پکیجهای آموزشی
Loading...

چرا و چگونه

مجموعه ای از پرسش و پاسخ نرم افزارهای طراحی و تدوین.

درباره Field order و interlace و upper و lower

21 تیر، 1402 مجموعه : ساخت ویدیو

درباره Interlace و field order

interlace چیست.

به تصویر A توجه کنید خطوطی که شماره گذاری شده اند ابتدا به نمایشگر یا تلویزیون ارسال و نشان داده شده و پس از آن خطوطی که در تصویر B مشخص شده اند،نمایش داده خواهند شد که از حاصل خطوط تصویر A و تصویر B هر تصویر کاملی که ما میبینیم نشان داده میشود ، حال به این تکنولوژی اینترلیس Interlace میگوییم که در نمایشگرهای قدیمی تر مانند پروجکشن و CRT همان تلویزیون هایی که پشت دارند اصطلاحا ، مورد استفاده قرار میگیرد.در واقع از این روش استفاده میشود تا بتوانیم بدون استفاده از پهنای باند زیاد و ارسال یک دفعه به نمایشگر ، تصویر را ببینیم.

به طور مثال یک بزرگراه را در نظر بگیرید که دارای سه باند است،ماشین ها از باند اول حرکت میکنند،حال با کمی تاخیر ماشین های دیگری از باند دوم حرکت میکنند و این تاخیر تا انتها وجود دارد ، روش تشکیل شدن تصاویر اینترلیس Interlace به این صورت است.

Field order چیست.

نقطه مقابل اینترلیس Interlace , فیلداوردر Field Order است،در برخی شرایط مرتبط با نمایشگر ، ما باید تصمیم بگیریم که ابتدا کدامیک از خطوط تصویر A اول ظاهر شوند یا خطوط تصویر B ، اینجاست که گزینه فنی فیلداوردر Filed Order Upper و Field Order Lower بوجود می آید ( حالا کم کم این مطلب برای شما چیزهایی را در ذهن بیدار میکند ).

upper و lower چیست.

چه زمانی تصمیم میگیریم که Upper نشان داده شود و چه زمانی Lower ؟ زمانی که فیلم تولید شده یا خروجی گرفته شده از فاینال کات یا پریمیرپرو ، دارای لرزش است و آن کیفیتی که باید داشته باشد را ندارد،یعنی نمایشگر ما نمیتواند سیستم فیلداوردر را به درستی نمایش دهد که در این شرایط تدوینگر باید این سیستم را تغییر دهد.

آیا این صفحه مفید بود؟
خیر 0