در این راهنما سعی داریم معنای واقعی کلمه ریل تایم Realtime در کار با ویدیو و فیلم را توضیح دهیم و برخی سوتفاهم ها را نیز برطرف کنیم چون برای بسیاری افراد ویرایشگر ویدیو به اشتباه معنی شده است.

لیست عناوین این مقاله :

 1. معنی واژه ریل تایم Real-time
 2. ویرایش آفلاین ویدیو و فیلم
 3. روش های افزایش سرعت ریل تایم در ویرایش آفلاین ویدیو
 4. ویرایش ویدیو مبتنی بر ابر Cloud Video Editing

1. معنی واژه ریل تایم Real-time

در زبان فارسی به معنی ویرایش ویدئو در زمان واقعی است. این واژه بیشتر به یک سخت افزار و انجام کاری اشاره دارد. سیستمی برای ویرایش ویدئو است که در آن رندر یک فیلم بیش از طول خود آن کلیپ ویدیویی زمان نیاز ندارد.

ویرایش ویدئوی زنده زمانی کاربرد دارد که دوربین های مختلفی در زوایا و موقعیت های مختلف، سوژه هایی را ضبط می کنند و فیلم ها از طریق یک دستگاه فرستنده به یک دستگاه گیرنده هدایت می شوند و در زمان واقعی ویرایش و انتقال می یابند.

صدا و سیما به طور سنتی از سیستم های رایانه ای بزرگ و متفرقه برای ویرایش ویدئو در زمان واقعی با چندین پردازنده مرکزی ، چند گیگا بایت رم و هارد دیسک های پرقدرت استفاده می کردند. بعضی از آنها دارای اجزای سخت افزاری اضافی بودند که برای افزایش عملکرد نرم افزار ویرایش فیلم خاص مورد استفاده طراحی شده اند. این سیستم ها به پخش کنندگان امکان می دهد تا در مدت 30 دقیقه یک کلیپ ویدیویی را ویرایش و ارائه دهند.

ارتباط سیستم تدوین خطی و ویرایش در زمان واقعی

لطفا مقاله تدوین خطی و غیر خطی Non Linear Editing چیست؟ را حتما مطالعه کنید چون ارتباطی میان این دو موضوع می باشد. برای اینکه بتوان ویرایش ویدیو در زمان واقعی انجام داد نیازمند سیستم های کامپیوتری بنام خطی داریم. این سیستم دقیقا همان چیزی است که بالاتر توضیح داده شد. دوربین ها بوسیله ارتباطات بی سیم و با سیم به یک گیرنده وصل شده، نرم افزار ویرایشگر ویدیو تصاویر را نمایش داده، شخص ویرایش کننده آنها را در لحظه بررسی و توسط دستوراتی که از قبل تنظیم نموده ویرایش و افکت و تکنیک های مد نظر را اجرا می نماید.

تصحیح یک اصطلاح فنی در ویرایش ویدیو

در فضای اینترنت و میان افراد ویرایشگر ویدیو و پروژه های آفلاین، اینگونه مطرح شده است که، از اصطلاح تدوین ریل تایم استفاده می شود. اگر مطابق توضیحات بالا ویرایش ویدیو انجام شده است که می توان از تدوین ریل تایم استفاده نمود اما در غیر اینصورت استفاده از آن کار مناسبی نیست. مانی سافت سعی دارد این اشتباه فنی را در طول زمان برطرف نماید و مانع استفاده از آن شود تا موضوعات از هم تفکیک شوند. ضمنا این ها را هم مرور کنید که به کار بردن کلمه تدوین به تنهایی، معنای ویرایش ویدیو را نمی دهد، مخصوصا در بین تیم های حرفه ای تولید ویدیو. پیشنهاد می کنیم دو مقاله مهم زیر را مطالعه نمایید :

چند اصطلاح که می توان در ویرایش ویدیو با ریل تایم Real-time از آنها استفاده نمود : 
 • پخش ریل تایم در نرم افزار
 • رندر ریل تایم در نرم افزار
 • سرعت ریل تایم در نرم افزار

شفافیت در گفتار : وقتی که اصطلاحات فنی را بیان می کنید بهتر است مخاطب را متوجه جایگاه منظور خود نیز نمایید. برای اینکار حتما از کلمات کامل کننده کمک بگیرید. مثلا مانی سافت در سه گزینه بالا کلمه نرم افزار را اضافه نمود تا مخاطب متوجه شود منظور، ریل تایم در نرم افزار است.

