در این مقاله قصد داریم با جزئیات کامل توضیح دهیم که

 • موشن گرافیک چیست
 • چگونه موشن گرافیک یاد بگیریم
 • برای موشن گرافیک با کدام نرم افزارها کار کنیم
 • انواع موشن گرافیک کدامند
 • موشن دیزاینر چه کسی است
 • فیلم های موشن گرافیک چیست
 • چگونه یک طراح موشن گرافیک شویم
 • چرا این یک ابزار عالی برای تجارت شما است.

تعریف موشن گرافیک Motion Graphics

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد: موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک نوع خاصی از انیمیشن را تعریف می کند. می توان گفت که یک نقطه میانی بین انیمیشن و طراحی گرافیک است.

در بیشتر موارد ، هدف حرکت گرافیکی ارائه اطلاعات با استفاده از متون گرافیکی یا متحرک برای دستیابی به یک هدف ارتباطی خاص است یعنی رسانیدن یک پیام و درگیر نمودن ذهن مخاطب.

تعریف موشن گرافیک Motion Graphics

در بسیاری از مواقع فیلم های گرافیکی متحرک از طریق صدا برای کمک به بینندگان در درک گرافیک و متن های متحرکی که مشاهده می کنند، استفاده میکند. تا این لحظه به دفعات ویدیویی را دیده اید که متن شعر خواننده نوشته شده باشد؟ به این سبک، فیلم گرافیکی گفته میشود. بسیاری افراد نوشتن روی فیلم را همراه با گفتاری که شنیده میشود هماهنگ مینمایند بدون آنکه شناختی از موشن گرافیک داشته باشند، در واقع یک موشن گرافیک را خلق نموده اند، به این سبک از نوشتارها lyrics لی ریک و در معنای فارسی متن ترانه میگویند که در نهایت چنین پروژه ای را موشن گرافیک در صنعت موسیقی میتوانیم بگوییم. مقاله لیریک Lyric در تدوین فیلم به فارسی.

تعریف موشن گرافیک Motion Graphics

تخصص طراحی گرافیک متحرک یا موشن گرافیک  Motion Graphics یک علم و هنرنمایی کاملا جدید است که از سایر هنرهای تولید ویدیو و تدوین فیلم جدا شده و روز به روز رشد فراگیری دارد، البته که هنرهای تدوین و تولید ویدیو وابسته و مرتبط هستند ولی طراحی گرافیک متحرک مقداری با آنها متفاوت است. شاخه های طراحی و تولید زیادی مانند طراحان گرافیک، طراحان وب وجود دارند که طراحی گرافیک متحرک یا موشن گرافیک Motion Graphics Design نیز شاخه ی دیگری از آنها میباشد.

موشن گرافیک یکی از هنرهایی است که به این زودی از بین نخواهد رفت چون دارای ظاهری پیشرفته در اجرای تصاویر متحرک با سرعت های کم و زیاد است به همین دلیل همیشه مورد تقاضای کاربران بوده است. از آنجایی که فیلمسازان خلاق و تولیدکنندگان ویدیو هم تخیل و هم بودجه خود را برای فناوری های طراحی جدید گسترش میدهند، پس وجود طراحان ماهر گرافیک متحرک ضروری خواهد شد. با وجود این هنرمندان باهوش و نوآور، فیلم ها و شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی میتوانند تفاوت های فراوانی در ظاهر خود داشته باشند.

هدف از حرکت گرافیکی، افشای ایده ها به روشی بصری است تا درک آنها آسان تر شود. در هر صنعتی، مهم نیست که از کدام یک صحبت می کنیم، همه آنها می توانند برای برقراری ارتباط، پیام های خود از طریق حرکت گرافیکی منتقل نمایند.

تعریف موشن گرافیک Motion Graphics

این حرفه یا تخصص موشن گرافیک Motion Graphics دقیقا شامل چه بخش هایی است؟

چگونه میتوانید در این حرفه ی خلاق شروع به کار کنید؟

مطالبی که در پایینتر مطالعه خواهید نمود حاصل صحبت با متخصصان فراوانی در این زمینه بوده که نکات جدیدی برای شما خواهد داشت.

لفظ صحیح Motion Graphics Designers

طراحان گرافیک حرکتی معنایی است که برای افراد در حال تولید و طراحی گرافیک های متحرک گفته به کار میرود، گاهی اوقات به این طراحان، فقط طراحان حرکت Motion Designers نیز گفته میشود.

یک مثال برای اینکه تا آخر بحث، موشن گرافیک در ذهن شما خیلی خوب نقش ببندد.

به یاد دارید در کودکی اشکالی را در گوشه یک دفترچه کوچک به صورت حرکات پشت سرهم میکشیدیم و در انتها تمام صفحات را پشت سر هم با سرعت بالا مشاهده مینمودیم (به کودکی خود بروید)، ما روی هر صفحه یک شکل ثابت میکشیدیم اما در مشاهده با سرعت بالا احساس این را داشتیم که تصاویر متحرک شده اند گویی که قطعه ای فیلم کوتاه است. موضوع موشن گرافیک نیز از همینجا شروع شده، اغلب علوم جدیدی که ایجاد میشوند ریشه در گذشته دارند. تصاویر ثابتی که با پشت سر هم قرار گرفتن، متحرک میشوند اما مقداری پیشرفته تر با موزیک و جلوه های امروزی.

در گذشته انیمیشن های معمولی با موشن گرافیک امروزی متفاوت است، انیمیشن ها بیشتر در خصوص شخص تمرکز داشتند

 

محمد ملکی مدرس محصولات مانی سافت

در گذشته انیمیشن های معمولی با موشن گرافیک امروزی متفاوت است، انیمیشن ها بیشتر در خصوص شخص تمرکز داشتند اما موشن گرافیک ها بیشتر در خصوص محصولات، اشکال، لوگو و نماد هستند.

قانون اصلی موشن گرافیک Motion Graphics

تمام عانصر ویدئویی، متون، تصاویر و موسیقی یا صدای شخص، باید با هم در جریان باشند و مفهوم را برسانند. بینندگان باید احساس کنند که در این ویدئو به جای گوش دادن به صدا توجه بیشتری به اشکال و حرکات موشن گرافیک داشته باشند و  توجه به اینکه ترکیبی از طراحی گرافیک و انیمیشن هستند. موشن گرافیک معمولاً در صنعت تجاری و مشتری محور است یعنی در جذب مشتری خیلی موفقتر خواهد بود البته میتوان در موضوعات فراوانی از ان استفاده نمود مانند آموزشی، درسی، مذهبی و گزینه های دیگر.

قانون اصلی موشن گرافیک Motion Graphics

طراحی گرافیک حرکتی  Motion Graphics Design شاخه ای از طراحی گرافیک Graphic Design است

به این دلیل که همه چیز از مرحله ای طراحی گرافیکی شروع میشود و با دستورات ویدیویی به صورت انیمیشن متحرک در خواهد آمد و همچنین در حین ساخت آن از صدا و ویدیو نیز استفاده میشود. واقعا که طراحی گرافیک پایه ی اکثر علوم دیجیتال است. یک طراح گرافیک که درست آموزش دیده باشد براحتی میتواند در دنیای تولید موشن گرافیک وارد شده و چون زمینه ی قبلی دارد از کسانی که تازه وارد موشن گرافیک میشوند و تجربه ی طراحی گرافیک را ندارند جلوتر است و با یادگیری دستورات ویدیویی و متحرک سازی پروژه های خوبی را خلق نماید. پکیج های آموزش طراحی گرافیک

طراحی گرافیک حرکتی شاخه ای از طراحی گرافیک است

طراح موشن گرافیک  Motion Graphics چه کاری انجام میدهد؟

این افراد آثار هنری را برای وب، تلویزیون یا فیلم خلق میکنند. شامل کلیپ های فیلم، تریلرها، تبلیغات تجاری، سکانس های عنوان و غیره باشد. آنها از جلوه های تصویری، انیمیشن و سایر تکنیک های سینمایی برای ایجاد زندگی در خلاقیت های خود استفاده میکنند. گرافیکی را طراحی میکنند که همیشه در حال حرکت است – درست همانطور که از نامش پیداست.

