در این یادداشت میخوام از خاطراتم تعریف کنم که در لابلای نوشته هام نکاتی مهم رو به شما بگم.

سالها قبل خیلی دور وقتی میخواستم تدوین فیلم کار کنم یه سر رفتم تو بازار رضا تا ببینم نرم افزار چی هست ، کلا عشق نرم افزار بودم ، داشتم میگشتم که به نرم افزار Media studio رسیدم که یه نرم افزار دیگه هم بود بنام Video studio.

شروع کردم به یادگیریش و چون منبعی برای یادگرفتنش نبود به غریضه و توانایی های خاصی که در وجودم بود متکی شدم و برنامه رو به صورت کامل و مفصل یاد گرفتم و یادم میاد پروژه های زیادی رو باهاش تولید کردم.

بعد از مدتی دیدم نرم افزاری بنام پریمیرپرو 5 هست که خیلی ها دارن باهاش کارهای ویدویی تولید میکنن،کنجکاو شدم و رفتم تهیش کردم،اونموقع هم مثل الان ویندوزها خیلی پایدار نبودن و با خطاهای کوچک ما میپریدن و باید از اول همه چیز رو نصب میکردیم و جالب اینجا که خود نرم افزارهایی مثل پریمیر اون زمان هم دارای ضعفهای زیادی بود،خلاصه اینکه رفتیم سراغش و کار باهاش رو یاد گرفتم یه کم که جلوتر رفتیم دیدم یه افکتهایی هست که من ندارم ، پیگیر شدم دیدم بله باید کارت میکس بخرم تا اون افکت ها که شرکت پیناکل برای پریمیر تولید کرده هم نصب بشه که تهیه کردم و دیدم و به اتمام رسید.

سالها گذشت به چه سختی هایی بدون منابه درست آموزشی برای پریمیر ، اوید ، فاینال کات ، داوینچی ، فتوشاپ و افترافکت که واقعا سخت گذشت و سخت تریشن این بود که در اون شرایط باید به هنرجوها هم یاد میدادیم و کلی سوال داشتن که باید بهشون میرسیدن ما هم که سطح سواد اکادمیک بیست سال پیش نداشتیم از خارج کشور ، پس متکی به توانایی و خلاقیت شدیم و به اینجا رسیدیم که بعدها دوره های آکادمی خارج از ایران رو تکمیل و خلاصه راه افتادیم و حالا دیگه خودمون صاحب برند تولید آموزش هستیم.

این حرفها رو گفتم تا به نکته ای که خیلی ها در موردش سوال دارم برسیم

اول خواستم بدونید هیچکس در جایگاهی که هست بدون زحمت به موفقیت نرسیده و هر انسان موفقی اطرافش پر هست از انسانهایی که توانایی دیدنش موفقیتش رو ندارن که بدون شک برای شما هم مهم نباشه و روزی به اینجا خواهید رسید اگر راه رو با ما طی کنید و اینکه اون افراد هستند و خیلی خوبه هستند چون نمیدونن که کمک های بزرگی هستند ، از چه لحاظ ، نمیگم تا همینطور کمک برای من و شما بمونن بدون اینکه بدونن.

دوم اینکه سوال بزرگ اینه که چه نرم افزاری برای تدوین فیلم انتخاب کنیم؟

تنها کسانی میتونن به این سوال شما پاسخ بدن که راه بسیار طولانی رو سالها در هنر تدوین فیلم با نرم افزارهایی مثل فانیال کات ، اوید ، داوینچی ، پریمیر و .... گذرونده باشن ، در غیر اینصورت مشاوره ای که بشما میدن نمیتونه مطلق و اونقدر خالص باشه تا شما رو به هدف درست برسونه و اینطور مشاوره ای موجب میشه شما در آینده راهی رو که برای یک نرم افزار تدوین با اطمینان طی کردین ، دوباره با نرم افزار دیگه ای از صفر شروع کنید که بسیاری اوقات دیگه نه حوصله نه وقت نه انگیزه ی زیادی باقی نمیمونه.

کسانی رو که بعنوان راهنما انتخاب میکنید برای این موضوع باید دارای شرایطی باشن که گفته شد.

حالا نکته ی جالبی بهتون بگم روزی با ادوبی صحبت میکردم و بهش گفتم که چرا با اینکه داری مرتب سعی میکنی پریمیر رو خیلی خوب بهینه کنی اما دائما مشکلات دیگه ای بجا میزاری ، خیلی قشنگ سوال منو جواب نداد ! و گفت بقیه هم اینطور هستن ! بهش گفتم مگه اون فاینال کات یا داوینچی نیستن که شاید شش ماه یکبار آپدیت انجام بدن ، گفت برو و لیست مشکلاتشون رو در فروم ها و سایت ها ببین ! گفتم من از طرفدارهات هستم و میخوام واقعا به من پاسخ شفافی بدی ، که آخرش به جواب دقیقی نرسیدم از صحبت هاش ، اما خودم به این رسیدم که ادوبی داره سعی میکنه چند کار انجام بده 

اول اینکه امکاناتی که بقیه به برنامه هاشون میدن رو اضافه کنه

دوم اینکه باگها و مشکلات قبلی رو برطرف کنه

سوم اینکه خلاقیت جدیدی که بقیه ندادن رو اضافه کنه

اما مشکلی هست اینکه همه این موارد باعث میشه همیشه نکاتی ناشناخته بمونه و دیر رفع بشه مثل کند بودن و ریل بودن نرم افزار تدوین که همه ادیتورها همیشه اینو میخوان.

حالا برسیم به یک پاسخ نسبی برای شما که میخواید بدونید کدوم نرم افزار تدوین رو شروع کنید یا ارتقا اون ادامه بدین:

نرم افزار تدوین رو باید بر اساس نیازمون در حال حاضر و آینده انتخاب کنیم،به طور مثال میخاید یک کلیپ کوچک ار مهدکودک بسازید،اینکارو باید نرم افزاری مثل کورل ویدیو استودیو یا فیلمورا میتونید انجام بدین،یه زمانی میخاید کارهای رقابتی تولید کنید مثلا کار تولید کلیپ عروس و داماد انجام بدین که بدون شک باید همیشه جدیدترین افکت ها رو داشته باشید و اینکه این افکت ها روی همه نرم افزارها کار نمیکنن مثلا ترنزیشن هست که نوعی افکته و امروزه در کار عروسی مد شده که در پریمیرپرو خیلی زیاد هست و میتونیم بگیم در ایران پریمیر برای میکس فیلم عروسی خیلی خوبه.

یک زمان هست قصد ساخت تیزر تبلیغاتی دارید ، تیزر تبلیغاتی هم که فقط تدوین نیست ، در کنار نرم افزارهایی مانند پریمیر ، فاینال کات ، اوید ، داوینچی ، میبایست افترافکت ، سینمافوردی هم داشت.

در انتخاب نرم افزار تدوین فیلم نوع سخت افزار شما خیلی مهم است ، مثلا نرم افزار داوینچی بر خلاف ادوبی پریمیر که کارت جی تی ایکس لازم داره ، کارت گرافیک ار تی ایکس لازم داره و رم بیشتری هم میخواد ، یا اوید مشخصات سیستم باید خیلی قوی تر و رم خیلی بیشتر و گرافیک گاها کوادرو باشه.

تا اینجا میبینید که در انتخاب نرم افزار برای تدوین فیلم گزینه های زیادی داریم که انتخاب ما رو سخت میکنه و از طرفی سخت افزارهایی که داریم هم ما رو محدود میکنن و مجبور میشیم که مسیرمون رو تغییر بدیم.

در بخش مشاوره ، مشاوره انتخاب نرم افزار تدوین رو معرفی کردیم که دیدنش براتون خوبه اما بدونید برای اینکه چه نرم افزار تدوینی رو انتخاب کنید ، باید بدونید دقیقا الان و آینده میخواید چکار کنید؟ چقدر بودجه برای تدوین و تولید ویدیو میخاید کنار بزارید و تیمی کار میکنید یا مستقل.پاسخ به این سوالات در انتخاب یک نرم افزار تدوین بسیار موثر هستند.

سعی کردم تا زمانی که در تیم مانی سافت دارم تجربیاتم رو به صورت کامل در حالت آموزشها و پکیج های اموزشی ارائه میکنم،همه چیز خالص ، بدون پرده  و اونقدر شفاف باشه که کاربر احساس خوبی داشته باشه از با ما بودن.

این قول رو بهتون میدم که مانی سافت وقتی چندین پکیج دیگه بیرون بده ، محاله چیزی لازم داشته باشید و نباشه ، چون خودمون داریم تیزر میسازیم ، گاها عروسی ممکنه بریم ، گرافیست هستیم ، طراحی سایت هستیم ، فیلمبرداری میکنیم یعنی همه جوره درگیر این علوم هستیم ، و همین امر موجب شده که کسانی مانی سافت رو انتخاب کنن که با دیدن آموزشهاش به ارزش اونها پی ببرن و مانند هزاران نفر دیگه هزینه های یادگیری رو پرداخت کنن چون میدونن مانی سافت درک به هنرجو میده نه توضیح منو.

در آخر بدونید که این آخرین مشاوره من در مورد انتخاب نرم افزار تدوین نیست و سعی میکنیم در اینده در مورد فاینال کات و داوینچی و اوید هم اطلاعات کامل و پکیج های بی نظیری رو ارائه کنم.

بد نیست از بالای سایت ویدیوهایی که درون پکیج ها بصورت رایگان گذاشتیم رو مشاهده کنید.

فعلا.