پکیجهای آموزشی
Loading...

آموزش تکنیک تدوین فیلم چند دوربین با پریمیر پرو
Premiere pro کاربرد موزیک ویدیو و ساخت کلیپ

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 7
41 دقیقه 07 مرداد، 1402 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
سلام. با این ویدیو آموزشی قصد دارم به شما یاد بدهم که چگونه فیلم و فوتیج از چند دوربین مختلف و متفاوت را با نرم افزار پریمیر پرو تدوین کنید. این تکنیک برای ساخت موزیک ویدیو و فیلم های مستند بیشتری کا ...

سلام.

با این ویدیو آموزشی قصد دارم به شما یاد بدهم که چگونه فیلم و فوتیج از چند دوربین مختلف و متفاوت را با نرم افزار پریمیر پرو تدوین کنید. این تکنیک برای ساخت موزیک ویدیو و فیلم های مستند بیشتری کاربرد را دارد. خود ما نیز در پروژه های تدوین فیلم خود و مخصوصا ویدیو های تبلیغاتی مان از آن استفاده می کنیم.

چرا با چند دوربین در یک پروژه فیلم ضبط می کنند؟

بهتر است به این صورت شروع کنیم ، همیشه به یک قدم عقب تر بروید تا شناخت بهتری از اصل موضوع داشته باشید. یکی از دلایلی که از چند دوربین برای موزیک ویدیو و ساخت فیلم استفاده می کنند داشتن یک صدای مشترک یا واحد بر روی چند زاویه از ویدیو هستند. 

بیاید یک پروژه ساخت موزیک ویدیو که دارای سه دوربین همزمان در صحنه است را بررسی کنیم. وقتی خواننده در حال خواندن است 

- دوربین اول نمای خیلی نزدیک از چهره می گیرد که اصطلاحا به آن کلوس آپ می گوییم

- دوربین دوم از نمای متوسط یا مدیوم که تا کمر او می باشد فیلم را ضبط می کند

- دوربین سوم از نمای دور که اصطلاحا به آن لانگ شات گفته می شود فیلم ضبط می کند

ضبط صدا برای میکس فیلم چند دوربین با پریمیر پرو Premiere pro

ضبط صدای مشترک از خواننده برای تدوین سه دوربین

یک پله عقب تر از شروع به ضبط ویدیو با سه دوربین گفته شده ، مرحله ای است که خواننده به استودیو ضبط صدا می رود و یک تمام کار را با موزیک ضبط می کند که حاصل می شود همان موزیکی که ما در گوشی یا پخش کننده های خود می شنویم. در واقع تا زمانی که این موزیک نهایی آماده نشده باشد رفتن به نما ها و ضبط با چند دوربین بی فایده است چرا ؟ چون هیچ داستانی مشخص که بخواهیم بر اساس آن  به خواننده یا سوژه ارائه دهیم. وقتی که صدا آماده شد به دوربین ها به صحنه ضبط می رویم ، موزیک خواننده با دستگاه پخش ، در تمام مراحل ضبط ویدیو ، صدا را پخش می کند ، خواننده نیز حس می گیرد ، با موزیک و صدای قبلی خود همخوانی می کند. تصاویر سه دوربین باید با این روش ضبط شوند.

پس تا اینجا قبل از اینکه به سراغ نرم افزار پریمیر پرو برویم باید یک موزیک با کیفیت خیلی بالا و تصویر سه دوربین را داشته باشیم.

مثل حرفه ای ها تدوین فیلم را انجام دهید

مثل یک حرفه ای یاد بگیرید که پس از روز فیلمبرداری ، مدیا ها و فوتیج ها را مرتب با تاریخ و توضیحات در سیستم خود ذخیره کنید . وقتی که از صحنه فیلمبرداری باز می گردید در سیستم خود با پوشه بندی مرتب و تاریخ و فایل توضیحات تصاویر هر دوربین را کپی کنید. فرض کنیم همان لحظه یا فردا قرار نیست تدوین فیلم چند دوربین را انجام دهید. ممکن است پروژه های زیادی را در دست داشته باشید پس نباید با موضوعی مانند فراموشی روبرو شوید. این قانون تدوین فیلم و ساخت ویدیو است که مرتب باشید.

ادغام و ترکیب چند ویدیو با پریمیر پرو که به آن سینک و تدوین چند دوربین هم می گوییم.

حالا نوبت به نرم افزار پریمیر پرو می باشد. اگر این نرم افزار را خوب یاد گرفته اید پیشنهاد می کنم به دوره های جدید ما خود را آپدیت کنید. لیست دوره های ویدیویی آن در لینک زیر است

اگر تازه با این نرم افزار آشنا شده اید پس لطفا به خاطر خودتان و جلوگیری از دست دادن زمان ، از این لینک شروع کنید

برای اجرای تکنیک میکس و تدوین فیلم چند دوربین با پریمیر پرو دو راه دارید :

- از قابلیت داخلی خود نرم افزار پریمیر پرو استفاده کنید که به آن تکنیک مالتی کمرا یا چند دوربین می گوییم

- از اکستنشن پلورال ایز استفاده کنید اگر آن را نمی شناسید از این لینک کمک بگیرید

فرض میکنیم قصد دارید با خود نرم افزار پریمیر پرو عملیات تدوین همزمان چند دوربین را شروع کنید. 

- مدیا ها که همان فوتیج ها هستند را وارد کنید. 

- موزیک را نیز وارد کنید. موزیک را بر روی ترک اول موزیک در تایم لاین قرار دهید

- فوتیج های هر دوربین را در یک ترک جداگانه قرار دهید این موضوع خیلی مهم است که هر دوربین در ترک جدا باشد

- مواظب صدای فوتیج های دوربین ها باشید تا اشتباها موقع قرار دادن در ترک ها روی هم قرار نگیرند چون این صدا های سر صحنه را لازم داریم.

- حالا تمام مدیا ها در تایم لاین را انتخاب کنید یا با موس یا با فشار دادن کلید های روی کیبورد که می شوند ctrl + a 

- روی یکی از آنها راست کلیک و گزینه سینکرونایز را انتخاب کنید. اگر تازه با این کلمه آشنا شده اید باید بدانید که در واقع اصل کلمه ای که سینک از آن گرفته شده است Synchronize است که لفظ صحیح آن سنکرون یا سینکرونایز بوده که در زبان فارسی به سینک کلیپ یا سینک فیلم تبدیل شده.

دستور سینکرونایز چگونه کار میکند ؟

این دستور به دنبال نقاط مشترک در تمام صدا ها می گردد مخصوصا ابتدای هر صدا. اگر به پشت صحنه ضبط فیلم سینمایی و موزیک ویدیو برخورد نموده باشید حتما وسیله کلاکت را دیده اید(همون که میگن سه دو یک بعد مثل یک تیغه صدا تولید میکنه). می گویند 3-2-1 بعد صدای کلاکت شنیده می شود. این صدا می تواند به معنای شروع ضبط باشد. حالا فرض کنید سر صحنه هستید هر سه دوربین آماده هستند ، حالا باید سه دوربین کلید های ضبط آنها زده شود ، شخصی با کلاکت صدا را تولید می کند. در نرم افزار پریمیر پرو دستور سینکرونایز با توجه به قدرت این صدای اول فیلم هر دوربین می تواند آنها را با هم هماهنگ کند و در تایم لاین روی هم قرار دهد. اگر کلاکت در کار نبود می توان از صدای دست زدن استفاده نمود. فرض کنیم که نه دست زده ایم و نه از کلاکت استفاده شده ، نرم افزار پریمیر پرو در فیلم همه دوربین ها به دنبال نقاط مشترک می گردد. این نقاط می بایست یکسان باشند ، حالا از شما می پرسم در ضبط سه دوربین همزمان کدام نقاط مشترک خواهند شد ؟ … در ابتدای توضیحات اشاره کردم که موقع ضبط موزیک ویدیو و چند دوربین همزمان ، باید همان موزیک اصلی خواننده پخش شود دقیقا برای همین لحظه برنامه ریزی کردم. صدای هر سه دوربین دقیقا یک موزیک مشترک است پس نرم افزار پریمیر پرو به راحتی می تواند آن را هماهنگ کند اما باز هم چطور ؟ 

پیک Peak یا قله صدا یا موزیک برای تدوین تصاویر چند دوربین با پریمیر پرو

مقداری ارتفاع ترک موزیک را در تایم لاین پریمیر پرو زیاد کنید تا لاین صدا بزرگ شود. فرکانس های صدا را خواهید دید. برخی خیلی بلند و برخی کوتاه و برخی هم در میان آن دو هستند. هر جا که صدا زیاد باشد قله خواهید دید و فرکانس بالا رفته. دستور سینکرونایز پریمیر پرو از همین قله ها برای تدوین تصاویر چند دوربین به صورت همزمان استفاده می کند. به دنبال آنها می گردد و نقاط مشترک را روی هم قرار خواهد داد.

پس از اینکه دستور سینکرونایز را مطابق این آموزش ویدیویی اجرا نمودید ، چند لحظه بعد ، پریمیر پرو آنها را روی هم می چیند اگر پلی بزنید متوجه خواهید شد که لب خواننده در تصاویر همه دوربین ها با موزیک در حال پخش کاملا هماهنگ است. جالب بود ؟ امیدوارم به راحتی آن را انجام دهید.

اجرای تکنیک چند دوربین با پریمیر پرو

تا اینجا موفق شده اید که فوتیج ها را با موزیک اصلی هماهنگ کنید در همین لحظه می توانید با صادر نمودن دستور Multi Camera و تبدیل محیط پریمیر پرو به آن وارد تصاویر چندگانه شوید. نکته ای را باید متذکر شوم. برای هماهنگ نمودن و تدوین چند دوربین به صورت همزمان هم می توانیم ابتدا مانند توضیحات بالا ، اول صدای آنها را هماهنگ کنیم و هم می توانیم این مرحله را انجام ندهیم و به روش مولتی کمرا ادامه دهیم.

روش مالتی کمرا Multi Camera یا چند دوربین در پریمیر پرو

اگر بخواهیم به صورت مستقیم و همزمان هم صدا و هم تصاویر را به روش چند دوربین تدوین کنیم ، نیازی به سینک نمودن اول صدا ها نیست چون در دستور مولتی کمرا پریمیر پرو همزمان دستور سینکرونایز صدا و موزیک را نیز اجرا می نماید. 

انجام در پنجره پروجکت

یکی از ساده ترین روش های تدوین چند دوربین در پریمیر پرو این است که همه تصاویر دوربین ها را وارد پنجره پروجکت کنید. موزیک را هم وارد کنید. همه آنها را انتخاب کنید. راست کلیک نموده و گزینه Create Multi-Camera Source Sequence را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز می شود گزینه Audio را حتما فعال کنید تا همزمان ویدیو ها را بر اساس صدا نیز هماهنگ کند. پس از اتمام ، یک سکانس خواهید داشت که با دابل کلیک روی آن تمام ویدیو های دوربین های مختلف و موزیک را درون آن چیده است. در کنار این سکانس یک پوشه نیز وجود دارد که همان مدیا های شما را مرتب در آن قرار داد. اگر روی سکانس درست شده در پنجره پروجکت دابل کلیک کنید همزمان دوربین ها را در پنجره سورس به شما نمایش خواهد داد ولی ما این را نمی خواهیم برای اینکه کار را ادامه دهید ، روی سکانس ایجاد شده راست کلیک و گزینه New Sequence From Clip کلیک نموده تا یک سکانس برای شما ایجاد شود. یک مدیا سبز رنگ که همان نست Nest می باشد را مشاهده می کنید اما یک تصویر را در پروگرم نشان می دهد. پایین پنجره پروگرم روی آچار کلیک کنید و گزینه Multi-Camera را فعال کنید. تصاویر همه دوربین ها ظاهر می شود اگر برخی سیاه هستند کافی است که پلی هد را ایجاد کنید تا آنها نیز ظاهر شوند. بدون شک با دیدن این آموزش ویدیویی و توضیحاتی که دادم پس از دو تا سه بار تمرین به راحتی کار را انجام خواهید داد. حال وقت آن است که صحنه های مناسب را گلچین کنید. در همین لحظه می توانید کلید پخش را فشار داده و پروژه و نما ها را مرور کنید تا شاید مشکلی اگر باشد برطرف شود. در پنجره پروگرم که به دو قسمت تقسیم شده ، سمت راست تصویر نهایی شما و سمت چپ امکان انتخاب دوربین ها است. حالا اگر کلیپ پخش را فشار دهید و روی ویدیو کلیپ های سمت چپ کلیک کنید با هر کلیک شما یک کات در تایم لاین اتفاق خواهد افتاد. شما به سرعت و با کلیک های متعدد می توانید هر دوربین را تغییر دهید. بخشی از این نوع تدوین سلیقه ای است که دقیقا کدام نما را انتخاب کنید. در نهایت وقتی به تایم لاین نگاه می کنید یک نست تکه تکه شده خواهید داشت.

انجام در تایم لاین

در این حالت بجای اینکه در پنجره پروجکت دستور ایجاد چند دوربین را اجرا کنید ابتدا ویدیو ها در ترک های جداگانه قرار دهید. موزیک اصلی را هم در ترک صدا بگذارید. ترتیب اینکه کدام ترک باشند خیلی مهم نیست ولی بهتر است که صدای موزیک اصلی در پایین ترین ترک صدا قرار گیرد.

حال ابتدا باید صدا یا موزیک ها را با هم سینکرونایز کنید. نکته مهم اینکه صداها باید حتما بالای سر هم قرار گرفته باشند. حالا همه مدیا ها را انتخاب کنید ، راست کلیک نموده و گزینه سینکرونایز را بزنید پس از گزینه Audio را انتخاب و اوکی کنید. تغییرات را مشاهده خواهید نمود. پس از هماهنگ نمودن صدا ، شاهد جابجا شدن ویدیو کلیپ ها نیز خواهید شد که طبیعی است چون تصاویر چند دوربین بر اساس صدا ها هماهنگ می شوند. حالا باید دستور چند دوربین را اجرا کنید همه فوتیج ها و صدا ها را با موس یا کیبورد انتخاب کنید ، راست کلیک نموده و دستور نست Nest را انتخاب کنید. یک نام به آن داده و تایید کنید. روی نست راست کلیک و از گزینه Multi-Camera گزینه Enable را انتخاب کنید. برای فعال نمودن نمایش چند دوربین هم از پایین پنجره ی پروگرم ، شکل آچار ، گزینه Multi-Camera را فعال کنید. سایر مراحل مانند انجام در پنجره پروجکت خواهند بود.

جمع بندی

همانطور که مشاهده نموده اید ، در حالت کلی دو راه برای تدوین تصاویر چند دوربین با پریمیر پرو داریم ، که مرحله دوم نیز ، خود به دو حالت تقسیم می شود. نرم افزار پریمیر پرو ممکن است حین سینکرونایز نمودن صدا ها با خطاهایی روبرو شود پس پلورال ایز که بالاتر معرفی نموده به شما کمک خواهد نمود. اگر جای شما باشم از داخل خود پریمیر پرو اول حالت اجرا در پنجره پروجکت را انجام خواهم داد و اگر موفق نشدم به پلورال ایز خواهم رفت چون بسیاری تدوینگران حرفه ای و شرکت های تولید فیلم نیز از آن استفاده می کنند.

آموزش های مانی سافت با عشق و تلاش فراوان ساخته می شوند لطفا ما را به دیگران معرفی کنید.

اگر به دنبال طی نمودن راه یادگیری تدوین فیلم با پریمیر پرو به صورت صحیح هستید پیشنهاد میکنم لینک https://www.manisoft.ir/course?category_id=1 را مشاهده کنید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر