میخواهید با پریمیر و افترافکت و داوینچی تدوین فیلم انجام دهید؟ در انتخاب قطعات برای سیستم خود نهایت دقت را داشته باشید

در این بخش قصد داریم به شما در خصوص انتخاب و خریداری قطعات مورد نیاز جهت تدوین فیلم یاری رسانیم.

بدانید که بالا بودن قطعات دلیل مناسب بودن آنها نیست، یعنی قطعات سیستم باید توسط افراد با تجربه اسمبل(بستن کیس) که دانش این کار را داشته باشند انجام شود، اغلب فروشندگان سعی در فروش قطعاتی مینمایند که در فروشگاه خود موجود دارند، اما فروشنده باید کاملا بر اساس نیاز مشتری و کاری که میخواهد انجام دهد قطعات را معرفی نماید.

1. مشخصات سی پی یو CPU برای تدوین فیلم

قطعه ای که از هر لحاظ بر روی سرعت و عملکرد نرم افزاری مانند پریمیر و افترافکت و داوینچی تاثیر میگذارد سی پی یو میباشد. سی پی یو دارای مدلها و مشخصات متفاوتی است اما من سعی میکنم با کلیدی که بشما میدهم، بهترین انتخاب را داشته باشید.

سی پی یو در دنیا به چند برند و حالت کلی تقسیم بندی میشوند :

 1. سی پی و اینتل حرفه ای Intel
 2. سی پی یو زئون وورک استیشن Intel Xeon
 3. سی پی یو ای ام دی AMD

تنها گزینه ای که در حال حاضر به کار شما می آید مورد اول یعنی سی پی یو اینتل Intel است، زئون Xeon نخرید چون برای کسانی است که عملیات سه بعدی و انیمیشن با برنامه هایی مانند تری دی مکس، مایا، سینمافوردی و... انجام میدهند، سی پی یو ای ام دی AMD نگیرید چون قدرت محاسباتی سی پی یو نوع اول یعنی اینتل خیلی بهتر و قوی تر است، درسته که میگن ای ام دی خنک تره اما عملیات خنک کنندگی را بگذارید بر عهده قطعه کولر سی پی یو که هنگام خرید باید آنرا تهیه کنید، پس ای ام دی هم تهیه نکنید. حال با دید اینکه میدانید تنها انتخاب شما گزینه ی اول است، ادامه میدهیم.

در زمان خرید سی پی یو اینتل برای تدوین فیلم نکته ای را مدنظر بگیرید، به اعتقاد استاد محمد ملکی، تدوینگرها نیازمند سرعت آنی در کار هستند، مثلا در پریمیر در حال چیدمان و افکت گذاری هستید، در همین لحظه تصمیم دارید تاثیرافکت های گذاشته شده روی تایم لاین را مشاهده کنید، پس کلید اسپیس روی کیبورد را میزنید تا پلی هد پریمیر حرکت کند، خب، در پنچره پروگرم فیلم نهایی پخش میشود، عذابی که یک تدوینگر باید تحویل کند همینجاست. اگر از تدوینگران قدیمی کار هستید میدانید وقتی پلی میکنید احتمالا نمایش پروژه ویدیویی شما در پریمیر و افترافکت و داوینچی بسته به نوع افکت (آموزش افکت های پریمیرپرو) و تنظیماتی که انجام داده اید، ویدیو ممکن است آهسته پخش شود، ممکن است گیر کند، ممکن است پلی هد حرکت کند اما تصویر ثابت باشد، ممکن است پلی هد حرکت کند صدا داشته باشد اما بازهم تصویر نداشته باشد، تمام این مشکلات را در حین کار دیده ایم. سی پی یو در سیستم شما میتواند مانع از رخ دادن چند گزینه ی گفته شده باشد، هر سی پی یو دارای دو مشخصه است که موقع خرید باید مدنظر بگیرید:

 • سرعت فرکانس
 • مقدار هسته

سرعت فرکانس، دقیقا همان مشخصه ای است که هر تدوینگر فیلم پریمیر، افترافکت، داوینچی و هر نرم افزاز تدوین فیلم دیگری باید برایش مهم باشد. در مورد پریمیر و افترافکت صحبت کنیم، این دو نرم افزار سی پی یو بیس (base) هستند یعنی بیشتر کمک در حین تدوین را از سی پی یو میگیرند، عملیات دیکودینگ را توسط سی پی یو انجام میدهند، هر چقدر عدد فرکانس سی پی یو شما بالاتر باشد، عملیات رمزگشایی ویدیوها سریعتر انجام میشود، پس یادتان باید شما در پریمیر و افترافکت نیازمند سرعت بیشتر فرکانس هستید، هرچقدر که توان مالی داشتید برای این مورد خرج کنید. هسته ی سی پی یو بیشتر زمانی به کار شما خواهد آمد که عملیات رندر انجام میدهید، مثلا پروژه نهایی خود را چیده اید و میخواهید پیش نمایش تولید کنید یا فایل نهایی مشتری را تحویل دهید، یا در افترافکت با پلاگین المنت تری دی لوگوهای سینمایی (اموزش فارسی و حرفه ای المنت تری دی Element3D)ساخته اید و میخواهید فایل نهایی را تولید کنید، هرچقدر هسته زیادتر باشد عملیات تولید فایل نهایی و رندر سریعتر (رندر چیست ، آموزش رندر در پریمیر) انجام خواهد شد. در یک جمع بندی بدانید که تدوینگری که عملیات تدوین را کامل انجام میدهد یعنی از مرحله ی انتخاب ویدیو، چیدمان، افکت گذاری و خروجی، به سرعت یا فرکانس واقعی سی پی یو نیازمند است نه تعداد هسته ی بیشتر.

نکته ی دیگر در مورد خرید سی پی یو، برخی فروشندگان اعلام میدارند که فلان سی پی یو فرکانس یا سرعت 2.5 یا 2.500 دارد اما در شرایط به 4000 افزایش پیدا میکند، این یعنی وقتی در ویندوز فعالیت دارید و با نرم افزارهای سنگین کار نمیکنید سی پی یو با سرعت 2.500 کار میکند اما وقتی وارد نرم افزار پریمیر و افترافکت و داوینچی میشوید تصمیم میگیرد که با سرعت 4000 پردازش را انجام دهد، این سی پی یو نیز برای شما مناسب نیست. سی پی یو یی تهیه کنید که سرعت عادی آن 4000 باشد (4000 یک مثال است) شما تا میتوانید بالاتر تهیه کنید، اما خب هرچقدر سی پی یو سرعتش بالاتر برود بدون شک عملیات تدوین فیلم و جلوه های ویژه ی شما نیز خیلی سریعتر انجام میشود ولی هزینه ی آن نیز گرانتر خواهد شد.

سی پی یو سری ای7 بگیریم یا آی9 ؟

سوال بسیار سختی هست که پاسخش تابع شرایطی هست. اگر فرض کنیم که فرکانس هر دو سی پی یکی باشد یعنی هر دو روی سرعت 4200 باشند باید به میزان هسته ها توجه کنیم، قبلا از اینکه بخواهیم انتخابی داشته باشیم باید نیاز خود را بسنجیم، یعنی اینکه سی پی یو در چه زمینه ای قرار است فعالیت کند، سه بعدی، رندریا تدوین کدامیک؟ چون پاسخ به این سوال یک مرحله در انتخاب به ما کمک خواهد نمود، حال اگر هر دو سرعت را یکی در نظر بگیریم، اگر برای تدوین فیلم باشد پس سرعت خیلی مهمتر است، اما اگر بیشتر فعالیت رندر باشد هسته مهمتر است.

برخی سوال میپرسند که مثلا سی پی یو مدل آی7 با سرعت 4 تا 5 هزار هرتز بهتر است یا سی پی یو آی9 با سرعت 3 تا 4 هزار هرتز؟ پاسخ این سوال به توضیحات بالا باز میگردد، در واقع این مقایسه شاید نتواند به درستی به اتمام برسد چون زمانی مقایسه انجام میدهیم که، بتوانیم هر دو مدل را در یک سیستم و با نرم افزارهای بررسی و بنچمارک گیری آزمایش کنیم و یا اینکه دو سی پی یو از سری آی7 را مقایسه کنیم. اما در این میان تیم هایی هستند که چنین آزمایش های شبیهی را انجام میدهند. پیشنهاد میکنم همیشه سری جدید قطعه را تهیه کنید، مثلا بین آی7 و آی9 اگر سرعت ها به یگدیگر نزدیک هستند و مطابق نیاز خود، هسته هم بررسی نموده اید، اولویت را با آی9 قرار دهید.

برای بررسی بیشتر دو منبعد مناسب را که در این مورد بتوانند به شما کمک کنند را معرفی میکنم دیجیتال رندس و لپ تاپ مک را کلیک کنید.

2. انتخاب هارددیسک برای تدوین فیلم

امروزه چند نوع هارددیسک در بازار وجود دارد که برای تدوین فیلم به آنها نیازمند هستیم.

1. هارد ساتا SATA برای تدوین فیلم

نوع اول هارددیسک ساتا Sata میباشد، این هارد خودش دارای تنوع و مارک های مختلفی است مثلا یکی از برندها کارایی هاردهای ساتای خود را با رنگ بندی تقسیم نموده، مثلا رنگ بنفش برای کارکرد خیلی طولانی، رنگ سبز برای سیستم خانگی و...

وقتی رنگ برچسب هاردها متفاوت هستند، کارایی هم متفاوت است پس قیمت نیز تغییر خواهد داشت، حال باید بهترین را تهیه کنید، هاردهای ساتا اغلب دارای سرعت 7200 دور در دقیقه هستند (درون هارد صفحاتی شبیه به دیسک دی وی دی اما از جنس فلز وجود دارد که با چرخیدن خیلی سریع اطلاعات را در دسترس ما قرار میدهد) اما هاردهای دیگری هستند که سرعت 10.000 دور در دقیقه دارند یعنی سریعتر.

پس تا اینجا در مورد هارددیسک های ساتا سعی کنید سریعترین هارد را تهیه کنید چون کار با ویدیو نیازمند سرعت است، فراموش نکنید برندها دارای چند مدل هستند، مثلا یکی را برای گیمیر (کسانی که اهل بازی هستند) تولید نموده اند، وضعیت کاریه شما متفاوت است، شما با ویدیوهای حجیم سروکار دارید پس انتخاب شما با کسانی که گیمیر یا کارهای خانگی انجام میدهند متفاوت خواهد بود. یادتان باشد موقع خرید هارد ساتا، سرعت هارد، مقدار ذخیره سازی که کاملا به شما مرتبط است و بی صدابودن را مدنظر بگیرید، چون برخی هارددیسک ها صدایی از خود تولید میکنند که در سکوت آزار دهنده است.

ظرفیت هارد ساتا از 500 گیگابایت تا 10 ترابایت متغیر است، اگر پروژه های زیادی انجام میدهید، مثلا فیلمبردار عروسی هستید (آموزش تدوین کلیپ عروسی و کلیپ فرمالیته)، تیزر ویدیویی میسازید، آموزش تولید میکنید، نیازمند حداقل 8 تا 12 ترابایت هارد هستید که میتواند یک هارد باشد یا دو هارد ساتا که حاصل جمعش این مقدار میشود.

از هارددیسک ساتا در سیستم های تدوین فیلم برای نگهداری فیلم ها و عکس و موزیک استفاده میشود (ادوبی بریج Bridge چیست حتما یادش بگیرید)، استاد محمد ملکی، در زمان کار با سیستم خود، فیلمهای تیزر و آموزش و فوتیج های را در این هاردهای ساتا نگهداری میکند، حال اگر قصد داشته باشد یک پروژه تدوین ویدیو (اصول تدوین را یاد بگیرید) را شروع نمایند، ویدیوهای آن پروژه را درون یک هارددیسک SSD کپی نموده و کار خود را ادامه خواهد داد، چون هارددیسک اس اس دی SSD دارای سرعتی تقریبا سه برابر بیشتر از هارد ساتا میباشد.

2. هارد اس اس دی SSD برای تدوین فیلم

نوع دیگر هارددیسک برای تدوین فیلم و جلوه های ویژه اس اس دی است، این هارد دارای سرعتی تقریبا سه برابر هارد ساتا میباشد، در کار شما تاثیر چشم گیری دارد، سرعت را کاملا حس خواهید نمود، این هارد بسیار کوچک است و البته دارای ظرفیتی کمتر از ساتا اما گرانتر است.

با هارد اس اس دی اصطلاحا پرواز خواهید نمود یعنی خیلی سریع است، اگر کسی بودجه کافی داشته باشد به نظر من هرچه هارددیسک دارد را با اس اس دی تغییر دهد البته فقط بخاطر سرعت، اما نکته ای وجود دارد، گفته شده است هارد اس اس دی عمر کمتری نسبت به هارد ساتا دارد یعنی احتمالا زودتر خراب شده و از بین میرود، پس گزینه ی مناسبی برای نگهداری طولانی مدت فیلم و عکس و موزیک نخواهد بود.

پیشنهاد میکنم به این روش عمل کنید، یک هارد اس اس دی 240 گیگابایت برای نصب سیستم عامل ویندوز و نصب سایر برنامه ها قرار دهید، هارد اس اس دی دیگر هم قرار دهید برای زمانی که میخواهید یک پروژه ویدیویی جدید تدوین کنید، در این زمان تمام ویدیوهای این پروژه را در هارد اس اس دی کپی خواهید نمود (این نکات حرفه ای تدوین در پکیج های آموزشی مانی سافت در همین سایت گفته شده اند، پیشنهاد میکنم که حتما آنها را در بخش پکیج ها مشاهده کنید) و شروع به تدوین میکنید، اینطور هارددیسک ساتای شما درگیر کار نخواهد بود، در حالت استراحت میرود، و فقط هارددیسک اس اس دی مشغول به کار است، و یا کل ویدیوها را در اس اس دی کپی نمیکنید، به لطف قابلیت پراکسی در تدوین فیلم ( آموزش پروکسی پریمیر و پراکسی در تدوین فیلم) ، از فوتیج های پراکسی ساخته و مسیر ذخیره سازی را در هارد اس اس دی ذخیره خواهید نمود. با این روش سرعتی بسیار بالا در حین تدوین خواهید داشت و احساس خوبی بدست خواهید آورد.

 

همین هاردهای اس اس دی نوعی دیگر دارند که بنام Pro 960 گفته میشوند، شرکتی که این نوع هارد را ساخته مدعی شده که در هر ثانیه میتواند 10 گیگابایت اطلاعات را جابجا کند، این یعنی یک اتفاق بزرگ.

3. هارد ام تو M2 برای تدوین فیلم

در مورد هارد، یک مدل دیگر نیز وجود دارد که بنام M2 شناخته میشود، طبق بررسی ها سرعتی بالاتر از بسیاری از هاردهای اس اس دارد، ضمنا گفته شده که هارد ام تو M2 از خانواده هارد اس اس دی است اما با تکنولوژی دیگری طراحی شده که موجب افزایش سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات هارد میشود، این هارد میتواند روی شکاف PCI Express مادربورد نیز نصب شود، دقت کنید اگر چنین هارددیسکی را میخواهید روی سیستم قرار دهید باید مادربورد شما قابلیت آنرا داشته باشد چون فقط مادربوردهای جدید این امکان را فراهم آورده اند.

هارد ام تو M2 گرانتر از بسیاری از هاردهای اس اس دی دیگر است، اما در سرعت بازهم تاثیرگذار است.

هر چقدر پول بدهیم همانقدر آش میخوریم، هاردهای اس اس دی برای تدوین فیلم، دارای تنوع و برندهای مختلفی هستند، در مرحله ی اول بدانید اختلاف سرعت ساده ترین هارد اس اس دی با بهترین هارد ساتا، کاملا قابل لمس است یعنی اس اس دی معمولی همچنان دارای سرعتی بیشتر از ساتا است، پس اگر نتوانستید اس اس دی های گران خریداری کنید به همان متوسط هم قانع باشید، کارتان را انجام خواهد داد، تا اینجا متوجه شده اید که دو هارد اس اس دی نیازمند هستید اگر تدوین فیلم و جلوه های ویژه انجام میدهید.

3. کارت گرافیک VGA برای تدوین فیلم

در انتخاب کارت گرافیک برای تدوین فیلم با گزینه های متعددی روبرو میشویم، اول اینکه بدانید برای تدوین فیلم با پریمیرپرو، افترافکت، داوینچی و نرم افزارهای حرفه ای تدوین دیگری نیازمند کارتهای گرافیکی مانند GTX , RTX خواهید بود، پس کارت گرافیک اینتل یا همانی که روی خود مادربورد است را فراموش کنید، کارتهای گرافیک GT را نیز فراموش کنید، کارتهای گرافیک ATI را فراموش کنید، آب پاکی را روی دست شما ریختم تا بدانید انتخاب های شما برای کار محدود خواهند شد و این خوب است.

با دیدن این مشاوره ویدیویی که به زبان فارسی میباشد مانع از ضرر زیاد در خرید سیستم خواهید شد

{manivideo 19}

مقایسه قطعات Cpu, Gpu, Hdd, Ram و بررسی توانایی سیستم شما

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع مقایسه روی https://cpu.userbenchmark.com/ کلیک کنید. پس از ورود بالا سمت چپ روی سی پی یو تنظیم شده که میتوانید جی پی یو و سایر قطعات را نیز انتخاب کنید. در مرکز سایت گزینه هایی برای مشاهده مقرون به صرفه ترین سی پی یوُ تاثیرگذارترین٬ بهترین امتیاز از دید کاربران را میتوانید مشاهده کنید. امیدواریم در نتیجه گیری ها موجب سرعت انتخاب شما شده باشیم.

در لیست نتایج مرکز سایت ستون Avg.bench معیاری برای انتخاب شما خواهد بود که با یکبار کلیک روی آن به تریتب قوی ترین تا ضعیفترین را لیست خواهد نمود.

اما برای اینکه ببینید امتیاز کارت گرافیک شما چه میزان است مطابق ستون Avg.Bench میبایست در همان لینک بالا روی کلید Free Download کلیک نموده نرم افزار رایگان بنچمارک گرفتن را دانلود و آزمایش را شروع کنید٬ در نهایت یک امتیاز به شما نمایش خواهد داد. این آزمایش جهات مختلفی توانایی کارت گرافیک شما را بررسی میکند و معیاری جهانی است.

جمع بندی انتخاب قطعات برای تدوین فیلم با پریمیر، افترافکت، داوینچی و سایر نرم افزارهای حرفه ای

