پکیجهای آموزشی
Loading...

رفع کشیدگی فریم ویدیو، خرابی اطراف سوژه در تکنیک
صحنه آهسته و سوپر اسلوموشن

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 1
4 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : مفهومی
چرا اطراف سوژه در ویدیو با تکنیک صحنه آهسته و اسلوموشن کشیده و خراب میشه؟ کشیدگی فریم ویدیو یا Warp را تا حالا شنیده اید؟ شاید دیده باشید. اتفاق کشیدگی و خراب شدن فریم ویدیو در زمانی رخ میدهد که از ت ...

چرا اطراف سوژه در ویدیو با تکنیک صحنه آهسته و اسلوموشن کشیده و خراب میشه؟

کشیدگی فریم ویدیو یا Warp را تا حالا شنیده اید؟ شاید دیده باشید. اتفاق کشیدگی و خراب شدن فریم ویدیو در زمانی رخ میدهد که از تکنیک صحنه آهسته، اسلوموشن و سوپر اسلوموشن استفاده میکنیم اما همیشگی نیست و به دلیلی خیلی مهم در مورد فریم ویدیو بستگی دارد. قبل از ادامه بهتر است ویدیو ویدیو فریم چیست، فریم ریت fps چیست، تاثیر فریم ریت در ویدیو را حتما مشاهده کنید تا درک بهتری بدست آورده و در پروژه های ویدیویی خود این اشتباه را مرتکب نشوید.

موضوعات مشابهی که شامل این بحث می شوند:

 • خرابی تکنیک صحنه آهسته
 • کشیده شدن اطراف سوژه در فیلم
 • کشیده شدن ویدیو در صحنه آهسته
 • کش اومدن ویدیو در صحنه آهسته
 • کشیده شدن ویدیو در کاهش زمان
 • کشیده شدن فریم ویدیو در اسلوموشن
 • کشیدن شدن لبه سوژه در فیلم
 • خراب شدن ویدیو در تکنیک صحنه اهسته

کشیدگی فریم ویدیو اشتباه یک فرد ویرایشگر ویدیو

بله، این اشتباه فرد در حال ویرایش ویدیو در مرحله پست پروداکشن یا پس تولید است. علت آن نیز نداشتن علم کافی است. یعنی این شخص هنر ویرایش ویدیو را درست یاد نگرفته و تصور میکند که هر میزان کاهش سرعت را میتواند روی ویدیو انجام دهد. در قوانین قبلی فریم و تاثیر آن توضیح دادیم که اغلب فیلمبردارها و راش هایی که توسط دوربین ضبط می شوند، دارای فریم 24 تا 30 هستند و نهایتا ممکن است به 50 یا 60 نیز ممکن است برسد. حالا میخواهید روی یک ویدیو دارای نرخ 24 فریم ریت تکنیک صحنه آهسته را اجرا کنید البته که میتوانید اما انتظار خراب شدن ویدیو و ایجاد کشیدگی فریم و خراب شدن فریم در اطراف سوژه در فیلم را نیز داشته باشید.

اجرای صحنه آهسته و اسلوموشن روی فریم ریت های 24 تا 60

اگر واقعا میخواهید روی ویدیوهایی که نرخ فریم ریت آنها 24 تا 60 فریم است تکنیک صحنه آهسته را اجرا کنید، خیلی باید مواظب اطراف و حاشیه های سوژه ای که در حال حرکت است باشید. چنین ویدیوهایی دارای نرخ فریم بر ثانیه کم هستند پس نمیتوانید کشیدگی فریم را خیلی زیاد کنید یعنی نمیتوانید سرعت پخش ویدیوها را خیلی کم کنید. در هنر ویرایش ویدیو سرعت عادی پخش 100 میباشد، هر چقدر این عدد کمتر شود مثلا اگر بشود 90 به این معنی است که 10 درصد از سرعت اصلی کاهش یافته و آهسته تر پخش می شود اما خب 10 درصد خیلی محسوس نیست و باید حداقل 50 درصد سرعت کاهش یابد تا آهسته شدن ویدیو قابل لمس شوند. در این کاهش سرعت روی نرخ فریم 24، شاهد خراب شدن یا کشیده شدن اطراف سوژه های متحرک خواهید شد که یعنی نباید از این سرعت استفاده کنید. شاید در اغلب صحنه های ویدیو مشکلی نباشد اما در برخی نماها و فریم ها این مشکل دیده خواهد شد و نباید موجب ایجاد آن شوید. سرعت 50 درصد برای فریم ریت های تا 60 مناسب تر است اما آیا باید تمام فیلم یا ویدیو را با 60 فریم بر ثانیه ضبط کنیم تا هر زمان خواستیم تکنیک صحنه آهسته را اجرا کنیم؟

ضبط تمام ویدیوها با نرخ فریم ریت 60 و بیشتر

اشتباهی که بسیاری فیلمبردارها میکنند، شما نکنید. اگر میخاهید از تکنیک صحنه آهسته و اسلوموشن استفاده کنید، بهتر است قبل از فیلمبرداری برنامه ریزی کنید که کدام نماها نیازمند اجرای این تکنیک هستند، همان صحنه ها را با بیشترین نرخ فریم بر ثانیه ضبط کنید. در غیر اینصورت کلی ویدیو خواهید داشت با نرخ فریت ریت بالا که امکانش هست اصلا در آنها از کاهش سرعت پخش استفاده نکنید و در عوض، حجم بسیار بالایی را نیز اشغال نموده اند که بلا استفاده می باشد چون وقتی نرخ فریم ریت ویدیو بالا باشد حجم ویدیو نیز افزایش خواهد یافت. مثل حرفه ای ها عمل کنید.

رفع مشکل کشیده شدن فریم ویدیو در طراف سوژه

تمام نرم افزارهای دو بعدی ویرایش ویدیو امکان اجرای تکنیک های صحنه آهسته و خیلی صحنه آهسته را دارند و در شرایطی که مقدار فریم لازم در ویدیو نیز باشد، تکنیک به خوبی انجام خواهد شد اما اگر قصد دارید روی یک ویدیو با نرخ فریم ریت کم این تکنیک را اجرا کنید، چند نکته کلیدی برای شما داریم :

 1. محدوده ی اجرای تکنیک را به اندازه 1 تا حداکثر 3 ثانیه کات کنید و سرعت را پایین بیاورید.
 2. از پلاگین تویکستور استفاده کنید شاید بتواند مقداری کمک کند. (آشنایی با تویکستور Twixtor)
 3. نرم افزار افتر افکتس نیز ممکن است کمک کند.
 4. بهترین گزینه همان مورد اول است و دو مورد بعدی احتمالا باز هم موجب ایجاد کشیدگی و خراب شدن فریم خواهند شد.

روش اجرای صحیح تکنیک صحنه آهسته و سوپر اسلوموشن

در تکنیک آهسته و اسلوموشن مشکلات خیلی کمتر دیده می شوند اما در تکنیک سوپر اسلوموشن Super slow motion موضوع تفاوت خواهد داشت. سرعت پخش ویدیو اغلب تا 95 درصد کاهش خواهد یافت و همه چیز ساکن و بی تحرک میشود. در این شرایط ویدیوهایی با نرخ فریم ریت بیش از 100 فریم و بیشتر نیاز دارید. هنرهای فیلمبرداری و ویرایش ویدیو را با دوره های آموزشی و ریشه ای مانی سافت یاد بگیرید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر