگیریم، یکی آنامورفیک بدون لنز که عکس بالا میشود که تمام سعی خود را برای تخت و عرض شدن تصویر در امتداد افق مینماید اما روش دیگر رکورد فیلم آنامورفیک با لنز مخصوص است که این تصویر تمام سعی خود را برای تکمیل نمودن کادر نمایش هم در عرض و هم در ارتفاع مینماید که حاصل تکمیل شدن تصویر در ارتفاع ایجاد کشیدگی در بالا و پایین تصویر است و در نهایت کشیدگی که در فیلم ایجاد خواهد شد.

نمونه تصویر آنامورفیک با لنز

همانطور که در تصویر بالا میبینید، وقتی خوب دقت کنید متوجه کشیدگی تصویر در ارتفاع خواهید شد، کافی است در یک نگاه دو تصویر بالا را با یکدیگر مقایسه کنید. علت این کشیدگی بخاطر تکنولوژی لنز آنامورفیک است چون عدسی این لنز کروی بوده و مجهز به نامحدود فاصله کانونی تا بتواند تمام سعی خود را برای تکمیل ارتفاع نمایش انجام دهد.

مشکل دیگری که در لنز آنامورفیک Anamorphic وجود داشت اعوجاج یا کشیدگی خطوط عمودی بود که از خود بر جای میگذاشت که میبایست با تکنیک های رولینک شاتر، مقاله درباره رولینگ شاتر Rolling Shutter در میکس فیلم را مطالعه کنید، این مشکل کشیدگی و خم های خطوط را برطرف نمایند که البته بعدها قابلیت هایی در لنز برای رفع این مشکل نیز اعمال گردید.

فریم چیست، فریم ریت fps چیست، تاثیر فریم ریت در ویدیو و صحنه آهسته

به مرور زمان استفاده از لنزهای آنامورفیک منسوخ شد البته نه کامل چون برخی هنوز در حال استفاده هستند اما به دلایل زیر استفاده از آنها محدود شد:

  • لنز آنامورفیک Anamorphic میتواند در نحوه نمایش مصنوعات مانند دیوار و اشیا تحریف ایجاد نماید یعنی آنها را کشیده تر از حالت عادی نمایش دهد.
  • لنزهای آنامورفیک Anamorphic از لنزهای دیگر سینمایی کروی گرانتر هستند
  • دریچه ی دیافراگم لنز آنامورفیک Anamorphic خیلی کوچکتر است دیگر لنزها میباشد پس دو مشکل رخ میدهد اول اینکه نیازمند نورپردازی بیشتر هستیم و دوم اینکه سرعت لنز پایینتر خواهد آمد.

آنامورفیک چیه Anamorphic ؟

به تصویر توجه کنید، این یک نمونه از لنز آنامورفیک است، در مرکز لنز بیضی بودن عدسی مشخص است و همین موضوع موجب کشیده تر شده عمودی و تحریف در نمایش اشیا شود در صورتی که لنزهای دیگر اغلب دایره ای هستند.

فریم ریت یا نرخ فریم بر ثانیه چیه؟

روش بدست آوردن نسبی نمایش تصاویر یا Aspect Ratio

در بالاتر از نسبت های تصویر گفتم که در دنیای ویدیو آنها به ثبت رسیده اند. بد نیست شما به شما آموزش دهم که نسبت هایی مانند 2:39 یا 16:9 چگونه بدست می آیند و میدانم برای بسیاری افراد سوال است. پاسخ بسیار ساده است، فرض کنیم که طول پیکسلهای آنامورفیک 1024 و عرض آنها 429 میباشد یعنی چیزی در حد تصاویر اچ دی و کوچکنر، خب حالا با ماشین حساب عدد 1024 را بر 429 تقسیم کنید، عددی مانند 2.386946386946387‬ بدست می آید که برای ساده شدن آن مینویسید 2.39:1 که یک قانون است. حالا فول اچ دی را آزمایش کنیم، طول 1920 پیکسل را تقسیم بر 1080 پیکسل کنید حاصل میشود عدد 1.777777777777778 با این حساب نسبت میشود 1.7:1 که در استاندارد جهانی نمایشگرها نسبت 16:9 را برای آن ایجاد نمودند. منبع

حذف پیکسل از نما در آنامورفیک

میخواهم نظر شما را به نکته ای جلب کنم، وقتی میخواهیم آنامورفیک رکورد کنیم باید نماید باز باشیم یعنی تا میشود از سوژه ها و محدود دورتر برویم یا از لنزهای اوترا واید استفاده کنیم تا تمام جزئیات در تصویر ثبت شود و هیچ بخش مهمی از تصویر از بالا و پایین حذف نشود، چون پس از فیلمبرداری اگر به سوژه ها نزدیک باشیم ممکن است از سر و پا سوژه ها بریده شوند یا در تصویر جا نشوند، این نیز نکته ای است که باید مدنظر بگیرید که با دیدن تصاویر پایین بهتر متوجه خواهید شد.

آیا میتوانیم ویدیو رکورد شده 16:9 را به آنامورفیک Anamorphic تبدیل کنیم؟

هم بله هم خیر. بله برای اینکه میتوانید مثلا در پریمیرپرو با ایجاد لترباکس letterbox بالا و پایین تصویر را تا حد مورد نظر سیاه نمائیم اما مشکلی که وجود دارد اینکه بخش های زیادی از تصویر حذف میشوند، تصویر زیر را ببینید :

آیا میتوانیم رکورد شده 16:9 را به آنامورفیک تبدیل کنیم؟

آیا میتوانیم رکورد شده 16:9 را به آنامورفیک تبدیل کنیم؟

با توجه به دو تصویر بالا میتوجه میشوید که اگر سعی کنیم یک ویدیو 16:9 را به آنامورفیک Anamorphic تبدیل کنیم بدون شک خیلی از اجزای آن را از دست خواهیم داد، حالا ممکنه به فکرتون برسه که خوب ویدیو را کوچک میکنیم، در بهترین شرایط اگر موفق بشید شاهد کم شدن بخش سمت راست و چپ ویدیو خواهید شد و یا شاهد کشیده شدن ویدیو. با این نتیجه متوجه میشویم که اگر میخواهیم آنامورفیک رکورد کنیم باید در تنظیمات دوربین این آپشن را فعال کنیم، مثلا دوربین پاناسونیک GH5 این اپشن را دارد. پیشنهاد میکنم از ویدیوهای رایگان و پکیج های ما دیدن کنید.