اگر با نرم افزار پریمیر پرو تدوین و تولید ویدیو انجام می دهید باید با بهترین راه های جلوگیری از کاهش سرعت و همچنین دلایل هنگ نمودن آن آشنا شوید تا در شرایط بحرانی شاید کاری از دست تان بر آمد.

چرا نرم افزار پریمیر پرو خراب می شود؟

جواب ساده : اشکلات نرم افزار

جواب بلند تر : آپدیت نبودن نرم افزار پریمیر ، آپدیت نبودن سیستم عامل ، آپدیت نبودن درایور کارت گرافیک ، قدیمی بودن کارت گرافیک ، ویروسی بودن سیستم عامل ، عدم پشتیبانی کارت گرافیک از کودا.

نکته خیلی مهمی که هیچ تیمی نمی تواند در حال حاضر از آن رهایی یاید این است که شرکت ادوبی در هر آپدیت نرم افزار پریمیر بدون شک مشکلات و باگ دارد و راهی جز تحمل نمودن آن ندارید. ما نیز امیدواریم این موضوع روزی پایان یابد. 


چرا نرم افزار پریمیر پرو کند می شود؟

در برخی شرایط ممکن است خراب نشود اما آنقدر کند خواهد شد که تحمل آن کار سختی است و می تواند آزار دهنده شود. 

کند شدن نرم افزار پریمیر دلایل متعددی دارد که شاید شما بتوانید با برطرف نمودن برخی از آنها وضعیت را بهتر نمایید. ویدیو زیر راهنمای مناسبی برای شما خواهد شد.

آموزش پریمیر پرو : 23 ترفند برای رفع کندی و بالابردن سرعت و کرش کردن

حال چک لیست زیر را نیز برای مرور بررسی کنید :

 • کودا را جتما فعال کنید آموزش
 • رزولوشن یا کیفیت نمایش در پنجره پروگرم را به پایینترین حالت کاهش دهید
 • کش پریمیر را خالی کنید
 • پروژه ای که در حال تدوین آن هستید را به صورت کامل روی هارد اس اس دی کپی کنید و تمام مسیر های نگهداری را نیز روی این هارد تنظیم کنید. این نکته در پکیج اول آموزش پریمیر پرو هشدار داده شده است.
 • در تنظیمات اصلی و بخش حافظه، گزینه پرفورمنس را انتخاب کنید و میزان رم برای سایر نرم افزارها را حدود 6 گیگابایت قرار دهید.
 • در تنظیمات اصلی گزینه ذخیره اتوماتیک پروژه را کامل غیر فعال کنید و یادتان باشد که بعد از انجام هر کار کلیدهای ctrl+s را فشار دهید.
 • در تنظیمات اصلی و بخش پلی بک، گزینه مرکوری ترنسمیت را غیر فعال کنید.
 • در تنظیمات اصلی و بخش Media گزینه Growin Files را غیر فعال کنید.
 • جدیدترین نسخه نرم افزار پریمیر را از سایت مانی کانتنت نصب کنید.

عملیات حین تدوین را رعایت کنید

در پایین لیست مهمی که تجربیات کاری مانی سافت و تدوینگران حرفه ای هستند را برای برطرف شدن کندی و سنگین شدن نرم افزار پریمیر بهتر است رعایت کنید :

عدم استفاده از مموری یا کارت حافظه

اشتباهی که بسیاری تدوینگران مرتکب می شوند این است که بدون کپی گرفتن از فایل های ویدیویی روی هارد اس اس دی یا هارد اصلی، مستقیم از روی کارت حافظه یا هارد اکسترنال به نرم افزار پریمیر پرو وارد می نمایند، اینکار را انجام ندهید چون اصلا ایده ی خوبی نیست حتی اگر عجله داشته باشید.

از پراکسی استفاده کنید

پراکسی تکنیک دیگری در تدوین فیلم با نرم افزار پریمیر پرو می باشد که طی آن فوتیج ها با کیفیت بالا ولی اندازه کوچکتر تولید شده و در بسیاری شرایط استفاده از آن موجب خوشحالی شما خواهد شد. ویدیو زیر را مشاهده کنید :

آموزش قابلیت پروکسی یا پراکسی Proxy در پریمیر پرو

معرفی اولیه تکنولوژی پراکسی در تدوین فیلم

از تدوین فوتیج فشرده شده استفاده نکنید

در زمان رکورد ویدیو ، هر دوربین فیلمبرداری باید این قابلیت را داشته باشد تا نوعی از فشرده نشده ویدیو را ذخیره نماید. وقتی ویدیو های فشرده شده را تدوین می کنید در واقع به سی پی یو و سیستم این فشار را خواهید آورد تا قبل از شروع به کار عملیات دیکودینگ را انجام دهد یعنی فایلها را به نحوی آماده تدوین نماید که روان تر اجرا شوند. این عملیات تدوین شما را کند تر خواهد نمود. یکی از فرمت هایی که اغلب تدوینگران را به کندی خواهد رسانید H.264 می باشد که برای بهینه سازی حجم ، کاملا فشرده شده و سیستم را به دردسر خواهد کشانید. فرمت های پیشنهادی مانی سافت Prores , Cineform , DNxHD می باشند و اگر این دوربین شما این فرمت ها را ندارد بررسی کنید که دوربین چه نوع فرمت های غیر فشرده ای را ذخیره می نماید ، آنرا انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم که دوربین خود را بشناسید. لیست آموزش

استفاده از Render Dynamic Links Comps

اگر در نرم افزار پریمیر پرو از نرم افزارهای دیگری مانند ادوبی افترافکت استفاده نموده اید برای جایگزین نمودن ویدیو ها و کامپ های تغییر یافته با راست کلیک روی فوتیج یا مدیا وارد شده و انتخاب گزینه Render and Replace موجب کندی این ارتباط لینک دار دو نرم افزار با بکدیگر شوید.

غیر فعال نمودن اف ایکس تایم لاین

اگر نرم افزار پریمیر پرو را خوب آموزش دیده باشید و مانند بسیاری افراد تکه تکه و ... در این راه قدم نگذاشته باشید متوجه خواهید شد که پس از مدتی که به تسلط می رسید تاثیر ویدیو افکت های اجرا شده را می توانید در ذهن خود بسپارید ، پس وقتی تعداد زیادی افکت در تایم لاین قرار داده اید می توانید با یک دستور که FX می باشد افکت ها را موقتا غیر فعال کنید تا کار خیلی سریع پیش برود.

بستن پنجره اسکوپ های لومتری

پنجره ای که در آن ابزارهای نظارتی درجه بندی رنگ وجود دارد در سرعت پخش پروژه شما تاثیر گذار هستند اگر به آنها احتیاجی ندارید این پنجره را کاملا ببندید.

استفاده از رندر محدوده تایم لاین

اگر با انجام خیلی کارها هنوز کندی وجود دارد پیشنهاد این است که برای رفع آن از دستور رندر محدوده تایم لاین استفاده کنید. برای اینکار محدوده ای که افکت های نیازمند رندر وجود دارند را انتخاب نموده و از منوی سکانس ، دستور رندر محدوده را انتخاب کنید تا رندر افکت ها انجام شود و حین پخش پروژه کندی خیلی کمتر شود.

تنظیمات برنامه را به کارخانه بر گردانید

نرم افزار پریمیر را ببندید. روی کیبورد همزمان در ویندوز کلیدهای Shift+alt و در مک shift+option را نگه دارید، پنجره ای باز شده و کلید yes را انتخاب کنید تا تنظیمات و کش پریمیر را ریست کند، سپس پریمیر اتوماتیک باز خواهد شد.

باز نشانی وورک اسپیس به حالت اول

از منوی window و سپس گزینه workspaces گزینه Reset to saved Layout را انتخاب کنید. همچنین باید بدانید پروژه ای را که در پریمیر اجرا می کنید ممکن است تنظیمات وورک اسپیس را از سیستم قبلی و دیگری وارد نماید که همین امر نیز می تواند موجب تداخل و کندی شود پس در همان مسیر قبل که گفته شده در انتها ، تیک گزینه Import Workspace from Project را نیز غیر فعال کنید اگر تیک داشت.

پروژه های قدیمی را باز نکنید آنها را وارد کنید

در گذشته برای من رخ داده است وقتی پروژه آماده یا پروژه قدیمی را از منوی فایل و گزینه اوپن باز می کردم با کند شدن روبرو می شدم ، برای رفع این مورد بجای اوپن نمودن پروژه ، در پنجره ی پروجکت با گزینه ایمپورت کل پروژه را وارد پروژه فعلی خود می نمودم.

شتاب دهنده GPU

جای تعجب دارد که از یک طرف می گوییم باید کودا را فعال کنیم و حال خواهید شنید که بهتر است موقتا برای آزمایش گزینه کودا را روی آپشن Software only یا متال در مک قرار دهید. اینها تماما مشکلات نرم افزار هستند و چاره ای نیست. پس یک راه دیگر اینکه دزر تنظیمات پروجکت بجای گزینه mercury playback engine gpu گزینه mercury playback software only را انتخاب کنید که از شما برای حذف کش ایجاد شده اجازه می خواهد پس تایید کنید و مجدد رندر ها را انجام دهید اگر لازم شد.

