پکیجهای آموزشی
Loading...

10- آموزش محدوده امن Safe Margin در تدوین فیلم
با پریمیر پرو

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 0
10 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
درس دهم : محدوده امن یا Safe Margin ویدیو را رعایت کنید تا حرفه ای دیده شوید قبل از اینکه وارد نکته محدوده امن در تدوین فیلم با پریمیر پرو شوم ، لازم است نگاهی به این موضوع در هنگام فیلمبرداری داشته ...

درس دهم : محدوده امن یا Safe Margin ویدیو را رعایت کنید تا حرفه ای دیده شوید

قبل از اینکه وارد نکته محدوده امن در تدوین فیلم با پریمیر پرو شوم ، لازم است نگاهی به این موضوع در هنگام فیلمبرداری داشته باشیم. کسی که فیلمبرداری را خوب یاد گرفته باشد یعنی قواعد را به او آموزش داده باشد می داند که نباید در گوشه های تصویر ، بخش های مهم را قرار دهد. مثلا در یک تصویر که چهره شخص را نمایش می دهد نباید بینی شخص را در گوشه قرار دهد یا مثلا تصویر کامل یک ماشین را نمایش می دهد نباید لبه چراغ پشت را بیرون از کادر قرار دهد. به همین دلیل در نمایشگر دوربین ها دو خط سفید را می توانیم در حاشیه فعال کنیم تا اگر یادمان رفت ، این دو خط راهنمای ما باشند. به این دو خط سیف مارجین ، محدوده امن ، safe margin می گوییم. این نکته در تمام دوربین ها و ایرکرفت یا هلی شات نیز وجود دارد. نکند شما از آن دسته باشید که دوربین یا وسیله خود را نمی شناسید. برای یادگیری کامل دوربین و وسایل خود لبست آموزش های ما را مشاهده کنید.

چطور در نرم افزار پریمیر پرو این خطای غیر حرفه ای را مرتکب نشویم؟

اولین کاری که باید انجام دهید ، پایین پنجره پروگرم Program روی شکل آچار کلیک کنید و گزینه safe margin را فعال کنید و یا پایین پنجره ، روی شکل مثبت کلیک کرده و گزینه محدوده امن را گرفته و کنار سایر کلید ها رها و اوکی را بزنید تا در آنجا ثابت بماند. حال یکبار روی ان کلیک کنید تا در چهار طرف تصویر پریمیر پرو خطوط سفید ظاهر شوند.

چرا محدوده امن safe مارجین 2 خط دارد؟

بی دلیل نیست.

  • خط اول داخل برای این است که زیر نویس و عنوان های خود را بر روی آن تنظیم کنید. پایین موزیک ویدیو ، ویدیو گزارش ، اینترو و معرفی ، مستند ، عنوان ها در این قسمت گذاشته می شوند و همچنین لوگو یا نشان مورد نظر.
  • خط دوم که بیرون است برای رعایت نمودن اینکه بخش های مهم تصویر روی این خط نباشند و مقداری داخل مجاز هستید. اگر بیرون خط بیرونی تصویر یا عنوان مهمی را قرار دهید ممکن است در برخی نمایشگر ها به لبه بچسبد و حالت خوبی ندارد.

اگر زمانی تمایل داشتید بدانید که واقعا در تدوین فیلم با پریمیر پرو حرفه ای هستید ، به این نکته دقت کنید که آیا همیشه محدوده امن یا safe margin را رعایت نموده اید ؟ اگر روی برسد و آنرا دست کم بگیرید نمی توانید درجه حرفه ای به خود بدهید وقتی قواعد آموزش مانی سافت و تولید ویدیو را رعایت نکرده باشید.

تنظیم دقیق تر محدوده امن

برای اینکه دقت بالایی در گذاشتن عنوان و لوگو روی خطوط داشته باشید می بایست درشت نمایی پنجره پروگرم را بیش از 100 درصد قرار دهید. تنظیمات را اجرا نموده و دوباره به حالت فیت fit برگردانید.

روش های جایجا نمودن عنوان و لوگو روی محدوده امن

وقتی که لوگو را در تایم لاین گذاشتید ، دو راه برای جایجا نمودن آن و تنظیم دقیق روی خط سفید دارید

  • می توانیم در حالتی که درشت نمایی انجام دادیم ، لوگو را با موس به سمت خط بکشیم که اغلب خطاهای تنظیم ممکن است رخ دهد در حد پیکسل.
  • می توانید از پنجره افکت کنترل و بخش موشن کمک بگیرید و با دو عدد به چپ و راست و بالا و پایین تغییر دهید ، این کار بسیار دقیقتر و می توان گفت حرفه ای اتر خواهد شد مخصوصا زمانی که مثلا بالا سمت چپ لوگو می گذارید و موازی آن در پایین سمت چپ قرار است عنوان بگذارید.

تمام آموزش های ما با عشق و سخت تمرین نمودن تولید می شوند لطفا آنها را به دوستان خود معرفی کنید. آموزش درج لوگو را نیز مشاهده نمایید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر