موضوع : آموزش انواع روشهای آپدیت نمودن درایور نرم افزاری کارتهای گرافیک انویدیا، ای ام دی و اینتل در سیستم های کامپیوتری. مخاطب این راهنما، گرافیست ها و تدوینگران میباشند.

اگر از نرم افزارهای حرفه ای برای طراحی و تدوین فیلم استفاده میکنید بدون شک نیازمند نکاتی هستید که در این راهنما توضیح داده شده اند. امروزه نسخه های جدید برنامه ها نیاز به آپدیت نمودن سخت افزار دارند پس، درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید.

درایور نرم افزاری کارت گرافیک چیست؟

برای اینکه این قطعه بتواند با سایر قطعات به خوبی کار کرده و نرم افزارها نیز از تمام توانایی و قابلیت هایش استفاده کامل داشته باشند یک نرم افزار توسط سازنده کارت گرافیک ارائه شده که نام آن درایور نرم افزاری کارت گرافیک گفته می شود. این نرم افزار هر از گاهی آپدیت میشود و توسط صاحب سیستم باید مجدد نصب شود.

شناسایی انواع کارت گرافیک سیستم و لپتاپ

قبل از اینکه به سراغ نصب و آپدیت بروید بهتر است کارت های گرافیکی که در سیستم یا لپتاپ شما وجود دارد را شناسایی کنید. بسیاری از دستگاه ها دارای 2 کارت گرافیک هستند که کاربران چون نمیدانند آنها 2 تا هستند یکی را آپدیت میکنند اما آن یکی باقی میماند و مشکلات برطرف نمیشود. برای تشخیص تمام قطعات دستگاه خود این لینک را ببینید.

انواع روش های دانلود درایور کارت گرافیک

روش آپدیت و نصب درایور کارت های گرافیکی شرکت های تولید کننده با یکدیگر ممکن است متفاوت باشد. بدون شک هر کدام یک فایل دانلود خواهد داشت اما پس از دانلود ممکن است روش نصب فرق داشته باشد. قبل از اینکه به سراغ دانلودها بروید، ویدیو زیر را مشاهده کنید تا ذهنیت اولیه برای تان ایجاد شود و پس از دانلود با نصب کردن ها آشناتر باشید. البته ممکن است نصب برخی از درایورها را نگفته باشیم اما در اصل مشابه یگدیگر هستند و کافی است که درایور آنرا دانلود کنید. 

 • 1. درایور کارت گرافیک آنبورد Onboard یا یکپارچه
  این درایور مختص به کارت گرافیک هایی است که به صورت یکپارچه توسط مادربورد و سی پی یو کار میکند. شرکت intel و AMD بر روی برخی از سی پی یو های خود این قابلیت را ایجاد میکند اما مادربورد نیز باید این قطعه گرافیکی را داشته باشد. فرقی نمیکند که سی پی یو اینتل باشد یا ای ام دی یا مادربورد ایسوس باشد یا گیگابایت. فقط باید بررسی شود که آیا این قطعه وجود دارد یا خیر.

دانلود درایور کارت گرافیک اینتل سی پی یوهای نسل 10 به قبل با IGP

دانلود درایور کارت گرافیک اینتل سی پی یوهای نسل 11 و 12 بنام ARC

دانلود درایور کارت گرافیک سی پی یو های ای ام دی AMD Ryzen

 • 2. درایور کارتهای گرافیکی انویدیا Nvidia
  این نرم افزار توسط شرکت انویدیا که سازنده انواع کارت های گرافیکی با نامهای Geforce - GTX - RTX - Quadro - Tesla میباشد ارائه میگردد. مهم نیست که کارت گرافیک شما چه برندی مانند ایسوس یا گیگابایت یا.... باشد مهم این است که یکی از مدلهای گفته شده باشد. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که مدل Geforce به دو دسته معمولی و حرفه ای تقسیم میشود.

صفحه دانلود جدیدترین درایورهای انویدیا

توضیحات صفحه دانلود. به عکس زیر توجه فرمایید :
راهنمای نحوه دانلود درایور انویدیا از سایت techpowerup
تصویر به 5 کادر قرمز تفکیک شده است:
1. جدیدترین نرم افزار درایور برای ویندوز 10 و 11 میباشد. این درایور برای تمام کارتهای گرافیک حرفه ای انویدیا میباشد.
2. جدیدترین نرم افزار درایور برای کارتهای گرافیک مدل سری 600 مثلا 620 در ویندوز 10 میباشد.
3. جدیدترین نرم افزار درایور برای کارتهای گرافیک مدل سری 500 مثلا 620 در ویندوز 10 میباشد.
4. درایورهایی که برای ویندوزهای 10 از نوع 32 بیت و ویندوز 8 و ویندوز 7 میباشد.
5. درایور برای کارتهای گرافیکی قدیمی تر از مدل 500 میباشد.

