پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

آموزش کالیبره‌کردن مانیتور در تمام ویندوزها - دقت رنگ و نور

در ویندوز منوی استارت را باز کرده و تایپ کنید calib و روی گزینه پیدا شده Calibrate display color بزنید. Next بزنید تا به 9 تا دایره برسید. به وسط دایره‌های بزرگ راه راه نگاه کنید. وسطشون هیچ دایره سفید و سیاهی نباشه اگر میبینید با اسلایدر سمت چپ تنظیم کنید تا محو بشن بقیه مراحل در ویدیو آموزشی زیر رو انجام بدین.

1.دلایل کالیبره‌کردن مانیتور در ویندوز

مهمترین دلیل آن درست دیدن روشنایی و سایه و تون رنگها میباشد. خیلی از مشکلات تدوینگران ، طراحان و مراکز چاپ در بدست نیاوردن نتیجه های درست ، کالیبره نبودن مانیتور آنهاست. وقتیکه مانیتور کالیبره نباشد رنگ ها مخصوصا آنطور که باید باشند نیستند پس وقتی ویدیو یا عکس را از کامپیوتر خود در اینترنت به اشتراک میگذارید و یا به دیگران میدهید تا ببینند ، متوجه میشوید که رنگها تغییر کرده اند اما در مانیتور شما هنوز درست هستند چون مانیتور شما تنظیم نیست.

2.آموزش ویدیویی کالیبره‌کردن مانیتور در تمام ویندوزها

در ویدیو زیر که توسط تیم آموزشی مانی سافت برای تدوینگران و طراحان آماده شده است با تمامی مراحل کالیبره‌کردن مانیتور بخوبی آشنا میشوید و از آن به بعد رنگ و نور مانیتور شما تنظیم میشود.

مدت زمان ویدیو :  29دقیقه

تنظیمات مانیتور لپتاپ ها
کسانی که از لپ تاپ استفاده می نماید و این کلید ها را ندارد بهتر است از همان روش های نرم افزار گفته شده کمک بگیرند که اغلب جوابگو و موثر است.

3.نحوه اجرای کالیبره مانیتور در ویندوز - توضیحی

برای اینکار چند راه وجود دارد. می توانید روی منوی استارت کلیک چپ نموده سپس با کیبورد گزینه calibrate را تایپ کنید تا گزینه کامل calibrate display color ظاهر شده و روی آن کلیک کنید. این برنامه یک ویزارد با دستورات مناسب است که به سادگی کالیبره مانیتور را از لحاظ رنگ و نور برای شما انجام می دهد.

1.3 گاما Gamma

یکی از موضوعات مهمی که عدم اجرای صحیح آن موجب ایجاد خطا در نمایش و چاپ خواهد شد گاما می باشد. در تنظیمات ویزاردی که اجرا شده است شما باید با یک اسلایدر بهترین گاما را تنظیم کنید. به شما سه نمونه نمایش داده میشود که سمت چپ گاما با وضعیت تاریک و سمت راست گاما با وضعیت خیلی روشن و در وسط گاما با وضعیت صحیح نشان داده میشود. شما باید سعی کنید در تصویر نهایی گاما با اسلایدر گاما و نمایش را مانند تصویر وسط تنظیم کنید یعنی در مرکز 9 دایره، نه دایره ی کوچک مشکلی ببینید و نه دایره ی کوچک سفید. 