با درگ نمودن مدیاها جلو بروید

برخی کاربران اعلام نموده اند وقتی از منوی فایل دستور ایمپورت را انتخاب نموده و مدیاها را انتخاب می نماید نرم افزار هنگ یا قفل می نماید، خارج از نرم افزار پریمیر فایل ها را به تعداد کم انتخاب کنید و به داخل پنجره پروجکت پریمیر کشیده و رها کنید. گاها تاثیر دارد.

حذف ریشه ای و نصب مجدد

برخی اوقات ممکن است مراحل نصب به خوبی اجرا نشده باشد، منظور این نیست که شما اشتباهی نموده باشید بلکه به دلایل نا مشخص مشکلی رخ داده باشد پس باید به روش ادوبی حذف را انجام دهید. فایل زیر را که برای ویندوز است دانلود کنید. پس از دانلود، اجرا کنید، یک صفحه باز خواهد شد مطابق اعداد، عدد را وارد و کلیدهای تایید را بنویسید و اینتر بزنید کار ساده ای است نگران چیزی نباشید شما که میخواهید حذف کنید پس بدترین اتفاق حذف شدن است که شما می خواهید فقط دقت کنید که نام نرم افزار پریمیر را انتخاب کنید چون اگر گزینه all را انتخاب کنید هر چه ادوبی دارید حذف خواهد شد. کار که تمام شد ریستارت نموده و مجدد نرم افزار را از مانی کانتنت دانلود و نصب کنید.

دانلود
دریافت فایلحذف کننده محصولات ادوبی برای ویندوز
دانلود
دریافت فایلحذف کننده محصولات ادوبی برای مک

توضبحات سایت ادوبی

درایورها را آپدیت کنید

بروزرسانی یا آپدیت نمودن نرم افزارهای سخت افزارها بر خلاف گذشته ، امروزه به امری مهم تبدیل شده پس ممکن است مشکل شما از این بخش نیز برطرف گردد.


چرا نرم افزار پریمیر را انتخاب نموده اید ؟

 • تا حالا این سوال را از خود پرسیده اید ؟
 • چون دیگران از آن استفاده می کنند ؟
 • سبک آموزش مانی سافت موجب شده ؟
 • دوستان پیشنهاد داده اند ؟
 • نرم افزار دیگری سراغ نداشته اید ؟
 • کسی پیشنهاد دیگری نداده ؟
 • با توجه به محیط کار یا تیم ناچار هستید ؟

محمد ملکی مدرس مانی سافت

با توجه به ارادت زیادی به این نرم افزار بابت قابلیت ها و توانایی ها دارم اما در همینجا باید بگویم که برای تغییر مسیر به جهت وارد شدن به مسیر بهتر هیچ وقت دیر نیست. سالها با نرم افزار پریمیر در حال تدوین هستم ، پروژه های فراوانی ساخته ایم همچون شما ، اما کندی و مشکلات یک نرم افزار چقدر می تواند ادامه داشته باشد ؟ به صورت موازی با گزینه های دیگری تمرین نمودم توانایی های خودم را با آنها نیز محک زدم. با تولید کنندگان آنها ارتباط گرفته و علم خود را آپدیت نمودم و تصمیم گرفتم سایرین را نیز در این زمینه راهنمایی کنم. تنها چیزی که نباید در ذهن شما رخ دهد اینکه : پس این همه مدت که هزینه کردم، یاد گرفتم چی میشه ؟ جای دوری نمیره، مدتی کنار می گذارید و اگر تمایل داشتید باز خواهید گشت. شاید تصور کنید که : کی حوصله داره ؟ کی وقت داره ؟ این همه پروژه که ساختم چی میشه ؟ کلی فیلم یا پروژه روی دست دارم اونها رو چکار کنم ؟ من تمام این سوالات شما رو داشتم و پشت سر گذاشتم ، با یک برنامه ریزی صحیح و مناسب از پریمیر مدتی فاصله گرفتم و چند گزینه دیگر را نیز به تسلط رسیدم و پکیج های آموزشی اونها را تولید کردم تا افراد با شرایط من هم بتونن استفاده کنن. مشاوره بهترین نرم افزار ساخت کلیپ و تدوین فیلم را مشاهده کنید.