پکیجهای آموزشی
Loading...

بهترین پردازنده Cpu برای تولید ویدیو با پریمیر پرو
و افتر افکتس

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 2
22 دقیقه 07 مرداد، 1402 مجموعه : آموزش سخت افزار
3. آشنایی با انواع پردازنده یکی از اصلی ترین قطعات هر سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که بر خلاف صحبت بسیاری افراد که می گویند باید قوی ترین یا سریع ترین را انتخاب نمود. برخلاف سایرین : مانی ...

3. آشنایی با انواع پردازنده

یکی از اصلی ترین قطعات هر سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که بر خلاف صحبت بسیاری افراد که می گویند باید قوی ترین یا سریع ترین را انتخاب نمود.

برخلاف سایرین : مانی سافت می گوید، پردازنده اصلی باید بر اساس نوع نرم افزار و کارایی آن و همچنین نوع ویدیو هایی که قرار است ویرایش شوند انتخاب گردد.

. تاثیر و کارایی سی پی یو CPU در ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

از همین ابتدا بدانید که بیشترین فشار کار با ویدیو، بر روی دوش این قطعه می باشد. بسیاری افراد در حین ویرایش ویدیو با مشکلاتی مانند :

 • کند بودن پخش ویدیو در تایم لاین
 • روان نبودن نمایش افکت
 • سرعت پایین در خروجی نهایی

به صورت دائمی روبرو هستند. به صحبت فروشندگان اعتماد و سی پی یو را خریداری نموده اند. هر سی پی یو یا پردازنده ای مناسب ویرایش ویدیو با نرم افزارهای حرفه ای نیست. برای اینکه بدانید چه نوع پردازنده ای را برای نرم افزارهای پریمیر پرو و افترافکت انتخاب کنید این بحث مهم را باز تر می نماییم.

به صورت کلی، دو شرکت بزرگ انواع سی پی یو یا پردازنده ها را می سازند :

 • پردازنده های اینتل Intel
 • پردازنده های ای ام دی AMD

هر کدام از این دو نوع، دارای مدل هایی هستند که برای مصارف متفاوت تولید شده اند. بزرگترین اشتباه در انتخاب، در همین مرحله رخ می دهد. فروشنده تا عنوان ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس را می شنود به سراغ قوی ترین پردازنده می رود اما قوی ترین را گاها اشتباه متوجه می شود، شاید تقصیر نداشته باشد چون فنی نیست و فقط فروش انجام میدهد پس شما هستید که باید در انتخاب قطعات دقت بیشتری داشته باشید. قوی ترین و سریع ترین دو قابلیت هستند که بر حسب نیاز باید یکی از آنها انتخاب شود.

. پردازنده های اینتل Intel برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

این شرکت بسیار با سابقه است و در لیست تولیدات خود، چند نوع را ارائه می دهد :

 • پردازنده های (پنتیوم Pentium
 • پردازنده های (سلرون Celeron)
 • پردازنده های (کور Core)
 • پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon

در این مرحله باید یک انتخاب مهم را انجام دهید. به نوع فعالیت خود با نرم افزار مد نظر فکر کنید، کدامیک از موارد زیر مد نظر شماست ؟ 

 • روان بودن پخش ویدیو در تایم لاین و حین ویرایش
 • سرعت بیشتر در زمان رندر و تهیه فایل نهایی

اگر این دو گزینه را مد نظر دارید حتما باید نوع Core را انتخاب کنید. گزینه های Celeron و Pentium برای استفاده های اقتصادی و کارهای معمولی طراحی شده اند اما نوع Core برای کارهای حرفه ای و پر فشار و انجام وظایف سنگین هستند. پردازنده Core معمولا با نام های i3 , i5 , i7 , i9 که تا این زمان تولید شده و در آینده نیز گزینه های بعدی تولید خواهند شد می باشند. بزرگ شدن این اعداد نشانه جدیدتر، قوی تر و سریع تر بودن است.

سرعت و قدرت

در زمان انتخاب، با دو گزینه ی خیلی مهم که در هر پردازنده Core طراحی شده و برای کار با پریمیر پرو و افتر افکتس مهم هستند روبرو خواهید شد :

 • سرعت فرکانس پردازنده که با اعدادی بیشتر از چند هزار مثلا Core i7 7700 دیده می شوند
 • تعداد هسته پردازنده که برای مصارف قدرتی در نظر گرفته شده اند که در حال حاضر از 2 هسته تا 28 هسته ایجاد شده است

در انتهای مبحث انتخاب پردازنده، به این نتیجه خواهید رسید که باید یکی از این دو قابلیت را در اولویت قرار دهید.

تکلیف پردازنده های سرور Server و Workstation با نام زئون Xeon چیست ؟

این پردازنده بیشتر برای پردازش های قدرتی و طولانی مدت طراحی شده اند. افرادی که از چنین مدلی استفاده می کنند معمولا باید دو پردازنده و بیشتر را خریداری کنند که البته مادربورد نیز باید قابلیت نصب تعداد را داشته باشد. دستگاهی با چنین پردازنده ای به همراه منبع ذخیره مناسب، روزها، ماه ها و سالها می تواند بدون وقفه روشن بوده و مشغول پردازش باشد. این نوع پردازنده تمرکز بیشترش روی هسته گذاشته شده که قدرتی است تا سرعتی. اگر تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این پردازنده ها دارید صفحه شرکت اینتل برای پردازنده سرور و وورک استیشن را مشاهده کنید.

این سری پردازنده یعنی زئون، دارای قدرتی بسیار بالا و کارایی فراوانی است در این حد که پردازنده های آن در حال حاضر تا 28 هسته را دارا هستند در صورتی که سریعترین پردازنده core i9 بین 8 تا 18 هسته دارد. تیم های تولید ویدیو، از این پردازنده بیشتر برای عملیات رندرینگ  انیمیشن و سه بعدی که کاری بسیار زمان بر و سنگین است بهره می برند، ولی در شرایطی نیز برای ویرایش و تولید ویدیو نیز قابل استفاده خواهند بود که پایینتر به آنها اشاره شده است.

. پردازنده های AMD برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

شرکت AMD یکی از رقبای شرکت اینتل است که در سالهای گذشته به پردازنده های خنک یا سرد معروف می باشد. این شرکت با تکنولوژی که در ساخت این قطعه به کار برده موجب شده تا دمای تولید شده آن بسیار بسیار کمتر از اینتل باشد اما از طرف دیگر طی سالهای گذشته در مقابل قدرت و سرعت اینتل سر تعظیم فرود آورده است. ولی به تازگی موضوع دما را مقداری کنار گذاشته و به سراغ کارایی و سرعت رفته و برند Ryzen را تولید نموده است. این شرکت آنقدر تلاش کرد تا بالاخره در سال 2021 میلادی، پردازنده هایی قوی تر از شرکت اینتل و هر رده خود را به بازار ارائه نمود.

توانایی بیشتر پردازنده amd از شرکت اینتل در پریمیر پرو سال 2021

در تصویر بالا هر رنگی که بیشتر است نشانه قوی تر بودن می باشد. طی آزمایشاتی که در شرکت های آنالیز با نرم افزار پریمیر پرو انجام شد، پردازنده های AMD Ryzen 9 بسیار قوی تر از intel core i9 شدند. البته مبارزه به این جا ختم نخواهد شد و در آزمایش بعدی نیز برگ برنده دیگر نصیب AMD شد.

مقایسه کارایی پردازنده های amd و اینتل با نرم افزار هندبریک handbrake

مقایسه انجام شده در یک مبارزه عادلانه میان این دو شرکت تولید کننده پردازنده، با عملیات Encode یا تبدیل فایلهای ویدیویی با نرم افزار هندربریک Handbrake، پردازنده های amd با تبدیل بیشتر فریم بر ثانیه رتبه برتری را کسب نمودند. منبع آزمایشات بالا.

نگاهی به نرم افزار هندبریک Handbrake

غیر ممکن است که تولید کننده ویدیو و فیلم بشوید اما به سراغ این نرم افزار بی نظیر نروید! هر ویدیویی که تولید می شود حجمی دارد، در بسیاری شرایط به دلایل متعدد نیازمند کاهش حجم و همزمان حفظ کیفیت هستیم. نرم افزار هندبریک، متخصص این تبدیل ویدیو می باشد که تا کنون هیچ نرم افزار حرفه ایه دیگری چنین قابلیتی را ایجاد ننموده و جالب اینکه، هندبریک یک نرم افزار رایگان است. پیشنهاد می کنیم که روش تبدیل و کاهش حجم فیلم و ویدیو با نرم افزار هندبریک handbrake را حتما یاد بگیرید.

4. انتخاب بهترین پردازنده برای پریمیر پرو و افترافکتس

در توضیحی توسط شرکت ادوبی آمده است که اگر قصد دارید با افترافکتس کار کنید، گزینه سرعت بیشتر فرکانس را انتخاب نمایید اما اگر با پریمیر پرو کار می کنید تعداد هسته بیشتر، گزینه مناسبی است. این توضیح به دلیل تفاوت در نوع ساختار و فرآیند متفاوت ویرایش های ویدیویی هر دو نرم افزار می باشد. اگر دو پردازنده به مشخصات core i7 3900 با 4 هسته و core i7 4200 با 2 هسته باشد، گزینه اول برای پریمیر پرو و گزینه دوم برای افترافکت مناسب هستند. در مثالی دیگر اگر دو پردازنده به مشخصات core i9 10800 با 8 هسته و core i9 11200 با 12 هسته در انتخاب های شما باید، برای پریمیر پرو ،بجای 400 فرکانس سرعت بیشتر، بهتر است 4 هسته بیشتر را انتخاب کنید.
حداقل مشخصات پردازنده را از نوع اینتل core i7 و corei 9 اعلام می دارد و در مورد پردازنده amd نیز فرکانس سرعت را در محدوده اینتل ها انتخاب نمایید مثلا اگر از یکطرف core i7 با فرکانس 8700 و 4 هسته باشد، می بایست در طرف دیگر مقایسه، مثلا amd ryzen 6500 با 4 هسته باشد، منظور این است که مقایسه را عادلانه با پردازنده های هم رده انجام دهید.

پیشنهاد ادوبی : شرکت ادوبی، قابلیتی بنام کوییک سینک برای افزایش سرعت و کارایی در هر دو نرم افزار طراحی نموده که فعلا فقط در پردازنده های اینتل وجود دارد و مختص به تولید کنندگان ویدیوهایی است که با ساختار h264 , h265 و کدک HEVC فعالیت دارند.
پردازنده های AMD را به تیم ها و افرادی که با فرمت های ویدیویی Mov, Arri, Red, و فرمت های برودکست فعالیت دارند توصیه می نماید و البته Xeon هم گزینه مناسبی است

با این توضیحات دلیل نمی شوند که برای ویرایش راش های گرفته شده نتوانیم از پردازنده اینتل هم استفاده کنیم، این امکان وجود دارد اما صحبت این است که هزینه ها بر اساس نیاز اصلی صرف شوند بهتر است. روش و ساختار ویدیو های شما روی پردازنده انتخابی تاثیر گذار می باشد. البته که با همه پردازنده ها می توانید تولید ویدیو را اجرا کنید ولی بحث بر سر هزینه انجام شده و سرعت بدست آمده می باشد. منبع

جداول مقایسه پردازنده ها

دو صفحه مهم که حاوی مشخصات کامل مدل، فرکانس و تعداد هسته پردازنده ها می باشند را برای شما آماده نمودیم، با نگاهی گذرا به ستون فرکانس و تعداد هسته می توانید مقایسه خوبی میان هم رده های هر دو پردازنده انجام دهید و پس از انتخاب، نسبت به برآورد قیمت اقدام نمایید.

جدول مشخصات پردازنده های اینتل

جدول مشخصات پردازنده های AMD

لینک مقاله اصلی که تمام قطعات توضیح داده شده اند. مشاهده

نمایش بیشتر
نمایش کمتر