2.3 روشنایی و کنتراست

دو مولفه یا شاخص خیلی مهم در کالیبره نمودن مانیتور هستند. پس از اینکه از مرحله سه رنگ اصلی بگذرید به تنظیم میزان روشنایی و کنتراست خواهید رسید اما اینبار باید از کلید ها و تنطیمات خود مانیتور کمک بگیرید. ابزار کالیبره ویندوز تصویری را به شما نمایش می دهد، تصویر یک شخص که پشت سر وی ضرب در مشکلی روی زمینه تیره وجود دارد. سه تصویر خواهید داشت که بهترین نتیجه تصویر وسط خواهد شد یعنی شما در صفحه بعد باید با کلید های مانیتور به سراغ Brightness یا روشنایی بروید و کاری کنید تا هم زمینه تیره را ببینید و هم ضرب در درون آنرا. سپس نوبت به کنتراست Contrast می رسد تصویر شخصی با لباس سفید و زمینه سفید، با کلید های مانیتور باید کنتراست را تنظیم کنید تا چین های لباس شخص به خوبی دیده شوند فقط مواظب باشید که کنتراست خیلی کم نشود چون تصویر خاکستری و تخت خواهد شد.

3.3 تعادل رنگ های قرمز ها و سبز ها و آبی ها

بجز گاما و روشنایی و کنتراست سه کانال رنگ اصلی نیز در کالیبره نمودن مانیتور بسیار موثر هستند. بار ها دیده شده که افراد مانیتور ها و سیستم ها و لپ تاپ های خوبی تهیه نموده اند اما همچنان با نمایش عکس های خود روی مانیتور های دیگر با مشکل اختلاف در نمایش روبرو هستند. یکی از دلایل آن کالیبره نبودن مانیتور است. سه رنگ اصلی در تمام تصاویر وجود دارند. برخی مانیتور ها به صورت کارخانه ای ممکن است یک رنگ را بیشتر از دیگری نمایش دهد پس باید اصلاح شود. شنیده ام که هنرجو ها می گویند مانیتور من مقداری رنگ زرد دارد. در ویندوز راه کار خیلی خوبی وجود دارد که در این آموزش ویدیویی خواهید آموخت. در ادامه تنظیمات به قسمتی خواهید رسید که دارای دو بخش می باشد، یک بخش به شما رنگ واقعی نقره ای تا نوک مدادی را نشان می دهد و می گوید که شما این طیف را باید بدون داشتن سه رنگ اصلی ببینید. یعنی وقتی در مانیتور به این رنگ های خانواده سفید تا مشکلی نگاه می کنید نباید رنگ دیگری در آنها دیده شود. برای شما 6 نوع رنگ یک دست و ترکیبی از سه رنگ اصلی را نمایش می دهد. برخی رنگ های نمایش داده شده حاصل ترکیب دو رنگ هستند مثلا وقتی قرمز و سبز با هم ترکیب شوند تصویر مانیتور مقداری زرد تولید خواهد نمود پس باید این دو رنگ را کاهش داد یا وقتی دو رنگ آبی و سبز قاطی شوند مانیتور مقداری رنگ فیروزه ای ایجاد می نماید. اینجاست که مقداری چشمان خود را تیز می نماید پس اینطور است که مانیتور من زرد داشته اما من تنظیمی برای کاهش این رنگ زرد نداشتم و می بایست با کم نمودن رنگ های سبز و قرمز این مشکل را برطرف می نمودم. این قاطی رنگ یا داشتن یک رنگ بیشتر در مانیتور یکی از عوامل مهم کالیبره نبوده مانیتور و در نهایت بدست آوردن نتایج اشتباه در عکاسی و طراحی و تنظیم رنگ و نور است.

سوالات متداول در مورد کالیبره‌کردن مانیتورها در ویندوز

بله. سخت افزارهایی هستند که نام یکی از آنها Spyder میباشد. خیلی دقیقتر از ویندوز بوده و البته حرفه ای هستند. اگر امکان خرید یا استفاده از آنها را دارید حتما پیشنهادش میکنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها روی این لینک بزنید.

اگه مشکل از مانیتور شما باشه حتما بله. برخی اوقات هم بخاطر نصب نبودن درایور کارت گرافیک یا اشتباه نصب شدنش هم پیش میاد. برای یادگیری نصب صحیح درایورها روی این لینک بزنید.

 

لینک مفید

موضوعات

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید