گزینه ی HFR به معنای High Frame Rate میباشد که در هنر ویدیو و نمایش آن تاثیرگذار است.

وقتی وارد دنیای تدوین فیلم میشوبم با گزینه های متعددی روبرو خواهیم شد که یکی از تاثرگذارترین آنها گزینه HFR یا High Frame Rate یا بالاترین نرخ نمایش فریم بر ثانیه میباشد برای آشنایی بیشتر اینجا کلیک کنید.

در خصوص HFR موضوعی ذهن بسیاری از کاربران را مشغول نموده که تصمیم گرفتیم به آن پاسخ دهیم.

سوال 

یک سوال ذهنم را مشغول کرده بود چون قصد داشتم یک تلویزیون خریداری کنم و به همین خاطر میزان هرتز واقعی تلویزیون هارا که بررسی می کردم عمدتا 120 است و از طرفی در برخی حتی تلویزیون های 4 کی هم حداکثر میزان پردازش fps 60 است. حال سوال این است که برخی دوربین ها سرعت رکورد آن ها بسیار بیشتر از این سرعت پردازش تلویزیون های فعلی است، شاید پاسخ این باشد که در زمان تدوین fps کاهش داده می شود. اگر پخش زنده باشد چه اتفاقی می افتد، برای پردازش فیلم های اکشن یا برنامه های ورزشی تلویزیون ها برنامه های خاص خود را دارند تا به اصظلاح حرکت های تند دچار محوی نشوند. با این وجود عمدتا 60 fps را در پردازش حداکثری در بررسی های تلویزیون ها من مشاهده کردم. حال اگر fps را بالاتر از قدرت پردازش تلویزیون مثلا 90 fps باشد آیا آن تلویزیون قادر به پخش آن برنامه یا فیلم خواهد بود؟ امیدوارم پرسش را از نظر فنی درست مطرح کرده باشم.

پاسخ 

تمام حرفه ای میزان HFR فیلمهای خود را بر اساس استاندارد نمایشگرها به صورت پیشفرض روی 25 فریم بر ثانیه تولید مینمایند تا معمولی ترین نمایشگرها هم بتواند آنها را بدون مشکل نمایش دهند،پس این روشی است برای یکسان سازی نمایش،اما در حال حاضر نمایشگرهایی وجود دارند که توانایی نمایش تا 120 فریم بر ثانیه را نیز دارد اینجا کلیک کنید.

تنها مشکلی که گاها ممکن است در نمایش HFR بوجود آید میزان بلور شدن اطراف سوژه هاست که با رعایت اصول و استفاده از نمایشگرهای پیشرفته تر قابل برطرف شدن خواهد شد و ضمنا اگر پروژه ای در فاینال کات یا پریمیرپرو یا داوینچی یا اویدکامپوزر تولید مینماید باید به نکته ی تارگت فریم ریت دقت نموده تا نمایشگر بتواند براحتی پخش را انجام دهد در نهایت نگران نمایش تعداد فریم های اسلوموشن نباشید چون تارگت فریم و ماکزیموم فریم اگر درست انتخاب شده باشد ویدیوها بدون مشکل پخش خواهند شد.

لیست دوره های ویدیویی آموزشی تدوین فیلم