پکیجهای آموزشی
Loading...

شناخت بخشهای متعدد نرم افزار کمرا راو Camera Raw
و روشهای اجرا

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 1
14 دقیقه 22 آبان، 1401 مجموعه : آموزش کمرا راو
وقت اولین اجرای نرم افزار ادوبی کمرا راو Adobe Camera Raw رسید. برای اجرای این برنامه دو را وجود دارد : اجرا از طریق نرم افزار ادوبی بریج Bridge که به صورت کاملا مستقل ویرایش عکس ها را انجام دهید ...

وقت اولین اجرای نرم افزار ادوبی کمرا راو Adobe Camera Raw رسید. برای اجرای این برنامه دو را وجود دارد :

 • اجرا از طریق نرم افزار ادوبی بریج Bridge که به صورت کاملا مستقل ویرایش عکس ها را انجام دهید
 • اجرا از طریق نرم افزار ادوبی فتوشاپ Adobe Photoshop ، که در دو حالت اجرا می شود اول ، وقتی که یک فایل Raw به داخل فتوشاپ کشیده شود اجرا خواهد شد و دوم ، پس از باز نمودن یک تصویر ، از منوی فیلتر ، این برنامه را اجرا کنیم.

پیشنهاد من به شما استفاده از نرم افزار ادوبی بریج Adobe Bridge است چرا که هم دستیار خیلی عالی برای مدیریت و بهینه سازی تصاویر است و هم اینکه به عنوان یک عکاس ، نیازی به فتوشاپ ندارید مگر اینکه بخواهید طراحی کنید. خب ، بدون شک نیازمند شناخت خیلی خوب نرم افزار بریج نیز خواهید شد که در لینک زیر به شما کمک فراوانی خواهد نمود. لیست آموزش های بریج.

نرم افزار کمرا را Camera Raw یک نرم افزار طراحی نیست ، فقط یک نرم افزار ویرایشگر است. خبری از لایه های فتوشاپ نیست. اما خبرهای دیگری از تولید رنگ های اختصاصی ، رنگ های حرفه ای که در فتوشاپ ممکن است مقداری به سختی ایجاد شوند در آن ساده اجرا می گردند. پس خودتان را آماده کنید چون قرار است با آموزش حرفه ای این نرم افزار یک قدم مهم در دنیای ویرایش عکس بردارید.

نرم افزار کمرا را Camera Raw همیشه آپدیت باشد

اگر میخواهید در یک جریان مناسب ویرایش عکس همیشه روند عادی داشته باشید پیشنهاد میکنم که این نرم افزار را آپدیت کنید. به این دلیل که روز به روز دوربین های جدید تولید می شوند، اگر برنامه شما آپدیت نباشد امکان ویرایش عکس های Raw آن دوربین های عکاسی جدید را نخواهد داشت چون پروفایل این دوربین های جدید عکاسی توسط تولید کننده به شرکت ادوبی تحویل داده شده و در آپدیت بعدی نرم افزار قرار می گیرد که به محض آپدیت شدن ، امکان ویرایش بوجود خواهد آمد. همین اتفاق برای نرم افزاری مانند ادوبی بریج و فتوشاپ نیز رخ خواهد داد.

نیازی به آپدیت خود ادوبی بریج و فتوشاپ نیست

نرم افزار کمرا را Camera به این دلیل که تقریبا مستقل میباشد جدیدترین آپدیت آن را اگر نصب کنید کافی است و نیازی به آپدیت نمودن برنامه های ادوبی بریج و فتوشاپ ندارید. می توانید همان نسخه قبلی آنها را نگه دارید و فقط نسخه جدید نرم افزار کمرا را Camera Raw را آپدیت کنید. جدیدترین نسخه برنامه کمرا راو را دانلود کنید.

مشکلات استفاده از نسخه کرک شده کمرا را 

استفاده از لایسنس اورجینال نرم افزار کمرا را Camera Raw یک فرهنگ و یک امر ضروری است اما در جهان سوم با وجود قیمت های فراوان و متغیر روز به روز ، برای بسیاری عکاسان و علاقمندان به ویرایش عکس ، این امکان وجود ندارد. به سراغ نسخه رایگان آن خواهید رفت. نکته مهمی که باید آن را برای همیشه به یاد بسپارید اینکه ، این نرم افزارها پس از اتصال سیستم به اینترنت ، به سایت اصلی خود متصل خواهند شد و لایسنس را بررسی میکنند. اگر مانع این اتصال نشوید نرم افزار پس از مدتی از کار خواهد افتاد و با مشکلاتی روبرو می شوید. برای جلوگیری از این موضوع ، پیشنهاد میکنم که توسط نرم افزار امنیتی دکتروب این اتصال را مسدود کنید. در واقع یک تیر و دو نشان خواهید زد. هم امنیت عکس ها و اطلاعات را محفوظ می نمایید و هم مانع از کار افتادن برنامه ها می شوید.

لینک تهیه آموزش و محصول امنیتی دکتر وب

اولین اجرای عکس در کمرا را Camera Raw با ادوبی بریج Bridge

خب ، امیدواریم نرم افزار بریج را مطابق آموزش بالا که معرفی کردم یاد گرفته باشید. در لیست عکسها ، یکی را انتخاب و مطابق آموزش ، شکل ورود به برنامه را کلیک کنید. هر چقدر که این برنامه را بهتر بشناسید مطمئن باشید تکنیک ها و ترفندها و رنگ های زیباتری را روی عکس ها پیاده خواهید نمود.

معرفی اجمالی نرم افزار

 • توسط دو فلش بالا سمت راست ، برنامه را به صورت تمام صفحه تغییر دهید تا کل تصویر مانیتور را بپوشاند.
 • در مرکز تصویر ، پیش نمایش عکس و تغییراتی که روی آن می دهید را خواهید دید. همزمان ، پایین سمت چپ نیز نمای کوچکی از همان عکس وجود دارد. در پایین ، عکس های بیشتر اگر انتخاب نموده باشید ، لیست خواهند شد. بله می توانید چندین عکس همزمان وارد برنامه نموده و همزمان ویرایش کنید.
 • برای درشت نمایی در عکس انتخاب شده ، کلیدهای Ctrl با + موجب درشت شدن و Ctrl با - موجب کوچکتر شدن و Ctrl با 0 موجب تنظیم تمام صفحه شدن در یک نمای کامل عکس خواهد شد. با این سه دستور هر لحظه ی شما درگیر خواهد شد. همچنان ، اگر ذره بین را انتخاب کنید ، عملیات درشت نمایی و کوچک نمایی نیز با کلیک چپ انجام خواهد شد.

معرفی بخش نظارت هیستوگرام

یکی از ترفندهایی که در آموزش های اصلی مانی سافت یاد میگیرید ، شناخت عالی بخش های نظارت بر رنگ و نور در این نرم افزار است. در سمت راست بالا ، نموداری بنام هیستوگرام وجود دارد. وظیفه ی آن ، نمایش میزان روشنایی ، سایه ، میانه ، سفیدی ، سیاهی ، رنگ ها می باشد. مواظب است که در تصویر ، سفیدی و سیاهی مطلق وجود نداشته باشد چون این دو تون ، موجب ایجاد لکه مصنوعی در تصویر خواهند شد. این موضوع یکی از پایه ای ترین ترفندها و تکنیک های استاندارد نمودن تصویر است.

بخش پروفایل های آماده

این نرم افزار به فکر دو گروه ویرایشگر عکس بوده. گروه اول کسانی که میخواهند از پروفایلهای رنگ آماده و از قبل ارائه شده توسط ادوبی استفاده کنند و گروه دیگر ویرایشگران تصاویر حرفه ای که شاید بخواهند تنظیمات دلخواه رنگی خود را به مجموعه پروفایل رنگی آن اضافه کنند. در شروع به کار این پروفایل ها کمک زیادی به شما خواهند نمود ولی وقتی با آموزش کامل این نرم افزار که تولید نموده ایم به تسلط برسید ، کمتر از آنها استفاده می کنید چون یاد گرفته اید چگونه بسازید.

بخش کراپ یا کادربندی Crop

یکی از موضوعات خیلی مهمی که در دوره های عکاسی آموزش داده ایم ، قوانین کراپ یا کادربندی است که حین گرفتن عکس باید آن را رعایت کنید. بنا به دلایلی ممکن است در زمان عکاسی توسط شما یا عکاس دیگر ، رعایت نشده باشد ، این بخش به شما کمک می کند تا خطاهای کادربندی عکس را برطرف کنید. خطاهایی مانند ، کج بودن کادر ، حذف اضافه ها از کادر ، بستن کادر تصویر و از این قبیل. تنظیماتی دارد که یادگیری آنها لازم است.

بخش اسپات ریمووال Spot Removal

وقتی با این نرم افزار به خوبی آشنا می شوید متوجه خواهید شد که شاید برای بسیاری کارهای دیگر اصلا نیازی به استفاده از فتوشاپ نباشد. یک عکاس مگر اینکه بخواهد روی لایه کار کند و الی درون این برنامه آنقدر امکانات و توانایی گذاشته شده که تقریبا بی نیاز خواهید شد. بارها رخ داده که بخواهید جزئیاتی را در عکس خود حذف کنید ، مانند لکه و یا شاید یک سوژه. توسط این ابزار که خیلی خیلی هم حرفه ای است امکان آن را خواهید داشت. فرض کنید کنار ساحل عکس گرفته اید ، می خواهید شن های ساحل را از اضافه ها و سنگ ها و حتی بطری و آشغال ها خالی کنید ، به راحتی می توانید. البته در کنار حذف نمودن ، امکان کپی نمودن و ایجاد نمونه مشابه نیز وجود دارد.

برس دستکاری Adjustment Brush

نرم افزار کمرا را Camera Raw به دو روش عکس ها را ویرایش میکند : 

 • ویرایش کلی
 • ویرایشی موضعی

وقتی که بخواهید روی بخش خاصی از تصویر تاثیر بگذارید مثلا رنگ و شارپ و حتی نور را تغییر دهید میتوانید از حالت لوکال یا ویرایش موضعی توسط این برس یا براش استفاده کنید. امکان اضافه نمودن دستورات بیشتر به امکانات آن نیست و فقط همین گزینه هایی که می بینید را در اختیار شما قرار می دهد. با دیدن آموزش های کاملی که توسط نموده اید متعجب خواهید شد که چه کارهای بزرگی میتوان با آن انجام داد.

گرجویت Graduate

یکی از شاهکارها و ترفندهای حرفه ای است که در این نرم افزار گنجانده شده. مانند براش یا برس موضعی ، می توانید روی بخش هایی از تصویر ویرایش انجام دهید ، کلیدهای مخفی به عنوان تکنیک وجود دارد که می بایست آنها را یاد بگیرید و احتمالا در اینترنت موجود نیست چون تجربه هستند. این ابزار به صورت طیف عمل میکند ، یعنی از بالا به پایین ، پایین به بالا ، چپ به راست ، راست به چپ ، مستقیم و مورب ، کارهایی که انجام میدهد شاهکار هستند و تفاوت بزرگی میان عکس حرفه ای ها و سایرین ایجاد خواهد نمود.

فیلتر دایره های Radial Filter

این ابزار نیز مانند دو تای قبل ، به صورت موضعی یا لوکال کار می کند و به صورت دایره و بیضی می تواند زیبایی را به شما هدیه کند. من در پکیج های آموزشی کمرا را ، برای ایجاد تمرکز مخاطب عکس ، روی گل ها از آن استفاده نموده ام.

اسنپ شات Snapshot

فرض کنید میان چند درجه بندی رنگ و تنظیم عکس خود شک دارید که کدامیک بهتر است. چقدر خوب میشد اگر چند نمونه را کنار هم می توانستیم ببینیم. این بخش دقیقا همین کار را انجام می دهد. شما تنظیمات رنگی و نور را انجام می دهید ، با هر تغییر یک اسنپ شات ایجاد می کنید ، در نهایت چند اسنپ شات دارید ، با کلیک روی هر کدام همان تنظیمات را خواهید دید. کار بسیار جالبی است وقتی قصد انتخاب چندین تنظیم روی یک عکس را دارید.

نمونه آماده تنظیمات Presets

این بخش دو کاربرد خیلی مهم دارد که هم برای مبتدی ها و بعد برای حرفه ای ها در نظر گرفته شده است.

 • برای مبتدی ها برخی نمونه های رنگ از قبل آماده شده را قرار داده تا با یک کلیک ، تمام جزییاتش روی عکس یا عکس های انتخاب شده اعمال شود.
 • وقتی که با نرم افزار کمرا راو Camera Raw توسط آموزش های مانی سافت به صورت حرفه ای ویرایش عکس را انجام می دهید ، می توانید برای هر موضوع و پروژه خود ، پریست آماده درست کنید. به این روش در وقت ویرایش عکس ، صرفه جویی فراوانی خواهید نمود چون دیگر قرار نیست برای هر عکس کلی مراحل را تکراری را انجام دهید. مثالی میزنم تا پی به ارزش حرفه ای بودن ببرید. فرض کنید عکاس طبیعت هستید ، امروز به صحرا رفته اید و هفته بعد نیز همچنین ، حدود 100 عکس گرفته اید. از آنجا که شرایط آسمان ، نور ، رنگ شن ها یکسان است اگر یک پریست رنگ و تنظیمات استاندارد نمودن ایجاد کنید ، منبعد می توانید بر روی هر عکس با محتویات صحرا آن را اعمال کنید و شاید لازم به تغییر جزیی نیز داشته باشد. این پریست ها را به مرور زمان برای خود در سیستم ، ذخیره می کنید که اگر احیانا ویندوز یا مک را حذف نمودید باز هم بتوانید از آنها استفاده نمایید. ارزش این اتفاق یعنی ساخت پریست های آماده سفارشی برای خود را زمانی درک بیشتر خواهید نمود که عملا در کار وارد شوید.

نرم افزار ادوبی بریج را دست کم نگیرید

وقتی که کار شما با عکس در نرم افزار کمرا راو تمام شد می توانید کلید تایید را فشار دهید. در این شرایط وارد نرم افزار بریج خواهید شد. این نرم افزار به صورت لحظه ای تمام تغییرات داده شده را به شما نمایش می دهد. برای اینکه مقداری بیشتر به ارزش آن پی ببرید به چند نکته و ترفند هماهنگ میان این دو نرم افزار اشاره می کنم :

 • امکان حذف نمودن تمام ویرایش هایی که روی عکس انجام داده اید را به شما می دهد
 • امکان کپی نمودن ویرایش ها و کپی بر روی عکس های دیگر را به شما خواهد داد
 • قابلیت ویرایش و ورود به تنظیمات مجدد عکس را خواهید داشت
 • همین چند امکان مهم ، در وقت شما صرفه جویی فراوانی را انجام خواهد داد.

نمی دانم که مانند بسیاری افراد ، اشتباها ، خیلی ساده از کنار توضیحات آموزش ها می گذرید یا نه ، اما بدانید در توضیحات مانی سافت تکنیک ها ، ترفند و نکات فراوانی وجود دارد که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

سعی کردم در این ویدیو آموزشی ، شروعی خوب از یادگیری نرم افزار ادوبی کمرا راو Camera Raw را برای تان بوجود آورم. این راه را ادامه دهید و آموزش های دیگر را نیز مشاهده کنید. مانی سافت ، موفقیت شما در تهیه پکیج های آموزشی کامل تضمین می نماید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر