پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

مقایسه تفاوتهای عکس راو Raw با JPEG - کدام بهتره

حجم فایل عکس Raw چند برابر عکس JPG می باشد.تصویر با فرمت Raw بدون نرم افزار قابل دیدن نیست اما JPG در تمام شرایط براحتی دیده می شود.جزییات عکس Raw خیلی خیلی بیشتر از JPG می باشد.در زمان ویرایش یا ادیت تصاویر Raw با نرم افزار ، کنترل خیلی زیادی روی جزییات داریم اما در JPG اینطور نیست که در این ویدیو آموزشی به این نتیجه می رسید.

کمی درباره راو Raw

این نوع عکس که با دوربین عکاسی گرفته میشه توسط دوربین هیچ تغییری مثل تنظیم رنگ و نور ، کاهش نویز و هیچی ایجاد نمیشه. حجم بالایی داره و فوق العاده است برای تنظیم رنگ و نور. خیلی از مشکلاتی که در حین عکاسی در عکس ذخیره میشه بواسطه راو بودنش با نرم افزارهایی مثل کمرا راو ، لایتروم برطرف میشن.

لینک مفید : فرمت/فایل راو RAW چیست - ویرایش/مشاهده/نکات مثبت و منفی

کمی درباره JPEG

این نوع عکس هم مثل راو با دوربین عکاسی گرفته میشه. در حین ذخیره شدن روی کارت حافظه ، تغییراتی مثل تنظیم رنگ و نور ، کاهش نویز و برخی چیزای دیگه روی اون اعمال میشه و البته کمی نکات بیشتری داره.

لینک مفید : فایل عکس JPEG ، JPG چیست همه چیز را در مورد آن بدانید

مقایسه 2 نوع فرمت عکس Raw و JPEG

از اونجایی که برای خیلی ها سواله و میخوان بدونن فرمت راو بهتره یا JPEG و اینکه واقعا چه تفاوت هایی دارن و چه تاثیری در کیفیت نتیجه کار میزارن، در ویدیو آموزشی زیر هر چیزی که لازمه بدونید رو توضیح دادم.

مدت زمان ویدیو : 8دقیقه

 

تفاوتهای اصلی

تضمین میکنم که پس از دانستن این نکات و فیلم آموزشی که در حال مشاهده آن هستید ، منبعد فقط با فرمت Raw عکس خواهید گرفت چون پی به نکات و ترفندهای مهمی دست خواهید یافت. تمام تلاش من در این ویدیو آموزشی همین نکته است که بدانید چرا باید با فرمت Raw عکس بگیرید. حال به برخی تفاوت های این دو نوع فرمت تصویر اشاره می کنم :

  • حجم فایل عکس Raw چند برابر عکس JPG می باشد
  • تصویر با فرمت Raw بدون نرم افزار قابل دیدن نیست اما JPG در تمام شرایط براحتی دیده می شود
  • جزییات عکس Raw خیلی خیلی بیشتر از JPG می باشد
  • در زمان ویرایش یا ادیت تصاویر Raw با نرم افزار ، کنترل خیلی زیادی روی جزییات داریم اما در JPG اینطور نیست که در این ویدیو آموزشی به این نتیجه می رسید
  • در عکس JPG به دلیل فشرده یا کم حجم شدن توسط دوربین ، جزییاتی را از دست خواهیم داد و برای ویرایش و تصحیح آنها با مشکل روبرو خواهید شد. مثلا ابرهای آسمان در عکس JPG سفیدی زیادی دارند که اغلب باید تصحیح شود اما در فرمت Raw همان ابرها به صورت واقعی ذخیره شده اند و براحتی به نتیجه مطلوب یعنی همان دید چشم انسان خواهد رسید.
  • بیت و کیفیت پیکسل های فرمت Raw خیلی بیشتر از JPG می باشد.

جزییات بیشتر در فرمت Raw

تولیدکنندگان دوربین های دیجیتال برای اینکه بتوانند جزییات فراوانی را در فرمت Raw نسبت به JPG ذخیره کنند به این صورت عمل نموده اند که تمام جزییاتی که از لنز به دوربین رسیده و بر روی سنسور تشکیل می شود را بدون هیچ تغییری روی کارت حافظه ذخیره میکنند. نکته جالب اینکه این اتفاق در عکس JPG نمی افتد. وقتی که تصویر روی سنسور تشکیل می شود توسط پردازنده و نرم افزار داخلی دوربین اصلاحاتی روی آن انجام می شود به این دلیل که وقتی عکس را از دوربین خارج می کنید قابلیت مشاهده در تمام دستگاه ها را داشته باشد. در این فرآیند ، اتفاقاتی بر روی عکس JPG اتفاق می افتد که برخی از آنها برای یک عکاس حرفه ای ناخوشایند است.

چرا فرمت Raw ساخته شده ؟

یک مشکل بزرگ در دنیای دیجیتال و عکاسی وجود دارد. دوربین ها هنوز نمی توانند نما و تصویر را مانند چشم انسان ذخیره کنند. این بزرگترین چالش عکاسان می باشد. وقتی که با فرمت Raw عکاسی می کنید دوربین هیچ تاثیری روی رنگ ، سایه ، روشنایی ، سیاهی ، سفیدی ، اکسپوژر ، نمی گذارد پس همه چیز دست نخورده و خام است. عکس را وقتی نگاه می کنید بی روح و و بی حال است احساس خاصی ندارد و تمایل به دیدن آن ندارید و دقیقا درست است. حال باید با نرم افزارهایی که به آنها اشاره نمودم در بالاتر ، به نحوی ویرایش یا ادیت را انجام دهید تا در مرحله ای اول ، به دید چشم ما برسد یعنی ، به حالتی برسد که چشم ما در زمان گرفتن عکس آن را دیده است ! بله ، تمام واقعیت ذخیره نمودن عکس با فرمت Raw در دوربین به همین دلیل است که بتواند در نهایت به قدرت دید چشم انسان برسد.

وقتی با این فرمت عکس می گیرید ، تصویر بافت و پیکسل های فراوان و جزییات بالایی خواهد داشت حالا کافی است با نرم افزار و علومی که یاد گرفته اید آنرا ویرایش کنید و در نهایت به یک فایل JPG تبدیل کنید چرا ؟ به این دلیل که بتوانید در انواع دستگاه ها آنرا نمایش دهید.

 

سوالات پرتکرار

آیا دوربین میتونه همزمان راو و JPG ذخیره کنه؟

بله اغلب دوربین ها این تنظیم رو دارن.

اگه عکس راو اینقدر خوبه پس چرا دوربین JPG هم ذخیره میکنه؟

چون همه کسانی که دوربین دارن دانش یا وقت کافی برای ادیت عکسهای راو رو ندارن. عکس JPG بدون نیاز به دستکاریه و برای ارسال در شبکه های اجتماعی و ارسال برای افراد خیلی بهتره. مزیت های زیادی داره.

آیا میتونیم عکس JPG رو به Raw تبدیل کنیم؟

خیر.

یادگیری طراحی و گرافیک با فتوشاپ

کاملترین و دقیقترین پکیجهای آموزشی فتوشاپ برای برداشتن گامها از صفر تا حرفه‌ای شدن.

...

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

رویدادها

از سراسر مانی سافت