تدوین خطی و غیر خطی چیست؟

تدوین خطی فیلم Linear Editing و تدوین غیرخطی فیلم Non Linear Editing دو سبک یا روش تدوین هستند.

با ذکر مثالی سعی میکنم که تدوین خطی و غیرخطی را برای شما شفاف کنم،فرض کنید در حال مشاهده ی مسابقه فوتبال به صورت زنده از تلویزیون هستید،در پایین تصویر هر از گاهی نام بازیکنان و پیامهایی دیده میشود،این پیامها توسط سیستم کامیپوتری و تدوین انجام میگیرند آنهم به صورت لحظه ای و زنده ، یعنی این نوشتار و گرافیک ها از قبل در نرم افزار و سخت افزار مورد نظر تنظیم شده و در زمان فوتبال فقط جای نام بازیکنان و عددهای مربوطه ویرایش و با یک کلیک به صفحه ی نمایش ما میرسد ، پس تا اینجا میدانیم که برای برنامه های زنده ی تلویزیونی ما فرصت این را نداریم که فیلم را رکورد کنیم و به سیستم منتقل و تدوین نموده و دوباره در تلویزیون پخش کنم که کاری غیر حرفه ای است برای نمایش های زنده.

1. تدوین خطی فیلم Linear Editor

تدوین خطی فیلم نیازمند دستگاه های خاص و همچنین اتصالات سخت افزاری،در یک مراسم یا همایش سه دوربین داریم،هر سه باید به یک سیستم توسط اتصال کابل یا بیسیم متصل شوند،این اتصال باید توسط یک کارت سخت افزاری که معمولا شرکتهای خارجی آنها را تولید میکنند،انجام شود،تصویر هر سه دوربین همزمان وارد نرم افزار خاصی که با سخت افزار ارائه شده وارد خواهند شد،اپراتور با توجه به نیاز در زمان مشخص میتواند تصویر یک دوربین را به عنوان اصلی در نظر بگیرد،نوشتارها و حالت های گرافیکی بسیار زیبایی که از قبل اماده نموده را فراخوانی و ویرایش و همان لحظه روی تصویر به نمایش بگذارد،میتواند تصویر در تصویر و یا ترنزیشن نیز اجرا کند،خب تا اینجا هر دوربین را که خواست انتخاب و همه جلوه ها و نوشتارها را نیز اعمال نمود،حاصل چه میشود و کجا میرود؟در این زمان از همان سیستم یک کابل یا خروجی تصویر به تجهیزات صدا و سیما و یا دستگاهی که قابلیت رکورد داشته باشید متصل شده و هر ان چیزی که اپراتور میبیند روی آن دستگاه ارسال و ذخیره خواهد شد،به این صورت حال میدانید که تدوین غیرخطی چگونه کار میکند،بیشتر مصرف تدوین غیرخطی برای نمایش برنامه های زنده کاربرد دارد و بدانید که هر کاری که انجام دهیم امکان بازگشت یا تصحیح ندارد چون زنده در حال پخش شدن و مشاهده از سوی بسیاری مخاطب است پس اپراتور تدوین خطی باید مسلط باشد چون امکان مرور نمودن  فیلم را نداریم و همه ی تصاویر همان لحظه از مقابل دیدگان ما گذرخواهند نمود. به دلیل میگویند خطی که فیلم همان لحظه روی خط پخش قرار دارد و در حین پخش شدن ویرایش شده و مجدد نمایش داده میشود.

تدوین خطی فیلم

2. تدوین غیرخطی فیلم Non Linear Editor

بر خلاف تدوین خطی، در تدوین غیرخطی در هرلحظه میتوانیم اشتباهات را تصحیح کنیم، هر لحظه میتوانیم هر نوع افکتی بگذاریم و آنرا تغییر دهیم، امکان مرور نمودن تمام پروژه بارها شدنی است، وقت کافی داریم و هیچ استرسی در تدوین غیرخطی وجود ندارد. در تدوین غیرخطی فیلمها ابتدا از قبل رکورد شده اند، با موبایل یا دوربین ، سپس فایلها به سیستم منتقل میشوند، حال باید با توجه به تخصصی که در تدوین فیلم دارید شروع به ساخت ویدیو نهایی از ویدیوهای رکورد شده کنید. تدوین غیرخطی با نرم افزارهایی مانند پریمیر ، فاینال کات ، داوینچی و اوید و حتی نرم افزارهای خانگی و غیرحرفه ای انجام میشود و کاملا بستگی به نوع پروژه و توانایی شما و همچنین انتظاراتی که میرود دارد.

در تدوین غیرخطی فیلم شما میتوانید بارها و بارها اشتباه کنید، از اول شروع کنید، حذف نموده و تولید مجدد کنید اما در تدوین خطی زمان کافی نیست، فرصت دوباره نیست، ممکن است خیلی اتفاقات بد رخ دهد، مثلا در نوشتن یا انتخاب صحنه اشتباه کنید. به این دلیل میگویند تدوین غیرخطی که پخش مستقیم یا خطی وجود ندارد و مطابق توضیحات بالا تدوین انجام میشود.

تدوین خطی و غیر خطی چیست؟

آشنایی با سبک آموزش تدوین غیرخطی مانی سافت

تدوین غیرخطی فیلم که امروزه تدوین فیلم هم به آن گفته میشود با خیلی از نرم افزارها امکانپذیر است اما اینکه چگونه یاد میگیریم،چقدر با سلیقه هستیم،چه میزان پشتکار داریم ما تدوینگران را از یکدیگر متمایز مینماید. حال اگر موافق باشید تعدادی آموزش مشاهده نموده و با سبک آموزشی مانی سافت آشنا شوید. ضمنا بالای سایت گزینه ها را نیز مرور کنید.

یکی از اهداف مانی سافت آموزش تدوین فیلم به سبک واقعی است که شما آنچه را که باید درست بیاموزید و در کارتان به موفقیت برسید.