اکانت اکانت

بهترین روش کاهش حجم ویدیو٬ فیلم بدون افت کیفیت در ویندوز و مک با برنامه هندبریک Handbrake

فیلتر ویدیوها
3784 ویرایش شده در 1401/09/18 مجموعه : مفهومی مفهومی 1 ساعت و 10 دقیقه
نظرات

توضیحات مهم

توضیحات

چگونه حجم ویدیو را کاهش دهیم که کیفیتش افت نکند؟

این ویدیو آموزشی به شما کمک خواهد نمود که حجم ویدیو و فیلم های خود را به نحوی کاهش دهید که همزمان با کم کردن حجم ویدیو، کیفیت افت نکند و تصاویر خیلی خوبی بماند. این آموزش به کمک نرم افزار هندبریک و البته قواعد مفهومی را نیز شامل خواهد شد.

یکی از بزرگترین مشکلات تولید کنندگان ویدیو کلیپ و دارندگان آرشیو ویدیوها٬ حجم سنگین و زیاد ویدیوها میباشد که موجب نیاز داشتن به فضای فراوان نگهداری و همچنین مشکلاتی چون کندی و سختی در ارسال می شود. برای رسیدن به روش های کاهش حجم ویدیو، نرم افزارها و روش های متعددی بدست خواهند آمد که هر کدام دارای مشکلات خود هستند. در زمانی که به نرم افزار دلخواه برای کم کردن حجم ویدیو و فیلم می رسیم با چالش تازه ای روبرو خواهیم شد که آن، افت کیفیت است. اغلب نرم افزارها و روش ها، شاید در کاهش حجم ویدیو موثر شوند ولی وقتی پای افت کیفیت و ایجاد پیکسل در تصویر باشد، همه آنها کنار خواهند رفت چون وقتی حجم پایین می آید پیکسل در ویدیو نمایان خواهد شد که خوشایند نیست.

حجم کدام ویدیو ها را باید کم کنیم؟

اگر وارد دنیای ویدیو های دیجیتال شوید با لیست زیر حتما سروکار خواهید داشت:

 • راش رکورد شده با دوربین های نیمه حرفه ای و حرفه ای فیلمبرداری
 • فوتیج های خام دانلود شده
 • خروجی گرفته شده از نرم افزارهای ویرایش ویدیو

انواع روش های گرفتن خروجی

اینکه کدام نوع ویدیو را کم حجم میکنید کاملا بستگی به نیازتان دارد.

 1. راش و فوتیج معمولا برای زمانی کاهش حجم داده می شود که میخواهیم همانطور به صورت خام آرشیو کنیم و همچنین برای افراد بفرستیم.
 2. خروجی گرفته شده معمولا برای ارسال در شبکه های اجتماعی مانند، اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، یوتیوب کاهش حجم داده می شود و همچنان برای تحویل پروژه نهایی به مشتری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فوتیج چیست درباره فوتیج بیشتر بدانیم

فرمت ویدیویی Raw یا فوتیج Raw

کدام ویدیو ها کاهش حجم داده نمی شوند؟

شاید تاکنون به این موضوع فکر نکرده باشید که ممکن است ویدیویی باشد ولی حجمش کم نشود! بله امکان پذیر است. برخی تصور دارند که هر ویدیویی باید شامل کاهش حجم زیاد شود ولی اینطور نیست.

 • ویدیوهایی که از سایت های فیلم سینمایی و سریال و همچنین یوتیوب دانلود میکنید
 • ویدیوهایی که از قبل با چنین روشی کاهش حجم شده اند 

شامل اعمال کاهش حجم نمی شوند بلکه، حجم این ویدیو پس از تبدیل زیاد هم خواهد شد. از دید بسیاری افراد منطقی نیست و فکر میکنند یا نرم افزار نمی تواند و یا تنظیمات مشکل دارد. مشکل از این دو موضوع نیست بلکه از اعمال تغییرات و کاهش حجم های قبلی است که روی آنها انجام شده و اکنون دیگر موثر نیست.

مشکلات ارسال ویدیوی حجیم

فرض کنید یک پروژه ویدیویی را به اتمام رسانیده اید، حجم این ویدیو به 3 گیگابایت رسیده و حالا میخواهید در پلترفورم های زیر آن را ارسال کنید:

 • یوتیوب
 • تلگرام
 • واتس آپ
 • اینستاگرام
 • فیس بوک
 • توییتر
 • به کسی تحویل دهید
 • ایمیل کنید

وقتی حجم زیاد باشد چند اتفاق رخ می دهد که گاها مانع از ارسال سریع خواهند شد:

 • سرعت آپلود کاهش می یابد
 • دریافت کننده نمی تواند آن را به درستی دانلود کند
 • زمان ارسال اگر قطعی وجود داشته باشد مشکل ساز می شود
 • وقتی برای دانلود قرار می دهیم٬ کاربران حجم زیادی باید مصرف کنند

حجم سنگین ویدیو از قدیم یک مشکل بزرگ بوده٬ درست است که حالا سرعت اینترنت بالاست و میتوانید سریعتر فیلمها را آپلود کنید اما اگر چندین ویدیو چند گیگابایتی داشته باشید چکار میکنید؟

کاهش حجم ویدیو٬ فیلم بدون افت کیفیت از تبلیغات تا واقعیت!

استفاده از کلمه کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کاملا ناصحیح است، مگر میشود یک ویدیو 1 گیگاباتی به 90 مگابایت کاهش حجم برسد و افت کیفیت نداشته باشد؟ حتما کاهش کیفیت دارد. اگر از نظر حرفه ای به این موضوع نگاه کنیم در این کاهش حجم ویدیو که تقریبا 9 برابر حجم کمتر میشود جزئیاتی را از دست خواهیم داد مانند شارپ، در بخش های دیگر ویدیو که ممکن است نور تنظیم نباشد پیکسل ایجاد خواهد شد، پس چرا گفته میشود کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت؟ این جمله برای افراد عادی کسانی که به صورت حرفه ای در تدوین ویدیو فعالیت ندارد و جزئیاتی را که یک حرفه ای در ویدیو میبینید، نمی بینند کاربرد و رواج پیدا نموده، افراد عادی یا همان مشاهده کنندگان ویدیو خیلی از جزئیات را نمیتوانند حس کنند چون واقعا تدوین حرفه ای را بلد نیستند مانند کسانی که ویدیوهای یوتیوب را نگاه میکنند، افرادی که در اینستاگرام ویدیو می بینند، این افراد بیشتر موزیک، موضوع و رنگ و سوژه ها را مدنظر قرار میدهند خیلی تمرکزی روی پکسلها ندارند پس اینجاست که میگوییم کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت.

معرفی و دانلود نرم افزار کاهش حجم فیلم Handbrake

نرم افزار هندبریک از تکنولوژی ffmpeg استفاده مینماید، نمیخواهم وارد بحث پیچیده آن شوم فقط بدانید که توانایی این تکنولوژی برای کاهش حجم ویدیو و پایین نگه داشتن افت کیفیت ویدیو بسیار عالی است. این کدک Codec یعنی ffmpeg قبلا با دستورات و کد در سیستم عامل ها اجرا می شد اما امروزه همان Codec تبدیل به نرم افزار هندبریک شده تا کاربران در سیستم عامل های مختلف و گرافیکی بتوانند با چند کلیک ساده عملیات تبدیل فیلم٬ ویدیو را بدون افت کیفیت انجام دهند. این نرم افزار کاملا رایگان بوده و هر از گاهی توسط تولیدکننده خود٬ آپدیت می شود.

منظور از کدک Codec در فیلم چیست ؟

دانلود نرم افزار کاهش حجم فیلم٬ ویدیو هندبریک Handbrake

این نرم افزار کاملا رایگان است و بدون پرداخت هزینه می توانید بهترین نتیجه کاهش حجم را بدست بیاورید. این نرم افزار برای سیستم عامل های مختلف مانند :

 • ویندوز
 • مک
 • لینوکس

تولید شده که تا کنون برای ما رخ نداده خطا یا مشکلی داشته باشد.

