پکیجهای آموزشی
Loading...

آموزش ویرایش ویدیو فرمت لاگ Log، شستن ویدیو و
درجه بندی رنگ حرفه ای

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 4
4 دقیقه 30 تیر، 1402 مجموعه : مفهومی
لاگ Log مخفف کلمه لوگاریتمیک Logarithmic گاما و منحنی های محاسباتی است و تمام سعی این پروفایل لاگ Log، ممانعت از بوجود آمدن سیاهی خالص و سفیدی خالص و درخشندگی زیاد و در عین حال ذخیره تمام جزئیات تصاوی ...

لاگ Log مخفف کلمه لوگاریتمیک Logarithmic گاما و منحنی های محاسباتی است و تمام سعی این پروفایل لاگ Log، ممانعت از بوجود آمدن سیاهی خالص و سفیدی خالص و درخشندگی زیاد و در عین حال ذخیره تمام جزئیات تصاویر تشکیل شده در سنسور دوربین است.

در پروفایل ویدیو لاگ Log دارای کمترین کانترست هستیم، یعنی نقاط روشن و تاریک ما دارای کمترین میزان در حد خود هستند، سیاهی و سایه به طوسی و خاکستری روشن تبدیل میشوند و سفیدی و روشنایی نیز همچنین.

بر روی ویدیو با پروفایل لاگ Log حتما باید عملیاتی مانند وایت بالانس، تنظیم نور، تنظیم رنگ، درجه بندی تون ها اجرا کنیم و الی یک ویدیو خواهیم داشت که فلت با تخت است یعنی خاکستری، دارای رنگ های بی جان، بی حال و انگار زندگی در آن جریان ندارد، چیزی شبیه به فرمت Raw.

چرا باید از پروفایل لاگ Log در ویدیوکلیپ و موزیک ویدیو استفاده کنیم؟

پروفایل لاگ Log در زمان ذخیره سازی، جزئیات فراوانی را از سنسور دوربین درون خود جای میدهد و با سبک ذخیره ی کانترست خیلی کم، عدم ذخیره ی سفیدی خالص و سیاهی خالص، موجب میشود بتوانیم جزئیات کامل پیکسل ها را در روشنایی و سایه داشته باشیم.

با ذکر یک مثال کامل شما را متوجه توانایی بسیار بالای ویدیو با پروفایل لاگ Log میکنم، در یک اتاق نشسته اید، پنجره ای پرنور پشت سر شماست، در این شرایط نور پشت سر شما زیاد و خود شما در تاریکی به سر میبرید، ابزار نورپردازی برای چهره یا رنگ پوست شما را نیز نداریم، در این مرحله به چالش کشیده میشویم، فیلم رکورد شده، حالا باید تدوین کنیم، اگر نور را زیاد کنیم، خب چهره بهتر میشود، اما همزمان نور پنجره نیز شدت خواهد یافت و اصطلاحا Overexposure خواهد شد، اگر درست نکنیم چهره تاریک است، احتمالا باید به سراغ ماسک در پریمیر، فاینال کات، داوینچی برویم و به صورت جداگانه و ترکینگ این موضوع را حل کنیم البته اگر سوژه مقابل دوربین خیلی متحرک نباشد. این مشکل برای اغلب فیلمبردارها و تدوینگرها بوجود می آید و اغلب یا به دلیل نابلدی فیلمبردار است، یا مجبور شدن و در شرایط قرار گرفتن.

اطلاعاتی که پایین براتون مینویسم حاصل تجارب تیم مانی سافت و این علم هست که بدون شک کمک بزرگی به شما خواهند نمود.

چرا باید از فرمت ویدیولاگ Log استفاده کنیم؟

این عکس پروفایل عادی همه دوربین ها هست که در یک اتاق با این شرایط با این میزان نور رکورد میشود

ویدیو لاگ Log چه تاثیری در کلیپ ما دارد؟

اینهم زمانی که قصد داریم مشکل نور زیاد تصویر را بهبود بخشیم

تنظیم فرمت لاگ دوربین

حالا تنظیم دوربین را روی رکورد با فرمت لاگ Log قرار دادیم، میبینید که میزان خاکستری در تصویر زیاد شده، یعنی چیزی بعنوان سیاهی و سفیدی خالص در تصویر نیست

تصحیح رنگ با فرمت لاگ Log در تدوین فیلم با مانی سافت

این هم بهترین حالت تصویر که بعد از رکوررد با پروفایل لاگ Log با نرم افزاری مثل پریمیر، داوینچی، فاینال کات، استاندارد میشود، میبینید که بیرون از پنجره همه چیز واضح است، چهره روشن است و حتی میتوانیم بیش از این نیز تصحیح کنیم.

مقایسه تصحیح رنگ با فرمت لاگ Log در تدوین فیلم

در این سه تصویر، مقایسه ای برای شما انجام داده ایم، اولین سمت چپ بدترین نوع فیلمی است که یک فیلمبردار میتواند بگیرید، تصویر وسط، چهره تاریک است و تصحیح روی رنگ ها تاثیر منفی دارد، اولین سمت راست، بهترین نتیجه ای است که با فرمت لاگ Log رکورد و تصحیح میشود.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر