نرم افزار داوینچی یکی از بهترین برنامه های غیرخطی تدوین فیلم است که درون خود چند بخش بسیار بزرگ مانند،مدیریت میدیا،تدوین حرفه ای،بخش کات بندی،تصحیح رنگ،سه بعدی،افکت صوتی و... را جای داده است.

مانی سافت در سالهای گذشته ، تمامی تجریات خود در زمینه تدوین فیلم با آموزش پریمیرپرو ، آموزش فاینال کات را در سطوح مختلف به صورت آموزش ویدیویی ارائه نمود.

مدت ها بود که فکر میکردیم ای کاش نرم افزار تدوین فیلم با توانایی و کیفیت فاینال کات را میشد در ویندوز داشت،تا اینکه تصمیم گرفتیم پکیج آموزش فارسی داوینچی استودیو Davinci Studio را تولید کنیم چرا که همان لذت تدوین فیلم و تولید ویدیو در فاینال کات را توسط آموزش فارسی داوینچی تجربه خواهیم نمود.

داوینچی استودیو چیست؟

یکی از نرم افزارهای تدوین فیلم بصورت غیرخطی که پس از رکورد کلیپ با راش های خام،توسط داوینچی میتوانیم تدوین فیلم را انجام دهیم.

آیا داوینچی یک نرم افزاز مختص به تصحیح رنگ است؟

اشتباهی که بسیاری افراد در ذهن خود دارند اینکه فکر میکنند داوینچی استودیو فقط برای تصحیح رنگ استفاده میشود،یعنی با پریمیر و فاینال کات و افترافکت تدوین فیلم را انجام دهیم و کلیپ هایی که نیاز به تصحیح رنگ دارند را به داوینچی ببریم و تصحیح رنگ را انجام داده و از فایل خروجی و دوباره به نرم افزار پریمیرپرو ، فاینال کات ، افترافکت برگردیم!!!

واقعیت این است که نرم افزار داوینچی استودیو Davinci Studio یک نرم افزار کامل و فوق العاده برای تدوین فیلم که نه تنها عملیات تصحیح رنگ را به صورت عالی انجام میدهد،بلکه شامل بخش هایی مانند مدیریت میدیا،مدیریت کات،بخش تدوین حرفه ای،تولید جلوه های ویژه،تکنیک های صوتی نیز میباشد،البته امکانات بسیار زیادی دارد که در زمان تولید پکیج منحصربفرد آموزش فارسی داوینچی توسط مانی سافت آنها را خواهیم گفت.

از دید مانی سافت،وجود راه های دوم در هنر تدوین فیلم،یکی از مزیت هایی است که یک تدوینگر فیلم با آن روبرو خواهد شد،اگر چه در کشور ایران داوینچی استودیو فقط برای تصحیح رنگ معرفی میشود اما مانی سافت با تولید آموزش فارسی داوینچی استودیو اغلب تدوینگران پریمیر و ادیوس را به سمت داوینچی خواهد کشانید و کسانی که همیشه گرفتار مشکلات و خطاهای برنامه های خود بوده اند به سراغ راه دوم و البته بسیار عالی تری مانند داوینچی خواهند رفت.

با تجربیاتی که مانی سافت در خصوص تولید ویدیو،تیزر،مراسمات و مخصوصا آموزش حرفه ای دارد،نتایجی را به شما اعلام مینمائیم که بدون شک برای هر شخص چه تازه وارد دنیای تدوین فیلم و ساخت ویدیو داشته باشد و چه مدت هاست که در حال ساخت ویدیو در تمام زمینه ها هستید جالب خواهد بود

نرم افزار تدوین فیلم باید قابلیت های زیر را داشته باشد :

 1. حداقل خطاها و مشکلات
 2. سادگی انجام عملیات
 3. سرعت خیلی بالا و عدم کند شدن به نسبت سایر برنامه ها
 4. پایداری نسخه و عدم بروزرسانی مکرر در بازه های زمانی کم
 5. تایپ مستقیم فارسی بدون واسطه
 6. وجود افکت های متنوع
 7. توانایی حرفه ای در دستورات تریم
 8. مجهز بودن به بخش تصحیح رنگ حرفه ای
 9. قابلیت مدیریت مدیاها
 10. قابلیت اجرای جلوه های ویژه ی خاص
 11. قدرتمندی در بخش صدا
 12. کاربر پسند بودن تایم لاین.

به سراغ هر نرم افزار تدوین فیلم که بروید مدعی داشتن و دارا بودن این قابلیت ها است اما آیا واقعا همه ی این موارد را بدون نقص دارد؟ پاسخ به این سوال میسر نمیشود مگر اینکه شخصی که به پاسخ میرسد یا شما را میرساند،تجربه کار با اغلب برنامه ها به صورت کار حرفه ای را داشته باشد.

آیا نرم افزار داوینچی استودیو همه مشخصات یک نرم افزار خوب برای تدوین فیلم یا ویرایش فیلم را دارد؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال یا باید حدودا چند ماه با پروژه های متنوع ساخت و ویدیو و کلیپ در چند نرم افزار مشغول به کار شویم و آخرش با کلی مشکلات در اغلب نرم افزار روبرو و بی خیال نتیجه گیری شده و برگردیم سر پله ی اول ، یا باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم،اگر تجربه ی ما را بخواهید ، میتوانیم بگوییم در بسیاری شرایط همانطور که فاینال کات در مک بسیار موفق و عالی است،در ویندوز نیز نرم افزار داوینچی استودیو Davinci Studio بسیار عالی است.

حالا برسیم به کاربرانی که از خود سوال میپرسند پس تکلیف پریمیرپرو چه خواهد بود ؟ این همه سال نشستیم و یاد گرفتیم ، حالا بزاریم کنار ؟ 

ادامه دارد...