دانلود تمام نسخه های هندبریک

چند پرسش و پاسخ مهم در مورد کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت با هندبریک

همیشه سوالاتی در ذهن کاربران رخ می دهد که برای رسیدن به پاسخ آنها میبایست سایت ها و منابع زیادی را جستجو کنند٬ سعی می نماییم این سوالات عمومی در همین موضوع را در ادامه بنویسیم.

 • آیا این روش برای موزیک ویدیو مناسب است؟
  اگر موزیک ویدیو برای شبکه های اجتماعی و پخش عادی در نظر دارید بله مناسب است ولی اگر موزیک ویدیو برای کانالهای دیجیتالی و برودکست قرار است پخش شود بهتر است از از قواعد تبدیل حرفه ای با نرم افزار ادوبی میدیا انکودر کمک بگیرید چون معیارهای خاصی مدنظر دارید.
  آموزش ادوبی میدیا انکودر 
 • آیا کار با نرم افزار هندبریک ساده است؟
  هیچ چیز سختی وجود ندارد اگر درست و تمیز آموزش دیده باشید. افراد بسیاری در اوایل کار با آن٬ ساده تصور میکنند اما وقتی مقداری فعالیتشان بیشتر می شود با سوالاتی روبرو خواهند شد که پاسخشان در این ویدیو آموزشی گفته شده است.
 • آیا واقعا این تبدیل فیلم٬ بدون افت کیفیت است؟
  خیر واقعی است و حتما افت کیفیت دارد. مگر می شود یک ویدیو از 10 گیگا بایت به 500 مگابایت کاهش حجم داشته باشد ولی کیفیت آن ثابت بماند؟ این افت کیفیت از نگاه حرفه ای ها وجود دارد و تنها افرادی که در سطح عادی هستند امکان تشخیص آن را ندارد حالا باید دید که شما کدام گروه مد نظرتان است.
 • آیا هندبریک بهترین نرم افزار تبدیل و کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت است؟
  بدون شک برای هر نرم افزار٬ رقبای دیگری نیز وجود دارد که با جستجو پیدا خواهند شد٬ پس نمی توانیم بگوییم این تنها نرم افزار یا بهترین است اما به دلیل فایده های زیادی که دارد در بین کاربران بنام بهترین نرم افزار عنوان گرفته است.
 • چطور حجم ویدیوها کاهش پیدا میکند؟
  همه چیز بر اساس آنالیز و معادلات ریاضی و کار بر روی داده های صفر و یک دیجیتالی اتفاق می افتد. این Codec دانش کافی را در خصوص پیکسل های ویدیویی دارد و می داند که چه اجزایی را در ویدیو کاهش داده یا تغییر دهد که از نگاه بسیاری افراد قابل تشخیص نباشد.
 • آیا این بهترین روش کم کردن حجم فیلم بدون افت کیفیت است؟
  روش های دیگری نیز وجود دارد که برخی مختص به سیستم عامل مک هستند و البته نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارد اما می توانید به همین روش اعتماد کنید. هدف این بود که بدانید همیشه یک راه وجود ندارد٬ بلکه بیشتر است.
 • آیا فقط می توانیم فایل mp4 را کم حجم کنیم؟
  خیر. فرمت mkv نیز این قابلیت را دارد اما به دلیل اینکه ساختار یا فرمت mp4 به صورت عمومی در تمام دستگاه ها٬ پلتفورم ها٬‌ قابلیت پخش را دارد گزینه مناسب تری است.

کاهش حجم ویدیو برای آرشیو

اگر آرشیو ویدیو دارید و حجم ویدیوها زیاد است و میخواهید آنها را نگهداری کنید، هزینه ی هارددیسک ها جهت نگهداری بالاست پس چه کاری بهتر از اینکه حجم ویدیو را کاهش دهید، کیفیت آن را حفظ کنید و بجای چند هارددیسک چند ترابایتی روی یک هارددیسک آنها را نگهداری کنید، چون بسیاری افراد کیفیت خیلی سنگین ویدیوها را نمیخواهند و فقط ویدیوهایی با حجم کم و البته کیفیت مناسب را لازم دارند، مثلا اگر ویدیو فورکی 4K رکورد شده باشد نیازی به نگهداری این اندازه و حجم در آرشیو نیست پس بهتر است ویدیو را کم حجم نموده و نسخه کیفیت مناسب آنرا نگهداری کنید البته اگر نیازمند تدوین ویدیوها در آینده نیستید.

کاهش حجم موزیک ویدیو بدون افت کیفیت

کسانی که با پریمیر و فاینال کات و داوینچی موزیک ویدیو و کلیپ ویدیویی میسازند از حجم بالای ویدیوهای خود ناراضی هستند، اول اینکه موزیک ویدیو باید در اینستاگرام و تلگرام آپلود شود، موزیک ویدیو باید در یوتیوب و آپارات آپلود شود، در سایت قرار داده شود و... چندین بار باید یک ویدیو پرحجم و سنگین را در محلهای متعدد آپلود کنیم، ضمنا موزیک ویدیو باید برای پخش در کانالهای ماهواره ای نیز با کیفیت خیلی خوب ارسال شود، فرض کنید شما ویدیوکلیپ های زیادی درست میکنید، اگر یکی درست میکردین و همون یکی بود که مشکلی نبود اما وقتی تعداد بالا میرود حجم بالای ویدیو عذاب آور خواهد شد، هم وقت میگیرد، هم هزینه میبرد، هم حوصله میخواهد، حال اگر حجم موزیک ویدیو از 1 گیابایت به 90 مگابایت برسد چه میشود؟ بدون شک با سرعت خیلی بالایی آپلودهای شما انجام خواهد شد، کاهش حجمی که در این آموزش رایگان فرا خواهید گرفت نتیجه ی بسیار مطلوبی به شما خواهد داد.

کسانی که تدوین حرفه ای فیلم انجام نمیدهند

یکی از اهداف تیم مانی سافت برای تولید آموزش رایگان کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کسانی هستند که نه با نرم افزارهای حرفه ای مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی کار میکنند و نه اصلا تدوین فیلم انجام میدهند، هدف آن کسانی هستند که با موبایل ویدیو ضبط نموده اند، با نرم افزارهای گوشی تدوین میکنند، با نرم افزارهای خانگی کلیپ میسازند، در شبکه های اجتماعی ویدیو پخش میکنند، در نهایت کسانی که با همان نرم افزارهای حرفه ای ویدیوکلیپ میسازند، قصد داشتیم کمک بزرگی برسانیم به تمام فارسی زبانان و امیدواریم که موفق بوده باشیم.

قواعد اجتناب ناپذیر در تبدیل فیلم و کاهش حجم

در تبدیل فایل ویدیو قواعد زیادی وجود دارد که در پکیج های آموزشی تدوین فیلم و مخصوصا پکیج مدیا انکودر کاملا آنها را آموزش داده ایم، مثلا بیت ریت چیست، چه عواملی روی خروجی ویدیو تاثیر میگذارد، چه آیتم هایی در کیفیت تاثیرگذارند، بدون این موارد اگر وارد نرم افزارهای حرفه ای شوید حتما به مشکلات زیادی برخواهید خورد اما در این اموزش رایگان تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو سعی نموده ایم به زبان خیلی ساده تر موضوعات تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را توضیح دهیم تا بتوانید آنها را در کار اجرا کنید.

کم کردن حجم فیلم نیازمند نرم افزار و دانش است

بسیاری افراد توسط میکنند که فایل ویدیویی را درون نرم افزار بکشیم و خروجی بگیریم حجم ویدیو کاهش یافته و کیفیت هم عالی خواهد بود، این طرز فکر اشتباه است چون در کنار کار با نرم افزار رایگان کاهش حجم فیلم نکاتی وجود دارد که نمیتوان ساده از کنار آنها گذشت. در اینترنت تا دلتان بخواهد نرم افزار کاهش حجم فیلم و کاهش حجم ویدیو وجود دارد که خود ما شاید 30 تای آنها را تاکنون مورد آزمایش قرار داده ایم، هرکدام از آنها میتوانستند حجم ویدیو را کاهش دهند و در کنار این کاهش کلی تنظیمات کاربردی دارند، وقتی علم نداشته باشیم بهترین ابزار را هم در دست بگیریم نمیتوانیم نتیجه مطلوب را نصیب خود گردانیم، مانند زمانی است که یک دوربین حرفه ای را به دو شخص میسپاریم، یکی مبتدی و دیگری حرفه ای، دوربین یکی است اما توانایی افراد و دانش آنها متفاوت، پس داشتن دانش و شناخت مباحث تبدیل و انکود فیلم بسیار موثر هستند.

چگونه حجم فیلم را کم کنیم

بسیار ساده است! با نرم افزار. چه راحت بود نه؟ تا زمانی که با انواع نرم افزارهای کاهش حجم فیلم وارد کار نشوید و انواع ویدیوها را تبدیل نکنید به عمق این پاسخ ساده ی ما نخواهید رسید! من سالهاست با نرم افزارهای تدوین فیلم حرفه ای و خانگی در کنار هنر عکاسی و طراحی مشغول کار هستم، با تولیدکنندگان نرم افزارهای زیادی در خارج کشور صحبت های طولانی داشته ام، صحبت هایی را که به شما منتقل میکنم حاصل سالها تجربه است، ساده از کنار آنها نگذرید.

چه چیزهایی روی کاهش حجم فیلم و افکت کیفیت تاثیر میگذارند؟

احتمالا روح شما از این موضوع خبر ندارد که عوامل موثری روی کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت تاثیر فراوانی دارند.

در میان افرادی که به نوعی با مانی سافت در ارتباط هستند هزاران تدوینگر حرفه ای وجود دارد که بیشتر آنها از این موضوع بی خبر هستند که اگر بهترین نرم افزار کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت را هم داشته باشیم ممکن است ویدیو کم حجم شده ی ما مانند دیگران نشود! یعنی چی؟ موضوع به این سادگی نیست، مثلا ویدیوکلیپ تیمی را مشاهده نموده اید چقدر عالی و کم حجم شده و کیفیت خوبی دارد، حالا شما سعی میکنید که همان کار را انجام دهید، هرچه سعی میکنید نمیشود، عه! اگر تا قبل از دیدن این آموزش رایگان کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت و خواندن این متن به نتیجه ای که گفتم رسیده اید پس در ادامه با من باشید تا به پاسخ سوالتان برسید.

 • اولین چیزی که روی کاهش حجم ویدیو بدون افکت کیفیت تاثیر میگذارد دوربین و فرمتی است که رکورد ویدیو با آن انجام شده است.
 • کیفیت خروجی که از نرم افزار حرفه ای تدوین مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی، انجام داده اید نیز بسیار موثر است.
 • میزان موشن و حرکات سریع سوژه ها.
 • افکت های رنگی که روی ویدیو اجرا شده اند.
 • آیا تکنیک دیبلاک پیاده شده.
 • آیا از افکت کاهش نویز در ویدیو استفاده نموده اید.
 • میزان نرخ فریم چقدر است.
 • آیا ویدیوهای استفاده شده در نرم افزار حرفه ای دقیقا همان مشخصات سکانس را داشته اند.

و نکات فراوان دیگر که 90 درصد تدوینگران از آن بی خبر هستند و فکر میکنند که خب ویدیو را بکشیم در نرم افزار کاهش حجم فیلم و تمام است، میبینید که تمام نیست، اگر گیر افتادید بدانید که هنر تدوین فیلم و تبدیل ویدیو بسیار فراتر از چیزی است که در ذهن دارید.

پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام

وقتی که یک بلاگر هستید یا ویدیوبلاگر هستید یا در اینستاگرام فعالیت فراوانی دارید حتما به دنبال روش پایین آوردن حجم ویدیو خواهید بودف با افراد زیادی صحبت خواهید نمود، نرم افزارهای کاهش حجم متعددی را تست خواهید نمود اما احتمالا خسته خواهید شد چون نتیجه ی مطلوب زحمت میخواهد، اما خبر خوب اینکه در این چند قسمت آموزش پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام با نکات عالی آشنا خواهید شد. اینستاگرام بجز کیفیت ویدیو که هدف شماست قواعد دیگری را نیز لازم دارد که پیشنهاد میکنم مقاله ی آموزش اندازه عکس و فیلم اینستاگرام با نکات کلیدی را مطالعه کنید.

چرا فیلم های گوشی در نرم افزارهای حرفه ای باز نمیشوند؟

هرچه که زمان رو به جلو میرود شاهد تغییرات و مباحث جدیدی در مورد فیلمبرداری و تدوین فیلم و تبدیل ویدیو هستیم. یکی از این تغییرات استفاده از موبایل برای فیلمبرداری و ساخت ویدیوکلیپ در تمام زمینه ها میباشد.

سوالات و مشکلات زیادی از ما پرسیده میشود که چرا فایلهایی که با دوربین گوشی فیلمبرداری شده در نرم افزارهایی مثل پریمیر، داوینچی، فاینال کات، مدیا انکودر و افترافکت با خطا روبرو شده یا صدا ندارن، یا تصویر ندارن، یا اصلا باز نمیشن. این مشکل از نرم افزارها نیست چون نرم افزارهای حرفه ای قواعدی دارند و فرمت های خاص ویدیویی را قبول دارند اما گاها حتی در گوشی هایی که با کیفیت 4K رکورد میکنند تنظیماتی درست انجام نشده به همین دلیل نرم افزارهای حرفه ای اونها رو قبول نمیکنند، در این شرایط آموزش رایگان تبدیل فیلم و نرم افزار هندبریک که الان در حال مشاهده اش هستید به شما کمک نموده و این مشکل را برطرف و میتوانید پس از تبدیل ویدیوها آنها را به نرم افزارهای حرفه ای منتقل کنید و تدوین را انجام دهید.

میخواهید حجم آرشیو ویدیو را کم کنید

یکی از اهداف ساخت این مجموعه ی چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت برای تیم هایی است که آرشیو ویدیو دارند یا کسانی که ویدیوهای زیادی را جمع آوری نموده اند، بدون شک به مرور زمان نیازمند ده ها ترابایت هارددیسک خواهید بود مخصوصا الان که دوربین ها با کیفیت های خیلی بالا فیلم ضبط میکنند و حجم سنگینی دارند، آرشیو نمودن ویدیوهای حجیم یا پرحجم هزینه و دردسرهای خود را دارد، فرض کنید چیزی حدود 6 ترابایت به مرور زمان ویدیو جمع نموده اید، با هلیشات رکورد شده، با موبایلهای با کیفیت و دوربین های حرفه ای، تا چه زمانی این بار سنگین را به دوش خود میکشید آنهم برای ویدیوهایی که فقط جنبه نگهداری دارند و روزی میخواهید آنها را مرور نمائید، کار منطقی این است که این 6 ترابایت را کم حجم کنید. حالا بیاید محاسبه کنیم، 6 ترابایت یعنی 6 هزار گیگابایت ( میشود یک هارد 4 ترابایت و یک هارد 2 ترابایت)، اگر مطابق آزمایش هایی که ما در این سری چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو انجام دادیم را شما نیز انجام دهید، به نتیجه ی تقریبی خواهید رسید که حجم یک ویدیو 900 مگابایتی به 90 مگابایت خواهد رسید، یعنی اگر 900 را تقسیم بر 90 کنیم به عدد 10 خواهیم رسید یعنی حجم ویدیو در شرایطی که کیفیت مطلوبی داشته باشد 10 برابر کم حجمتر شده البته در تنظیمات میتوانید این میزان را شاید به 12 یا 13 برابر هم برسانید که کاملا بستگی به شرایطی است که در بخش های دیگر گفته ایم، خب حالا عدد بزرگ 6000 گیگابایت را تقسبم بر 10 میکنیم که باقیمانده میشود 600 گیگابایت، اوه! خیلی کم شد، یعنی بجای دو تا هارددیسک 6 ترابایت و 2 ترابایت، الان میتوانیم 1 عدد هارد 1 ترابایت تهیه کنیم!!! جالب نیست؟ کاملا به صرفه از لحاظ اقتصادی و زمانی و حجم نگهداری. اینجاست که آموزش های مانی سافت موجب اتفاقاتی خوش آیند در روند کاری شما خواهند شد.

آیا برای کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت سیستم قوی لازم داریم؟

امروزه در انجام خدمات تولید ویدیو و کار با نرم افزارهای تدوین فیلم مانند پریمیر، داوینچی، فاینال کات، افترافکت، نیازمند سخت افزار قوی و امروزی هستیم، چرا که نرم افزارها قابلیت های جدید به خود اضافه مینمایند و برای کار با ویدیو که میتوان گفت سنگین ترین نوع مدیا در دنیای دیجیتال میباشد نمیتوانیم با هر سخت افزاری براحتی کار را انجام دهیم اما دلیل نمیشود که برای تبدیل فیلم و کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت نیز سخت افزار قوی داشته باشیم! بله، با 4 یا 8 گیگابایت رم و سی پی یو دو هسته ای هم میتوانیم براحتی عملیات تبدیل ویدیو را انجام دهیم.

وقتی بحث تولید ویدیو و اجرای تکنیک های ویدیویی به میان می آید بحث کارت گرافیک و پردازنده قوی و میزان رم زیاد نیز مطرح میشود چون باید افکت ها و تکنیک های سنگینی اجرا کنیم اما در زمان تبدیل ویدیو و کاهش حجم ویدیو چنین عملیاتی انجام نمیشود پس براحتی میتوان حجم ویدیو را کاهش داد.

بهترین کانورتر برای تغییر فرمت فیلم و ویدیو

کلمه ی کانورتر Converter برای تبدیل نمودن فایلی به فایل دیگر به کار برده میشود، در انجام تبدیل فایلهای ویدیویی نرم افزارهای زیادی برای کانورت Convert استفاده میشوند مانند Xilisoft , imtoo و... که هرکدام توانایی های خود را دارند. در گذشته خیلی با این نرم افزارها برای کانورت فیلم و ویدیو و همچنین کاهش حجم ویدیو استفاده مینمودیم اما پس از مدتها با آمدن نرم افزار کانورت هندبریک Handbrake که هم اکنون مشغول مشاهده ی آموزش های آن هستید، دیگر به سراغ نرم افزارهای کانورتر دیگر نرفتیم و تنها دلیلش مزیت هایی است که این کانورتر هندبریک نسبت به کانورترهای دیگر داشت.

 • یکی از مزیت ها این بود که هم زمان در ویندوز و مک نصب میشود
 • بسیار کم حجم و سبک است
 • کاملا رایگان بوده و نیازمند هیچ پرداختی نیست
 • در آزمایشات مانی سافت بسیار موفق بوده
 • تنظیمات عالی برای کسانی که میخواهند بصورت حرفه ای تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را انجام دهند دارد
 • امکان شارپ نمودن ویدیو را دارد
 • میتوانیم سرعت کانورت ویدیو را تغییر دهیم
 • انواع بیت ریت ها در کنترل ما میباشد
 • اعمال چرخش و معکوس نمودن زوایا را دارد
 • دستورات دسته جمعی عالی دارد
 • با هر سیستمی براحتی کانورت ویدیو را انجام میدهد
 • تبدیل ویدیو برای اینستاگرام براحتی انجام میشود یا تبدیل فرمت به فیلم اینستاگرام
 • و از همه مهمتر کاهش حجم عالی بدون افت کیفیت نسبی که در بخش های قبلی به آن اشاره نمودیم را درون خود دارد.

پریست کانورتر هندبریک Handbrake برای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت

وقتی شروع به تبدیل فیلم یا کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت با هندبریک Handbrake مینمائید با بخشی بنام Preset روبرو خواهید شد. پریست در معنای ساده یعنی نمونه آماده ی عملیات و یا کارهایی که به مرور ممکن است به صورت مکرر آنرا انجام دهیم، پس برای اینکه از کار تکراری خسته نشویم پریست preset کاهش حجم فیلم در هندبریک ایجاد شد.

فرض کنید شما ویدیوهای فول اچ دی دارید و در زمانهای مختلف میخواهید با نرم افزار کاهش حجم فیلم آنها را تبدیل کنید، امروز شروع میکنید و فردا و چند روز دیگر، برای اینکه تنظیمات شما برای تبدیل فیلم و کاهش حجم یکدست باشد یا باید همه ی تنظیمات پریست را یادداشت کنید یا از قابلیت پریست Preset هندبریک کمک گرفته و برای هر نوع عملیات خود پریست بسازید و نیاز به یادداشت و حفط نمودن در حافظه هم نباشد. پریست هندبریک میتواند گروه بندی شود، مثلا برای کاهش حجم ویدیوهای هلیشات یک پروه بسازید و پریست های مختلف، برای کاهش حجم فیلم موبایل یک گروه ساخته و پریست ها را درون آن قرار دهید. پریست کاربردهای زیادی در نرم افزارهایی مانند پریمیر، افترافکت، فاینال کات، داوینچی، مدیا انکودر، فتوشاپ، دارد.

رای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت از کانیستنت Constant استفاده کنیم یا وری ایبل Variable

قبل از اینکه روش تبدیل فیلم ویدیو کاهش حجم ویدیو را هندبریک را شروع کنید باید شناخت خوبی از روشهای کاهش حجم ویدیو آن بدانید، پیشنهاد میکنم حتما ویدیوهای قبلی را ببینید.

کانستنت خیلی راحت تر و ساده از گزینه وری ایبل یا متغیر هست. گزینه ی تبدیل فیلم متغییر برای دو دسته از افراد طراحی شده :

 • حرفه ای هایی که میخواهند روی میزان بیت ریت کنترل کامل داشته باشند مقاله ی تاثیر فریم ریت Frame Rate در تدوین فیلم را مشاهده کنید.
 • آنهایی که صرفا میخواهند میزان فریم ریت ویدیو تبدیل شده از عدد مشخصی بالاتر نرود که این تنظیم بسیار حرفه ای است و نیازمند درک خیلی خوب از تدوین فیلم.

اگر با این موضوعات گفته شده آشنا نیستید و نیازی هم ندارید بهترین آپشن شما همان کانستنت است.

نقش صدای ویدیو در کاهش حجم ویدیو

برخلاف تصور بسیاری افراد، که صدا حجمی ندارد و موثر نیست باید بدانید در آزمایشاتی که طی سالها انجام داده ایم در زمان گرفتن خروجی ویدیو از نرم افزارهای حرفه ای، صدا میزان قابل توجهی حجم را به خود اختصاص میدهد. اینکه چگونه حجم صدای ویدیو را کاهش دهیم باید بدانید که نرم افزار هندبریک Handbrake که مشغول مشاهده آموزش آن هستید بخشی برای همین کار یعنی کاهش حجم صدای ویدیو دارد که میتوانید میزان بیت ریت یا کیفیت صدا را پایین بیاورید، پس تکلیف کیفیت صدا چه میشود، ممکن است صدا خراب شود! نگران کیفیت صدا نباشید اغلب ویدیوهایی که ما رکورد میکنیم به صورت پیش فرض دارای بیت ریت 160 برای صدای خود هستند وقتی که حجم ویدیو را کاهش میدهیم میتوانیم این میزان را روی 96 هم قرار دهیم یعنی بیت ریت صدا را کاهش دهیم، جالب اینجاست که در گوش دادن صدا این کاهش کیفیت آنقدر محسوس نیست که افراد عادی و مخاطبین شما در یوتیوب ( پیج ما ) یا آپارات ( پیج ما ) یا اینستاگرام ( پیج ما ) متوجه آن شوند. نکته ای که در خصوص کاهش کیفیت صدا باید بدانید اینکه میتوانید با یک کلیک ساده صدا را در این نرم افزار از ویدیو حذف کنید و همزمان میتوانید کیفیت صدا را کاهش دهید، این قابلیت ها در یک نرم افزار به این سادگی اما قدرتمند واقعا شاهکار هستند.

 

چگونه حجم ویدیو را کاهش دهیم که کیفیتش افت نکند؟

این ویدیو آموزشی به شما کمک خواهد نمود که حجم ویدیو و فیلم های خود را به نحوی کاهش دهید که همزمان با کم کردن حجم ویدیو، کیفیت افت نکند و تصاویر خیلی خوبی بماند. این آموزش به کمک نرم افزار هندبریک و البته قواعد مفهومی را نیز شامل خواهد شد.

یکی از بزرگترین مشکلات تولید کنندگان ویدیو کلیپ و دارندگان آرشیو ویدیوها٬ حجم سنگین و زیاد ویدیوها میباشد که موجب نیاز داشتن به فضای فراوان نگهداری و همچنین مشکلاتی چون کندی و سختی در ارسال می شود. برای رسیدن به روش های کاهش حجم ویدیو، نرم افزارها و روش های متعددی بدست خواهند آمد که هر کدام دارای مشکلات خود هستند. در زمانی که به نرم افزار دلخواه برای کم کردن حجم ویدیو و فیلم می رسیم با چالش تازه ای روبرو خواهیم شد که آن، افت کیفیت است. اغلب نرم افزارها و روش ها، شاید در کاهش حجم ویدیو موثر شوند ولی وقتی پای افت کیفیت و ایجاد پیکسل در تصویر باشد، همه آنها کنار خواهند رفت چون وقتی حجم پایین می آید پیکسل در ویدیو نمایان خواهد شد که خوشایند نیست.

حجم کدام ویدیو ها را باید کم کنیم؟

اگر وارد دنیای ویدیو های دیجیتال شوید با لیست زیر حتما سروکار خواهید داشت:

 • راش رکورد شده با دوربین های نیمه حرفه ای و حرفه ای فیلمبرداری
 • فوتیج های خام دانلود شده
 • خروجی گرفته شده از نرم افزارهای ویرایش ویدیو

انواع روش های گرفتن خروجی

اینکه کدام نوع ویدیو را کم حجم میکنید کاملا بستگی به نیازتان دارد.

 1. راش و فوتیج معمولا برای زمانی کاهش حجم داده می شود که میخواهیم همانطور به صورت خام آرشیو کنیم و همچنین برای افراد بفرستیم.
 2. خروجی گرفته شده معمولا برای ارسال در شبکه های اجتماعی مانند، اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، یوتیوب کاهش حجم داده می شود و همچنان برای تحویل پروژه نهایی به مشتری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فوتیج چیست درباره فوتیج بیشتر بدانیم

فرمت ویدیویی Raw یا فوتیج Raw

کدام ویدیو ها کاهش حجم داده نمی شوند؟

شاید تاکنون به این موضوع فکر نکرده باشید که ممکن است ویدیویی باشد ولی حجمش کم نشود! بله امکان پذیر است. برخی تصور دارند که هر ویدیویی باید شامل کاهش حجم زیاد شود ولی اینطور نیست.

 • ویدیوهایی که از سایت های فیلم سینمایی و سریال و همچنین یوتیوب دانلود میکنید
 • ویدیوهایی که از قبل با چنین روشی کاهش حجم شده اند 

شامل اعمال کاهش حجم نمی شوند بلکه، حجم این ویدیو پس از تبدیل زیاد هم خواهد شد. از دید بسیاری افراد منطقی نیست و فکر میکنند یا نرم افزار نمی تواند و یا تنظیمات مشکل دارد. مشکل از این دو موضوع نیست بلکه از اعمال تغییرات و کاهش حجم های قبلی است که روی آنها انجام شده و اکنون دیگر موثر نیست.

مشکلات ارسال ویدیوی حجیم

فرض کنید یک پروژه ویدیویی را به اتمام رسانیده اید، حجم این ویدیو به 3 گیگابایت رسیده و حالا میخواهید در پلترفورم های زیر آن را ارسال کنید:

 • یوتیوب
 • تلگرام
 • واتس آپ
 • اینستاگرام
 • فیس بوک
 • توییتر
 • به کسی تحویل دهید
 • ایمیل کنید

وقتی حجم زیاد باشد چند اتفاق رخ می دهد که گاها مانع از ارسال سریع خواهند شد:

 • سرعت آپلود کاهش می یابد
 • دریافت کننده نمی تواند آن را به درستی دانلود کند
 • زمان ارسال اگر قطعی وجود داشته باشد مشکل ساز می شود
 • وقتی برای دانلود قرار می دهیم٬ کاربران حجم زیادی باید مصرف کنند

حجم سنگین ویدیو از قدیم یک مشکل بزرگ بوده٬ درست است که حالا سرعت اینترنت بالاست و میتوانید سریعتر فیلمها را آپلود کنید اما اگر چندین ویدیو چند گیگابایتی داشته باشید چکار میکنید؟

کاهش حجم ویدیو٬ فیلم بدون افت کیفیت از تبلیغات تا واقعیت!

استفاده از کلمه کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کاملا ناصحیح است، مگر میشود یک ویدیو 1 گیگاباتی به 90 مگابایت کاهش حجم برسد و افت کیفیت نداشته باشد؟ حتما کاهش کیفیت دارد. اگر از نظر حرفه ای به این موضوع نگاه کنیم در این کاهش حجم ویدیو که تقریبا 9 برابر حجم کمتر میشود جزئیاتی را از دست خواهیم داد مانند شارپ، در بخش های دیگر ویدیو که ممکن است نور تنظیم نباشد پیکسل ایجاد خواهد شد، پس چرا گفته میشود کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت؟ این جمله برای افراد عادی کسانی که به صورت حرفه ای در تدوین ویدیو فعالیت ندارد و جزئیاتی را که یک حرفه ای در ویدیو میبینید، نمی بینند کاربرد و رواج پیدا نموده، افراد عادی یا همان مشاهده کنندگان ویدیو خیلی از جزئیات را نمیتوانند حس کنند چون واقعا تدوین حرفه ای را بلد نیستند مانند کسانی که ویدیوهای یوتیوب را نگاه میکنند، افرادی که در اینستاگرام ویدیو می بینند، این افراد بیشتر موزیک، موضوع و رنگ و سوژه ها را مدنظر قرار میدهند خیلی تمرکزی روی پکسلها ندارند پس اینجاست که میگوییم کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت.

معرفی و دانلود نرم افزار کاهش حجم فیلم Handbrake

نرم افزار هندبریک از تکنولوژی ffmpeg استفاده مینماید، نمیخواهم وارد بحث پیچیده آن شوم فقط بدانید که توانایی این تکنولوژی برای کاهش حجم ویدیو و پایین نگه داشتن افت کیفیت ویدیو بسیار عالی است. این کدک Codec یعنی ffmpeg قبلا با دستورات و کد در سیستم عامل ها اجرا می شد اما امروزه همان Codec تبدیل به نرم افزار هندبریک شده تا کاربران در سیستم عامل های مختلف و گرافیکی بتوانند با چند کلیک ساده عملیات تبدیل فیلم٬ ویدیو را بدون افت کیفیت انجام دهند. این نرم افزار کاملا رایگان بوده و هر از گاهی توسط تولیدکننده خود٬ آپدیت می شود.

منظور از کدک Codec در فیلم چیست ؟

دانلود نرم افزار کاهش حجم فیلم٬ ویدیو هندبریک Handbrake

این نرم افزار کاملا رایگان است و بدون پرداخت هزینه می توانید بهترین نتیجه کاهش حجم را بدست بیاورید. این نرم افزار برای سیستم عامل های مختلف مانند :

 • ویندوز
 • مک
 • لینوکس

تولید شده که تا کنون برای ما رخ نداده خطا یا مشکلی داشته باشد.

دانلود تمام نسخه های هندبریک

چند پرسش و پاسخ مهم در مورد کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت با هندبریک

همیشه سوالاتی در ذهن کاربران رخ می دهد که برای رسیدن به پاسخ آنها میبایست سایت ها و منابع زیادی را جستجو کنند٬ سعی می نماییم این سوالات عمومی در همین موضوع را در ادامه بنویسیم.

 • آیا این روش برای موزیک ویدیو مناسب است؟
  اگر موزیک ویدیو برای شبکه های اجتماعی و پخش عادی در نظر دارید بله مناسب است ولی اگر موزیک ویدیو برای کانالهای دیجیتالی و برودکست قرار است پخش شود بهتر است از از قواعد تبدیل حرفه ای با نرم افزار ادوبی میدیا انکودر کمک بگیرید چون معیارهای خاصی مدنظر دارید.
  آموزش ادوبی میدیا انکودر 
 • آیا کار با نرم افزار هندبریک ساده است؟
  هیچ چیز سختی وجود ندارد اگر درست و تمیز آموزش دیده باشید. افراد بسیاری در اوایل کار با آن٬ ساده تصور میکنند اما وقتی مقداری فعالیتشان بیشتر می شود با سوالاتی روبرو خواهند شد که پاسخشان در این ویدیو آموزشی گفته شده است.
 • آیا واقعا این تبدیل فیلم٬ بدون افت کیفیت است؟
  خیر واقعی است و حتما افت کیفیت دارد. مگر می شود یک ویدیو از 10 گیگا بایت به 500 مگابایت کاهش حجم داشته باشد ولی کیفیت آن ثابت بماند؟ این افت کیفیت از نگاه حرفه ای ها وجود دارد و تنها افرادی که در سطح عادی هستند امکان تشخیص آن را ندارد حالا باید دید که شما کدام گروه مد نظرتان است.
 • آیا هندبریک بهترین نرم افزار تبدیل و کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت است؟
  بدون شک برای هر نرم افزار٬ رقبای دیگری نیز وجود دارد که با جستجو پیدا خواهند شد٬ پس نمی توانیم بگوییم این تنها نرم افزار یا بهترین است اما به دلیل فایده های زیادی که دارد در بین کاربران بنام بهترین نرم افزار عنوان گرفته است.
 • چطور حجم ویدیوها کاهش پیدا میکند؟
  همه چیز بر اساس آنالیز و معادلات ریاضی و کار بر روی داده های صفر و یک دیجیتالی اتفاق می افتد. این Codec دانش کافی را در خصوص پیکسل های ویدیویی دارد و می داند که چه اجزایی را در ویدیو کاهش داده یا تغییر دهد که از نگاه بسیاری افراد قابل تشخیص نباشد.
 • آیا این بهترین روش کم کردن حجم فیلم بدون افت کیفیت است؟
  روش های دیگری نیز وجود دارد که برخی مختص به سیستم عامل مک هستند و البته نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارد اما می توانید به همین روش اعتماد کنید. هدف این بود که بدانید همیشه یک راه وجود ندارد٬ بلکه بیشتر است.
 • آیا فقط می توانیم فایل mp4 را کم حجم کنیم؟
  خیر. فرمت mkv نیز این قابلیت را دارد اما به دلیل اینکه ساختار یا فرمت mp4 به صورت عمومی در تمام دستگاه ها٬ پلتفورم ها٬‌ قابلیت پخش را دارد گزینه مناسب تری است.

کاهش حجم ویدیو برای آرشیو

اگر آرشیو ویدیو دارید و حجم ویدیوها زیاد است و میخواهید آنها را نگهداری کنید، هزینه ی هارددیسک ها جهت نگهداری بالاست پس چه کاری بهتر از اینکه حجم ویدیو را کاهش دهید، کیفیت آن را حفظ کنید و بجای چند هارددیسک چند ترابایتی روی یک هارددیسک آنها را نگهداری کنید، چون بسیاری افراد کیفیت خیلی سنگین ویدیوها را نمیخواهند و فقط ویدیوهایی با حجم کم و البته کیفیت مناسب را لازم دارند، مثلا اگر ویدیو فورکی 4K رکورد شده باشد نیازی به نگهداری این اندازه و حجم در آرشیو نیست پس بهتر است ویدیو را کم حجم نموده و نسخه کیفیت مناسب آنرا نگهداری کنید البته اگر نیازمند تدوین ویدیوها در آینده نیستید.

کاهش حجم موزیک ویدیو بدون افت کیفیت

کسانی که با پریمیر و فاینال کات و داوینچی موزیک ویدیو و کلیپ ویدیویی میسازند از حجم بالای ویدیوهای خود ناراضی هستند، اول اینکه موزیک ویدیو باید در اینستاگرام و تلگرام آپلود شود، موزیک ویدیو باید در یوتیوب و آپارات آپلود شود، در سایت قرار داده شود و... چندین بار باید یک ویدیو پرحجم و سنگین را در محلهای متعدد آپلود کنیم، ضمنا موزیک ویدیو باید برای پخش در کانالهای ماهواره ای نیز با کیفیت خیلی خوب ارسال شود، فرض کنید شما ویدیوکلیپ های زیادی درست میکنید، اگر یکی درست میکردین و همون یکی بود که مشکلی نبود اما وقتی تعداد بالا میرود حجم بالای ویدیو عذاب آور خواهد شد، هم وقت میگیرد، هم هزینه میبرد، هم حوصله میخواهد، حال اگر حجم موزیک ویدیو از 1 گیابایت به 90 مگابایت برسد چه میشود؟ بدون شک با سرعت خیلی بالایی آپلودهای شما انجام خواهد شد، کاهش حجمی که در این آموزش رایگان فرا خواهید گرفت نتیجه ی بسیار مطلوبی به شما خواهد داد.

کسانی که تدوین حرفه ای فیلم انجام نمیدهند

یکی از اهداف تیم مانی سافت برای تولید آموزش رایگان کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت کسانی هستند که نه با نرم افزارهای حرفه ای مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی کار میکنند و نه اصلا تدوین فیلم انجام میدهند، هدف آن کسانی هستند که با موبایل ویدیو ضبط نموده اند، با نرم افزارهای گوشی تدوین میکنند، با نرم افزارهای خانگی کلیپ میسازند، در شبکه های اجتماعی ویدیو پخش میکنند، در نهایت کسانی که با همان نرم افزارهای حرفه ای ویدیوکلیپ میسازند، قصد داشتیم کمک بزرگی برسانیم به تمام فارسی زبانان و امیدواریم که موفق بوده باشیم.

قواعد اجتناب ناپذیر در تبدیل فیلم و کاهش حجم

در تبدیل فایل ویدیو قواعد زیادی وجود دارد که در پکیج های آموزشی تدوین فیلم و مخصوصا پکیج مدیا انکودر کاملا آنها را آموزش داده ایم، مثلا بیت ریت چیست، چه عواملی روی خروجی ویدیو تاثیر میگذارد، چه آیتم هایی در کیفیت تاثیرگذارند، بدون این موارد اگر وارد نرم افزارهای حرفه ای شوید حتما به مشکلات زیادی برخواهید خورد اما در این اموزش رایگان تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو سعی نموده ایم به زبان خیلی ساده تر موضوعات تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را توضیح دهیم تا بتوانید آنها را در کار اجرا کنید.

کم کردن حجم فیلم نیازمند نرم افزار و دانش است

بسیاری افراد توسط میکنند که فایل ویدیویی را درون نرم افزار بکشیم و خروجی بگیریم حجم ویدیو کاهش یافته و کیفیت هم عالی خواهد بود، این طرز فکر اشتباه است چون در کنار کار با نرم افزار رایگان کاهش حجم فیلم نکاتی وجود دارد که نمیتوان ساده از کنار آنها گذشت. در اینترنت تا دلتان بخواهد نرم افزار کاهش حجم فیلم و کاهش حجم ویدیو وجود دارد که خود ما شاید 30 تای آنها را تاکنون مورد آزمایش قرار داده ایم، هرکدام از آنها میتوانستند حجم ویدیو را کاهش دهند و در کنار این کاهش کلی تنظیمات کاربردی دارند، وقتی علم نداشته باشیم بهترین ابزار را هم در دست بگیریم نمیتوانیم نتیجه مطلوب را نصیب خود گردانیم، مانند زمانی است که یک دوربین حرفه ای را به دو شخص میسپاریم، یکی مبتدی و دیگری حرفه ای، دوربین یکی است اما توانایی افراد و دانش آنها متفاوت، پس داشتن دانش و شناخت مباحث تبدیل و انکود فیلم بسیار موثر هستند.

چگونه حجم فیلم را کم کنیم

بسیار ساده است! با نرم افزار. چه راحت بود نه؟ تا زمانی که با انواع نرم افزارهای کاهش حجم فیلم وارد کار نشوید و انواع ویدیوها را تبدیل نکنید به عمق این پاسخ ساده ی ما نخواهید رسید! من سالهاست با نرم افزارهای تدوین فیلم حرفه ای و خانگی در کنار هنر عکاسی و طراحی مشغول کار هستم، با تولیدکنندگان نرم افزارهای زیادی در خارج کشور صحبت های طولانی داشته ام، صحبت هایی را که به شما منتقل میکنم حاصل سالها تجربه است، ساده از کنار آنها نگذرید.

چه چیزهایی روی کاهش حجم فیلم و افکت کیفیت تاثیر میگذارند؟

احتمالا روح شما از این موضوع خبر ندارد که عوامل موثری روی کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت تاثیر فراوانی دارند.