2. ویرایش آفلاین ویدیو و فیلم

در ادامه مبحث ویرایش ویدیو به روش ریل تایم باید بدانید در این فرایند، ارتباطات مستقیمی میان تجهیزات و عواملی چون :

 1. دوربین های فیلم برداری
 2. دستگاه های ارسال کننده
 3. دستگاه گیرنده
 4. سیستم ویرایش خطی
 5. دستگاه های ذخیره سازی

وجود دارد. وورک فلو Workflow ( روال کار ) هم به این صورت است که تصویر از اولین دوربین گرفته شده، با ابزارهای سیمی و بی سیم ارسال می شود، توسط دریافت کننده، گرفته می شود و در سیستم ویرایش خواهد شد، در نهایت بر بستر برودکست یا دستگاه دیگری ذخیره خواهد شد.

برسیم به ویرایش آفلاین ویدیو، در واقع همان کاری است که تدوینگر ویدیو با راش ها و فوتیج های کپی شده در سیستم خود انجام می دهد. به این روش ویرایش آفلاین ویدیو می گوییم. چقدر شبیه به موضوع تدوین غیر خطی است. قصد داشتیم شما را با واژه ویرایش آفلاین ویدیو و فیلم آشنا کنیم که احتمالا موفق شده باشیم البته چقدر خوب است که نظرتان را در انتهای همین راهنما برای ما بنویسید. در مورد تدوین غیر خطی نیز مقاله تدوین خطی و غیر خطی Non Linear Editing چیست؟ را مطالعه نمایید.

وابستگی اصطلاحات : می بینید که چقدر اصطلاح و قوانین وجود دارد اما اغلب تولید کنندگان ویدیو، ویرایش گران فیلم از آنها بی خبر هستند و جالب تر اینکه این عناوین به نوعی وابسته ی یکدیگر نیز هستند. تا می توانید به دانش خود بیفزایید.

3. روش های افزایش سرعت ریل تایم در ویرایش آفلاین ویدیو

شما با هر نرم افزار ویرایش ویدیو که فعالیت کنید، اگر در سطح حرفه ای باشد، بدون شک تنظیمات خوبی برای بهینه سازی این سرعت قرار داده است. در مجموعه آموزشهای مانی سافت برای هر نرم افزار، این موضوع به صورت شفاف توضیج داده شده است که هنرجو بتواند اغلب روش های افزایش سرعت را اجرا و موانع را برطرف نماید. برای این زمان شما، آموزش کاربردی را از نرم افزار پریمیر پرو انتخاب نموده ایم.

آموزش حرفه ای پریمیر پرو، 32 نکته برای رفع کندی و افزایش سرعت ریل تایم

نرم افزار حرفه ای ویرایش آفلاین ویدیو

در بخش قبلی به این نوع نرم افزارها اشاره شد. شرکت های متعددی از این دسته نرم افزارهای حرفه ای را تولید نموده اند اما باید بدانیم کدامیک را و به چه دلیلی انتخاب کنیم. اینکه به صحبت دیگران و اینکه چون برخی افراد با آن مشغول هستند دلایل خوبی نیست. شرایط هر شخص و تیم و نوع ویدیوهایی که قرار است ویرایش شوند ممکن است متفاوت باشد. برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید مقاله بهترین نرم افزار حرفه ای ویرایش ویدیو کلیپ و مونتاژ فیلم را مطالعه نمایید.

نقش سخت افزار مناسب

همان مقدار که نرم افزار و تنظیماتش در این کار موثر هستند، نوع قطعات و انتخاب اینکه با سیستم کار کنید یا لپ تاپ، نقش پر رنگی دارد. برخی افراد اشتباها بجای اینکه بیشترین هزینه را به سرعت سی پی یو اصلی سیستم بپردازند، به دنبال هسته بیشتر هستند. برخی دیگر بجای اینکه سی پی یو سریع تری انتخاب کنند سعی در تهیه کارت گرافیک خیلی قوی می نمایند که خوب است ولی نه اینطور که از سرعت سی پی یو کاهش دهیم تا کارت گرافیک قوی تری انتخاب شود! تمام این موارد نکاتی هستند که باید خود شما یاد بگیرید، مشاوره های کاملی برای انتخاب های صحیح آماده نموده ایم که در لیست زیر مرتب شده اند :

ترفند و تکنیک های تاثیرگذار دیگر برای افزایش سرعت ریل تایم ویرایش آفلاین ویدیو

همه چیز باید دست به دست هم دهد تا سرعت ریل تایم ما در ویرایش آفلاین ویدیو ها افزایش یابد. در کنار نرم افزار، سخت هم نقش بسزایی در این اتفاق دارد. بسیاری افراد نمی دانند که

 • زمان ویرایش ویدیو، باید تمام فوتیج ها و راش های پروژه را روی حافظه اس اس دی یا ام تو کپی نمایند
 • در نرم افزار خود از ویدیو افکت هایی استفاده کنند که کارت گرافیک از قابلیت شتاب پردازشی برای رندر و نمایش آنها استفاده کند
 • از تکنولوژی پراکسی ویدیو کمک بگیرند
 • درایورهای سیستم خود را دائما آپدیت نمایند

نکاتی که گفته شد در هر کدام، بخش هایی را های لایت نموده ایم که بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

4. ویرایش ویدیو مبتنی بر ابر Cloud-base Video Editing

طی سالهای گذشته، برای بهتر نمودن عملکرد این فرایند، سیستم های مبتنی بر ابر طراحی شدند. مبتنی بر ابر یعنی یک تیم تولید ویدیوی زمان واقعی نیازی به داشتن سیستم های قوی ندارد، کافی است که اینترنت پرسرعت و یک سیستم معمولی برای ارتباط را فراهم نماید. از طریق اینترنت به یک سیستم آنلاین ویرایش ویدیو متصل شده و تمام کارها از آن طریق انجام خواهد شد. شبیه به زمانی که مانی سافت برای رفع برخی مشکلات هنرجوها، توسط نرم افزار Anydesk متصل می شود. البته سیستم پردازش ابر خیلی پیچیده تر است و فقط قصد این بود شمایی از این اتصال شبیه سازی شود. 

آشنایی با سیستم های ویرایش ویدیو مبتنی بر ابر

اینکه کلمه ابر Cloud اعلام شده به آن دلیل است که در دنیای دیجیتال ابر Cloud مفهوم آنلاین و مجازی بودن را دارد. بسیاری خدمات دیگر مانند گوگل شیت، گوگل داک که دو سرویس شرکت گوگل برای تابپ و آمار هستند نیز بر همین سیستم ابر طراحی شده و روز به روز به میزان این دسته نرم افزار و خدمات افزوده می شود.

برای اینکه ویرایش ویدیو مبتنی بر ابر را بهتر درک کنید مثالی میزنیم. فرض کنید در مسافرت هستید و سیستم رایانه ای مناسبی هم برای ویرایش ویدیوها و پرده سبز ندارید، می توانید از سایت مانند https://www.wevideo.com/ استفاده نموده، اکانت بسازید، ویدیوها را وارد نموده و توسط نرم افزارهایی که قرار داده اند، ویرایش ویدیوها را انجام داده و خروجی را بگیرید.

کسانی که برای یوتیوب و اینستاگرام و شبکه های اجتماعی ویدیو تولید میکنند هر روز بیشتر به سمت سیستم ویرایش ابری کشیده می شوند چون محدودیت مکان و داشتن سیستم های قوی برداشته می شود. حتما آن را تجربه کنید.

شعار ویرایش ویدیو مبتنی بر ابر : هر کجا که هستی، هر سیستم یا موبایلی که داری، فقط بساز.