 • 3. درایور کارتهای گرافیک ای ام دی AMD
  شرکت ای ام دی نیز مانند شرکت Nvidia در زمینه تولید کارت های گرافیک معمولی و حرفه ای فعالیت دارد. برای آشنایی با آنها به لینکی که در قسمت Nvidia گذاشته ایم مراجعه نمایید.

دانلود جدیدترین درایور کارتهای گرافیک AMD Radeon

 • 4. درایور کارت گرافیک دستگاه های جدید مکینتاش
  با توجه به اینکه سیستم عامل مکینتاش به صورت اتوماتیک، عملیات آپدیت نمودن کل دستگاه را انجام میدهد، مانند روشهای بالا نیازی به بررسی و انجام کار خاصی نخواهد بود.

چگونه نسخه آپدیت درایور نصب شده Nvidia را تشخیص دهیم.

از کنار ساعت در ویندوز، روی برنامه کارت گرافیک راست کلیک و گزینه Nvidia Control Panel را اجرا کنید، سپس گزینه system information را اجرا نمایید. در پنجره بعد مقابل Driver version عددی نوشته است، آن را با عدد سایت منبع دانلود درایور کارت گرافیک مقایسه کنید اگر عدد شما کمتر بود پس می بایست مجدد دانلود و نصب نمایید.

آیا با وجود داشتن کارت گرافیک جداگانه باز هم باید از گرافیک یکپارچه استفاده نموده و آن را آپدیت کنیم.

اگر از قابلیت کوییک سینک در خروجی گرفتن از نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم استفاده مینمایید، بله لازم است. در حالت کلی آنرا آپدیت کنید.

چه زمانی آپدیت جدید ارائه میگردد.

زمان مشخصی ندارد. معمولا خود ویندوز 10 و مخصوصا 11 به بعد، هشدار آپدیت نمودن درایور را میدهند اما به دلیل اینکه اغلب خطا وجود دارد، بهتر است از لینک های بالا برای بررسی وجود آپدیت جدید به صورت ماهیانه یکبار استفاده نمایید.

چگونه مشخصات کارت گرافیک را شناسایی کنیم.

صفحه آموزش انواع روشهای شناسایی مشخصات قطعات سیستم و لپ تاپ را مشاهده نمایید.

آیا هر آپدیت جدید انویدیا را باید نصب نمود.

سوال بسیار خوبی است. گاها ممکن است فکر کنیم که شاید نیاز نباشد همه آپدیت های درایور کارت گرافیک را نصب کنیم اما از کجا متوجه شویم که این آپدیت جدید باید نصب شود یا خیر.

مطابق لینکی که در بالا برای دانلود درایور انویدیا قرار داده شده است وارد صفحه دانلود شوید. حال به عکس زیر توجه کنید:

چگونه متوجه شویم که در آپدیت جدید درایور گرافیک انویدیا چه تغییر انجام شده است.

بخش هایی که با رنگ قرمز مشخص شده اند، در این آپدیت یعنی 528.49 تغییرات جدیدی هست که برای سیستم عامل و نرم افزارهای شرکت ادوبی مهم هستند. در تغییر اول، پایداری بیشتری برای کارکردن با نرم افزار ادوبی بریج ایجاد شده است. در تغییر دوم، زمان اتصال دوربین های دیجیتال اگر مانیتور حالت خواب رفته باشد، قبلا چشمک میزن که برطرف شده است. در تغییر آخر، مشکل ناسازگاری رندر فایل های ویدیویی ProRes RAW شرکت اپل با افتر افکتس و مدیا انکودر حل شده و کارایی پریمیر پرو نیز بهتر شده است. اگر از این نرم افزارها استفاده میشود و مشکلات گفته شده در سیستم مشاهده شده است، آپدیت نمودن این درایور جدید کاملا لازم است. آپدیت نمودن همیشه لازم است اما شاید بدنباشد این روش را نیز برای جلوگیری از مصرف اضافه حجم اینترنت بررسی نمایید.