در میان افرادی که به نوعی با مانی سافت در ارتباط هستند هزاران تدوینگر حرفه ای وجود دارد که بیشتر آنها از این موضوع بی خبر هستند که اگر بهترین نرم افزار کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت را هم داشته باشیم ممکن است ویدیو کم حجم شده ی ما مانند دیگران نشود! یعنی چی؟ موضوع به این سادگی نیست، مثلا ویدیوکلیپ تیمی را مشاهده نموده اید چقدر عالی و کم حجم شده و کیفیت خوبی دارد، حالا شما سعی میکنید که همان کار را انجام دهید، هرچه سعی میکنید نمیشود، عه! اگر تا قبل از دیدن این آموزش رایگان کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت و خواندن این متن به نتیجه ای که گفتم رسیده اید پس در ادامه با من باشید تا به پاسخ سوالتان برسید.

 • اولین چیزی که روی کاهش حجم ویدیو بدون افکت کیفیت تاثیر میگذارد دوربین و فرمتی است که رکورد ویدیو با آن انجام شده است.
 • کیفیت خروجی که از نرم افزار حرفه ای تدوین مانند پریمیر، فاینال کات، داوینچی، انجام داده اید نیز بسیار موثر است.
 • میزان موشن و حرکات سریع سوژه ها.
 • افکت های رنگی که روی ویدیو اجرا شده اند.
 • آیا تکنیک دیبلاک پیاده شده.
 • آیا از افکت کاهش نویز در ویدیو استفاده نموده اید.
 • میزان نرخ فریم چقدر است.
 • آیا ویدیوهای استفاده شده در نرم افزار حرفه ای دقیقا همان مشخصات سکانس را داشته اند.

و نکات فراوان دیگر که 90 درصد تدوینگران از آن بی خبر هستند و فکر میکنند که خب ویدیو را بکشیم در نرم افزار کاهش حجم فیلم و تمام است، میبینید که تمام نیست، اگر گیر افتادید بدانید که هنر تدوین فیلم و تبدیل ویدیو بسیار فراتر از چیزی است که در ذهن دارید.

پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام

وقتی که یک بلاگر هستید یا ویدیوبلاگر هستید یا در اینستاگرام فعالیت فراوانی دارید حتما به دنبال روش پایین آوردن حجم ویدیو خواهید بودف با افراد زیادی صحبت خواهید نمود، نرم افزارهای کاهش حجم متعددی را تست خواهید نمود اما احتمالا خسته خواهید شد چون نتیجه ی مطلوب زحمت میخواهد، اما خبر خوب اینکه در این چند قسمت آموزش پایین آوردن حجم ویدیو برای اینستاگرام با نکات عالی آشنا خواهید شد. اینستاگرام بجز کیفیت ویدیو که هدف شماست قواعد دیگری را نیز لازم دارد که پیشنهاد میکنم مقاله ی آموزش اندازه عکس و فیلم اینستاگرام با نکات کلیدی را مطالعه کنید.

چرا فیلم های گوشی در نرم افزارهای حرفه ای باز نمیشوند؟

هرچه که زمان رو به جلو میرود شاهد تغییرات و مباحث جدیدی در مورد فیلمبرداری و تدوین فیلم و تبدیل ویدیو هستیم. یکی از این تغییرات استفاده از موبایل برای فیلمبرداری و ساخت ویدیوکلیپ در تمام زمینه ها میباشد.

سوالات و مشکلات زیادی از ما پرسیده میشود که چرا فایلهایی که با دوربین گوشی فیلمبرداری شده در نرم افزارهایی مثل پریمیر، داوینچی، فاینال کات، مدیا انکودر و افترافکت با خطا روبرو شده یا صدا ندارن، یا تصویر ندارن، یا اصلا باز نمیشن. این مشکل از نرم افزارها نیست چون نرم افزارهای حرفه ای قواعدی دارند و فرمت های خاص ویدیویی را قبول دارند اما گاها حتی در گوشی هایی که با کیفیت 4K رکورد میکنند تنظیماتی درست انجام نشده به همین دلیل نرم افزارهای حرفه ای اونها رو قبول نمیکنند، در این شرایط آموزش رایگان تبدیل فیلم و نرم افزار هندبریک که الان در حال مشاهده اش هستید به شما کمک نموده و این مشکل را برطرف و میتوانید پس از تبدیل ویدیوها آنها را به نرم افزارهای حرفه ای منتقل کنید و تدوین را انجام دهید.

میخواهید حجم آرشیو ویدیو را کم کنید

یکی از اهداف ساخت این مجموعه ی چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت برای تیم هایی است که آرشیو ویدیو دارند یا کسانی که ویدیوهای زیادی را جمع آوری نموده اند، بدون شک به مرور زمان نیازمند ده ها ترابایت هارددیسک خواهید بود مخصوصا الان که دوربین ها با کیفیت های خیلی بالا فیلم ضبط میکنند و حجم سنگینی دارند، آرشیو نمودن ویدیوهای حجیم یا پرحجم هزینه و دردسرهای خود را دارد، فرض کنید چیزی حدود 6 ترابایت به مرور زمان ویدیو جمع نموده اید، با هلیشات رکورد شده، با موبایلهای با کیفیت و دوربین های حرفه ای، تا چه زمانی این بار سنگین را به دوش خود میکشید آنهم برای ویدیوهایی که فقط جنبه نگهداری دارند و روزی میخواهید آنها را مرور نمائید، کار منطقی این است که این 6 ترابایت را کم حجم کنید. حالا بیاید محاسبه کنیم، 6 ترابایت یعنی 6 هزار گیگابایت ( میشود یک هارد 4 ترابایت و یک هارد 2 ترابایت)، اگر مطابق آزمایش هایی که ما در این سری چند قسمتی آموزش کاهش حجم ویدیو انجام دادیم را شما نیز انجام دهید، به نتیجه ی تقریبی خواهید رسید که حجم یک ویدیو 900 مگابایتی به 90 مگابایت خواهد رسید، یعنی اگر 900 را تقسیم بر 90 کنیم به عدد 10 خواهیم رسید یعنی حجم ویدیو در شرایطی که کیفیت مطلوبی داشته باشد 10 برابر کم حجمتر شده البته در تنظیمات میتوانید این میزان را شاید به 12 یا 13 برابر هم برسانید که کاملا بستگی به شرایطی است که در بخش های دیگر گفته ایم، خب حالا عدد بزرگ 6000 گیگابایت را تقسبم بر 10 میکنیم که باقیمانده میشود 600 گیگابایت، اوه! خیلی کم شد، یعنی بجای دو تا هارددیسک 6 ترابایت و 2 ترابایت، الان میتوانیم 1 عدد هارد 1 ترابایت تهیه کنیم!!! جالب نیست؟ کاملا به صرفه از لحاظ اقتصادی و زمانی و حجم نگهداری. اینجاست که آموزش های مانی سافت موجب اتفاقاتی خوش آیند در روند کاری شما خواهند شد.

آیا برای کاهش حجم ویدیو بدون افت کیفیت سیستم قوی لازم داریم؟

امروزه در انجام خدمات تولید ویدیو و کار با نرم افزارهای تدوین فیلم مانند پریمیر، داوینچی، فاینال کات، افترافکت، نیازمند سخت افزار قوی و امروزی هستیم، چرا که نرم افزارها قابلیت های جدید به خود اضافه مینمایند و برای کار با ویدیو که میتوان گفت سنگین ترین نوع مدیا در دنیای دیجیتال میباشد نمیتوانیم با هر سخت افزاری براحتی کار را انجام دهیم اما دلیل نمیشود که برای تبدیل فیلم و کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت نیز سخت افزار قوی داشته باشیم! بله، با 4 یا 8 گیگابایت رم و سی پی یو دو هسته ای هم میتوانیم براحتی عملیات تبدیل ویدیو را انجام دهیم.

وقتی بحث تولید ویدیو و اجرای تکنیک های ویدیویی به میان می آید بحث کارت گرافیک و پردازنده قوی و میزان رم زیاد نیز مطرح میشود چون باید افکت ها و تکنیک های سنگینی اجرا کنیم اما در زمان تبدیل ویدیو و کاهش حجم ویدیو چنین عملیاتی انجام نمیشود پس براحتی میتوان حجم ویدیو را کاهش داد.