طراح موشن گرافیک  Motion Graphics چه کاری انجام میدهد؟

طراحان موشن گرافیک در کجا مشغول به کار می شوند؟

براساس بررسی ها، انیماتورها و طراحان چندرسانه ای معمولاً در دفاتر فیلمبرداری، سیستم های رایانه ای و شرکت های نرم افزاری و آژانس های تبلیغاتی کار می کنند که امروزه نیز کار از راه دور در بسیار امکان پذیر است. یک طراح موشن گرافیک با داشتن یک سیستم و دانش خود و نیازمندیهای نرم افزاری میتواند در هر کجا این تولید خلاقانه را انجام داده و به دور از شلوغی محیط های کاری، در فضایی آرام و تنها تاثیر بیشتری بر موشن گرافیک نهایی درست شده بگذارد ضمن اینکه خیلی اوقات کار تیمی تاثیرات شگرفی را بر نتیجه خواهد گذاشت که هر دو این موضوع بستگی به شرایط محل کار و موقیعت دارد.

طراحان موشن گرافیک در کجا مشغول به کار می شوند؟

چرا به سمت یادگیری موشن گرافیک برویم

طبق پیش بینی های انجام شده در سطح جهانی، تا سال 2022 میلادی 82 درصد محتوای وب و صنعت دیجیتال به سمت استفاده از محتوای ویدیویی خواهد رفت. بسیاری از این ویدیوها توسط طراحان موشن گرافیک انجام خواهند شد چون برای ارائه محصولات و معرفی و درک بهتر، گزینه ی بسیاری مناسبی بوده و اغلب بازاریابان و تولیدکنندگان تمرکز ویژه ای روی آن گذاشته اند. 

یک دلیل بسیار محکم که باید به خاطرش موشن گرافیک انجام دهیم حالا ممکن است خود بخواهیم انجام دهیم یا دیگری برای ما انجام دهد، جذب سریع مخاطب است. دعوای امروزی بر این است که چه ویدیو و تبلیغاتی میتواند در همان ابتدای نمایش نظر مخاطب را جلب کند، موشن گرافیک با تکنیک ها و اشکال و البته هنرنمایی که توسط طراح انجام میشود، میتواند این امتیاز را بدست آورد. فرض کنید 30 ثانیه فرصت نمایش دارید، شما باید تا 5 یا نهایتا 7 ثانیه اول کاری کنید تا مشتری جذب شود یا موفق میشوید ذهن مخاطب را درگیر کنید یا ویدیو شما برای همیشه در میان هزاران و میلیون ها ویدیو شبکه های اجتماعی دفن خواهد شد.

طبق آمارهای جهانی در طول روز بیلیون ها دقیقه توسط کاربران در شبکه های مجازی، ویدیوها دیده میشوند که متوسط به 28 دقیقه برای هر کاربر در روز خواهد شد و هر روز متوسط 100 بیلیون ویدیو به صورت پست منتشر میشوند. باید به این نتیجه برسید که در میان این همه ویدیو و کاربر و موضوعات جذاب، فرصت بسیار کوتاهی دارید که بتوانید مخاطب را واقعا جذب و درگیر کنید، خلاقیت میخواهد، علم میخواهد.

محمد ملکی مدرس آموزشهای مانی سافت

هدف ما ارائه راهکار و الگوریتم رشد در شبکه های مجازی نیست، بلکه میخواهیم در مورد رقابت شدید برای جلب توجه کاربران صحبت نماییم، کاری که موشن گرافیک Motion Graphic و طراحان موشن گرافیک Motion Graphic Designers باید انجام دهند و اینکه چگونه میتوانیم با فیلم، عکس، اشکال، صدا، محتوای جذابتر تولید کنیم.

چرا به سمت یادگیری موشن گرافیک برویم

طراحی موشن گرافیک در صنعت سینما

در گذشته ساخت موشن گرافیک بدون داشتن نرم افزارهای دیجیتالی امروز کاری بسیار پرهزینه و وقت گیر بود چرا که همه چیز باید روی کاغذ ترسیم میشد اما امروزه هر شخصی میتوانید این پروژه ها را اجرا نماید.

بسیاری از پروژه های موشن گرافیک Motion Graphics در فیلمهای سینمایی و تیزرهای تبلیغاتی استفاده میشوند. مثلا در ابتدای شروع فیلم ها و ویدیو کلیپ ها از تکنیک های تایپوگرافی مانند ویدیو زیر استفاده میشود که خود نوعی از هنر موشن گرافیک است. به این سبک از ویدیوها تایتل گرافی گفته میشود.

تایتل گرافی

طراحان موشن گرافیک به چه مهارت هایی نیاز دارند؟

ما از طراحان موشن گرافیک خواسته ایم مهمترین مهارتهای فنی و نرم را برای نقش خود در این روزها بسنجند.

1. مدل سازی 3 بعدی

خوشنویسی و هنر دو بعدی هنوز جای خود را دارند اما بیشتر موشن گرافیک ها اکنون بر اساس مدل سازی 3 بعدی ساخته شده اند و این قسمت بزرگی از آینده گرافیک است. درک نقاط در فضای 3 بعدی ، خطوط متصل کننده آن نقاط و چند ضلعی های ساخته شده از آن خط ها از کار با برنامه های مدل سازی حاصل می شود.

2. داشتن دید خوب از انیمیشن

یک طراح 3 بعدی خوب حرکت و جدول زمانی را می فهمد. اشیا می توانند حرکت کنند. منابع نور نیز می توانند. دوربین، که دید مخاطب است، می تواند حرکت کند. طراح می تواند حرکات پیچیده را هر بار یک عنصر را به روش های مختلف بچرخاند.

3. سازماندهی

نگه داشتن یک پرونده مرتب با دارایی های سازمان یافته، وابستگی ها، لایه ها و غیره، هرچه پروژه های شما بزرگتر شود بسیار مهمتر می شود یعنی وقتی یک پروژه را شروع میکنیم به مرور زمان ممکن است پروژه بزرگتر شود، حال پروژه های دیگری نیز بدست می آوریم، اگر بی نظم باشیم بدون شک در نگهداری انواع مدیاها که در سایت https://manicontent.com انبوهی از آنها فراهم شده است، کاری سختی خواهد شد. نظم همیشه لازم است مخصوصا در شلوغی کار و پروژه های پیچیده.

4. انیمیشن رویه ای

یکی از بزرگترین چالش های ایجاد موشن گرافیک این واقعیت است که می تواند به طرز باورنکردنی زمان بر باشد. انیمیشن رویه ای یکی از روش های کاهش آن است.

در سال های اخیر واژه رویه ای مطرح شده است و این روند طی سالهای آینده منفجر می شود. از طریق الگوریتم های ساده و پیچیده ، می توان در کسری از زمان، انیمیشن های کامل ایجاد شده توسط روش، ایجاد کرد. کار به راحتی و به لطف فرآیندهای خودکار قابل اصلاح، سازگاری و بازنگری است.

نرم افزار طراحی حرکت به طور فزاینده ای از اسکریپت ها ، عبارات و کدگذاری استفاده می کند تا در روند خلاقیت در وقت صرفه جویی کند. به عنوان مثال ، انیمیشن رویه ای به طراحان این امکان را می دهد که فیزیک از پیش تعیین شده را روی اشیا سه بعدی اعمال کنند - اگر دو جسم در یک انیمیشن با سرعت تعیین شده برخورد کنند ، نتایج قابل پیش بینی هستند و می توانند به طور مناسب مدل شوند. (پیچیده شد نه؟! اشکال نداره کم کم خیلی موارد را یاد خواهید گرفت).

5. جلوه های بافت و نور

مخاطبان مدل را نمی بینند، آنها اشکال و تصاویر را می بینند. سطح كاری که طراحی مینماییم ابتدا بدون بافت یا نورهای خاص میباشد، در مراحل بعد از طراحی میتوانیم به سطوح بافت و نور اعمال کنیم. فرض کنید یک میز به صورت سه بعدی طراحی شده را در حال مشاهده هستی، این میز از ابتدا رنگ سطح و براق بودن را ندارد و بعدها به آن اضافه میشود. سطوح می توانند انعکاسی ، براق، شفاف، خشن باشند. توانایی و پتانسیل نامحدود است.

6. درک از تولید موشن گرافیک

یک طراح خوب می داند که از طرح آنها برای چه استفاده خواهد شد. ویدیو، چندرسانه ای، طراحی بازی و واقعیت مجازی همه در حال رشد هستند و مقصد احتمالی طراحان گرافیک حرکتی هستند. اما هر اپلیکیشن متفاوت، رویکرد متفاوتی را الزامی می کند. همه این برنامه ها و نحوه برنامه ریزی برای آنها را بفهمید. باید بدانید پروژه موشن گرافیک که در حال طراحی هستید برای چه کاری است؟ قرار است در تلویزیون پخش شود؟ ویژه فروش در شبکه های مجازی است؟ اینکه همینطور در نرم افزار شروع به کنار هم قرار دادن چند لایه متحرک کنیم کار صحیحی نیست، باید داستان و دلیل ساخت پروژه موشن گرافیک را بدانید.

7. تطبیق و انتقاد پذیری

طراحان ماهر حرکت یا موشن گرافیک باید آماده تغییر دیدگاه اصلی خود باشند تا بتوانند نظرات مشتری را پیاده کنند. برنامه ها و دامنه و اهداف پروژه نیز تغییر می کنند. فروتن باش و انتقاد مشتری را بپذیر.

8. زمان سنجی

زمان بندی یکی از دشوارترین و مهمترین مهارت ها برای یک طراح گرافیک حرکتی است. "طراحی حرکت ابزاری کاملاً داستان محور است - و بهترین داستان ها شامل یک جریان و ریتم طبیعی هستند.

در صورت عدم انطباق همه عناصر مانند صدا، تصویر، نوشتار، حتی اگر یک گرافیک خارق العاده با جزئیات نیز خلق نموده باشید زیبا به نظر نخواهد رسید. بهترین انیماتورها و طراحان حرکت یاد می گیرند که کار خود را تطبیق دهند و ریتم و گام برداشتن را همراه با موضوع و داستان و نیاز مشتری انجام دهند.

گاهی اوقات پروژه آنقدر پیچیده میشود که از سراغ آن رفتن بیزار خواهید شد، گاهی اوقات سعی در جذب چند پروزه به صورت همزمان خواهید نمود که کار اشتباهی است اگر بخواهید همه را موازی با هم جلو ببرید البته اگر انفرادی کار میکنید ولی چنانچه تیم هستید و تقسیم وظایف خواهد شد که مشکلی نخواهد شد.

چند نمونه از موشن گرافیک

1. نایک Nike

نمونه تبلیغات تجاری شرکت نایک را مشاهده کنید، موشن گرافیک کاملا سه بعدی، حال که میخواهید به یک طراح موشن گرافیک تبدیل شوید باید بدانید که تمام موشن گرافیک اشکال و آبجکت های آماده ای نیستند که در اینترنت به عنوان آموزش خریداری کنید، موشن گرافیک خیلی وسیعتر و خلاقانه تر از ذهنیات است.

2. آدیداس Adidas

که ترکیبی از ویدیو، اشکال و هماهنگی شدید صدا با اشکال است.

