سلام.

در این قسمت مشکلات عمومی که حین کار با نرم افزار فتوشاپ مشاهده می شوند به همراه راه کار آنها معرفی نماییم. اگر برای شما موردی رخ داد در پایین همین صفحه اعلام کنید. همچنین اگر تجربه ای نیز دارید برای ما بنویسید. با تشکر از همراهی شما.

آیا برای استفاده از قابلیت های جدید ، لازم است لایسنس اصلی بخرم ؟

خیر. در نسخه های کرک شده نیز امکان استفاده به صورت کامل وجود دارد. فقط اینکه می بایست نسخه کرک شده سالم را تهیه کنید. سایت مانی کانتنت را پیشنهاد می کنیم.

چرا فیلتر lighting effect خاکستری شده و اجرا نمی شود

برای رفع این مورد ، گزینه های زیر را بررسی کنید :

مود رنگ پروژه باید rgb باشه ولی الان ممکنه cmyk باشه که باید یا پروژه از اول ساخته بشه با مود rgb یا الان از منوی Image گزینه mode گزینه rgb انتخاب بشه که اگر سوال پرسید گزینه های don't را انتخاب کنید تا لایه ها فلت نشوند.

نوع لایه احتمالا استاندارد نیست. یک پروژه خام باز کنید. پایین پنجره لایر روی دایره کلیک و گزینه اول solid رو انتخاب و رنگ مناسب و اوکی کنید. لایه ای که ایجاد شد یک ماسک سفید داره روی اون راست کلیک و گزینه delete یا حذف رو بزنید و پلاگین رو انتخاب کنید.

در برخی شرایط دیده شده به علت فعال بودن دو کارت گرافیک در سیستم که اغلب لپ تاپ هم بوده این مورد رخ می دهد. می بایست یکی از کارت های گرافیک را از قسمت دیوایس منیجر device manager را غیرفعال disable کنید. پیشنهاد میکنم کارت گرافیک intel را غیرفعال کنید. پس از انجام اینکار فتوشاپ را باز کنید ، به منوی edit و سپس prefrencess و سپس performance رفته و در بالا سمت راست گزینه use graphic processor را فعال کنید برطرف خواهد شد. اگر به فتوشاپ و طراحی علاقه دارید حتما لینک https://www.manisoft.ir/course?category_id=4 را مشاهده کنید.

این مورد به علت تداخل های کارت گراف

گزینه camera raw از منوی فیلتر فتوشاپ مخفی شده است

 این موضوع چند دلیل دارد :

 • به منوی edit و سپس Prefrencess و سپس file handling را انتخاب کنید. مربع prefer adobe camera raw را فعال کنید. فتوشاپ را ببندید و دوباره باز کنید.
 • اگر با انجام مرحله قبل برطرف نشد برای دانلود نسخه جدید نرم افزار کمرا راو روی لینک  https://manicontent.com/ کلیک کنید ، آنرا دنلود و نصب کنید. قبل از نصب حتما فتوشاپ بسته باشد.
 • اگر با روش های قبلی مورد برطرف نشد ، از لینک داده شده ، جدیدترین فتوشاپ را دانلود و نصب کنید. چنانچه می خواهید با نرم افزار کمرا راو حرفه ای تر کار کنید لینک https://www.manisoft.ir/course?category_id=10 مشاهده کنید.

نسخه جدید نرم افزار فتوشاپ را نصب کردم اما برنامه Camera Raw هنوز نسخه قدیمی هست

فرض کنیم روی سیستم فتوشاپ نسخه جدید را دارید، وقتی که فتوشاپ نسخه قدیمی تر را نصب نمائید برنامه Camera Raw به نسخه پایینتر اصطلاحا دان گرید یعنی تنزل خواهد نمود حتی اگر نرم افزار نسخه قدیمی تر را حذف هم کنید و دوباره نسخه جدید را نصب کنید مشکل ممکن است پابرجا بماند. برای رفع این مورد در این لینک https://manicontent.com/product/raw جدیدترین نسخه Camera Raw را دانلود کنید، فتوشاپ را ببندید و برنامه دانلود شده را نصب کنید. مشکل برطرف خواهد شد.

چرا فونت هایی که نصب کرده ام در نرم افزار فتوشاپ دیده نمی شوند؟

وجود ایراد در نرم افزار کاملا طبیعی است و هر از گاهی ممکن است رخ دهد ولی اغلب راه کار وجود دارد.

حذف کش فونت فتوشاپ در ویندوز

 • از نرم افزار فتوشاپ خارج شوید.
 • فایل های مخفی ویندوز را نمایان کنید
 • در درایور C به مسیر \Users\[user name]\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop بروید بجای user name نام سیستم شما نوشته شده است.
 • پوشه CT Font Cache را حذف نموده و سطل زباله را خالی کنید و نرم افزار فتوشاپ را اجرا نمایید.

حذف کش فونت فتوشاپ در مک

 • به مسیر /Users/[user name]/Library/Application Support/Adobe/Adobe Photoshop بروید که بجای user name نام کاربری شما نوشته شده است.
 • فایلهای مخفی را نمایان کنید
 • پوشه CT Font Cache را حذف نموده و سطل زباله را خالی کنید و نرم افزار فتوشاپ را اجرا نمایید.

کش فونت سیستم

یک پیشنهاد خوب این است کش فونت های خود سیستم عامل مک و ویندوز را نیز خالی کنیم

حذف کش فونت در مک

 • بهتر است از نرم افزار Terminal استفاده کنید
 • از نرم افزار فتوشاپ و کریتیو کلاود کاملا خارج شوید بهتر است یک ریستارت کنید تا کاملا بسته باشند
 • برای اجرای نرم افزار ترمینال از مسیر Choose Applications > Utilities وارد شده و Terminal را اجرا کنید.
 • کد را تایپ یا وارد نمایید sudo atsutil databases –remove و تایید کنید
 • نرم افزار فتوشاپ را اجرا کنید.

حذف کش فونت در ویندوز

 • ابتدا فایلهای مخفی ویندوز را فعال کنید تا دیده شوند
 • به مسیر \Windows\ServiceProfiles\LocalService\Appdata\Local\FontCache بروید و هر آنچه را که می بینید حذف نمایید

اصل موضوع

چرا موقع باز شدن نرم افزار Camera Raw ، فتوشاپ بسته می شود

یکی از دلایل مهم این اتفاق عدم همخوانی کارت گرافیک شما با نرم افزار فتوشاپ می باشد. به عکس زیر توجه کنید :

چرا موقع باز شدن نرم افزار Camera Raw ، فتوشاپ بسته می شود

باید گزینه Use Graphic Processor را روی Off تنظیم کنید تا کارت گرافیک شما را نادیده گرفته و با سیستم نرم افزار خود کار را ادامه دهد. با این کار مشکل باز نشدن نرم افزار Camera Raw برطرف خواهد شد ولی ممکن است در اجرای برخی افکت های دیگر به مشکل برخورد کنید که چاره ای نیست جز آنکه کارت گرافیک خود را ارتقا دهید که اگر لپ تاپ باشد راهی جز تغییر خود لپ تاپ نیست. اگر به تصحیح و درجه بندی عکسهای خام Raw علاقه دارید و میخواهید بدانید که حرفه ای ها چگونه این کار را انجام می دهد پکیج آموزش نرم افزار Camera Raw را مشاهده نمایید. برای رفتن به این تنظیم، از منوی Edit وارد گزینه Preferences شده و گزینه Performance را انتخاب کنید.