بهترین کانورتر برای تغییر فرمت فیلم و ویدیو

کلمه ی کانورتر Converter برای تبدیل نمودن فایلی به فایل دیگر به کار برده میشود، در انجام تبدیل فایلهای ویدیویی نرم افزارهای زیادی برای کانورت Convert استفاده میشوند مانند Xilisoft , imtoo و... که هرکدام توانایی های خود را دارند. در گذشته خیلی با این نرم افزارها برای کانورت فیلم و ویدیو و همچنین کاهش حجم ویدیو استفاده مینمودیم اما پس از مدتها با آمدن نرم افزار کانورت هندبریک Handbrake که هم اکنون مشغول مشاهده ی آموزش های آن هستید، دیگر به سراغ نرم افزارهای کانورتر دیگر نرفتیم و تنها دلیلش مزیت هایی است که این کانورتر هندبریک نسبت به کانورترهای دیگر داشت.

 • یکی از مزیت ها این بود که هم زمان در ویندوز و مک نصب میشود
 • بسیار کم حجم و سبک است
 • کاملا رایگان بوده و نیازمند هیچ پرداختی نیست
 • در آزمایشات مانی سافت بسیار موفق بوده
 • تنظیمات عالی برای کسانی که میخواهند بصورت حرفه ای تبدیل فیلم و کاهش حجم ویدیو را انجام دهند دارد
 • امکان شارپ نمودن ویدیو را دارد
 • میتوانیم سرعت کانورت ویدیو را تغییر دهیم
 • انواع بیت ریت ها در کنترل ما میباشد
 • اعمال چرخش و معکوس نمودن زوایا را دارد
 • دستورات دسته جمعی عالی دارد
 • با هر سیستمی براحتی کانورت ویدیو را انجام میدهد
 • تبدیل ویدیو برای اینستاگرام براحتی انجام میشود یا تبدیل فرمت به فیلم اینستاگرام
 • و از همه مهمتر کاهش حجم عالی بدون افت کیفیت نسبی که در بخش های قبلی به آن اشاره نمودیم را درون خود دارد.

پریست کانورتر هندبریک Handbrake برای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت

وقتی شروع به تبدیل فیلم یا کاهش حجم فیلم بدون افکت کیفیت با هندبریک Handbrake مینمائید با بخشی بنام Preset روبرو خواهید شد. پریست در معنای ساده یعنی نمونه آماده ی عملیات و یا کارهایی که به مرور ممکن است به صورت مکرر آنرا انجام دهیم، پس برای اینکه از کار تکراری خسته نشویم پریست preset کاهش حجم فیلم در هندبریک ایجاد شد.

فرض کنید شما ویدیوهای فول اچ دی دارید و در زمانهای مختلف میخواهید با نرم افزار کاهش حجم فیلم آنها را تبدیل کنید، امروز شروع میکنید و فردا و چند روز دیگر، برای اینکه تنظیمات شما برای تبدیل فیلم و کاهش حجم یکدست باشد یا باید همه ی تنظیمات پریست را یادداشت کنید یا از قابلیت پریست Preset هندبریک کمک گرفته و برای هر نوع عملیات خود پریست بسازید و نیاز به یادداشت و حفط نمودن در حافظه هم نباشد. پریست هندبریک میتواند گروه بندی شود، مثلا برای کاهش حجم ویدیوهای هلیشات یک پروه بسازید و پریست های مختلف، برای کاهش حجم فیلم موبایل یک گروه ساخته و پریست ها را درون آن قرار دهید. پریست کاربردهای زیادی در نرم افزارهایی مانند پریمیر، افترافکت، فاینال کات، داوینچی، مدیا انکودر، فتوشاپ، دارد.

رای کاهش حجم فیلم بدون افت کیفیت از کانیستنت Constant استفاده کنیم یا وری ایبل Variable

قبل از اینکه روش تبدیل فیلم ویدیو کاهش حجم ویدیو را هندبریک را شروع کنید باید شناخت خوبی از روشهای کاهش حجم ویدیو آن بدانید، پیشنهاد میکنم حتما ویدیوهای قبلی را ببینید.

کانستنت خیلی راحت تر و ساده از گزینه وری ایبل یا متغیر هست. گزینه ی تبدیل فیلم متغییر برای دو دسته از افراد طراحی شده :

 • حرفه ای هایی که میخواهند روی میزان بیت ریت کنترل کامل داشته باشند مقاله ی تاثیر فریم ریت Frame Rate در تدوین فیلم را مشاهده کنید.
 • آنهایی که صرفا میخواهند میزان فریم ریت ویدیو تبدیل شده از عدد مشخصی بالاتر نرود که این تنظیم بسیار حرفه ای است و نیازمند درک خیلی خوب از تدوین فیلم.

اگر با این موضوعات گفته شده آشنا نیستید و نیازی هم ندارید بهترین آپشن شما همان کانستنت است.

نقش صدای ویدیو در کاهش حجم ویدیو

برخلاف تصور بسیاری افراد، که صدا حجمی ندارد و موثر نیست باید بدانید در آزمایشاتی که طی سالها انجام داده ایم در زمان گرفتن خروجی ویدیو از نرم افزارهای حرفه ای، صدا میزان قابل توجهی حجم را به خود اختصاص میدهد. اینکه چگونه حجم صدای ویدیو را کاهش دهیم باید بدانید که نرم افزار هندبریک Handbrake که مشغول مشاهده آموزش آن هستید بخشی برای همین کار یعنی کاهش حجم صدای ویدیو دارد که میتوانید میزان بیت ریت یا کیفیت صدا را پایین بیاورید، پس تکلیف کیفیت صدا چه میشود، ممکن است صدا خراب شود! نگران کیفیت صدا نباشید اغلب ویدیوهایی که ما رکورد میکنیم به صورت پیش فرض دارای بیت ریت 160 برای صدای خود هستند وقتی که حجم ویدیو را کاهش میدهیم میتوانیم این میزان را روی 96 هم قرار دهیم یعنی بیت ریت صدا را کاهش دهیم، جالب اینجاست که در گوش دادن صدا این کاهش کیفیت آنقدر محسوس نیست که افراد عادی و مخاطبین شما در یوتیوب ( پیج ما ) یا آپارات ( پیج ما ) یا اینستاگرام ( پیج ما ) متوجه آن شوند. نکته ای که در خصوص کاهش کیفیت صدا باید بدانید اینکه میتوانید با یک کلیک ساده صدا را در این نرم افزار از ویدیو حذف کنید و همزمان میتوانید کیفیت صدا را کاهش دهید، این قابلیت ها در یک نرم افزار به این سادگی اما قدرتمند واقعا شاهکار هستند.

 

بیشتر
بستن

ویدیوهای مرتبط

جستجو بر اساس موضوعات :
خروجی پروژه

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
من تا آخر ویدئو دیدم و لذت بردم
همه چیز کامل و فوق العاده بودممنون از شما همکار عزیز ♥
avatar
یاسر آغاز کننده
سلام
ممنون از آموزش عالی تون، فقط چرا تا دقیقه 9 رو بیشتر نشون نمیده و بعد دوباره میره ابتدای آموزش؟
avatar
1401-03-06 21:28
سلام. خواهش میکنم. مشکل از اینترنت یا سیستم شما هست.
avatar
هادی چراغی آغاز کننده
عالی بود
avatar
1401-03-06 21:29
قابلی نداشت.
avatar
سعید باقری آغاز کننده
ممنون از توضیحات کامل و کاربردیتون
avatar
1400-06-28 15:46
خواهش میکنم. ممنون که کامل مشاهده کردین.

مشاوره های رایگان

صفحاتی به عنوان راهنما ایجاد نموده ایم که روشنی بخش مسیر یادگیری شما باشند. با مشاهده آنها قبل از هرکاری تصمیمات بهتری خواهید گرفت.

پکیج های آموزشی ممتد

برای رسیدن به موفقیت، پله های یادگیری را در قالب پکیج آموزشی ساخته ایم. با روشی نوین و دقیق، در زمانی کوتاه از صفر تا فراتر به اهداف خود خواهید رسید.