در حالت کلی برای اینکه بتوانیم تاثیر افکت ها و تکنیک ها بر روی پروژه و کلیپ ها در پریمیرپرو را مشاهده کنیم،باید عملیات رندر را انجام دهیم تا پریمیرپرو بتواند تمامی تکنیک ها و دستورات را بصورت واقعی نمایش دهد.

رندر چیست ، اصطلاح رندر در میکس و مونتاژ چیست ؟

رندر یک عملیات است که در آن پردازش های ویدیویی و تصویری در نرم افزارهای سه بعدی و ویدیویی و حتی تولید کلیپ عکس اتفاق می افتد که در این مبحث ما به رندر در پریمیرپرو میپردازیم.

رندر در پریمیرپرو

در نرم افزار میکس فیلم پریمیرپرو در بالای تایم لاین Time Line خطی قرمز رنگ وجود دارد که به آن خط رندر گفته می شود.این خط در زمانی که عملیات رندر انجام نشده باشد قرمز رنگ است اما در زمانی که رندر انجام شده باشد این خط به سبز تبدیل می شود.وقتی که در تایم لاین افکتی را اجرا میکنیم حال یا ترانسیشن و یا مت و یا فیلتر ، بر روی همان افکت خط قرمز رنگ ظاهر می شود.

نمونه ای از پروژه پریمیرپرو که دارای یک خط با رنگ قرمز رندر رندر میباشد

خط قرمز رندر در پریمیرپرو

همانطور که در تصویر بالا میبینید،خط قرمز به این معنا میباشد که در پریمیرپرو ، در پروژه یا سکانس شما،قسمت های قرمز دارای افکت هایی هستند که نیاز به رندر دارند،یعنی برای اینکه حالت واقعی افکت ها به صورت روان دیده شود،باید کلید Enter در کیبورد را بزنید.پس از زدن کلید Enter در کیبورد،پنجره ای مانند تصویر زیر ظاهر میشود

رندر چیست ، اصطلاح رندر در میکس و مونتاژ چیست ؟

که با تکمیل شدن نمودار زرد رنگ،عملیات رندر در پریمیرپرو به اتمام رسیده و فیلم در سکانس پریمیرپرو اتوماتیک پخش میشود.

در حالت عادی برای تحویل فیلم به مشتری خود نیازی به انجام عملیات رندر نداریم چرا که وقتی دستور Export  را صادر می کنیم به صورت اتوماتیک عملیات رندر نیز اجرا می گردد.پس تا اینجا نیازی به انجام دستور رندر نداشتیم.

وقتی که سیستم خود را به یک تلویزیون متصل و بخواهیم دستور پخش یا Play را در پالت Program  برنامه پریمیرپرو اجرا کنیم ، اگر عملیات رندر را انجام داده باشیم تمامی افکت ها و صحنه آهسته ها و ... به خوبی از پریمیرپرو در تلویزیون منتقل می شود اما اگر عملیات رندر را انجام نداده باشیم زمانی که در تایم لاین پخش Play کنیم برخی افکت ها به درستی نمایش داده نمی شوند مثلا تکنیک صحنه آهسته به درستی نشان داده نمی شود.در واقع عملیات رندر برای پرداخت نمودن و اماده سازی کار نهایی می باشد که بیشتر زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که قصد داریم افکت ها را با کیفیت اصلی ببینیم.

رندر در پریمیرپرو چقدر زمان لازم دارد؟

مدت زمانی که یک رندر نیازمند تکامل میباشد به عوامل مختلفی مانند

 1. نوع افکت هایی که گذاشته اید
 2. تنظیماتی که در افکت ها اجرا شده است
 3. مدت زمان کل طول سکانس
 4. سرعت سی پی یو ( مشاوره سخت افزار برای تدوین در اینجا )
 5. نوع کارت گرافیک ( مشاوره کارت گرافیک در اینجا )
 6. نوع هارددیسک شما
 7. پشتیبانی افکت ها از کارت گرافیک
 8. مشکلات چیدمان و ادغام مدیاها در سکانس پریمیرپرو که بسیار مهم است
 9. هماهنگ بودن قطعات با یکدیگر

نتیجه گیری

عملیات رندر در میکس فیلم با پریمیرپرو به معنای تولید یک ویدیو نهایی و نمایش تمام تاثیرات افکت ها و تنظیم رنگ ها و کارهایی است که در سکانس پریمیرپرو انجام داده ایم،میتوانیم رندر را در زمان تولید فایل نهایی یا اکسپورت انجام دهیم که بصورت اتوماتیک با انجام دستور اکسپورت در پریمیرپرو،رندر نیز انجام میشود و همچنین با تنظیم میله Work Area Bar در پریمیرپرو میتوانیم محدوده کوچکی از سکانس را برای رندر مشخص کنیم.

صفحه پکیج آموزشی پریمیرپرو و مشاهده پیش نمایش و توضیحات اینجا کلیک کنید

 

نه دوبله ، نه زیرنویس ، نه شبیه سازی ، وقت و هزینه خود را تلف نکنید

تمام آموزشهای ویدیویی را که قبلا دیده اید فراموش کنید ، به شما اصول و تجربه را خواهیم آموخت