پکیجهای آموزشی
Loading...

20- تکنیک زیبای افکت ست مت با پریمیر پرو
برای موزیک ویدیو و تیزر تبلیغاتی

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 2
18 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
وقت آن رسید که با نرم افزار پریمیر پرو خلاقیت خود را به نمایش بگذارید. به درس 20 رسیده اید و می بایست با ویدیو افکت ها و تکنیک هایی که یاد گرفته اید یک پله دیگر به سمت تدوین حرفه ای گام بردارید. همانط ...

وقت آن رسید که با نرم افزار پریمیر پرو خلاقیت خود را به نمایش بگذارید. به درس 20 رسیده اید و می بایست با ویدیو افکت ها و تکنیک هایی که یاد گرفته اید یک پله دیگر به سمت تدوین حرفه ای گام بردارید. همانطور که از ابتدا با من همراه بوده اید می دانید که کاملا از صفر و شاید قبل یا زیر صفر شروع کردیم ولی در مدت زمانی کم ، نکات و ترفندهای فراوانی را آموزش دادم. میرسیم به یک افکت کاربردی بنام ست مت Set Matte که بعد از یاد گرفتن و شناخت آن به پریمیر پرو ایمان بیشتری خواهید آورد.

معرفی ویدیو افکت و اجرای تکنیک با ست مت Set Matte

در این برنامه ی حرفه ای 133 ویدیو افکت وجود دارد که هر کدام برای خود توانایی و قدرت اجرای تکنیک هایی را بر عهده دارند. در میان این تعداد ، برخی مانند این ویدیو افکت هستند که واقعا ویدیو کلیپ ما را متفاوت از دیگران می نمایند. قبلا گفتم زمان آن گذشته که فقط ویدیو افکت را روی فوتیج بکشیم و تغییراتی ایجاد شود. با اعمال این افکت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد تا زمانی که نکات مهمش را اجرا کنید.

مروری بر کلمه ی مت Matte

در دوره های آموزشی پریمیر پرو در خصوص کلمه مت Matte خیلی صحبت کرده ایم. نرم افزارهای شرکت ادوبی و مخصوصا پریمیر پرو بر روی دو طیف حساسیت دارند ، سیاه و سفید. بخش سیاه در تصاویر درست شده ما حذف می شود و بخش سفید جای خود را به تصویر در تایم لاین می دهد. این ویدیو افکت نیازمند چنین تصویری است که بخشی از آن سیاه باشد ( همان قسمتی که نباید ویدیو را نمایش دهد ) بخش دیگر سفید باشد ( همان قسمتی که باید ویدیو را نمایش دهد ).

ایجاد تصاویر مت با برنامه فتوشاپ

ساده ترین روش برای ایجاد یک تصویر مت Matte ، استفاده از این نرم افزار می باشد. یک پروژه جدید بسازید ، در جعبه رنگ ، دو طیف سفید و سیاه را انتخاب کنید ، ابزار گرادینت را فعال نموده ، کلید شیف کیبورد را نگه داشته و از سمت راست تا چپ یک خط بکشید. کل پروژه از یک سمت با طیف سفید شروع و به سیاه خاتمه می یابد. به این نوع تصویر مت می گوییم یعنی ترکیبی از سیاه و سفید. می توانید از اسمارت آبجکت ها نیز استفاده کنید به این صورت که بکگراند کل پروژه را سیاه کنید ( در پنجره لایر ، از گزینه ادجاست و انتخاب سالید کالر استفاده کنید ). حال اسمارت آبجکت از نوع مستطیل را مثل آموزشی که دادم انتخاب کنید. رنگ داخل اسمارت را سفید کنید ، سه مستطیل در تصویر رسم کنید. در نهایت باید یک صفحه سیاه داشته باشید که در آن سه مستطیل سفید وجود دارد. از پروژه خود یک خروجی Jpg ذخیره کنید.

وقت خلاقیت با ست مت Set Matte رسید.

یک ویدیو را در تایم لاین ترک اول قرار دهید ، در پنجره افکتس ، این ویدیو افکت را پیدا و بر روی ویدیو خود بکشید ، عکس درست شده مت را در ترک بالاتر ویدیو بگذارید. به تنظیمات افکت بروید و ترک مورد نظر که مت در آن قرار گرفته را انتخاب کنید. مشاهده خواهید نمود که مطابق تصویر مت ، هر کجا که سفید بود ویدیو تصویر دارد و هر کجا که سیاه بود ، تصویر از ویدیو حذف شد. این است تکنیک مت.

از فوتیج مت استفاده کنید

شما به عنوان یک گرافیست می توانید برای پروژه های خود انواع عکس های مت با اشکال متفاوت را بسازید. برای خلاقیت بیشتر فوتیج هایی بنام مت نیز ساخته شده است که فایل ویدئویی و با فرمت mov بوده و البته کاملا انیمیشن هستند. این فوتیج ها خیلی پرکاربرد در ساخت تیزر تبلیغاتی و موزیک ویدیو هستند. خود من همچنان در تدوین ویدیو کلیپ ها با پریمیر پرو از آنها استفاده می کنم پس شما هم می توانید فقط لازم است تعدادی از آنها را برای پروژه های خود دانلود کنید. میتوانید از لینک زیر تعداد فراوانی را تهیه نمایید :

https://manicontent.com/product/matt-magic-first-series

امیدوارم از این آموزش ویدیویی و کاملا رایگان پریمیر پرو که با عشق ساخته شده در تدوین فیلم خود با پریمیر پرو استفاده کنید.

راه همچنان باقی مانده و تکنیک های زیادی باید بیاموزید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر