پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

معرفی پکیج آموزش پلاگین بوریس موکا پرو Boris Mocha
pro در پریمیر پرو

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 4
16 دقیقه 07 مرداد، 1402 مجموعه : آموزش پریمیر پرو 3989
توضیحات
موکا پرو mocha pro یک پلاگین و یک نرم افزار است که توسط شرکت بوریس برای انجام تغییرات و کار بر روی ویدیو ساخته شده است. موکا پرو هم میتواند به عنوان یک پلاگین بر روی نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم نص ...

موکا پرو mocha pro یک پلاگین و یک نرم افزار است که توسط شرکت بوریس برای انجام تغییرات و کار بر روی ویدیو ساخته شده است. موکا پرو هم میتواند به عنوان یک پلاگین بر روی نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم نصب شود و هم میتواند به صورت مستقل مانند یک نرم افزار جداگانه در ویندوز و مک نصب شود.

با این پلاگین عملیات خیلی حرفه ای مانند ماسک، ترکینگ و روتوسکوپی را انجام داد. البته توانایی های این پلاگین و نرم افزار خیلی فراتر از موارد گفته شده است که بصورت ماژول درون آن قرار گرفته اند.

در این ویدیو که برای رسیده به پاسخ موکا پرو چیست ساخته شده، قابلیت های اصلی و معرفی پکیج آموزشی پریمیر پرو گفته شده اند. 

این ویدیو شامل پیش نمایشی از پکیج آموزش سری اول پلاگین موکا پرو Mocha pro و آنچه که توسط نکات گفته شده خواهید آموخت می باشد.

این پلاگین بجز پریمیر پرو میتواند در نرم افزارهای حرفه ایه دیگر تدوین فیلم نیز مانند فاینال کات ، داوینچی ، اوید ، ادیوس ، سونی وگاس و سه بعدی ها مانند افتر افکت ، نیوک نصب شود.

برای یادگیری کار با پلاگین موکا پرو صفحه پکیج آموزش پلاگین موکا پرو در پریمیر پرو - روتوسکوپ و ماسک تخصصی - شماره 11 را مشاهده نمایید.

صفحه معرفی پلاگین و نرم افزارهای شرکت بوریس اف ایکس Borisfx را مشاهده نموده و با پلاگین های دیگر بوریس آشنا شوید.

چرا باید از پلاگین موکا Mocha Pro استفاده کنیم ؟

بسیاری از کارهایی که تصور میشود در نرم افزارهای دو بعدی تدوین فیلم مانند فاینال کات و پریمیر پرو ... انجام نمیشود و فقط باید در نرم افزارهایی مانند افتر افکتس انجام شود، را میتوان انجام داد که به برخی از آنها در لیست زیر اشاره شده است :

 • ردیابی سوژه یا ترک نمودن
 • حذف سوژه در فیلم در فریم های متوالی
 • کاهش لرزش تکان های ناگهانی
 • تغییر هر بخش از ویدیو با هر نوع چرخش دوربین
 • جایگذاری انواع تصویر در هر کجای نما
 • قراردادن تصویر در هر چهار چوب یا محدوده به صورت اتوماتیک

و بسیاری دیگر را از این به بعد میتوانید در نرم افزارهای دو بعدی خود اجرا کنید و این خبر خیلی خوبی است.

آشنایی با قابلیت های بیشتر پلاگین و نرم افزار موکا پرو :

 • حذف افراد در فیلم و به هر مقدار فریم
 • تغییر بخشی از ویدیو قبلی با ویدیو و عکس جدید
 • درج لوگو روی پیراهن سوژه
 • انتخاب بخشی از صورت و روتوش
 • حذف جوش و لک
 • تغییر لوگو روی هر نوع جعبه
 • کاربرد فراوان در تیزرسازی
 • انتخاب هر نوع محدوده ای که سخت باشد
 • انتخاب صورت برای درجه بندی رنگ
 • انتخاب هر نوع سوژه و شی متحرک
 • ویرایش ویدیو کلیپ های عروسی و فرمالیته
 • قابلیت استفاده فراوان در موزیک ویدیو
 • کاربردهای زیاد در فیلم های سینمایی
 • حذف میکروفون از یقه
 • حذف میکروفون بالای تصویر
 • حذف لوگوی لباس
 • حذف بسیاری جزئیاتی که در تحرک هستند و همچنین ثابت.
 • جداسازی چشم و لب و گونه برای ریتاچ یا روتوش جداگانه با حرکات پیچیده

یک دستیار حرفه ای برای درجه بندی رنگ های کالوریست

اگه نمیدونید کالوریست کیه اینجا کلیک کنید. این افراد در زمان درجه بندی و اصلاحات نوری و رنگی در ویدیوها، گاها با مشکلاتی روبرو میشن که پلاگین موکا پرو میتونه دستیار خوبی براشون باشه. فرض کنید تمام تصویر رو تنظیم رنگ کردین، به دلیل نورپردازی یا فیلمبرداری نا مناسب، کارهای شما روی صورت یا ماشین یا چشم های سوژه تاثیر منفی گذاشته. در این شرایط اول سراغ ماسک در خود پریمیر پرو میریم اما چون توانایی هاش محدوده و خیلی سخت میشه محدوده رو باهاش انتخاب کرد، اونجاست که موکا پرو خیلی آسون اون محدوده رو انتخاب میکنه و کار تمام میشه.

جلوه های ویژه بدون موکا پرو خیلی سخت میشن

در انجام جلوه ویژه و تکنیک های سخت، باید به افتر افکت بریم. اما الان در پریمیر پرو هستیم پس خبری از افتر افکت نیست. حالا باید بتونیم در همین پریمیر پرو و فقط با پلاگین موکا پرو کارهایی رو بکنیم. مثالی بزنم. توی فیلمهای سینمایی و حرفه ای به چراغ های ماشین ها توجه کنید، یک نور زیبا دارن. اون نور واقعا برای خود چراغ نیست و بعدا با جلوه های ویژه بهش اضافه کردن. اینکارها اغلب در افتر افکت انجام میشدن اما الان میتونید براحتی در پریمیر پرو هم انجامش بدین. با موکا پرو اول چراغ ها رو در تعداد فریمی که هستنش ترک میکنیم و از پلاگین بوریس کانیتنیوم Bcc اون نورها رو روی چراغ ها میزاریم. چقدر خوشحال کننده است که با ده دقیقه ادیت میتونیم چنین زیبایی رو اجرا کنیم. البته این فقط یک مثال ساده از ترکینگ Tracking بود. این ترکینگ خیلی خیلی پرکاربرده. صفحه معرفی پلاگین بوریس کانتینیوم Bcc را مشاهده نمایید.

انجام سانسور پوششی به سادگی

وقتی میگم سانسور حتما سریع ذهنتون میره روی پوشوندن حجاب مو و صورت، بله کاملا درسته. اینکارها براحتی ازش بر میاد. اما فکر کنید وقتی میتونه چنین کارهایی رو در کمتر از چند دقیقه انجام بده، دیگه چه کارهایی ازش بر میاد. با دیدن این دوره متوجهشون میشید.

آنچه تدوینگران باور دارند

موکا پرو یک ابزار جادویی است. بدون شک همینطور است. کارهایی که به واسطه یادگیری صحیح و تمرین حرفه ای با پلاگین موکا پرو Mocha Pro میتوانیم انجام دهیم باور نکردنی هستن. در نرم افزارهایی دو بعدی که دیگر شاهکار است. انجام پردازش های طولانی با سیستم های با مشخصات پایینتر ، واقعا معجزه است. صفحه معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای ویندوز و مک را مشاهده نمایید.

روشهای استفاده از پلاگین موکا پرو

شرکت بوریس دو حالت کلی استفاده از پلاگین را به کاربران خود پیشنهاد نموده است. برای اینکه بتوانید بهترین روش را انتخاب و آموزش را شروع کنید بهتر است نیازهای خود را مطابق توضیحات پایین بررسی نمایید. میتوانید به صورت پلاگین روی نرم افزارهای تدوین خود نصب و یکپارچه کار کنید و یا به صورت نرم افزار مستقل وارد آن شوید.

