معرفی افکت های پریمیر برای تدوین فیلم ، افکت های ثابت پریمیر،افکت های استاندارد پریمیر،افکت های نصب شونده پریمیر،افکت های شتابدار پریمیر،افکت های با کیفیت رنگ پریمیر

انواع افکت در پریمیرپرو

Premiere Pro پریمیرپرو شامل جلوه های صوتی و تصویری مختلفی است که می توانید به کلیپ ها در پروژه ویدئویی خود اعمال کنید. یک افکت می تواند خاصیت بصری یا صوتی خاصی را ایجاد کند یا ویژگی های غیر معمول را فراهم کند. برای مثال، یک افکت پریمیر می تواند نوردهی یا رنگ فیلم را تغییر دهد، صدا را تغییر دهد، تصاویر را تحریف کند یا جلوه های هنری را اضافه کند. شما همچنین می توانید افکت پریمیر را برای چرخش و متحرک سازی یا تنظیم اندازه و موقعیت آن در فریم استفاده کنید. شما میزان شدت یک افکت را با مقادیری که برای آن تعیین کرده اید کنترل می کنید.

Premiere Pro پریمیرپرو دارای بسیاری از افکت های ساخته شده است. بعضی از آنها اثرات ثابت دارند (جلوه هایی که قبلا استفاده شده یا ساخته شده اند). بعضی از تغییراتی که توسط افکت های پریمیر ایجاد میشوند،استاندارد هستند که شما به یک کلیپ اعمال می کنید. افکت های پریمیر همچنین می تواند بر اساس کلیپ (اعمال شده به یک کلیپ)، و یا مبتنی بر آهنگ (اعمال شده به یک آهنگ) باشند. شما همچنین می توانید از اثرات تولید شده توسط تولید کنندگان خارجی استفاده کنید که می توانید به عنوان یک افزونه در Premiere Pro پریمیرپرو استفاده کنید.

20- تکنیک زیبای افکت ست مت با پریمیر پرو برای موزیک ویدیو و تیزر تبلیغاتی

گروه افکت ها در پریمیر به دسته های زیر تقسیم میشوند

افکت های ثابت پریمیر

افکت های استاندارد پریمیر

افکت هایی که برای کلیپ ها ساخته شده اند

افکت هایی که جداگانه بر روی پریمیر نصب میشوند

افکت های ثابت پریمیر

هر کلیپ که به سکانس در تایم لاین پریمیر اضافه می کنید، دارای افکتهایی ثابت است که از قبل ساخته شده اند.جلوه های ثابت ویژگی های ذاتی یک کلیپ را کنترل می کند و هر زمان که کلیپ انتخاب می شود، در پانل افکت کنترل پریمیر ظاهر می شود. شما می توانید تمام اثرات ثابت در افکت کنترل را تنظیم کنید. با این حال، مانیتور برنامه، پنل Timeline و Mixer Audio همچنین کنترل هایی را که اغلب برای استفاده آسان تر هستند فراهم می کند. افکت های ثابت هر میدیا در پریمیر عبارتند از:

حرکت Motion

شامل ویژگی هایی است که به شما اجازه می دهد تا کلیپ های خود را متحرک، چرخانده و مقیاس بندی کنید، ویژگی ضد انفجار خود را تنظیم کنید یا آنها را با کلیپ های دیگر ترکیب کنید. (برای تنظیم افکت حرکت در مانیتور برنامه، به تنظیم موقعیت، مقیاس و چرخش و تحریک حرکت در مانیتور برنامه مراجعه کنید که این بخش در پکیج آموزش تدوین فیلم مانی سافت به صورت مفصل آموزش داده شده است.

شفافیت Opacity

به شما امکان می دهد که وضوح یک کلیپ در پریمیر را برای استفاده در جلوه هایی مانند پوشش، اشبا و حل شدن و ادغام تغییردهید.کسانی که تدوین فیلم با پریمیر را از مانی سافت می آموزند به این درک خواهند رسید که با بخش شفافیت Opacity در پریمیر ، کارهای بزرگی میتوان تولید نمود و افکت هایی ساخت که افراد تصور کنند افکت آماده بوده است.

زمان برداشت Time Remapping

به شما اجازه می دهد تا در پریمیر و تدوین فیلم سرعت هر بخش از کلیپ را کاهش دهید، سرعت را افزایش دهید، یا نوع پخش کلیپ معکوس نمائید.کنترل دقیق را برای شتاب و یا کند شدن پخش زمان در پریمیر در دستان شما قرار میدهد.

صدا یا Volume

در پریمیر برای هر کلیپ که حاوی صوت است، میزان صدا را کنترل می کند.کارهایی از قبیل ضعیف و قوی نمودن صدا ، بستن صدا ، مدیریت میزان صدا در هر ثانیه یا فریم را بر عهده دارد.

افکت های ثابت پس از هر تغییر بر روی کلیپ اعمال می شود. این افکت ها به ترتیب نمایش داده میشوند یعنی از بالا به پایین همانطور که در بالا گزینه Motion و شفافیت و زمان برداشت و صدا را توضیح دادیم به این چیدمان در پنجره افکت کنترل قرار داده شده و امکان تغییر این چیدمان وجود ندارد اما پس از افکت های ثابت ، به افکت های استاندارد میرسیم که میتوانیم جا و چیدمان آنها را تغییر دهیم.

آموزش رایگان چنل میکسر Channel Mixer پریمیر

افکت های استاندارد

افکت های استاندارد در پریمیر ، جلوه های اضافی است که برای اولین بار به یک کلیپ برای ایجاد یک نتیجه دلخواه باید اعمال شود. شما می توانید هر تعداد یا ترکیبی از افکت های استاندارد را به هر کلیپ اعمال کنید. از افکتهای استاندارد پریمیر برای اضافه کردن ویژگی های خاص ، از قبیل تنظیم تن یا تصحیح رنگ ، ادغام ، جلوه های بسیار خاص استفاده میکنیم. Premiere Pro پریمیر شامل بسیاری از افکت های فیلم و جلوه های صوتی است که در قسمت Effects پنجره ی افکت قرار دارند. جلوه های استاندارد باید به کلیپ اعمال شود و سپس در پانل کنترل های اثر گذاری مورد دلخواهد را تنظیم کنیم. برخی از افکتهای ویدئویی اجازه دستکاری مستقیم با استفاده از پنجره مانیتور برنامه را به ما میدهند و حتما نیازمند ورود به پنجره افکت کنترل نیستیم. تمام افکت های استاندارد پریمیر را می توان در طول زمان با استفاده از keyframing و تغییر شکل نمودار ها در پانل کنترل ویرایش و تنظیم نمود ، مثلا میتوانیم تنظیم کنیم که از ثانیه ی سوم کلیپ به بعد ، رنگ کلیپ به سیاه و سفید تبدیل شده و پس از 5 ثانیه مجدد به رنگی بازگردد.

توجه داشته باشید:

برای نرم افزار پریمیرپرو افکت های زیادی توسط شرکت های تولیدکننده ، ساخته شده که با نصب این افکت ها ، در پریمیر توانایی ما بالاتر و جذابیت تولید ویدیو بسیار بیشتر میشود ، این افکت ها هم اکنون در بخش ابزار مفید سایت مانی سافت آماده دریافت میباشند.

افکت های مبتنی بر کلیپ و مبتنی بر مسیر

تمام افکت های ویدئویی پریمیمر - ثابت و استاندارد - بر اساس کلیپ هستند که موجب تغییر بر هر کلیپ خواهند شد.حال بدانید که با توجه به استفاده از قابلیت نست Nest در پریمیر ، میتوانیم یک افکت استاندارد را به تعداد زیادی کلیپ به صورت همزمان و یک دست اعمال کنیم.

در خصوص افکت های صوتی پریمیر،باید بدانید که ما میتوانیم هر صدا را به صورت جداگانه ویرایش کنیم حال اگر بخواهیم یک افکت خاص را به تعدادی صدا در یک ترک پریمیر اعمال کنیم باید از پنجره آودیو میکسر استفاده کنیم که در پکیج های آموزشی مانی سافت به فارسی توضیح داده خواهند شد.

{manidownloadpackage 37}

افکت هایی که نصب میشوند

علاوه بر افکت های ثابت و استاندارد که خود شرکت ادوبی در برنامه پریمیر به هنگام نصب قرار میدهد ، میتوانید مجموعه افکت هایی که توسط شرکت های دیگر برای پریمیرپرو ساخته شده اند را نصب کنید.

افکت های قابل نصب برای ویندوز و مک متفاوت هستند و ممکن است یک افکت که در ویندوز است ، در مک تولید نشده باشد.

اغلب افکت های نصب شونده در افترافکت و پریمیر مشترک کار میکنند.

یکی از نکات بد افکت هایی که نصب شونده هستند اینکه ، اگر پس از حذف پریمیر را تغییر ویندوز ، این افکت ها را نصب نکنید ، پروژه شما ناقص خواهد شد و هر جا که افکت استفاده نموده باشید ، دیگر با اثر افکت دیده نخواهد شد اما افکت های ثابت و استاندارد خود پریمیر اینگونه نیستند.

اما نمیتوانیم قدرت و زیبایی افکت های نصب شونده را دست کم بگیریم چرا که تاثیرات بسیار عالی در کار میگذارند

نکته دیگر اینکه شما همیشه باید جدیدترین نسخه افکت های نصب شونده را در پریمیر خود نصب کنید چون با جدیدترین نسخه افکت ، مشکلات آن برطرف و سرعتش نیز بیشتر خواهد شد.

به شما پیشنهاد میکنیم که از بخش ابزار مفید در سایت مانی سافت Manisoft.ir دیدن کنید.

در زیر لیست افکت هایی که به صورت نصب شونده تا این زمان برای پریمیر پرو فعالیت میکنند می آوریم :

Effects and transitions

ABSoft

ACCEVOLUTION

Boinx

Boris FX

Conoa

CoreMelt

Creative Impatience

CyberLink

Dashwood Cinema Solutions

Digieffects

Digital Anarchy

Digital Film Tools

Film Impact

Frischluft

FxFactory

GenArts

Granite Bay Software

idustrial revolution

ISP

Luca Visual FX

Nattress

NewBlueFX

PHYX

Pixelan

proDAD

Red Giant

RE:Vision Effects, Inc.

Sheffield Softworks

StageTools

SUGARfx

Synthetic Aperture

Vision III Imaging

Yanobox

در پایین لیست افکت هایی که Codec هستند نیز مشاهده کنید

Accusoft Pegasus

3am Digital Studios

Calibrated Software

Cinegy Daniel2, H.264 & HEVC Video Codec Plugin Pack

fnord software

MediaReactor

MediaReactor Lite

MediaReactor Workstation

Minnetonka Audio

حال افکت هایی که برای جلوه های صوتی تولید میشوند

iZotope

NUGEN Audio

SmartSound

اینهم شرکت هایی که افکت هایی فقط برای نوشتن در پریمیرپرو تولید میکنند

BorisFX

Chyron

EZTitles

proDAD

Luca Visual FX

NewBlueFX

Noise Industries

Yanobox

لینک آپدیت شونده لیست افکت های مختص به نرم افزار پریمیر پرو در ادوبی

حال میرسیم به دسته بندی نوع دیگه ای از دسته بندی برای دسترسی بهتر افکت ها در پریمیر

نکته که میخواهم بگویم ، برای بسیاری افراد مدت ها گنگ و مقداری نا مفهموم بوده ، اما با این توضیحات برای همیشه برایتان روشن خواهد شد.

افکت ها در پریمیر با سه گزینه ای دیگر نیز دسته بندی میشوند :

افکت های سریع و شتابدار

بعضی از افکت های پریمیر می توانند از قدرت پردازش یک کارت گرافیک معتبر برای تسریع رندر استفاده کنند. این شتاب از افکت های پریمیر با استفاده از تکنولوژی CUDA، جزء موتورهای پخش و با کیفیت بالا در Premiere Pro می باشد.

برای سیستم مورد نیاز Premiere Pro، از جمله لیستی از کارت های گرافیکی که به عنوان ارائه شتاب ضربه CUDA در Premiere Pro تایید شده اند

برای مشاهده لیست کارتهای گرافیکی مورد تائید در سایت ادوبی اینجا کلیک کنید

در لیست افکت های پریمیر ستونی به شکل زیر وجود دارد

انواع افکت در پریمیر

که به معنای این است،اگر در سیستم شما از کارتهای گرافیک مورد تائید نصب شده باشد،این شکل فعال شده و نشانگر است که اگر از این افکت در پریمیر و پروژه خود استفاده کنید رندر خیلی سریع انجام میشود و خط رندر نیز قرمز نخواهد شد.

اگر از کارت گرافیک شتاب دهنده استفدده نکنیم این نشانه غیر فعال خواهد شد و افکت هایی که دارای این نشانه هستند حتی با وجود استفاده ، دیگر ، شتاب نخواهند داشت و فقط زمانی بدون رندر و خیلی سریع اجرا میشوند که کارت گرافیک مورد نظر در سیستم فعال باشد.

رنگ 32 بیتی

Premiere Pro پریمیرپرو برخی از اثرات ویدئویی و انتقال را پشتیبانی می کند که پردازش با عمق زیاد را اجرا کنند.

هنگامی که با استفاده از فایلهای بیت عمیق مانند ویدیوی V210 و 16 بیتی کانال (bpc) فتوشاپ، استفاده کنیم نتیجه این است که رزولوشن رنگ و شیب رنگی با این افکت ها ها بهتر از استاندارد قبلی 8 بیتی در هر پیکسل باشد.

علامت 32 بیتی برای هر افکت با بیت عمق در لیست افکت های پریمیر ظاهر می شود.

نکته مهم اینکه برای فعال کردن رندر با عمق زیاد برای این جلوه ها، گزینه ی Maximum Bit Depth Video را در کادر محاوره ای New Sequence انتخاب کنید تا خروجی شما دارای رنگ بسیار کاملتری باشد و مد نظر بگیرید که همه افکت ها این نشانه و قابلیت را ندارند و همچنین افکت های نصب شونده نیز از این قابلیت ممکن است پشتیبانی کنند.

افکت های YUV

اما این بخش برای آنهایی که عاشق کیفیت و رنگ هستند میباشد

افکت هایی که در پریمیر دارای نشان YUV هستند به این معنا میباشد که عملیات تبدیل رنگ ویدیو و افکت به RGB در آنها انجام نمیشود در نتیجه کاهش کیفیتی رخ نخواهد داد.

جالب است بدانید وقتی افکتی را بر روی کلیپ میگذاریم که ترنزیشن و چه ویدیو افکت ، نرم افزار پریمیر در زمان تولید خروجی و فایل نهایی سعی مینماید که همه ی رنگ ها را به RGB تبدیل کند که در این عملیات گاهش تغییر رنگ های ناخواسته خواهیم داشت.

این جلوه ها شما را قادر به تنظیم کنتراست خیلی خوب مینماید.

به شما پیشنهاد میکنم که در زمان استفاده از افکت ها ، آنهایی که نشانه های شتاب ، 32bit و YUV دارند را استفاده کنید.

خبر خوب
یک پکیج آموزش مفصل تمام افکت های ویدیویی داخل پریمیر را تولید نموده ایم که میتوانید برای مشاهده ی دموهای آن اینجا کلیک کنید