قابلیتی در کارتهای گرافیکی NVIDIA که وابستگی به خرید کارت تدوین را برای ریل تایم کارکردن و سرعت در رندر فیلم را از میان برداشت

Cuda مخفف Compute Unified Device Architecture هست و دارای معماری است بر پایه پردازش موازی. این فناوری توسط شرکت انویدیا ابداع شد. در واقع کودا یک موتور قدرتمند محاسباتی(پردازش) gpu های کارت گرافیک های nvidia هست .

(شاید بپرسید حالا gpu چیه، واسه درک ساده کاری که gpu میکنه میتونیم اینطوری بگیم که چی پی یو همان سی پی یو کارت گرافیک میشه اما با قدرتی به مراتب بالاتر از سی پی یو!)

اگر بخوای از کاری که کودا در کارت گرافیک انجام میده ساده بگیم اینطور میشه توضیح داد که فناوری کودا باعث میشه gpu بتونه چندین پردازش رو بطور همزمان انجام بده. این یعنی اینکه راندمان کارت گرافیک میره بالا. به زبان دیگه کودا باعث میشه برنامه نویسان یک برنامه(مثلا افتر افکت) بتوانند کاری کنند که نرم افزارشون دسترسی بیشتری به gpu داشته باشه و بار محاسباتی (مثلا در این جا برنامه افتر یا پریمیر) رندرینگ از دوش سی پی یو به کارت گرافیک منتقل بشه.

شما میتونید تعیین کنید که نرم افزارتون موقع رندر از توانایی سی پی یو تون استفاده کنه یا کارت گرافیکتون.
حالا شاید این سوال پیش بیاد که چرا جی پی یو رو جای سی پی یو انتخاب کنیم. دلیلش اینکه GPU در پردازش اطلاعات به خاطر ساختار و معماریش سرعتش در عملی گرافیکی به مراتب بالاتر از CPU هست.

یه دلیل ساده دیگه ش اینکه مثلا شما تصور کنید یه cpu سی‌پی‌یو اینتل I7 2600 3.4 دارید که نهایتا 4 تا هسته(8هسته مجازی)داره، اما یه کارت گرافیک ساده مثل Geforce 550 ti به کمک CUDA دارای 192 هسته است

آگاهی پیدا کردن و استفاده از این مطلب برای کاربران نرم افزار افترافکت و پریمیرپرو  و  نرم افزارهایی که به نوعی از قابلیت پردازش موازی  GPU استفاده می کنند برای افزایش راندمان کاری بسیار حیاتی است.
آیا دارای کارت گرافیک قدرتمندی هستید و از سرعت و عملکرد آن در بخش های گرافیکی ناراضی هستید ؟ آیا از قابلیتهای  Gpu در کنار  CPU در پردازش های گرافیکی بهره برده اید ؟  آیا نرم افزار های شما از این قابلیت ها استفاده می کنند ؟  آیا قابلیت استفاده از قدرت پردازش  GPU در نرم افزار های شما فعال است؟  آیا با تکنولوژی Cuda آشنا هستید ؟  آیا کارت گرافیک شما از  تکنولوژی  Cuda پشتیبانی می کند  ؟ در بسیاری از سیستم ها به دلیل فعال نبودن قابلیت استفاده از GPU در کنار CPU عملا راندمان نرم افزار افترافکت و پریمیر در هنگام استفاده بسیار ضعیف هست .

به طور مثال ما فعال سازی قابلیت پردازش موازی  GPU را با استفاده از تکنولوژی CUDA در نرم افزار پریمیرپرو را مورد بحث قرار می دهیم .

1- به وب سایت کارت گرافیک خود رفته و مطمئن شوید که کارت گرافیک شما دارای تکنولوژی CUDA هست

این مورد در بخش  ویژگی های کارت گرافیک درج می شود

2- سپس به آدرس زیر در پریمیر پرو مراجعه کنید

Project - Project Setting - General

که در شکل زیر مشاهده می کنید قسمت Video Rendering and Playback غیر فعال است به این مفهوم که یا کودا Cuda در کارت کارت گرافیک وجود ندارد یا غیر فعال است که به مراحل بعدی می رویم

بخش تنظیمات کودا در نرم افزار پریمیر پرو

برای بررسی وجود تکنولوژی کودا Cuda در کارت گرافیک مراحل زیر را می رویم

3- به ادرس زیر رفته All Programs> Accessories
و Command Prompt را اجرا کنید. حالا این پنجره را به گوشه ای بکشید و از My Computer به آدرسی که پریمیرپرو را نصب کرده اید بروید.
مثلا  : C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6

4- در اینجا فایل GPUSniffer را پیدا کرده و آن را با کمک موس به درون پنجره Command Prompt بکشید  ( درگ کنید).
5- سپس در Command Prompt دکمه اینتر را بزنید .

چنین چیزی خواهید دید :

بررسی موجود بودن کودا در کارت گرافیک برای نرم افزار پریمیرپرو

همانطور که در تصویر مشاهده می نمائید یک خط مانده به آخر نوشته Did not find any devices that support Gpu به این معنی که کارت گرافیک شما فاقد تکنولوژی کودا Cuda می باشد.

اما چنانچه تصویر زیر را مشاهده نمودید مراحل زیر را برای فعال سازی کودا در کارت گرافیک ادامه می دهیم :

وقتی که کودا در کارت گرافیک وجود دارد

6- اکنون در پوشه ای که پریمیر پرو شما نصب شده هست

C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6

فایلی به نام cuda_supported_cards.txt را پیدا نموده و آنرا باز نمائید و مدل کارت گرافیک خود را که در کادر بالا با رنگ قرمز مشاهده شده است را در انتهای آن مانند GeForce GTX 550 Ti وارد نموده و فایل را ذخیره کرده و ببندید

7- حالا پریمیرپرو را باز کنید. خواهید دید که در تصویری بالا که کادر Video Rendering and Playback غیر فعال بود فعال شده است.

برای اینکه بهترین و بالاترین راندمان را داشته باشید باید نسخه جدید Cuda را در سیستم خود نصب کنید که البته این مورد با درایور جدید کارت گرافیک شما نصب خواهد شد حتما از وب سایت های مربوط به کارت گرافیک جدیدترین درایور ها را دانلود و نصب کنید

در زیر برخی کارت گرافیکهایی که تکنولوژی کودا در آنها وجود دارد را ذکر می نمائیم

GeForce GTX 285
GeForce GTX 470
GeForce GTX 570
GeForce GTX 580
GeForce GT 650M
GeForce GTX 680
Quadro CX
Quadro FX 3700M
Quadro FX 3800
Quadro FX 3800M
Quadro FX 4800
Quadro FX 5800
Quadro 2000
Quadro 2000D
Quadro 2000M
Quadro 3000M
Quadro 4000
Quadro 4000M
Quadro 5000
Quadro 5000M
Quadro 5010M
Quadro 6000
Tesla C2075