پکیجهای آموزشی
Loading...

02- با محیط نرم افزار پریمیر پرو آشنا شوید
و معنای وورک فلو را بدانید

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 3
9 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
هر نرم افزاری که با آن وارد تدوین فیلم شوید ، دارای محیط اختصاصی خود می باشد و شرکت تولید کننده آن بر اساس تجربه کاربرانش ، تنظیمات مختلفی را قرار داده ، نرم افزار پریمیر پرو نیز از این موضوع پیروی می ...

هر نرم افزاری که با آن وارد تدوین فیلم شوید ، دارای محیط اختصاصی خود می باشد و شرکت تولید کننده آن بر اساس تجربه کاربرانش ، تنظیمات مختلفی را قرار داده ، نرم افزار پریمیر پرو نیز از این موضوع پیروی می کند. در تدوین فیلم با نرم افزار پریمیر پرو با اصطلاحی بنام وورک فلو workflow آشنا شوید. این اصطلاح یعنی روش و کار با نرم افزار چه مسیری را طی می نماید. روشن تر توضیح می دهم. نرم افزار پریمیر پرو را اجرا کنید ، پنجره هایی مشاهده می کنید ، ویدیو ها از قسمت پنجره پروجکت وارد می شوند ، پیش نمایش آنها در پنجره سورس source دیدن می شوند ، نماهای خوب انتخاب خواهند شد ، نماها و مدیا ها از سورس یا به صورت مستقیم در تایم لاین یا خط زمان چیده می شوند ، هر چه را که در تایم لاین قرار می دهید ، تصویر و نتیجه اش در پنجره ی پروگرم program دیده می شود ، اگر تغییرات ظاهری بخواهید بدهید که از پنجره افکت کنترل effect control کمک می گیرید. به این مراحلی که پشت سر گذاشتید ، وورک فلو workflow می گوییم.

محیط نرم افزار پریمیر پرو از آن نوعی است که می تواند کاملا سفارشی شود یعنی اینکه کدام پنجره در کجا باشد ، اندازه پنجره ها چه اندازه باشد ، می توانیم کاملا محیط را اختصاصی کنیم اما چرا ؟ مگر غیر این است چون نرم افزار پریمیر پرو را انتخاب نموده ایم پس باید به محیط و چیدمان نیز عادت کنیم ؟ شرکت ادوبی در این موضوع خیلی خوب تصمیم گرفته است. با نرم افزار های زیادی در حال کار هستیم ، بسیاری از آنها اجازه تغییر اندازه پنجره ها و تغییر جای آنها را به شما نمی دهند اما ادوبی پریمیر پرو اینطور نیست ، مثل موم یا خمیر ، هر طور که بخواهید شکل آن تنظیم خواهد شد که به این موضوع محیط دوستانه یا user friendly می گویند.

یکی دیگر از نکات خیلی خوبی که در محیط نرم افزار پریمیر پرو قرار داده شده است امکان ایجاد محیط کاری های فراوان بر اساس نیاز تدوینگران است. در نرم افزار پریمیر پرو به منوی window بروید و گزینه workspace را باز کنید. گزینه هایی مانند editing , color correction و چندین مورد دیگر را خواهید دید. این محیط های کاری به صورت پیش فرض وقتی که نرم افزار پریمیر پرو نصب می شود فعال خواهند شد اما برای چی؟ شرکت ادوبی اینطور فرض می نماید که ممکن است افرادی با حرفه های زیر با نرم افزار کار کنند :

  • تدوین فیلم انجام دهند
  • کالوریست یا رنگ شناس باشند و فقط در زمینه دستکاری رنگ فعالیت کنند
  • تمایل به ویرایش صدا دارند
  • نه موزیک ویدیو و نه فیلم سینمایی ، بلکه موشن گرافیک با پریمیر پرو می سازند
  • متخصص در ویدیو افکت و جلوه با پریمیر پرو هستند

حال ممکن است شما شخصی باشید که به اغلب این محیط های کاری علاقه داشته باشید اما بخواهید مقداری آنرا سفارشی کنید. براحتی میتوانید با گرفتن و کشیدن عنوان هر پنجره در محل مورد نظر ، محیط را اختیاری کنید و از گزینه save as new workspace محیط را ذخیره کنید. ادوبی پریمیر پرو می داند که با یک سیستم یا لپ تاپ ممکن است چندین شخص فعالیت داشته باشند پس همه آنها باید محیط های کاری و تدوین خود را داشته باشند بدون اینکه تداخلی از لحاظ ظاهر ایجاد شود. چه خوب که به همه چیز فکر شده است.

  • یک اصطلاح در نرم افزار پریمیر پرو داریم که می گوییم پنجره ی فعال ، اگر روی هر پنجره کلیک کنید یک کادر آبی رنگ ظاهر می شود در این حالت می گوییم آن پنجره فعال است این مورد را به یاد بسپارید.
  • اگر به اشتباه یک پنجره را بستید ، نگران نباشید ، می توانید با رفتن به منوی window و کلیک روی نام آن ، مجدد فعال کنید
  • نکته جالبی وجود دارد، فرض کنید در سیستم دیگری یک وورک اسپیس را تنظیم نموده اید، حال تمایل دارید در سیستم جدید هم آنرا داشته باشید ، آخرین گزینه منوی window و سپس workspace یعنی import workspace from project را فعال کنید ، با اینکار پروژه تدوین پریمیر پرو ، تشخیص می دهد که در سیستم قبلی حین تدوین چه محیط کاری تنظیم شده است ، همان را در سیستم جدید شما اجرا خواهد نمود ، انتقال تنظیمات محیط کاری رخ خواهد داد.
  • شاید بخواهید اندازه پنجره ها تمام صفحه مانیتور را بگیرید ، میتوانید پنجره را فعال کنید و روی کیبورد کلید ( ` ) را فشار دهید ، معادل این کلید ، در منوی window گزینه maximize frame می باشد.
  • دستورات فراوانی وجود دارد که بر روی محیط کار تدوین فیلم با نرم افزار پریمیر پرو تاثیر می گذارد که آنها را کم کم یاد خواهید گرفت.
نمایش بیشتر
نمایش کمتر