پکیجهای آموزشی
Loading...

لایسنس یا مجوز یا سریال اصلی برنامه چیست، چرا
باید استفاده کنیم + پرسش و پاسخ

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 3
26 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : مفهومی
لایسنس یا سریال اصلی برنامه ، یک مجوز دیجیتالی است که توسط فروشندگان نرم افزارهای اورجینال در اختیار خریداران قرار میگیرد. این مجوز میتواند در انواع زیر باشد : نام کاربری + رمز اکانت در یک سایت ...

لایسنس یا سریال اصلی برنامه ، یک مجوز دیجیتالی است که توسط فروشندگان نرم افزارهای اورجینال در اختیار خریداران قرار میگیرد.

این مجوز میتواند در انواع زیر باشد :

 • نام کاربری + رمز
 • اکانت در یک سایت
 • شماره سریال

پرسش و پاسخ

در این صفحه تمام مواردی که برای تصمیم گیری استفاده از نرم افزار اصلی و غیر اصلی را لازم داشته باشید، یکجا فراهم آورده ایم با گفتن این سوال که، واقعا تفاوتی بین نصب و استفاده نسخه اورجینال نرم افزار با نسخه کرک شده آن وجود دارد موضوع را شروع میکنیم.

قوانین تولید کنندگان نرم افزار

 • یک تیم یا شخصی که نرم افزاری را تولید یا میسازد، این حق را دارد که نرم افزار را به صورت رایگان یا در قبال دریافت هزینه از مصرف کننده، در اختیار قرار دهد.
 • اینکه نرم افزار تولید شده پشتیبانی دارد یا خیر، در سایت رسمی و محلی که معرفی و به فروش میرسد، حتما باید گفته شده باشد.
 • هر تولید کننده نرم افزار وظیفه رفع مشکلات آن را به عهده دارد

با توجه به توضیحات بالا، این احتمالا وجود دارد که پس از خریدن یک نرم افزار از سایت اصلی آن، امتیازاتی داشته باشید.

امتیازات خرید نسخه اصلی نرم افزارها

بدون شک از یک تولید کننده نرم افزار به دنبال فروش بیشتر و سود باشد، پس نرم افزار و مشتری خود را پس از شروع معامله، رها ننموده و کارهایی را برای نرم افزار انجام خواهد داد که در لیست زیر به آنها اشاره نموده ایم :

 • پاسخگویی به مشکلات احتمالی حین کار با نرم افزار
 • آپدیت نمودن نرم افزار به صورت آنلاین و یا نصب مجدد آپدیت جدید
 • اضافه نمودن امکانات جدید در نسخه های بعدی
 • دریافت پیشنهاد از استفاده کنندگان جهت افزودن امکانات آینده

البته این نکات را هر تیم یا شخصی که تازه وارد این زمینه شده باشد ممکن است به خوبی انجام ندهد، شاید کم کم بتواند آنها را برطرف کند. از طرفی دیگر از تیم تولید منسجم باشد از همان ابتدا همه چیز عالی پیش خواهد رفت.

تفاوت نسخه اصلی با نسخه کرک شده یا قفل شکسته نرم افزار

کرک Crack یا قفل شکسته به نسخه ای از نرم افزار گفته می شود که به نحوی در نرم افزار دستکاری شده تا برای استفاده از آن، نیازی به پرداخت هزینه نباشد و در سطح اینترنت به صورت رایگان قرار بگیرد. علاوه بر غیر اخلاقی بودن اینکار، اطلاعات مهم سیستم خود را با نصب نسخه کرک شده یا قفل شکسته نرم افزارها به خطر می اندازیم! شاید بپرسید چرا؟ در دنیای دیجیتال، موضوع سرقت اطلاعات به یک امر عادی تبدیل شده، نرم افزار پرکاربرد و مهم را کرک می کنند، شما نصب میکنید، عملا اجازه داده اید که دزد وارد خانه شود، حال شروع به پخش ویروس نموده و یا اطلاعاتی مانند رمزها، تصاویر و پروژه های مهم را به سرقت می برد، در برخی شرایط ممکن است گرفتار باج افزار شوید، نوعی ویروس که تمام اطلاعات سیستم را قفل نموده و تحت هیچ شرایطی ممکن است دوباره سالم نشوند مگر اینکه به تولید کننده ویروس پول پرداخت کنید که اغلب در خارج کشور هستند و هیچ اعتمادی نیست که پول پرداخت شود و مشکل نیز برطرف شود. قصد داریم شما را بیهوده بترسانیم اما متاسفانه این اتفاقات به تکرار رخ داده و وجود واقعی دارند.

با این توضیحات و امتیازاتی که بالاتر در خصوص تهیه نسخه اصلی نرم افزار مطالعه نمودید، مشخص می شود که در تمام شرایط، خرید لایسنس اصلی نرم افزارها به سود می باشد ولی خب شرایط اقتصادی و مالی افراد ممکن است موقعیتی را ایجاد کنند که راهی جز استفاده از نرم افزار قفل شکسته باقی نماند. شاید تصور کنید که با نصب آنتی ویروس ممکن است بتوان مانع از آلودگی و سرقت اطلاعات شد، ولی بارها مشاهده شده که شما برای نصب نرم افزار کرک شده و قفل شکسته، بارها ممکن است لازم داشته باشید آنتی ویروس را غیر فعال کنید، مانند غیر فعال نمودن دزدگیر خانه، وقتی که دزد وارد شده.

چند توصیه مهم در استفاده از نرم افزار قفل شکسته یا کرک شده

 1. اگر امکانش را دارید حتما نرم افزارها را خریداری کنید
 2. اگر از نسخه کرک شده استفاده میکنید، وجود یک آنتی ویروس اصلی و اورجینال مهم است. (تهیه آنتی ویروس اصلی)
 3. از انتی ویروس های قفل شکسته استفاده نکنید، مثلا نود32 قیمت آن کمتر از 100 هزار تومان نیست، ولی در ایران لایسنس ماهیانه و سالیانه با مبلغ بسیار ناچیز می فروشند، اعتماد نکنید.
 4. برای جلوگیری از ریموت یا کنترل از راه دور نویسنده کرک نرم افزار، آنتی ویروس خود را مجهز به فایروال یا دیواره آتش تهیه کنید
 5. از اطلاعات خود به صورت دائمی بکاپ یا پشتیبان بر روی هارد و دیسک های نوری که امکان خرابی توسط ویروس را نداشته باشند تهیه کنید

نمایش بیشتر
نمایش کمتر