پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

آموزش کالیبره مانیتور رفع مشکل تفاوت عکس در
نمایشگر ها و چاپ

آیا این ویدیو مفید بود؟ خیر 6
29 دقیقه آبان، 1399 مجموعه : آموزش ویندوز 12953
توضیحات
با کالیبره نمودن مانیتور موجب می شوید که عکس های شما در هر نمایشگر درست دیده شوند. تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ یا پرینت به دلیل کالیبره نبودن مانیتور است. برای عکاس ها و طراحان موضوع رنگ بسیار مهم است ...

با کالیبره نمودن مانیتور موجب می شوید که عکس های شما در هر نمایشگر درست دیده شوند. تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ یا پرینت به دلیل کالیبره نبودن مانیتور است.

برای عکاس ها و طراحان موضوع رنگ بسیار مهم است و خوشبختانه در ویندوز برای این موضوع و بدست آوردن رنگ مناسب تنظیمات خوبی ایجاد شده. رنگ در عکس و طراحی آن قدر مهم است که اگر درست تنظیم نشده باشد سریعا به چشم خواهد خورد و نتیجه کار را خراب خواهد نمود.

ابزارها و تنظیمات مناسبی برای کالیبره نمودن یا کالیبراسیون رنگ و نور هم در ویندوز و هم در مانیتور ایجاد شده است. ویندوز مدت هاست که از یک روش استاندارد برای کالیبره نمودن استفاده می نماید. ابزار کالیبره نمودن رنگ در ویندوز 10 برای افرادی که به دنبال بهترین نتیجه هستند بسیار مناسب است. در این آموزش ویدیویی به شما نکات خیلی خوبی را از مشکلات و نحوه رفع آنها و همچنین روش کالیبره نموده مانیتور خواهیم آموخت.

نحوه اجرای کالیبره مانیتور در ویندوز 10

برای اینکار چند راه وجود دارد. می توانید روی منوی استارت کلیک چپ نموده سپس با کیبورد گزینه calibrate را تایپ کنید تا گزینه کامل calibrate display color ظاهر شده و روی آن کلیک کنید. این برنامه یک ویزارد با دستورات مناسب است که به سادگی کالیبره مانیتور را از لحاظ رنگ و نور برای شما انجام می دهد.

گاما Gamma

یکی از موضوعات مهمی که عدم اجرای صحیح آن موجب ایجاد خطا در نمایش و چاپ خواهد شد گاما می باشد. در تنظیمات ویزاردی که اجرا شده است شما باید با یک اسلایدر بهترین گاما را تنظیم کنید. به شما سه نمونه نمایش داده میشود که سمت چپ گاما با وضعیت تاریک و سمت راست گاما با وضعیت خیلی روشن و در وسط گاما با وضعیت صحیح نشان داده میشود. شما باید سعی کنید در تصویر نهایی گاما با اسلایدر گاما و نمایش را مانند تصویر وسط تنظیم کنید یعنی در مرکز 9 دایره، نه دایره ی کوچک مشکلی ببینید و نه دایره ی کوچک سفید. 

روشنایی و کنتراست

دو مولفه یا شاخص خیلی مهم در کالیبره نمودن مانیتور هستند. پس از اینکه از مرحله سه رنگ اصلی بگذرید به تنظیم میزان روشنایی و کنتراست خواهید رسید اما اینبار باید از کلید ها و تنطیمات خود مانیتور کمک بگیرید. ابزار کالیبره ویندوز تصویری را به شما نمایش می دهد، تصویر یک شخص که پشت سر وی ضرب در مشکلی روی زمینه تیره وجود دارد. سه تصویر خواهید داشت که بهترین نتیجه تصویر وسط خواهد شد یعنی شما در صفحه بعد باید با کلید های مانیتور به سراغ Brightness یا روشنایی بروید و کاری کنید تا هم زمینه تیره را ببینید و هم ضرب در درون آنرا. سپس نوبت به کنتراست Contrast می رسد تصویر شخصی با لباس سفید و زمینه سفید، با کلید های مانیتور باید کنتراست را تنظیم کنید تا چین های لباس شخص به خوبی دیده شوند فقط مواظب باشید که کنتراست خیلی کم نشود چون تصویر خاکستری و تخت خواهد شد.

تعادل رنگ های قرمز ها و سبز ها و آبی ها

بجز گاما و روشنایی و کنتراست سه کانال رنگ اصلی نیز در کالیبره نمودن مانیتور بسیار موثر هستند. بار ها دیده شده که افراد مانیتور ها و سیستم ها و لپ تاپ های خوبی تهیه نموده اند اما همچنان با نمایش عکس های خود روی مانیتور های دیگر با مشکل اختلاف در نمایش روبرو هستند. یکی از دلایل آن کالیبره نبودن مانیتور است. سه رنگ اصلی در تمام تصاویر وجود دارند. برخی مانیتور ها به صورت کارخانه ای ممکن است یک رنگ را بیشتر از دیگری نمایش دهد پس باید اصلاح شود. شنیده ام که هنرجو ها می گویند مانیتور من مقداری رنگ زرد دارد. در ویندوز راه کار خیلی خوبی وجود دارد که در این آموزش ویدیویی خواهید آموخت. در ادامه تنظیمات به قسمتی خواهید رسید که دارای دو بخش می باشد، یک بخش به شما رنگ واقعی نقره ای تا نوک مدادی را نشان می دهد و می گوید که شما این طیف را باید بدون داشتن سه رنگ اصلی ببینید. یعنی وقتی در مانیتور به این رنگ های خانواده سفید تا مشکلی نگاه می کنید نباید رنگ دیگری در آنها دیده شود. برای شما 6 نوع رنگ یک دست و ترکیبی از سه رنگ اصلی را نمایش می دهد. برخی رنگ های نمایش داده شده حاصل ترکیب دو رنگ هستند مثلا وقتی قرمز و سبز با هم ترکیب شوند تصویر مانیتور مقداری زرد تولید خواهد نمود پس باید این دو رنگ را کاهش داد یا وقتی دو رنگ آبی و سبز قاطی شوند مانیتور مقداری رنگ فیروزه ای ایجاد می نماید. اینجاست که مقداری چشمان خود را تیز می نماید پس اینطور است که مانیتور من زرد داشته اما من تنظیمی برای کاهش این رنگ زرد نداشتم و می بایست با کم نمودن رنگ های سبز و قرمز این مشکل را برطرف می نمودم. این قاطی رنگ یا داشتن یک رنگ بیشتر در مانیتور یکی از عوامل مهم کالیبره نبوده مانیتور و در نهایت بدست آوردن نتایج اشتباه در عکاسی و طراحی و تنظیم رنگ و نور است.

این روش با تمام مانیتور ها سازگاری دارد و کسانی که از لپ تاپ استفاده می نماید و این کلید ها را ندارد بهتر است از همان روش های نرم افزار گفته شده کمک بگیرند که اغلب جوابگو و موثر است.

چرا عکس در مانیتور و گوشی ها دیگر متفاوت است

برای رسیدن به راه حل این سوال ابتدا عملیات کالیبره مانیتور را با دقت انجام دهید. حال نوبت به دانش شما می رسد که آیا درست آموزش دیده اید یا تکه تکه! یعنی هر نکته ای از هر کجا. علوم عکاسی و دستکاری رنگ و نور و گرافیک بسیار بزرگ و البته جذاب هستند و اگر طبق اصول آنها را یاد بگیرید بهتر است. یکی از قواعد درست نمودن عکس برای نمایش در انواع دستگاه ها استفاده از فضای رنگ آر جی بی RGB می باشد که در نهایت در زمان خروجی گرفتن از عکس باید ساختار رنگ را روی sRGB قرار دهید تا در همه دستگاه ها به درستی و شبیه به مانیتور کالیبره شده دیده شود.

دلیل دیگر طراحی یک پروژه با ساختار رنگ چاپ CMYK و سعی در تبدیل آن به sRGB می باشد. تا کنون شده که عکس را در نرم افزار گرافیک خود صحیح ببینید اما خارج از آن رنگ ها متفاوت باشند؟ دلیل این اتفاق همین است که شما مود رنگ را برای چاپ تنظیم نموده اید در صورتی که این مود رنگ برای نمایش در دنیای دیجیتال دیداری مناسب نیست. این موضوع یکی از اصول مهمی است که ما در پکیج های آموزش طراحی و بهبود تصاویر خام Raw به صورت تاکید گفته ایم.

تجربیات شما

اگر شما نیز تجربیاتی دارید با اکانت خود وارد شده و در همین صفحه قسمت نظرات برای ما درج کنید تا سایرین نیز استفاده نمایند.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
M آغاز کننده
ممنون بابت آموزش خوبتون استاد
avatar
1401-12-04 11:26
سلام. خواهش میکنم. خوشحالم که مفید هست.
اما با عرض پوزش امید بیخود دادید چرا که
هیچگاه با قسمت کالیبریشن ویندوز یا نرم افزار های مدعی دیگر نمی‌شود رنگ و نور و کنتراست رو در یک مانیتور که احتیاج جدی به کالیبریشن دارد را مداوا کرد!

اگر بشود روی شکل های نشان داده شده و چیزی که چشم می‌بیند دست به تغییر پارامتر های تنظیم بزنیم فقط همه چیز را بهم ریخته تر کرده ایم
اگر میشد روی نمایش یک موتور حساب کرد که دیگر احتیاجی به کالیبریشن نمیذاشتم!
شما خوب میدانید پروسه کالیبریشن بدین صورت است که طیف نوری و رنگی مشخصی برای مانیتور پخش می‌شود و دستگاه کالیبراتور با دریافت آن و محاسبه اختلاف و انحراف طول موج دریافت شده برای تمام رنگها و مقدار روشنایی و کنتراست ... یک پروفایل ساخته و ذخیره می‌کند. این عمل کالیبریشن خواهد بود، وگرنه نرمافزار و تصاویر به نمایش در آمده در خود مانیتوری که از کالیبره نبودن رنج می‌برد و دیگر برنامه های مشابه کاربرد جدی ندارند.
avatar
1401-11-16 10:01
سلام ممنون. همانطور که میدانید کالیبره نمودن مانیتور با توجه به نوع مانیتور و مشکلاتش، گاها موضوعات پیچیده ای دارد. کالیبره نمودن به این روش و بدون ابزارها، مطابق کامنت های سایرین در بسیاری شرایط مفید است ولی باید مدنظر گرفت که برای دقت شاید ۹۹ درصد میبایست از انکبوتی و ایکس رایت نیز استفاده نمود ولی برای همه افراد کاربرد ندارند‌. این آموزش مختص به افرادی است که در پایه ای ترین حالت با مشکل عدم صحیح نمایش رنگ و نور روبرو هستند‌.
avatar
تینا آغاز کننده
سلام و عرض ادب
خیلی ممنون از توضیحات عالی و کاربردیتون.
موفق و پیروز باشید
avatar
1401-07-26 20:08
درود بر شما. خواهش میکنم. ممنون از انرژی مثبت شما.
avatar
ابراهیمی آغاز کننده
سلام واقعا توضیحات کامل و عالی بود مشکل من حل شد خیلی سپاسگزارم
avatar
1401-05-23 21:57
سلام. خوشحالم که تونستیم کمک کنیم. از جستجوی سایت برای چیزهایی که دنبالش هستید کمک بگیرید.

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.