استفاده به صورت مستقل یا پلاگین ؟

همانطور که توضیح دادم ، از این نرم افزار میتوانیم به دو روش استفاده کنیم. میتوانیم مانند یک نرم افزار مستقل کنیم و یا توسط نرم افزارهای تدوین و جلوه ویژه بعنوان پلاگین استفاده شود. کارایی نرم افزارها در این دو حالت متفاوت است و این شما هستید که باید روش را انتخاب کنید. برای بسیاری از نیازها و تدوینگران ، استفاده به صورت پلاگین خیلی مناسب تر است. در ادامه به برخی تفاوت های دو روش اشاره میکنم :

 1. پروژه های بزرگ روتو : برخی تدوینگران ، روتو آرتیست های حرفه ای هستند. یعنی عملیات روتو فراوانی انجام می دهند. این افراد بهتر است از حالت مستقل موکا کمک بگیرند. به همین دلیل نیازی به استفاده از نرم افزارهایی مانند پریمیر پرو ، داوینچی ، فاینال کات نیز نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر شما ، افرادی که به صورت تخصصی روتو انجام می دهند ، وارد نرم افزارهای تدوین نمی شوند ، با قابلیت موکا پرو مستقل ، تمام روتو های انجام شده را برای تیم و دیگر تدوینگران ارسال میکنند و آنها ترک های انجام شده را وارد نرم افزار خود خواهند نمود. به این صورت یک روتو کار نیاز به استفاده از نرم افزارهای تدوین ندارد. خیلی جالب است که یک فرد تمام وقت خود را فقط برای روتو بگذارد ! شنیده بودین ؟ خب این هم یک تخصصه. این افراد روتو کار برای کالوریست ها و تیم های جلوه های ویژه این کار را انجام می دهند چون عملیات روتو در بسیاری شرایط ممکن است زمانبر باشد و پروژه درجه بندی رنگ را به تعویق خواهد انداخت ، پس اگر روتو از قبل وجود داشته باشد ، کار کالریست Colorist ساده خواهد شد. کالوریست را بهتر بشناسید.
 2. برنامه نویسی پایتون : این نرم افزار دارای یک موتور تحلیل قوی برای برنامه نویسان پایتون Paython می باشد. اگر در این زمینه فعالیت دارید بهتر است از حالت مستقل برنامه استفاده نمایید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده موکا در پایتون.
 3. نرم افزارهای غیر پذیرش : اگر از برنامه هایی مانند تری دی مکس ، افتر افکتس سی اس 6 ، استفاده میکنید ، چون این نرم افزار به صورت پلاگین روی آنها کارایی ندارد ، پس باید به صورت مستقل دستورات و نیازهای خود را اجرا کنید. برای بررسی اینکه از موکا پرو به صورت پلاگین در چه نرم افزارهایی میتوانید استفاده کنید از راهنمای فنی موکا پرو کمک بگیرید.
 4. کارایی : در برخی شرایط نسخه مستقل موکا پرو از نسخه پلاگین خود عملیات ردیابی را سریعتر انجام می دهد. اگر میخواهید در پروژه های بزرگ از آن استفاده کنید و مقدار رم کمی در اختیار دارید ، نسخه ی مستقل آن سرعت بیشتری دارد.
 5. مزیت های استفاده به صورت پلاگین : بهترین مزیت آن ، دیدن تاثیر نهایی کار در تایم لاین است. میتوانید همان لحظه پیش نمایش بگیرید. خروجی تهیه کنید. نیازی به اکسپورت گرفتن مسیر ردیابی شده در موکا مستقل ندارید. همه چیز یکجا در اختیار شماست. اگر با نرم افزارهای تدوین کار میکنید پس بدون شک به صورت پلاگین و مطابق آموزش های همین پکیج و نسخه های بعدی استفاده نمایید.

تفاوت در نسخه ها

در این پکیج آموزشی ، ممکن است برخی نکات جزیی توضیح داده نشوند چون تاثیر اصلی آنها در نرم افزارهای سه بعدی نمایان خواهد شد. برای نرم افزارهای سه بعدی نیز پکیج هایی در آینده تولید خواهیم نمود. پیشنهاد میکنم مقایسه امکانات این نرم افزار را در شرایط متفاوت و نرم افزارهای مختلف ، در لینک https://borisfx.com/products/mocha-pro/ مشاهده نمایید.

بخشهای اصلی پلاگین موکا پرو

این پلاگین از چندین بخش اصلی و پرکاربرد ساخته شده که هر کدام در زمان هایی خاص کارآمد خواهند شد. در این پکیج آموزشی تا حد مورد نیاز ، بسیاری از بخش ها را با ذکر مثال کاربردی که گاها شما را به چالش می کشانند توضیح دادیم.

سیستم ماژولار : این نرم افزار درون خود ماژول (ابزار) های متعددی دارد که هر کدام کاری انجام می دهند. برخی از این ماژول ها در نرم افزار افتر افکت کارایی داشته و در نرم افزارهای دیگر کارایی ندارند چون نرم افزار افتر افکت مجهز به سیستم هایی مانند دوربین و امکانات بیشتر است.

ماسک و انتخاب : با استفاده از این برنامه قدرت بسیار بالایی در سلکت یا انتخاب محدوده ها دارید. چیزی شبیه به روتوسکوپ افتر افکت اما با توانایی و کیفیت خیلی بیشتر. این امکان وجود دارد که انتخاب شما کاملا دستی و نقطه ای باشد و در کنار آن ، امکان استفاده از انتخاب کننده مغناطیسی برای سرعت بیشتر نیز امکان پذیر است.

استفاده از GPU : در حین انجام کار ، از سیستم شتاب دهنده کارتهای گرافیکی بهره می برد مخصوصا وقتی که بخواهیم سوژه یا موضوعی را از تصویر حذف کنیم. 

ماژول حذف اشیا : امکان حذف عناصر ناخواسته ای مانند ، سیم ، سکو ، تصاویر 360 درجه ، علائم و نشانه ها و هر چیزی که تمایل داشته باشید را با سرعت و دقت بالا انجام خواهد داد. این قابلیت شبیه به تکنولوژی Content Aware در فتوشاپ و افترافکت است. با هوش مصنوعی بالا و تشخیص پیکسل های تمیز ، امکان بازسازی نمودن پیکسل ها را ایجاد خواهد نمود. همین ماژول موجب محبوبیت خیلی زیاد آن از طرف کاربران افتر افکت شده است.

ماژول درج تصاویر : قابلیتی فوق العاده. وقتی که میخواهیم درون یک کادر که ماسک یا روتو شده ، تصویر دیگری قرار دهیم ، با دقتی بالا و ایجاد اعوجاج و تاری واقعی در حاشیه ها این کار را انجام میدهد. این عملیات به نوعی VFX است که در جلوه های ویژه پرکاربرد می باشد.

ماژول اعوجاج لنز : مشکلاتی که بخاطر لنز دوربین ها در زمان فیلمبرداری رخ میدهد را برطرف میکند. اعوجاج معمولا کج ماوج شدن خطوط عمودی و افقی هستند که بجای اینکه خیلی مستقیم باشند ، دارای خمیدگی هایی خواهند شد.

سیستم Stereoscopic : این بخش اختصاص داده شده به تصاویر 360 درجه. برای ردیابی و ترک نمودن تصاویری که شبیه به چشم انسان گرفته شده اند یعنی همان حالت دو چشم. بدون این قابلیت ، دنبال نمودن و روتوسکوپ نمودن تصاویر کار خسته کننده و تکراری خواهد شد.

نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری آپدیت 2020.1.0

 • سیستم عامل مک 10.12 به بالا
 • سیستم عامل ویندوز 7-8-10 آپدیت و نسخه 64 بیت
 • حافظه رم 8 گیگابایت و بالاتر که توصیه ما حداقل 16 گیگابایت می باشد
 • حافظه های اس اس دی و NVMe پیشنهاد می شود
 • کارت گرافیک پیشنهادی شرکت بوریس در این لینک
 • ادوبی پریمیر پرو از نسخه 2014 تا 2021 آپدیت 15.1 و بالاتر را باید آزمایش کنید
 • اوید مدیا نسخه 8 آپدیت 2020
 • مشخصات دقیقتر در سایت بوریس در این لینک

مشترک بودن در نرم افزارهای دو بعدی تدوین و افتر افکت

درست است که این دوره آموزشی با پریمیر پرو ساخته شده اما ادیتورهای نرم افزارهایی مثل داوینچی ریزالو، فاینال کات، سونی وگاس، ادیوس و اوید هم میتونن ازش استفاده کنن. فرقش اینه که باید موکار پرو در اون نرم افزارها نصب بشه. دستورات و تکنیک های درون این پلاگین در تمام نرم افزارهای گفته شده کاملا یکسان بوده و فقط ممکنه در تایم لاین نرم افزار اختلافاتی وجود داشته باشد.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.