اگر قصد فروش لپ تاپ و یا هارددیسک خود را دارید و در گذشته اطلاعات مهمی مانند عکس و فیلم های مشتریان و شخصی خود را درون آن ذخیره نموده اید،مواظب باشید،این اطلاعات با فرمت کردن از بین نرفته و ریکاوری یا بازیابی خواهند شد!

تصمیم داریم در این مطلب به نکته بسیار مهمی در خصوص امنیت اطلاعات خصوصی و شخصی اشاره کنیم.

مطمئنا شما در دستگاه های خود مانند لپ تاپ یا سیستم یا گوشی موبایل عکس های مشتریان یا عکس ها و فیلمهای خصوصی را نگهداری میکنید و بعد از مدتی تصمیم به فروش آن دستگاه یا قطعه و یا دادن این وسایل به شخص دیگری داشته اید و یا دارید.

با تجربه 10 ساله ای که ما در خصوص بازیابی اطلاعات به روش های متفاوتی که داریم به شما هشدار و توصیه میکنیم ، به چند بار فرمت نمودن و حذف پارتیشن ها و ... اعتماد نکنید چرا که با این عملیات نیز اطلاعات شما بازیابی خواهند شد.

پس از انجام فرمت اطلاعات شما حذف میشود و اغلب اطلاعات عمیق از چشم فقط مخفی میشوند و هر شخصی میتواند با هر نرم افزار ساده ، بازیابی اطلاعاتی را که شما نمیبینید را انجام دهد

به فکر نصب دوباره سیستم عامل و کپی نمودن مجدد اطلاعات در حافظه نباشید چرا که باز هم به تکرار تجربه این مورد را داشته ایم که گاها عکسهای چند سال پیش و چندین مراسم قبل در دوربین ها دوباره بازیابی شده اند.

به تصویر زیر دقت نمائید :

اثرات باقیمانده از اطلاعات و بازیابی آنها

اطلاعاتی که شما در حافظه ها ذخیره مینمائید مانند نوشته های سفید رنگ روی این بورد هستند و وقتی آنها را حذف و یا فرمت و پارتیشن بندی دوباره میکنید مانند آنهایی هستند که توسط پاک کن اثراتی از آنها باقی میماند و این اثرات همانهایی هستند که ناباورانه بازیابی خواهند شد و .....

اصطلاح فرمت یعنی حذف کامل اطلاعات و این عملیات بصورت عمقی همه چیز را حذف نمیکند.

اجرای وایپ Wipe یا پاکسازی عمقی ، نیازمند انجام چند مرحله خواهید بود.

آموزش حذف اطلاعات بدون امکان بازیابی با مانی سافت

برای وایپ نمودن و یا اصطلاحا خراب نمودن اطلاعات به نحوی که بازیابی نشود به روش زیر عمل کنید :

اینجا کلیک کنید و برنامه را دانلود و نصب کنید ، نصب برنامه بسیار ساده و حجم آن بسیار کم است،پس از نصب یک برنامه بنام IM-Magic Partition Resizer Free ایجاد میگردد.

مطابق تصویر زیر لیست تمام هارددیسک های شما که با فلش قرمز رنگ مشخص شده است،نمایان میگردند.

آموزش حذف اطلاعات بدون امکان بازیابی با مانی سافت

دقت کنید هارد مورد نظر ، هارددیسکی نباشد که ویندوز بر روی آن نصب شده و یا نرم افزاری در ویندوز بر روی آن باز نباشد ( اجرا نشده باشد ) بهتر است یک بار دستور حذف همه پارتیشن ها را بر روی همین درایو یا هارددیسک بزنید تا خیالتان راحت شود،پس ابتدا راست کلیک بر روی هارددیسک مورد نظر و گزینه Clean up Disk را کلیک کنید تا عملیات حذف نمودن اولیه اطلاعات هارددیسک انجام و آماده مرحله بعد گردد.

حالا مطابق تصویر زیر،روی یکی از هارددیسک ها یا درایوهای آن راست کلیک و گزینه مشخص شده Wipe Disk را کلیک کنید

آموزش حذف اطلاعات بدون امکان بازیابی با مانی سافت

با انتخاب گزینه Wipe Disk صفحه زیر ظاهر میشود

آموزش حذف اطلاعات بدون امکان بازیابی با مانی سافت

اولین گزینه سریع انجام میشود اما امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد.

آخرین گزینه خیلی کند انجام میشود اما امکان بازیابی یک درصد خواهد بود.

اگر اطلاعات خیلی حساس هستند گزینه آخر را انتخاب کنید اما این کار خیلی طول میکشه ممکنه 4 تا 5 ساعت ( امنیت اطلاعات زحمت دارد )

آموزش نمایش عکس راو Raw در ویندوز بدون نرم افزار : فعالسازی آیکون و پیشنمایش

اگر اطلاعات معمولی هستند و دست فرد عادی داده میشود گزینه سوم را انتخاب کنید که سریعتر و مناسب است.

امیدواریم مواظب اطلاعات مشتریان و شخصی خود باشید.