لاگ Log مخفف کلمه لوگاریتمیک Logarithmic گاما و منحنی های محاسباتی است و تمام سعی این پروفایل لاگ Log، ممانعت از بوجود آمدن سیاهی خالص و سفیدی خالص و درخشندگی زیاد و در عین حال ذخیره تمام جزئیات تصاویر تشکیل شده در سنسور دوربین است.

در پروفایل ویدیو لاگ Log دارای کمترین کانترست هستیم، یعنی نقاط روشن و تاریک ما دارای کمترین میزان در حد خود هستند، سیاهی و سایه به طوسی و خاکستری روشن تبدیل میشوند و سفیدی و روشنایی نیز همچنین.

بر روی ویدیو با پروفایل لاگ Log حتما باید عملیاتی مانند وایت بالانس، تنظیم نور، تنظیم رنگ، درجه بندی تون ها اجرا کنیم و الی یک ویدیو خواهیم داشت که فلت با تخت است یعنی خاکستری، دارای رنگ های بی جان، بی حال و انگار زندگی در آن جریان ندارد، چیزی شبیه به فرمت Raw.

چرا باید از پروفایل لاگ Log در ویدیوکلیپ و موزیک ویدیو استفاده کنیم؟

پروفایل لاگ Log در زمان ذخیره سازی، جزئیات فراوانی را از سنسور دوربین درون خود جای میدهد و با سبک ذخیره ی کانترست خیلی کم، عدم ذخیره ی سفیدی خالص و سیاهی خالص، موجب میشود بتوانیم جزئیات کامل پیکسل ها را در روشنایی و سایه داشته باشیم.

با ذکر یک مثال کامل شما را متوجه توانایی بسیار بالای ویدیو با پروفایل لاگ Log میکنم، در یک اتاق نشسته اید، پنجره ای پرنور پشت سر شماست، در این شرایط نور پشت سر شما زیاد و خود شما در تاریکی به سر میبرید، ابزار نورپردازی برای چهره یا رنگ پوست شما را نیز نداریم، در این مرحله به چالش کشیده میشویم، فیلم رکورد شده، حالا باید تدوین کنیم، اگر نور را زیاد کنیم، خب چهره بهتر میشود، اما همزمان نور پنجره نیز شدت خواهد یافت و اصطلاحا Overexposure خواهد شد، اگر درست نکنیم چهره تاریک است، احتمالا باید به سراغ ماسک در پریمیر، فاینال کات، داوینچی برویم و به صورت جداگانه و ترکینگ این موضوع را حل کنیم البته اگر سوژه مقابل دوربین خیلی متحرک نباشد. این مشکل برای اغلب فیلمبردارها و تدوینگرها بوجود می آید و اغلب یا به دلیل نابلدی فیلمبردار است، یا مجبور شدن و در شرایط قرار گرفتن.

اطلاعاتی که پایین براتون مینویسم حاصل تجارب تیم مانی سافت و این علم هست که بدون شک کمک بزرگی به شما خواهند نمود.

چرا باید از فرمت ویدیولاگ Log استفاده کنیم؟

این عکس پروفایل عادی همه دوربین ها هست که در یک اتاق با این شرایط با این میزان نور رکورد میشود

ویدیو لاگ Log چه تاثیری در کلیپ ما دارد؟

اینهم زمانی که قصد داریم مشکل نور زیاد تصویر را بهبود بخشیم

تنظیم فرمت لاگ دوربین

حالا تنظیم دوربین را روی رکورد با فرمت لاگ Log قرار دادیم، میبینید که میزان خاکستری در تصویر زیاد شده، یعنی چیزی بعنوان سیاهی و سفیدی خالص در تصویر نیست

تصحیح رنگ با فرمت لاگ Log در تدوین فیلم با مانی سافت

این هم بهترین حالت تصویر که بعد از رکوررد با پروفایل لاگ Log با نرم افزاری مثل پریمیر، داوینچی، فاینال کات، استاندارد میشود، میبینید که بیرون از پنجره همه چیز واضح است، چهره روشن است و حتی میتوانیم بیش از این نیز تصحیح کنیم.

مقایسه تصحیح رنگ با فرمت لاگ Log در تدوین فیلم

در این سه تصویر، مقایسه ای برای شما انجام داده ایم، اولین سمت چپ بدترین نوع فیلمی است که یک فیلمبردار میتواند بگیرید، تصویر وسط، چهره تاریک است و تصحیح روی رنگ ها تاثیر منفی دارد، اولین سمت راست، بهترین نتیجه ای است که با فرمت لاگ Log رکورد و تصحیح میشود.

اجرای رنگ سینمایی با پروفایل لاگ Log

وقت آن میرسد که به دلیل دیگری ویدیوها را با فرمت و ساختار لاگ Log در دوربین ذخیره کنیم، طبق قانون تصحیح رنگ و کار با نور در تدوین فیلم، در تصویر ما نباید نقاطی مشکی خالص یا سفیدی خالص باشد، چون این دو تون سفید و مشکی خالص، هیچ رنگ ودیگری را به خود نمیگیرند و من اصطلاحا میگوییم پیکسل ها در آن نقاط از بین رفته اند، وقتی با پروفایل معمولی در دوربین ها فیلم ذخیره میکنیم اگر واقعا مسلط بر دوربین و تکنیک های نور و رنگ باشیم، میتوانیم یک تصویر استاندارد بگیریم تا در زمان تدوین و تصحیح رنگ و اجرای تون سینمایی بر روی کلیپ ها به نتیجه ی بهتری برسیم که متاسفانه بسیاری از فیلمبردارها فاقد این علم و تخصص هستند، فیلم میگیرند و توقع دارند نتیجه ی ویدیوهایشان مانند بسیاری دیگر شود که نخوهد شد، حال اگر با تنظیمات دوربین مسلط باشیم و دوربین ما توانایی ذخیره ویدیو با پروفایل لاگ را داشته باشید چه میشود!!!! تصویری کاملا خاکستری و بی جان خواهیم گرفت اما با تخصصی که در تصحیح رنگ و نور خواهیم داشت، ویدیو نهایی کاملا سینمایی و جذاب خواهد شد کالوریست کیست؟

وقتی پروفایل لاگ Log رکورد کنید، تصحیح رنگ و درجه بندی کلیپ ویدیویی شما خیلی خاصتر خواهد شد و رنگ ها اصطلاحا خیلی بهتر روی تون ها خواهند نشست.

آموزش ویرایش ویدیو فرمت لاگ Log، شستن ویدیو و درجه بندی رنگ حرفه ای

اما چرا میگوییم، تاثیر جذاب پروفایل لاگ Log بر روی موزیک ویدیو و کلیپ فرمالیته عروسی بیشتر است؟ چون در این نوع کلیپ های ویدیویی تنوع نما و لوکیشن داریم و مانند فیلم سینمایی دست کالوریست یا تدوینگر به جهت استفاده از رنگ ها و درجه بندی ها بسته نیست. توضیحات پکیج آموزش کلیپ فرمالیته را مشاهده کنید

پروفایل لاگ Log را میتوان در دوربین هایی یافت که عنوان دوربین سینمایی را دارند.

اگر دوربین شما پروفایل لاگ ندارد، چند کار میتوانید انجام دهید :

  • با کم نمودن میزان کانترست در استایل یا پروفایل های دوربین فعلی خود، شبیه سازی ساخت پروفایل لاگ را انجام دهید.
  • با دانلود نمودن پروفایل آماده برای دوربین خود که ما آنها را در سایت مانی کانتنت قرار خواهیم داد، این پروفایل را در دوربین خود ایجاد کنید.

در دو حالت گفته شده به یاد داشته باشید که یکی از خاصیت های پروفایل لاگ که صورت حرفه ای و پیشفرض در دوریین ها قرار داده میشود، نحوه ی ذخیره نمودن آن بر روی حافظه است، انتظار نداشته باشید با انجام دو مرحله ی بالا، همان وضوح و بافت تصویر در پروفایل لاگ را داشته باشید، این دو عملیات فقط محض این گفته شد که تجربه ی زیبای تصحیح رنگ با پکیج های آموزشی مانی سافت در کالوریست را بدست آورید....