دوره‌های آموزشی
دوره‌های آموزشی
5 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید.
مجموعه : فتوشاپ

پکیج آموزش نحوه استفاده از 25 ادجاسمنت لایر Adjustment
در فتوشاپ

آموزش 25 ادجاسمنت لایه ای و تونال در فتوشاپ و شروعی برای تغییرات شگفت انگیز در تصاویر، ویژه طراحان و عکاسان.
بروزرسانی : 23 ارديبهشت،1402
ایجاد : 01 مرداد،1395
3,990,000 ریال

معرفی دوره

ادجاست ها Adjustments و لایه های ادجاست Adjustment Layers بخش های خیلی مهم دیگری در نرم افزار فتوشاپ هستند که تقریبا در 99 درصد پروژه های طراحان و ویرایش هایی که توسط عکاسان بر روی عکس ها انجام میشود مورد استفاده قرار میگرند. در این دوره آموزشی فتوشاپ با نحوه کارکرد تمام لایه های ادجاست در پنجره لایه در این نرم افزار به صورت کامل آشنا میشوید و پس از آن متوجه خواهید شد که لایه های ادجاست چگونه بر روی عکسها و همچنین لایه ها تاثیر گذاشته و موجب خلق تصاویر و احساس جدید میشوند.

ادجاسمنت در فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ دارای دو نوع ادجاسمنت است که گروه اول بنام ادجاسمنت لایه های و بصورت یک لایه در پنجره لایه ها و بالای سر لایه مورد نظر قرار میگیرد و در آینده امکان ویرایش های مجدد دارد. نوع دوم ادجاسمنت فتوشاپ به نام تونال معروف هستند. این نوع دقیقا روی خود لایه اعمال میشوند و در آینده امکان ویرایش مجدد ندارند مگر اینکه فتوشاپ کار از قبل لایه را به اسمارت تبدیل کرده باشد.

از ادجاسمنت ها برای اصلاح کردن رنگ و نور، درجه بندی رنگ و نور، رفع مشکلاتی که مربوط به رنگ و نور هستند، ساخت احساس جدید در تصاویر و البته خیلی نیازهای دیگر در فتوشاپ انجام میشود.

چند ادجاسمنت لایر در فتوشاپ آموزش داده میشود؟

بیشترین تعداد ادجاسمنت ها در پایین پنجره لایر فتوشاپ هستند اما تعدادی دیگر در منوی image و گزینه adjustments. در انتهای گزینه دوم تعدادی دیگر هستند که در پنجره لایر دیده نمیشوند و دقیقا به دلیل تقریبا مخفی بودن آنها فتوشاپ کارها به سراغ کمرا راو میروند. در این دوره 25 ادجاسمنت لایر به صورت کامل و دقیق و با مثال آموزش داده شده اند. یعنی هم ادجاست های پنجره لایر و هم ادجاست های منوی Image.

افرادی که قصد دارند وارد مرحله تنظیم رنگ، دستکاری نور، ایجاد تغییرات در عکس ها بشوند، در این دوره با قواعد و نکاتی آشنا خواهند شد که آنها را در رسیدن به نیازها و تغییرات دلخواه راهنمایی میکنند.

در این مرحله، خواهید دانست که برای رسیدن به هدف خود، دقیقا کدام ادجاسمنت لایر را انتخاب نموده و چه تغییری را درون آن بدهید و دقیقا یکی از هدف های مانی سافت از ساخت این دوره آموزشی فتوشاپ همین است که طراح و فتوشاپ کار بداند برای چه نیازی باید کدام ادجاسمنت را انتخاب کند و نه اینکه بخواهید دائما همه آنها را روی یک عکس اعمال کرده و با تغییرات زیاد و بدون دانستن اینکه کدامیک چه تاثیری میگذارند، بخواهد به نتیحه برسید. البته که این روش نادرست، وقت زیادی را تلف خواهد نمود و در آخر ممکن است نتیجه مطلوب گرفته نشود.

دستکاری رنگ و نور مشابه کمرا راو

نرم افزار کمرا راو که یکی دیگر نرم افزارهای شرکت ادوبی بوده و در فتوشاپ و نرم افزار ادوبی بریج در دسترس است توسط بسیاری عکاسان و طراحان برای دستکاری عکسهای گرفته شده با فرمت راو به کار برده میشود. اغلب فتوشاپ کاران با کمرا راو آشنا نیستند اما تمایل دارند که بتوانند بسیاری دستکاری های رنگ و نور را مقداری شبیه به آن روی عکس های راو و فرمت های دیگر انجام دهند. این دوره آموزشی مقدمه ای بر دستکاری رنگ و نور توسط لایه های ادجاستمنت میباشد و البته کمی فراتر.

اگر عکاس هستید

بدون شک با نکاتی که در این دوره فتوشاپ گفته شده است، در کنار طراحان و گرافیست ها، عکاسان تاثیر زیادی روی رنگ و نور و همچنین کیفیت نهایی عکس های گرفته شده خواهند گذاشت. اگر چه که با نرم افزار کمرا راو در فتوشاپ میتوان کارهای بیشتری انجام داد اما در شرایط مختلفی در حین کار با لایه ها امکان رفتن به کمرا راو نیست پس، میبایست بدون کمرا بتوان برخی نیازها را نیز انجام داد.

قواعد لایه ادجاستمنت تک رنگ

در ادجاست های فتوشاپ گزینه ای بنام Solid Color وجود دارد که یک لایه تک رنگ را ایجاد میکند اما موضوع به همینجا ختم نمیشود. با کارایی های مختلفی و ابتدایی از کاربرد لایه ادجاست تک رنگ نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با تنظیم روشنایی ها

به کمک تکنیک ها و ابزارهایی که با آنها آشنا خواهید شد میتوانید در بسیاری عکس ها میزان روشنایی یا تاریکی بخش هایی از هر عکس را به صورت جداگانه و با ترکیبی از ماسک اصلاح کنید. این موضوع در واقع هم میتواند یک مشکل در عکس باشد و همچنین میتواند یک نیاز باشد.

آشنایی مقدماتی با کنتراست

کنتراست یکی از اجزای هر عکس میباشد یعنی در تمام عکس ها وجود دارد ولی مقدار آن کم و زیاد است. برخی از لایه های ادجاسمنت میتوانند بخوبی کنتراست زیاد را کم کنند و یا آنرا افرایش دهند و همچنین در نهایت میتوان یک کنتراست مناسب را روی عکس اجرا نمود.

کاهش نویز و خرابی پیسکل

با توجه به اینکه بعد از استفاده از ادجاست هایی که روی نور و کنتراست عکس تاثیر میگذارند، مشکلاتی مانند ایجاد نویز و پیکسل های رنگی بوجود می آید. با نکاتی اولیه جهت رفع این مشکل و بهبود عکس نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای Level

یکی از ادجاست های خیلی مهمی است که طراحان و همچنین عکاس ها به کمک آن در ابتدا میزان روشنایی، میانه و تاریکی عکس را تشخیص میدهد و پس از آن میتوانند یک تصویر را بر اساس نیاز خود در سه کانال رنگ و یا هر کدام به صورت مجزا روشنتر و تاریکتر و یا به میانه برسانند. 

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای منحنی یا Curves

با یکی از ادجاست هایی که طراحان، عکاسان و کسانی که درجه بندی و اصلاح رنگ در فتوشاپ را با آن انجام میدهند یعنی منحنی بصورت دقیق آشنا خواهید شد. این منحنی دارای مولفه های فراوانی است که با یادگیری آنها میتواند اغلب مشکلات عکس ها را در هر سه کانال رنگی و همچنین بصورت تفکیک یا جداگانه برطرف نمود و اغلب رنگ های زیبا و جدید را روی هر عکسی بوجود آورد. البته که این نکات فقط مختص به درجه بندی رنگ نیست و میتوان تغییرات بیشتری را در هر عکس با آن ایجاد نمود. شناخت فنی اجزای این ادجاستمنت لایه برای هر فتوشاپ کار دارای اهمیت فراوانی است.

این ادجاسمنت لایه دقیقا بر روی 5 مولفه مهم یعنی سفیدی، روشنایی، میانه، سایه و سیاهی تمرکز دقیقی دارد. با تنظیماتی که در این ادجاسمنت میتوان انجام داد نتایج شگفت انگیزی بدست خواهد آمد. بطور مثال میتوان رنگ قرمز را بصورت کامل از تصویر حذف نمود و یا رنگ قرمز را در هر یک از 5 مولفه مورد نظر کم و زیاد نمود. همینکار را بر روی کانالهای آبی و سبز نیز میتوان انجام داد و در نهایت روی هر سه کانال به صورت یکجا نیز انجام داد.

آشنایی با ادجاست های دستکاری رنگ

دو ادجاست بنام های Exposure و Vibrance در فتوشاپ وجود دارد که روی رنگ ها بصورت مستقیم تاثیر میگذارند. با نحوه کارایی آنها نیز آشنا خواهید شد.

شناخت دقیق ادجاست Hue & Saturation

این ادجاست لایه را بسیاری فتوشاپ کاران میشناسند اما دقیقا با آپشن هایی مانند محدوده و ترکیب کانالهای آن آشنا نیستند. در این دوره آموزشی فتوشاپ، این ادجاست طی 6 بخش آموزشی بصورت کامل توضیح داده شده است.

انواع روشهای سیاه و سفید نمودن عکس

در فتوشاپ روشهای مختلفی برای سیاه و سفید نمودن عکس و لایه ها وجود دارد اما همه روشها نمیتوانند در حالت سیاه و سفید، کانالهای رنگ را دستکاری کنند. یکی از ادجاست های خیلی مهم که فتوشاپ کارها و عکاسان به آن خیلی علاقمند هستند، بلک اند وایت Black & White میباشد. توضیحات کاملی در خصوص آپشن ها و کارایی آن داده شده است.

شاید شروعی برای درجه بندی رنگ

یکی از کارهایی که در فتوشاپ، علاقمندان و گرافیست ها و عکاسان را شیفته خود میکند، قدرت آن در درجه بندی رنگ و ساخت رنگ های زیبا میباشد. در ادجاست های این نرم افزار رازها و تکنیک های فراوانی نهفته است که با یادگیری آنها بعید است که کسی به سراغ پریست آماده رنگ برود وقتی بتواند در کمتر از 1 دقیقه بهترین رنگ های سفارشی خود را بسازد. تنها چیزی که لازم است، شناخت دقیق و تمرین است. در این دوره بصورت دقیق ابزارهایی مانند Channel Mixer و Color Lookup به صورت دقیق و فنی آموزش داده شده اند تا نتایج عکس ها مخاطبین را شگفت زده کند.

خلاقیت با ادجاست ها

برخی اوقات فقط با قراردادن ادجاست هایی مانند انورت invert و Posterize و Threshold ممکن است که نتیجه خوبی بدست نیاوریم اما با انجام چند ترکیب و توانایی های دیگر در فتوشاپ، نتیجه تغییر خواهد نمود. فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند برای ترکیب کردن و کنار هم گذاشتن لایه هایی هست که به کمک آنها تصاویری جدید ساخته شود و بسیاری موفقیت ها هم به همین روش بدست می آیند.

قدرتی مطلق بنام Selective Color

یکی از گیج کننده ترین ادجاست های نرم افزار فتوشاپ، سلکتیور کالر است. البته تا زمانی گیج کننده است که فتوشاپ کارها آنرا بصورت حرفه ای نمیشناسند. بسیاری از حرفه ای ها در انواع عکسها و پروژه های طراحی خود از این ادجاست به صورت چندین دفعه و به تکرار استفاده میکنند تا به نتیجه مطلوب برسند. بسیاری از اکشن های آماده فتوشاپ، درون خود چندین ترکیب از این ادجاست را دارند اما چرا یک فتوشاپ کار نباید آنرا بخوبی بشناسد و در چند دقیقه به چیزی که میخواهد برسد؟ در این دوره با روشی تکنیکی، با تمام قابلیت های این ادجاست به خوبی آشنا خواهید شد.

سایه و روشنایی غیر مخرب

یک طراح و فتوشاپ کار در دوران کاری خود با انواع عکسهایی روبرو میشوند که توسط عکاسان غیر حرفه ای گرفته شده اند. عکس هایی که دارای سایه ها و روشنایی های مخرب و ناکارآمد هستند. حالا افتوشاپ کار میبایست از چنین عکسهایی در طراحی های خود مانند آلبوم عروس، آلبوم کودک، عکس های محیطی، عکس های داخل نما و بیرون استفاده کند. یک طراح باید با نکات کلیدی ترمیم سایه هایی که شدید هستند و همچنین روشنایی که بیش از وجود دارد به خوبی آشنا باشد و در زمان خیلی کمی آنها را برطرف کند. در این دوره با روشی آشنا خواهید شد که هیچ اثر مخربی روی سایه و روشنایی نخواهد گذاشت و میتوانید چنین مشکلاتی را در چند ثانیه برطرف کنید. وجود چنین مشکلاتی باعث عدم شسته رفته بودن عکس میشوند.

تولید عکس HDR

بسیاری از فتوشاپ کارها به عکسهای HDR دسترسی ندارند. این عکسها معمولا در زمان عکاسی و توسط تنظیمات دوربین گرفته میشوند که البته بسیار زیبا هستند. در این دوره یاد خواهید گرفت که چگونه از یک عکس معمولی و حتی اگر با موبایل گرفته شده باشد، یک عکس عالی، جذاب و شگفت انگیز خلق کنید و اینکار توسط تونال ادجاستمنت HDR انجام خواهد شد.

هماهنگ نور و رنگ با ادجاست ها

در نرم افزار فتوشاپ روشهای مختلفی هست که ویرایشگر به کمک آنها تمام تلاش خود را برای یکسان نمودن رنگ و نور دو لایه متفاوت از همدیگر انجام دهد اما بسیاری از آنها نیازمند داشتن تخصص بیشتر در شناخت فتوشاپ و ابزارها میباشد ولی ادجاستی وجود دارد که بصورت اتوماتیک میتواند این کار پیچیده را در چند ثانیه انجام دهد و ما را به نتیجه نزدیک تر نماید. این ادجاست را نیز یاد خواهید گرفت.

تغییر رنگ با ادجاست

در این نرم افزار ابزارهای مختلفی برای تغییر رنگی به رنگ دیگر وجود دارد. مثلا هیو یا براش تغییر رنگ. در کنار آنها در این دوره خواهید آموخت چگونه به کمک یک ادجاست و طی چند ثانیه بتوانید رنگی را به صورت کامل به رنگ دیگری تغییر دهید.

ادجاست ها Adjustments و لایه های ادجاست Adjustment Layers بخش های خیلی مهم دیگری در نرم افزار فتوشاپ هستند که تقریبا در 99 درصد پروژه های طراحان و ویرایش هایی که توسط عکاسان بر روی عکس ها انجام میشود مورد استفاده قرار میگرند. در این دوره آموزشی فتوشاپ با نحوه کارکرد تمام لایه های ادجاست در پنجره لایه در این نرم افزار به صورت کامل آشنا میشوید و پس از آن متوجه خواهید شد که لایه های ادجاست چگونه بر روی عکسها و همچنین لایه ها تاثیر گذاشته و موجب خلق تصاویر و احساس جدید میشوند.

ادجاسمنت در فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ دارای دو نوع ادجاسمنت است که گروه اول بنام ادجاسمنت لایه های و بصورت یک لایه در پنجره لایه ها و بالای سر لایه مورد نظر قرار میگیرد و در آینده امکان ویرایش های مجدد دارد. نوع دوم ادجاسمنت فتوشاپ به نام تونال معروف هستند. این نوع دقیقا روی خود لایه اعمال میشوند و در آینده امکان ویرایش مجدد ندارند مگر اینکه فتوشاپ کار از قبل لایه را به اسمارت تبدیل کرده باشد.

از ادجاسمنت ها برای اصلاح کردن رنگ و نور، درجه بندی رنگ و نور، رفع مشکلاتی که مربوط به رنگ و نور هستند، ساخت احساس جدید در تصاویر و البته خیلی نیازهای دیگر در فتوشاپ انجام میشود.

چند ادجاسمنت لایر در فتوشاپ آموزش داده میشود؟

بیشترین تعداد ادجاسمنت ها در پایین پنجره لایر فتوشاپ هستند اما تعدادی دیگر در منوی image و گزینه adjustments. در انتهای گزینه دوم تعدادی دیگر هستند که در پنجره لایر دیده نمیشوند و دقیقا به دلیل تقریبا مخفی بودن آنها فتوشاپ کارها به سراغ کمرا راو میروند. در این دوره 25 ادجاسمنت لایر به صورت کامل و دقیق و با مثال آموزش داده شده اند. یعنی هم ادجاست های پنجره لایر و هم ادجاست های منوی Image.

افرادی که قصد دارند وارد مرحله تنظیم رنگ، دستکاری نور، ایجاد تغییرات در عکس ها بشوند، در این دوره با قواعد و نکاتی آشنا خواهند شد که آنها را در رسیدن به نیازها و تغییرات دلخواه راهنمایی میکنند.

در این مرحله، خواهید دانست که برای رسیدن به هدف خود، دقیقا کدام ادجاسمنت لایر را انتخاب نموده و چه تغییری را درون آن بدهید و دقیقا یکی از هدف های مانی سافت از ساخت این دوره آموزشی فتوشاپ همین است که طراح و فتوشاپ کار بداند برای چه نیازی باید کدام ادجاسمنت را انتخاب کند و نه اینکه بخواهید دائما همه آنها را روی یک عکس اعمال کرده و با تغییرات زیاد و بدون دانستن اینکه کدامیک چه تاثیری میگذارند، بخواهد به نتیحه برسید. البته که این روش نادرست، وقت زیادی را تلف خواهد نمود و در آخر ممکن است نتیجه مطلوب گرفته نشود.

دستکاری رنگ و نور مشابه کمرا راو

نرم افزار کمرا راو که یکی دیگر نرم افزارهای شرکت ادوبی بوده و در فتوشاپ و نرم افزار ادوبی بریج در دسترس است توسط بسیاری عکاسان و طراحان برای دستکاری عکسهای گرفته شده با فرمت راو به کار برده میشود. اغلب فتوشاپ کاران با کمرا راو آشنا نیستند اما تمایل دارند که بتوانند بسیاری دستکاری های رنگ و نور را مقداری شبیه به آن روی عکس های راو و فرمت های دیگر انجام دهند. این دوره آموزشی مقدمه ای بر دستکاری رنگ و نور توسط لایه های ادجاستمنت میباشد و البته کمی فراتر.

اگر عکاس هستید

بدون شک با نکاتی که در این دوره فتوشاپ گفته شده است، در کنار طراحان و گرافیست ها، عکاسان تاثیر زیادی روی رنگ و نور و همچنین کیفیت نهایی عکس های گرفته شده خواهند گذاشت. اگر چه که با نرم افزار کمرا راو در فتوشاپ میتوان کارهای بیشتری انجام داد اما در شرایط مختلفی در حین کار با لایه ها امکان رفتن به کمرا راو نیست پس، میبایست بدون کمرا بتوان برخی نیازها را نیز انجام داد.

قواعد لایه ادجاستمنت تک رنگ

در ادجاست های فتوشاپ گزینه ای بنام Solid Color وجود دارد که یک لایه تک رنگ را ایجاد میکند اما موضوع به همینجا ختم نمیشود. با کارایی های مختلفی و ابتدایی از کاربرد لایه ادجاست تک رنگ نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با تنظیم روشنایی ها

به کمک تکنیک ها و ابزارهایی که با آنها آشنا خواهید شد میتوانید در بسیاری عکس ها میزان روشنایی یا تاریکی بخش هایی از هر عکس را به صورت جداگانه و با ترکیبی از ماسک اصلاح کنید. این موضوع در واقع هم میتواند یک مشکل در عکس باشد و همچنین میتواند یک نیاز باشد.

آشنایی مقدماتی با کنتراست

کنتراست یکی از اجزای هر عکس میباشد یعنی در تمام عکس ها وجود دارد ولی مقدار آن کم و زیاد است. برخی از لایه های ادجاسمنت میتوانند بخوبی کنتراست زیاد را کم کنند و یا آنرا افرایش دهند و همچنین در نهایت میتوان یک کنتراست مناسب را روی عکس اجرا نمود.

کاهش نویز و خرابی پیسکل

با توجه به اینکه بعد از استفاده از ادجاست هایی که روی نور و کنتراست عکس تاثیر میگذارند، مشکلاتی مانند ایجاد نویز و پیکسل های رنگی بوجود می آید. با نکاتی اولیه جهت رفع این مشکل و بهبود عکس نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای Level

یکی از ادجاست های خیلی مهمی است که طراحان و همچنین عکاس ها به کمک آن در ابتدا میزان روشنایی، میانه و تاریکی عکس را تشخیص میدهد و پس از آن میتوانند یک تصویر را بر اساس نیاز خود در سه کانال رنگ و یا هر کدام به صورت مجزا روشنتر و تاریکتر و یا به میانه برسانند. 

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای منحنی یا Curves

با یکی از ادجاست هایی که طراحان، عکاسان و کسانی که درجه بندی و اصلاح رنگ در فتوشاپ را با آن انجام میدهند یعنی منحنی بصورت دقیق آشنا خواهید شد. این منحنی دارای مولفه های فراوانی است که با یادگیری آنها میتواند اغلب مشکلات عکس ها را در هر سه کانال رنگی و همچنین بصورت تفکیک یا جداگانه برطرف نمود و اغلب رنگ های زیبا و جدید را روی هر عکسی بوجود آورد. البته که این نکات فقط مختص به درجه بندی رنگ نیست و میتوان تغییرات بیشتری را در هر عکس با آن ایجاد نمود. شناخت فنی اجزای این ادجاستمنت لایه برای هر فتوشاپ کار دارای اهمیت فراوانی است.

این ادجاسمنت لایه دقیقا بر روی 5 مولفه مهم یعنی سفیدی، روشنایی، میانه، سایه و سیاهی تمرکز دقیقی دارد. با تنظیماتی که در این ادجاسمنت میتوان انجام داد نتایج شگفت انگیزی بدست خواهد آمد. بطور مثال میتوان رنگ قرمز را بصورت کامل از تصویر حذف نمود و یا رنگ قرمز را در هر یک از 5 مولفه مورد نظر کم و زیاد نمود. همینکار را بر روی کانالهای آبی و سبز نیز میتوان انجام داد و در نهایت روی هر سه کانال به صورت یکجا نیز انجام داد.

آشنایی با ادجاست های دستکاری رنگ

دو ادجاست بنام های Exposure و Vibrance در فتوشاپ وجود دارد که روی رنگ ها بصورت مستقیم تاثیر میگذارند. با نحوه کارایی آنها نیز آشنا خواهید شد.

شناخت دقیق ادجاست Hue & Saturation

این ادجاست لایه را بسیاری فتوشاپ کاران میشناسند اما دقیقا با آپشن هایی مانند محدوده و ترکیب کانالهای آن آشنا نیستند. در این دوره آموزشی فتوشاپ، این ادجاست طی 6 بخش آموزشی بصورت کامل توضیح داده شده است.

انواع روشهای سیاه و سفید نمودن عکس

در فتوشاپ روشهای مختلفی برای سیاه و سفید نمودن عکس و لایه ها وجود دارد اما همه روشها نمیتوانند در حالت سیاه و سفید، کانالهای رنگ را دستکاری کنند. یکی از ادجاست های خیلی مهم که فتوشاپ کارها و عکاسان به آن خیلی علاقمند هستند، بلک اند وایت Black & White میباشد. توضیحات کاملی در خصوص آپشن ها و کارایی آن داده شده است.

شاید شروعی برای درجه بندی رنگ

یکی از کارهایی که در فتوشاپ، علاقمندان و گرافیست ها و عکاسان را شیفته خود میکند، قدرت آن در درجه بندی رنگ و ساخت رنگ های زیبا میباشد. در ادجاست های این نرم افزار رازها و تکنیک های فراوانی نهفته است که با یادگیری آنها بعید است که کسی به سراغ پریست آماده رنگ برود وقتی بتواند در کمتر از 1 دقیقه بهترین رنگ های سفارشی خود را بسازد. تنها چیزی که لازم است، شناخت دقیق و تمرین است. در این دوره بصورت دقیق ابزارهایی مانند Channel Mixer و Color Lookup به صورت دقیق و فنی آموزش داده شده اند تا نتایج عکس ها مخاطبین را شگفت زده کند.

خلاقیت با ادجاست ها

برخی اوقات فقط با قراردادن ادجاست هایی مانند انورت invert و Posterize و Threshold ممکن است که نتیجه خوبی بدست نیاوریم اما با انجام چند ترکیب و توانایی های دیگر در فتوشاپ، نتیجه تغییر خواهد نمود. فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند برای ترکیب کردن و کنار هم گذاشتن لایه هایی هست که به کمک آنها تصاویری جدید ساخته شود و بسیاری موفقیت ها هم به همین روش بدست می آیند.

قدرتی مطلق بنام Selective Color

یکی از گیج کننده ترین ادجاست های نرم افزار فتوشاپ، سلکتیور کالر است. البته تا زمانی گیج کننده است که فتوشاپ کارها آنرا بصورت حرفه ای نمیشناسند. بسیاری از حرفه ای ها در انواع عکسها و پروژه های طراحی خود از این ادجاست به صورت چندین دفعه و به تکرار استفاده میکنند تا به نتیجه مطلوب برسند. بسیاری از اکشن های آماده فتوشاپ، درون خود چندین ترکیب از این ادجاست را دارند اما چرا یک فتوشاپ کار نباید آنرا بخوبی بشناسد و در چند دقیقه به چیزی که میخواهد برسد؟ در این دوره با روشی تکنیکی، با تمام قابلیت های این ادجاست به خوبی آشنا خواهید شد.

سایه و روشنایی غیر مخرب

یک طراح و فتوشاپ کار در دوران کاری خود با انواع عکسهایی روبرو میشوند که توسط عکاسان غیر حرفه ای گرفته شده اند. عکس هایی که دارای سایه ها و روشنایی های مخرب و ناکارآمد هستند. حالا افتوشاپ کار میبایست از چنین عکسهایی در طراحی های خود مانند آلبوم عروس، آلبوم کودک، عکس های محیطی، عکس های داخل نما و بیرون استفاده کند. یک طراح باید با نکات کلیدی ترمیم سایه هایی که شدید هستند و همچنین روشنایی که بیش از وجود دارد به خوبی آشنا باشد و در زمان خیلی کمی آنها را برطرف کند. در این دوره با روشی آشنا خواهید شد که هیچ اثر مخربی روی سایه و روشنایی نخواهد گذاشت و میتوانید چنین مشکلاتی را در چند ثانیه برطرف کنید. وجود چنین مشکلاتی باعث عدم شسته رفته بودن عکس میشوند.

تولید عکس HDR

بسیاری از فتوشاپ کارها به عکسهای HDR دسترسی ندارند. این عکسها معمولا در زمان عکاسی و توسط تنظیمات دوربین گرفته میشوند که البته بسیار زیبا هستند. در این دوره یاد خواهید گرفت که چگونه از یک عکس معمولی و حتی اگر با موبایل گرفته شده باشد، یک عکس عالی، جذاب و شگفت انگیز خلق کنید و اینکار توسط تونال ادجاستمنت HDR انجام خواهد شد.

هماهنگ نور و رنگ با ادجاست ها

در نرم افزار فتوشاپ روشهای مختلفی هست که ویرایشگر به کمک آنها تمام تلاش خود را برای یکسان نمودن رنگ و نور دو لایه متفاوت از همدیگر انجام دهد اما بسیاری از آنها نیازمند داشتن تخصص بیشتر در شناخت فتوشاپ و ابزارها میباشد ولی ادجاستی وجود دارد که بصورت اتوماتیک میتواند این کار پیچیده را در چند ثانیه انجام دهد و ما را به نتیجه نزدیک تر نماید. این ادجاست را نیز یاد خواهید گرفت.

تغییر رنگ با ادجاست

در این نرم افزار ابزارهای مختلفی برای تغییر رنگی به رنگ دیگر وجود دارد. مثلا هیو یا براش تغییر رنگ. در کنار آنها در این دوره خواهید آموخت چگونه به کمک یک ادجاست و طی چند ثانیه بتوانید رنگی را به صورت کامل به رنگ دیگری تغییر دهید.

ادجاست ها Adjustments و لایه های ادجاست Adjustment Layers بخش های خیلی مهم دیگری در نرم افزار فتوشاپ هستند که تقریبا در 99 درصد پروژه های طراحان و ویرایش هایی که توسط عکاسان بر روی عکس ها انجام میشود مورد استفاده قرار میگرند. در این دوره آموزشی فتوشاپ با نحوه کارکرد تمام لایه های ادجاست در پنجره لایه در این نرم افزار به صورت کامل آشنا میشوید و پس از آن متوجه خواهید شد که لایه های ادجاست چگونه بر روی عکسها و همچنین لایه ها تاثیر گذاشته و موجب خلق تصاویر و احساس جدید میشوند.

ادجاسمنت در فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ دارای دو نوع ادجاسمنت است که گروه اول بنام ادجاسمنت لایه های و بصورت یک لایه در پنجره لایه ها و بالای سر لایه مورد نظر قرار میگیرد و در آینده امکان ویرایش های مجدد دارد. نوع دوم ادجاسمنت فتوشاپ به نام تونال معروف هستند. این نوع دقیقا روی خود لایه اعمال میشوند و در آینده امکان ویرایش مجدد ندارند مگر اینکه فتوشاپ کار از قبل لایه را به اسمارت تبدیل کرده باشد.

از ادجاسمنت ها برای اصلاح کردن رنگ و نور، درجه بندی رنگ و نور، رفع مشکلاتی که مربوط به رنگ و نور هستند، ساخت احساس جدید در تصاویر و البته خیلی نیازهای دیگر در فتوشاپ انجام میشود.

چند ادجاسمنت لایر در فتوشاپ آموزش داده میشود؟

بیشترین تعداد ادجاسمنت ها در پایین پنجره لایر فتوشاپ هستند اما تعدادی دیگر در منوی image و گزینه adjustments. در انتهای گزینه دوم تعدادی دیگر هستند که در پنجره لایر دیده نمیشوند و دقیقا به دلیل تقریبا مخفی بودن آنها فتوشاپ کارها به سراغ کمرا راو میروند. در این دوره 25 ادجاسمنت لایر به صورت کامل و دقیق و با مثال آموزش داده شده اند. یعنی هم ادجاست های پنجره لایر و هم ادجاست های منوی Image.

افرادی که قصد دارند وارد مرحله تنظیم رنگ، دستکاری نور، ایجاد تغییرات در عکس ها بشوند، در این دوره با قواعد و نکاتی آشنا خواهند شد که آنها را در رسیدن به نیازها و تغییرات دلخواه راهنمایی میکنند.

در این مرحله، خواهید دانست که برای رسیدن به هدف خود، دقیقا کدام ادجاسمنت لایر را انتخاب نموده و چه تغییری را درون آن بدهید و دقیقا یکی از هدف های مانی سافت از ساخت این دوره آموزشی فتوشاپ همین است که طراح و فتوشاپ کار بداند برای چه نیازی باید کدام ادجاسمنت را انتخاب کند و نه اینکه بخواهید دائما همه آنها را روی یک عکس اعمال کرده و با تغییرات زیاد و بدون دانستن اینکه کدامیک چه تاثیری میگذارند، بخواهد به نتیحه برسید. البته که این روش نادرست، وقت زیادی را تلف خواهد نمود و در آخر ممکن است نتیجه مطلوب گرفته نشود.

دستکاری رنگ و نور مشابه کمرا راو

نرم افزار کمرا راو که یکی دیگر نرم افزارهای شرکت ادوبی بوده و در فتوشاپ و نرم افزار ادوبی بریج در دسترس است توسط بسیاری عکاسان و طراحان برای دستکاری عکسهای گرفته شده با فرمت راو به کار برده میشود. اغلب فتوشاپ کاران با کمرا راو آشنا نیستند اما تمایل دارند که بتوانند بسیاری دستکاری های رنگ و نور را مقداری شبیه به آن روی عکس های راو و فرمت های دیگر انجام دهند. این دوره آموزشی مقدمه ای بر دستکاری رنگ و نور توسط لایه های ادجاستمنت میباشد و البته کمی فراتر.

اگر عکاس هستید

بدون شک با نکاتی که در این دوره فتوشاپ گفته شده است، در کنار طراحان و گرافیست ها، عکاسان تاثیر زیادی روی رنگ و نور و همچنین کیفیت نهایی عکس های گرفته شده خواهند گذاشت. اگر چه که با نرم افزار کمرا راو در فتوشاپ میتوان کارهای بیشتری انجام داد اما در شرایط مختلفی در حین کار با لایه ها امکان رفتن به کمرا راو نیست پس، میبایست بدون کمرا بتوان برخی نیازها را نیز انجام داد.

قواعد لایه ادجاستمنت تک رنگ

در ادجاست های فتوشاپ گزینه ای بنام Solid Color وجود دارد که یک لایه تک رنگ را ایجاد میکند اما موضوع به همینجا ختم نمیشود. با کارایی های مختلفی و ابتدایی از کاربرد لایه ادجاست تک رنگ نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با تنظیم روشنایی ها

به کمک تکنیک ها و ابزارهایی که با آنها آشنا خواهید شد میتوانید در بسیاری عکس ها میزان روشنایی یا تاریکی بخش هایی از هر عکس را به صورت جداگانه و با ترکیبی از ماسک اصلاح کنید. این موضوع در واقع هم میتواند یک مشکل در عکس باشد و همچنین میتواند یک نیاز باشد.

آشنایی مقدماتی با کنتراست

کنتراست یکی از اجزای هر عکس میباشد یعنی در تمام عکس ها وجود دارد ولی مقدار آن کم و زیاد است. برخی از لایه های ادجاسمنت میتوانند بخوبی کنتراست زیاد را کم کنند و یا آنرا افرایش دهند و همچنین در نهایت میتوان یک کنتراست مناسب را روی عکس اجرا نمود.

کاهش نویز و خرابی پیسکل

با توجه به اینکه بعد از استفاده از ادجاست هایی که روی نور و کنتراست عکس تاثیر میگذارند، مشکلاتی مانند ایجاد نویز و پیکسل های رنگی بوجود می آید. با نکاتی اولیه جهت رفع این مشکل و بهبود عکس نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای Level

یکی از ادجاست های خیلی مهمی است که طراحان و همچنین عکاس ها به کمک آن در ابتدا میزان روشنایی، میانه و تاریکی عکس را تشخیص میدهد و پس از آن میتوانند یک تصویر را بر اساس نیاز خود در سه کانال رنگ و یا هر کدام به صورت مجزا روشنتر و تاریکتر و یا به میانه برسانند. 

آشنایی کامل با ادجاست لایه ای منحنی یا Curves

با یکی از ادجاست هایی که طراحان، عکاسان و کسانی که درجه بندی و اصلاح رنگ در فتوشاپ را با آن انجام میدهند یعنی منحنی بصورت دقیق آشنا خواهید شد. این منحنی دارای مولفه های فراوانی است که با یادگیری آنها میتواند اغلب مشکلات عکس ها را در هر سه کانال رنگی و همچنین بصورت تفکیک یا جداگانه برطرف نمود و اغلب رنگ های زیبا و جدید را روی هر عکسی بوجود آورد. البته که این نکات فقط مختص به درجه بندی رنگ نیست و میتوان تغییرات بیشتری را در هر عکس با آن ایجاد نمود. شناخت فنی اجزای این ادجاستمنت لایه برای هر فتوشاپ کار دارای اهمیت فراوانی است.

این ادجاسمنت لایه دقیقا بر روی 5 مولفه مهم یعنی سفیدی، روشنایی، میانه، سایه و سیاهی تمرکز دقیقی دارد. با تنظیماتی که در این ادجاسمنت میتوان انجام داد نتایج شگفت انگیزی بدست خواهد آمد. بطور مثال میتوان رنگ قرمز را بصورت کامل از تصویر حذف نمود و یا رنگ قرمز را در هر یک از 5 مولفه مورد نظر کم و زیاد نمود. همینکار را بر روی کانالهای آبی و سبز نیز میتوان انجام داد و در نهایت روی هر سه کانال به صورت یکجا نیز انجام داد.

آشنایی با ادجاست های دستکاری رنگ

دو ادجاست بنام های Exposure و Vibrance در فتوشاپ وجود دارد که روی رنگ ها بصورت مستقیم تاثیر میگذارند. با نحوه کارایی آنها نیز آشنا خواهید شد.

شناخت دقیق ادجاست Hue & Saturation

این ادجاست لایه را بسیاری فتوشاپ کاران میشناسند اما دقیقا با آپشن هایی مانند محدوده و ترکیب کانالهای آن آشنا نیستند. در این دوره آموزشی فتوشاپ، این ادجاست طی 6 بخش آموزشی بصورت کامل توضیح داده شده است.

انواع روشهای سیاه و سفید نمودن عکس

در فتوشاپ روشهای مختلفی برای سیاه و سفید نمودن عکس و لایه ها وجود دارد اما همه روشها نمیتوانند در حالت سیاه و سفید، کانالهای رنگ را دستکاری کنند. یکی از ادجاست های خیلی مهم که فتوشاپ کارها و عکاسان به آن خیلی علاقمند هستند، بلک اند وایت Black & White میباشد. توضیحات کاملی در خصوص آپشن ها و کارایی آن داده شده است.

شاید شروعی برای درجه بندی رنگ

یکی از کارهایی که در فتوشاپ، علاقمندان و گرافیست ها و عکاسان را شیفته خود میکند، قدرت آن در درجه بندی رنگ و ساخت رنگ های زیبا میباشد. در ادجاست های این نرم افزار رازها و تکنیک های فراوانی نهفته است که با یادگیری آنها بعید است که کسی به سراغ پریست آماده رنگ برود وقتی بتواند در کمتر از 1 دقیقه بهترین رنگ های سفارشی خود را بسازد. تنها چیزی که لازم است، شناخت دقیق و تمرین است. در این دوره بصورت دقیق ابزارهایی مانند Channel Mixer و Color Lookup به صورت دقیق و فنی آموزش داده شده اند تا نتایج عکس ها مخاطبین را شگفت زده کند.

خلاقیت با ادجاست ها

برخی اوقات فقط با قراردادن ادجاست هایی مانند انورت invert و Posterize و Threshold ممکن است که نتیجه خوبی بدست نیاوریم اما با انجام چند ترکیب و توانایی های دیگر در فتوشاپ، نتیجه تغییر خواهد نمود. فتوشاپ نرم افزاری قدرتمند برای ترکیب کردن و کنار هم گذاشتن لایه هایی هست که به کمک آنها تصاویری جدید ساخته شود و بسیاری موفقیت ها هم به همین روش بدست می آیند.

قدرتی مطلق بنام Selective Color

یکی از گیج کننده ترین ادجاست های نرم افزار فتوشاپ، سلکتیور کالر است. البته تا زمانی گیج کننده است که فتوشاپ کارها آنرا بصورت حرفه ای نمیشناسند. بسیاری از حرفه ای ها در انواع عکسها و پروژه های طراحی خود از این ادجاست به صورت چندین دفعه و به تکرار استفاده میکنند تا به نتیجه مطلوب برسند. بسیاری از اکشن های آماده فتوشاپ، درون خود چندین ترکیب از این ادجاست را دارند اما چرا یک فتوشاپ کار نباید آنرا بخوبی بشناسد و در چند دقیقه به چیزی که میخواهد برسد؟ در این دوره با روشی تکنیکی، با تمام قابلیت های این ادجاست به خوبی آشنا خواهید شد.

سایه و روشنایی غیر مخرب

یک طراح و فتوشاپ کار در دوران کاری خود با انواع عکسهایی روبرو میشوند که توسط عکاسان غیر حرفه ای گرفته شده اند. عکس هایی که دارای سایه ها و روشنایی های مخرب و ناکارآمد هستند. حالا افتوشاپ کار میبایست از چنین عکسهایی در طراحی های خود مانند آلبوم عروس، آلبوم کودک، عکس های محیطی، عکس های داخل نما و بیرون استفاده کند. یک طراح باید با نکات کلیدی ترمیم سایه هایی که شدید هستند و همچنین روشنایی که بیش از وجود دارد به خوبی آشنا باشد و در زمان خیلی کمی آنها را برطرف کند. در این دوره با روشی آشنا خواهید شد که هیچ اثر مخربی روی سایه و روشنایی نخواهد گذاشت و میتوانید چنین مشکلاتی را در چند ثانیه برطرف کنید. وجود چنین مشکلاتی باعث عدم شسته رفته بودن عکس میشوند.

تولید عکس HDR

بسیاری از فتوشاپ کارها به عکسهای HDR دسترسی ندارند. این عکسها معمولا در زمان عکاسی و توسط تنظیمات دوربین گرفته میشوند که البته بسیار زیبا هستند. در این دوره یاد خواهید گرفت که چگونه از یک عکس معمولی و حتی اگر با موبایل گرفته شده باشد، یک عکس عالی، جذاب و شگفت انگیز خلق کنید و اینکار توسط تونال ادجاستمنت HDR انجام خواهد شد.

هماهنگ نور و رنگ با ادجاست ها

در نرم افزار فتوشاپ روشهای مختلفی هست که ویرایشگر به کمک آنها تمام تلاش خود را برای یکسان نمودن رنگ و نور دو لایه متفاوت از همدیگر انجام دهد اما بسیاری از آنها نیازمند داشتن تخصص بیشتر در شناخت فتوشاپ و ابزارها میباشد ولی ادجاستی وجود دارد که بصورت اتوماتیک میتواند این کار پیچیده را در چند ثانیه انجام دهد و ما را به نتیجه نزدیک تر نماید. این ادجاست را نیز یاد خواهید گرفت.

تغییر رنگ با ادجاست

در این نرم افزار ابزارهای مختلفی برای تغییر رنگی به رنگ دیگر وجود دارد. مثلا هیو یا براش تغییر رنگ. در کنار آنها در این دوره خواهید آموخت چگونه به کمک یک ادجاست و طی چند ثانیه بتوانید رنگی را به صورت کامل به رنگ دیگری تغییر دهید.

 • 1.1.تفاوت فنی ادجاست های لایه و غیر لایه ای یا تونال
 • 2.1.کلیدهای عملیاتی مهم در ادجاست ها
 • 3.1.استفاده هوشمند از ادجاست های غیر لایه ای
 • 4.1.گروه بندی ادجاست ها
 • 5.1.انواع کارهایی های Solid Color
 • 6.1.تشریح کامل ادجاست گرادینت - بخش اول
 • 7.1.تشریح کامل ادجاست گرادینت - بخش دوم
 • 8.1.تشریح کامل ادجاست پترن Pattern
 • 9.1.ادجاست Brightness - Contrast - کاهش نویز و خرابی پیکسل
 • 10.1.ادجاست Level - بخش اول
 • 11.1.ادجاست Level - بخش دوم - نمونه گیر
 • 12.1.ادجاست Level - بخش سوم - درجه بندی رنگ
 • 13.1.ادجاست Curve منحنی - بخش اول
 • 14.1.ادجاست Curve منحنی - بخش دوم - تشخیص رنگ
 • 15.1.ادجاست Curve منحنی - بخش سوم - نقاط کلیدی
 • 16.1.ادجاست Curve منحنی - بخش چهارم - کانالها
 • 17.1.ادجاست Curve منحنی - بخش پنجم - ابزار دست
 • 18.1.ادجاست Curve منحنی - بخش ششم
 • 19.1.ادجاست Curve منحنی - بخش هفتم - افزایش دقت هیستوگرام - مداد
 • 20.1.ادجاست Curve منحنی - بخش هشتم نکات کلیدی input - output
 • 21.1.ادجاست Curve منحنی - بخش نهم - حذف کامل رنگ
 • 22.1.ادجاست اکسپوژر Exposure
 • 23.1.ادجاست رنگهای خاموش Vibrance
 • 24.1.ادجاست رنگ و غلظت Hue -Saturation - بخش اول
 • 25.1.ادجاست رنگ و غلظت Hue -Saturation - بخش دوم محدوده رنگ ها
 • 26.1.ادجاست رنگ و غلظت Hue -Saturation بخش سوم - ابزار درگ نمودن رنگ ها
 • 27.1.ادجاست رنگ و غلظت Hue -Saturation بخش چهارم - کالورایز
 • 28.1.ادجاست رنگ و غلظت Hue -Saturation بخش پنجم - ویرایش محدوده ها با نمونه گیر
 • 29.1.ادجاست Color Balance
 • 30.1.ادجاست Black & White
 • 31.1.ادجاست Photo Filter
 • 32.1.ادجاست Channel Mixer - درس 1
 • 33.1.ادجاست Channel Mixer - درس 2 درجه بندی زیبای عکس پرتره
 • 34.1.ادجاست Channel Mixer - درس 3 - مثال درجه بندی
 • 35.1.ادجاست Color Lookup - درس اول
 • 36.1.ادجاست Color Lookup - درس دوم - نصب پریست
 • 37.1.ادجاست Color Lookup - درس 3 - Device Link - Abstract
 • 38.1.ادجاست Invert انورت
 • 39.1.ادجاست Posterize
 • 40.1.ادجاست Threshold
 • 41.1.ادجاست Gradient Map
 • 42.1.ادجاست Selective Color درس 1
 • 43.1.ادجاست Selective Color درس 2
 • 44.1.ادجاست Selective Color درس 3
 • 45.1.ادجاست Selective Color درس 4
 • 46.1.ادجاست Shadows - Highlights
 • 47.1.ادجاست HDR Toning
 • 48.1.ادجاست Desaturate
 • 49.1.ادجاست Match Color
 • 50.1.ادجاست Replace Color
 • 51.1.ادجاست Equalizr
متاسفیم !

در حال حاضر نظری جهت نمایش موجود نمی باشد.

بازخورد و نتایج خود از دوره را بنویسید.

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

دوره های مرتبط

دوره ببین، تمرین کن، مسلط شو
10 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش طراحی پوستر گرافیکی و کارت ویزیت با فتوشاپ
9 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. آموزش طراحی آلبوم دیجیتال عروس با فتوشاپ - تکنیکهای پیشرفته تر
8 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش طراحی آلبوم عروس داماد با فتوشاپ - قواعد پایه ای
7 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش روتوش پوست و چهره در فتوشاپ
6 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش مخلوط در فتوشاپ - شناخت کامل 27 مخلوط کننده Blend Mode
4 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش آشنایی با 4 براش Brush اصلی در فتوشاپ - تنظیمات و فراتر
3 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش آشنایی کامل با لایه ها و ماسک در فتوشاپ - قواعد و تکنیک
1 برای یادگیری منظم ، شماره ها را در مجموعه فتوشاپ دنبال کنید. پکیج آموزش مقدماتی یا پایه ای فتوشاپ - نقطه شروع
Loading...