آنامورفیک یک قابلیت یا خاصیت در تدوین فیلم

یکی از مشکلاتی که خیلی اوقات ممکنه برای برخی تدوینگرها بوجود بیاد اینه که مثلا تصویر به اندازه 720 در 576 دارند و حالا میخوان این تصویر در پخش کننده های کشیده خانگی حالت استانداردی داشته باشند.در این شرایط تدوینگر سعی میکنه که تمام خروجی های نرم افزارهای تدوین فیلم پریمیرپرو شرکت ادوبی رو چک کنه اما به نتیجه نمیرسه.در این مواقع شرکت قدرتمند ادوبی گزینه ای بنام Anamorphic رو در تنظیمات خروجیش قرار داده که شما می توانید با فعال نمودن آن ، کاری کنید که خروجی شما برای انواع پخش کننده های کشیده همخوانی لازم رو داشته باشد.

البته بحث Anamorphic به نوع لنز و دوربین های هم برمیگرده که به دلیل گسترده بودن این نکته مهم تنها به مشکلات زمان خروجی گرفتن بسنده می کنیم.

و همچنین اگر دقت کرده باشید در زمان خروجی گرفتن در گزینه های H.264 گزینه ای مانند HD1080i 25 1.333 وجود داره که اگر این گزینه رو انتخاب کنید خروجی شما سازگاری مناسبی خواهد داشت در واقع به انتهای گزینه یعنی 1.333 دقت کنید که همان معیار Anamorphic می باشد.

اگر جمع بندی رو بخواهید اینکه آنارمورفیک یک تصویر کشیده است که امروزه بسیاری از فیلمسازان و افراد به سمت اون میرن الیته دلیل نمیشه که شما هم به سمتش برید چون خیلی از افراد این ظاهر خیلی کشیده رو نمی پسندند و از طرفی برای گرفتن تصاویر آنامورفیک نیازمند لوکیشن هایی هستیم که به تصویر ما بیاد و جذاب باشه و بدانید ما هم میتوانیم در زمان رکورد آنامورفیک بگیریم و میتوانیم پس از رکورد در تدوین فیلم با پریمیرپرو و فاینال کات ویدیو را به آنامورفیک تبدیل کنیم.

حالا فرض کنیم که با یک دوربین DSLR یا کم کوردر فیلمی به اندازه 16:9 گرفتیم که یک مستطیل هست حالا اگر تصویر آنامورفیک رو در نظر بگیریم اندازش به 2.35.1 میشه یعنی یک مستطیلی که بالا و پایین اون مشکی هست و اغلب سینماهای خارج از ایران از این تکنیک استفاده میکنند چرا ؟ به این دلیل که دقیقا در همان زمان فیلمبرداری همه چیز در این کادرهای مشکیه بالا و پایین تنظیم میشه اما فرض کنیم که 16:9 فیلم میگیریم حالا در تدوین میخواهیم به آنامورفیک تبدیل کنیم،بدون شک بخشی از بالا و تصویر ما زیر کادرهای مشکلی که لترباکس بهشون میگیم و در آموزشهای پریمیرپرو و فاینال کات و افترافکت مانی سافت آموزش کامل داده شده مخفی خواهند شد.

امیدوارم از این گزینه در تنظیمات خروجی خود استفاده نمایید.

 

نه دوبله ، نه زیرنویس ، نه شبیه سازی ، وقت و هزینه خود را تلف نکنید

تمام آموزشهای ویدیویی را که قبلا دیده اید فراموش کنید ، به شما اصول و تجربه را خواهیم آموخت