 1. مادربورد دارای تنوع فراوانی است، همیشه مادربوردی تهیه کنید که هر سه هارد ساتا، اس ای دی، ام 2 را پشتیبانی نماید. مادربوردی انتخاب کنید که جدیدترین سی پی یو اینتل را قبول کند، چنین مادربوردی میتواند در چند سال آینده براحتی قطعات آن زمان را نیز ساپورت نماید و بدون هزینه ی تعویض مادربورد، ارتقا سیستم را انجام دهید، مادربوردی انتخاب کنید که در حال و آینده میزان 64 گیگابایت رم را بپذیرد. اینکه چه مارک مادربوردی را تهیه کنید، باید بدانید که اغلب شرکت ها مادربوردهای خوبی دارند، تفاوت ها در برند و کیفیتی است که تولید نموده اند، توصیه ای میکنم، به این جمله توجه نکنید که فلان برند مادربوردهای مشکل دارد، بیشتر توضیح میدم، شرکت مثلا ایکس، یک مدل مادربورد تولید میکند، اتفاقی در تولید همان مدل رخ داده که از 1000 مادربورد ممکن است 100 عدد به گارانتی مراجعه نماید، این اتفاق موجب نمیشود که بگویند فلان برند همه مادربوردهایش مشکل دار است، چنین اتفاقی برای تمام مادربوردهای بازار رخ داده و ممکن است رخ بدهد، پس نگذارید ذهنیت شما در مورد این موضوع خراب شود. انتخاب مادر بورد را در جدول پایین انجام دهید. باز هم اگر نتوانستید از این مدلها تهیه کنید، جای نگرانی نیست، اغلب مادربوردها خوب هستند فقط توضیحات بالا را مد نظر بگیرید.
 2. در مورد میزان Ram توصیه می کنیم که حداقل میزان رم 16 و 32 گیگابایت باشد و اگر با فوتیج های Raw ( فرمت ویدیویی Raw یا فوتیج Raw ) استفاده میکنید بدون شک نیازمند 64 گیگابایت رم نیز خواهید بود.
 3. در مورد هارددیسک برای شروع یک کار حرفه ای به سه عدد هارددیسک نیازمند هستید، یک ساتا با ظرفیت بالا برای نگهداری مدیاها، یک اس اس دی 256 برای سیستم عامل و برنامه ها، یک اس اس دی یا ام تو برای پروژه های که در حال تدوین آن هستید.
 4. کارت گرافیک هم که مطابق توضیحات بالا انتخاب نمائید
 5. Power منبع تغذیه، تاثیر به سزایی در خصوص برق رسانی به قطعات دارد پس سعی کنید از پاورهای با وات واقعی استفاده کنید، چرا میگویم واقعی، چون در بازار پاورهایی هست که ظاهرا 1200 وات هستند اما در واقع شاید 450 باشند، پاور را از برندهای خوب تهیه کنید.
 6. برای مانیتور حتما از مشاوره کامل ما استفاده کنید، اینجا کلیک کنید

برای افترافکت مشخصات اینتل intel انتخاب کنیم یا ای ام دی amd ؟ پاسخ شما

 

مشخصات فنی سیستم با بودجه ی پایین برای تدوین فیلم و طراحی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل سی پی یو 3000 هرتز و کورآی3 باشد
2 مادربورد با توجه به سی پی یو نوشته شده توسط فروشنده انتخاب شود
3 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
4 پاور با توجه به جمع توان قطعات توسط فروشنده انتخاب شود
5 کارت گرافیک اینتل روی مادربورد کافی است
6 هارد نگهداری اطلاعات پیشنهاد میشود از هاردهای وسترن به رنگ مشکلی و حداقل فضای یک ترابایت
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری یکعدد هارد اس اس دی با فضای 120 گیگابایت

 

مشخصات فنی سیستم متوسط برای کار با پریمیرپرو - افترافکت - داوینچی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7 8700K
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم crucial balixtix 16GB 2400Mhz Dual Channel
4 پاور 650 gold antec
5 کارت گرافیک Asus DUAL-GTX1660-6G GDDR5
6 هارد نگهداری اطلاعات Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB m2 w.d

  

مشخصات فنی سیستم حرفه ای برای کار با پریمیرپرو - افترافکت - داوینچی
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو i9 9900k box
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 32g 2666 crucial balistix
4 پاور 750 gold antec
5 کارت گرافیک  یا بالاتر Asus 1660ti 6g asus
6 هارد نگهداری اطلاعات  یا بالاتر Sata WD blue 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری  یا بالاتر Ssd 240 giga aorus
8 کیس master tech t500
9 خنک کننده سی پی یو cooler antec h600 pro