ساختار تشکیل دهنده ی یک فایل ویدیو را کدک Codec میگوییم.

باید بدانید که هر نرم افزار میکس و مونتاژی که در سیستم خود نصب می کنید برای کار با فایلهای ویدیویی که وارد آن می شود نیازمند فایلهای کمکی است که اگر آن فایل ها یا امکانات جانبی وجود نداشته باشد امکان ویرایش و میکس فیلم و یا فرمت مورد نظر در آن وجود ندارد.

به طور مثال فایلهای با پسوند VOB که فرمت پخش در دی وی دی های خانگی هستند در اکثر نرم افزارهای میکس امکان ویرایش آنها نیست. و گاها اگر هم وارد نرم افزار تدوین شود ممکن است تصویر نداشته باشد، صدا نداشته باشد یا صدا و تصویر هماهنگ نباشند.

کدک Codec اختصاصی

هر دوربین فیلمبرداری درون تنظیمات خود بخش هایی را برای تنظیمات فرمت های قابل ضبط فیلم گذاشته است که بسیاری از آنها به کدک Codec مرتبط هستند، برخی Codec ها مخصوصا همان دوربین است و ممکن است در دوربین دیگری نباشد و برخی کدک Codec ها برای سیستم عامل خاصی طراحی شده اند مانند کدک Codec فایلهای MOV که برای تدوین در سیستم عامل مک طراحی شده و کارایی بیشتری در آن دارند، البته ویندوز هم تمام سعی خود را برای سازگاری ایجاد خواهد نمود که در ویندوز 10 خیلی بهتر شده است. برخی دیگر از شرکت های تولیدکننده سخت افزار مانند Canopus که کارتهای تدوین را ارائه مینماید به همراه کارتهای سخت افزاری خود و بهینه سازی تدوین فیلم کدک Codec های خاصی را در سیستم عامل نصب مینماید.

معرفی اولیه تکنولوژی پراکسی در تدوین فیلم

در حالت کلی کدک ساختار ویدیو میباشد که دارای تنوع های متفاوت و برای نیازهای خاصی طراحی میشوند، همین حالا اگر در حین تدوین هستید ساختار H264 را تدوین میکنید که یک کدک Codec رایج است.