3. تاثیر نور

موضوع تابش یا وجود نور را میتوان به گونه ای با موشن گرافیک ارائه نمود که در عین سادگی بسیار پر اهمیت است. وقتی موشن گرافیک همزمان یک داستان را تعرف نمایند هم تبلیغات را انجام داده ایم و هم اطلاع رسانی آموزش یا علمی.

 

4. تبلیغات اینستاگرامی

وقتی در اینستاگرام میتوانیم چنین ویدیوهایی تولید کنیم چرا نکنیم؟ به خودتان اجازه دهید تا در این راه قدم بردارید، ممکن است برای دیگران نسازید اما برای کسب و کار خود میتوانید براحتی چنین ویدیوهای متحرکی را بسازید و درک بهتری از آموزشها و مفاهیم را برسانید.

دستمزد و چشم انداز شغل طراح گرافیک متحرک

شما از شنیدن این که طراحان موشن گرافیک به دلیل تخصص فنی خود درآمد خوبی بدست می آورند بسیار هیجان زده خواهید شد. متوسط دستمزد سالانه هنرمندان و انیماتورهای چندرسانه ای 72.520 دلار در سال 2018 بوده است. متخصصانی که بیشترین درآمد را در این زمینه ها دارند در شرکت های نرم افزاری و صنایع فیلم سازی استخدام شده اند.

همچنین نرخ رشد اشتغال 4 درصدی را برای هنرمندان و انیماتورهای چندرسانه ای پیش بینی شده که دلیل این رشد مداوم، افزایش مصرف فیلم و رسانه های دیجیتال است. حال آنکه در کشور ما هم مبالغ خوبی میتوان دریافت نمود که دارای شرایط خاص خود میباشد و اولین شرط درست یاد گرفتن است.

چگونه یک طراح گرافیک متحرک می شوید؟

تجربه نشان میدهد که کارفرمایان و کسانی که قرار است شما برای آنها گرافیک متحرک یا موشن گرافیک بسازید، نمونه کار قوی را از شما میخواهند. ممکن است مدرک تاثیرگذار باشد اما بدون شک تا وارد بازار نشوید و کارهای دیگران را نگاه نکنید، از یک منبع درست برای یادگیری موشن گرافیک استفاده نکنید همیشه در حسرت یک شغل پردرآمد خواهید ماند.

 • منابع یادگیری بی شمار هستند هرکدام به نوبه خود تکنیک هایی را به علم شما اضافه خواهند نمود که مانی سافت نیز یکی از این منابع است.
 • خیلی پیگیر مطالب موشن گرافیک باشید.
 • موشن گرافیک در دانلود نمودن فایل اماده و پروژه آماده خلاصه نمیشود، اگر اینطور بود که هزاران سایت و منبع برای دانلود وجود دارد و هزاران نفر هم روزانه مشغول دانلود و آزمایش هستند.
 • نمونه آماده شما را از خلاق شدن و متفاوت شدن دور خواهد نمود، پس سعی کنید درست یاد بگیرید البته مخالف استفاده از پروژه آماده فقط در برخی شرایط نیستیم اما اگر دائمی شود یادگیری بی فایده است.
 • تا میتوانید تجربه کسب کنید.
 • پروژه های کوچک و بزرگ اجرا کنید و به دیگران نمایش دهید و نظرخواهی کنید.
 • انتقاد پذیر و منعطف باشید و تا میتوانید به نمونه کارهای خود بیفزایید.

نرم افزارهایی که در ساخت موشن گرافیک باید یاد گرفت

قبل از اینکه به سراغ نرم افزار برای ساخت موشن گرافیک برویم باید بدانید اگر علم را درست یاد نگرفته باشید، بهترین نرم افزار را اگر داشته باشید بازهم در تولید کارهای با کیفیت و تاثیرگذار ناکام خواهید ماند و مانند کسی هستید که تصور دارد اگر گرانترین دوربین را تهیه کند پس بهترین عکس های دنیا را خواهد گرفت که اینطور نیست.

1. فاینال کات و اپل موشن Finalcut, Motion

1. فاینال کات و اپل موشن Finalcut, Motion

یکی از قوی ترین و حرفه ای ترین نرم افزارهایی که از آن برای ساخت کلیپ موشن گرافیک میتوان استفاده نمود که توسط شرکت اپل طراحی شده است. به کمک مجموعه ابزارهایی که مخصوصا در مجموعه موشن خود دارد توانایی عجیبی به شما میدهد اما خب بازهم به مرحله ی صحیح یادگیری باید توجه کنید که اصطلاحا هر گردی، گردو نمیشود، هر آموزشی شما را به موفقیتی که به دنبالش هستید نخواهد رسانید چون متاسفانه اغلب به دنبال فروش هستند تا درست یاد دادن!! میدانید چرا؟ چون کسانی که آموزش میدهند اغلب با دیدن آموزشهای تکه تکه دیگران سعی در یاد دادن به شما مییباشند که بزرگترین ظلم در حق شماست. لیست آموزشها

2. افترافکت After Effects

افترافکت After Effects

امروزه هرکس نام موشن گرافیک می آورد بدون شک یکی از پیشنهادات به او میباشد. شرکت های خارجی زیادی به خاطر توانایی که افترافکت دارد مجموعه ی عظیمی از آبجکت و نمونه فایلهای متحرک را طراحی نموده اند که با دستورات وجود در افترافکت ادغام شده و انیمیمشن خوبی را بوجود می آورند. این آبجکت ها از قبل به صورت انیمیشن میباشند و در بسیاری از آنها نیازی به متحرک نمودن کاراکتر شخص یا سوژه نیست و شما فکر میکنید که تمام اشخاص و اشیا در پروژه را متحرک نموده اند، البته که بله اما نه در افترافکت بلکه قبل از افترافکت با نرم افزارهای طراحی و کنار هم قراردادن فریم ها. پس از وارد نمودن به افترافکت کافی است مطابق داستان و موضوعی که از قبل آماده نموده اید باید تمام این آبجکت ها و فایلهای متحرک کنار هم چیده شوند، صدا گذاری شوند، تغییراتی داده شوند، در نهایت به یک پروژه ویدیو تبلیغاتی موشن گرافیک تبدیل شوند. لیست آموزشها

3. نرم افزار ادوبی پریمیر پرو هم میتواند موشن گرافیک بسازد

128 Adobe Premiere Pro CC icon

اما از دست این شرکت ادوبی که با سیاست جالب خود کارهای خاصی انجام میدهد، در ویدیو مشاوره ای انتخاب نرم افزار برای ساخت ویدیو، اشاره نمودیم که ادوبی به دلیل تولید نرم افزار برای نیازهای متعدد، آنها را شبیه به جزیره هایی که مرتبط هستند معرفی نموده، برای هر نیاز میتوانیم به هر کدام رفته و مجدد به دیگری و همینطور به بعدی.

با تولید تکنولوژی موگارت Mogrt در نرم افزارهای خود و مخصوصا پریمیر، موجب شده تا نرم افزار پریمیر نیز برای ساخت تیزر و تبلیغات به سبک موشن گرافیک وارد صحنه شود. انواع دستورات و افکت هایی که در نرم افزار پریمیر وجود دارند موجب شده تا تدوینگران این نرم افزار بدون نیاز به رفتن سراغ برنامه های دیگر خارج از ادوبی، ویدیوهای جذاب موشن گرافیک را بسازند. نرم افزار پریمیر پرو را دست کم نگیرید چون روز به روز به توانایی های موشن گرافیک آن افزوده میشود و مانی سافت اولین تیم آموزشی فارسی پکیج آموزش موشن گرافیک با پریمیر را تولید نمود. لیست آموزشها

{manidownloadpackage 41}

4. نرم افزار موگراف MoGraph در سینما فوردی Cinema 4D

cinema4d

این نرم افزار در دسته برنامه های سه بعدی و انیمیشن است که با ابزارهای یکپارچه ای که دارد موجب طراحی و خلق پروژه های موشن گرافیک میشوند. به جرات میتوانم بگویم که بی نظیر است اما خب نیاز به مهارت دارد و هر چیزی را میتواند جان داده و زنده کند مثلا یک قوری دست و پا درآورده و راه برود. میتواند انسان یا حیوان طراحی کنید، واقعا خالق خواهید شد.

5. سیستم ذرات معلق Particular

redgiant

واااااای، این یکی شاهکاره.

که به انگلیسی پارتیکیولار Particular گفته میشود یکی از اعجاب انگیزترین تکنیک هایی است که در موشن گرافیک استفاده میشود. شرکتی مانند ردجاینت با ساخت مجموعه ویدیو افکت ترپکورد Trapcode تغییری بزرگ در صنعت سینما و همچنین ساخت موشن گرافیک با ذرات معلق را ایجاد نمود. در این سیستم که رویه ای است از یک آبجکت به سرعت و در جهت های مختلف در حالت های متعدد که هرکدام زندگی جداگانه ای دارند تعداد فراوانی را میتوان تولید نمود، مانند برف، باران، ریزش برگ، چرخش گلها در آسمان و هر آنچه که در ذهن دارید. این سیستم در نرم افزار افتر افکت کار میکند و نیازمند شناخت مناسب از آن خواهید بود و البته تمرین فراوان. ذوب شدن، انفجار، ریزش، تشکل شدن، همگی در لیست توانایی های آن است. این گزینه نیز در لیست محصولات آموزشی مانی سافت موجود است. لیست آموزشها

6. فتوشاپ Photoshop

فتوشاپ Photoshop

یکی از مهمترین و پایه ای ترین هنرهایی که امروزه اغلب تولیدکنندگان موشک گرافیک و شاخه های مرتبط آن باید بخوبی تسلط داشته باشند. فتوشاپ به تنهایی دنیایی دارد که ورود به آن ممکن است در ابتدا با آموزشهای رایگان و قطعه ای ساده به نظر برسد اما همین که بخواهید برای مشتری کار کنید تازه متوجه میشوید تمام آموزشهایی که هدفشان فقط جذب شما بوده را باید کنار بگذارید و با قواعد روبرو شوید. افراد با فتوشاپ کارهای بزرگی خلق میکنند، ذهن خود را محدود به تکنیک های عمومی که همه در حال آموزش آنها هستند محدود نکنید. لیست آموزشها

و نرم افزارهایی مانند 3Dmax, Maya, Illustrator

کار تیمی

از آنجا که بسیاری از پروژه های موشن گرافیک با در نظر گرفتن اهداف خاصی طراحی شده اند، اغلب لازم است با یک طراح یا سازمانی متخصص در طراحی ارتباطات تصویری شریک شوید تا به محصول نهایی برسید چون تبلیغات فقط در چیدن کنار هم لایه ها و آبجکت ها خلاصه نمیشود خیلی خیلی وسیع است،

چند توصیه

 • اگر آرزو دارید که یک طراح گرافیک متحرک شوید مهم است که ابتدا مهارت های لازم و تجربه عملی را کسب کنید.
 • آشنا شدن با تکنیک ها و مبانی اساسی این زمینه به شما کمک می کند تا دانش جامع مورد نیاز برای پیشرفت در صنعت را داشته باشید.
 • مطالعه ی خود را در زمینه تبلیغات و گرافیک بیشتر کنید.
 • وقت خود را با آموزشهای تکه تکهف جسته و گریخته تلف نکنید.
 • تا میتوانید نمونه کار بسازید حتی اگر فکر میکنید که مضحک یا کم ارزش باشد، استرس از شما دور خواهد شد.
 • خیلی زیاد تمرین کنید و یادتان باشد تا زمانی که فقط چیزهایی را که بلد هستید بسازید، پیشرفت نخواهید نمود، کار مشتری دنیای متفاوتی است.

ارائه این مقاله یعنی قرار است مانی سافت پله هایی را برای شما بسازد